Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 37

Θέμα: Θέματα Ασφαλούς Οδήγησης : "Οδηγός" για Μοτοσυκλετιστές.

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη DGeorge
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Καλλιθέα - Αθήνα
    Μηνύματα
    1.381

    Προεπιλογή

    Μου άρεσε πολύ το θέμα του Γρηγόρη. Πλην όμως, οι πιο ευαίσθητοι στην κυκλοφορία δεν είναι οι δίτροχοι (μοτοσυκλετιστές, ποδηλάτες, κλπ).... Είναι οι πεζοί!
    Την στιγμή, που δεν με έχει δει, ώστε να με αποφύγει, αν (με ~60klm/h πάνω στο ποδήλατο) πέσω πάνω σε πεζό, τον 'τελείωσα'.
    Βλέπω καθημερινά βιασμό του ΚΟΚ κατ'εξακολούθηση και κατά συρροή, από τους πάντες! Εξουσία του Ισχυρότερου.... Ακόμα και στα αυτοκίνητα, στα φορτηγά, θα παίξει ρόλο και ο κυβισμός μου, προκειμένου να αγνοήσω τους υπόλοιπους.
    Το θέμα -κατά την ταπεινή μου άποψη- έχει να κάνει με το μέγεθος της 'αναισθησίας' μου στον δρόμο.
    Γνωστή μου... Χωρίς ίχνος οχήματος.... Απλή πεζή! Περνάει την παραλιακή (Ποσειδώνος) -γειτονιά της- με την φιλοσοφία: "Τώρα περνάω Εγώ!"
    Στο μεταξύ, για όσους δεν γνωρίζουν, η Ποσειδώνος είναι από τις κεντρικότερες αρτηρίες σύνδεσης Αθήνας - Πειραιά!!! Αυτό σημαίνει, εκτός από τα χιλιάδες μικρά οχήματα (ποδήλατα ως μικρά αυτοκίνητα), περνούν πάρα πολλά μεγάλα λεωφορεία, συν..... Το ΤΡΑΜ!!!!!!
    Και καλά το διπλό (σε μάκρος) λεωφορείο.... Αν θα σε περάσει μια καλή 'τσάκιση' το Τραμ, τι θα μπορούσες να πεις; "Συγγνώμη δεν σας είδα;" (Κουνούπι είναι
    Στους δρόμους πρέπει να κυριαρχήσει η Φιλοσοφία: "Δεν είμαι μόνος/μόνη μου! - Κυκλοφορούν και άλλοι με δικαιώματα ίδια με τα δικά μου!"
    Προκειμένου να απαιτήσω Σεβασμό από τους γύρω μου, οφείλω -πρώτα- να αποδώσω εγώ Σεβασμό προς αυτούς!
    Δεν μπορώ να παρκάρω, ό,τι έχω, επάνω στο πεζοδρόμιο -κατεβάζοντας τον πεζό στον δρόμο- και μετά να διαμαρτύρομαι γιατί κυκλοφοράει ο πεζός στον δρόμο, που μου ανήκει. Δεν περιστρέφεται το Σύμπαν γύρω από τη 'βολή' και την 'άνεσή' μου!
    Ούτε ως πεζός, μπορώ να κατεβαίνω στον δρόμο, όποτε θελήσω 'για μιά στιγμούλα', η οποία 'στιγμούλα' θα κρατήσει αρκετά, ώστε να δημιουργήσω -στον δρόμο- ουρά αρκετών μέτρων.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη kioan
    Όνομα
     
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    3.168

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DGeorge Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γνωστή μου... Χωρίς ίχνος οχήματος.... Απλή πεζή! Περνάει την παραλιακή (Ποσειδώνος) -γειτονιά της- με την φιλοσοφία: "Τώρα περνάω Εγώ!"
    Στο μεταξύ, για όσους δεν γνωρίζουν, η Ποσειδώνος είναι από τις κεντρικότερες αρτηρίες σύνδεσης Αθήνας - Πειραιά!!! Αυτό σημαίνει, εκτός από τα χιλιάδες μικρά οχήματα (ποδήλατα ως μικρά αυτοκίνητα), περνούν πάρα πολλά μεγάλα λεωφορεία, συν..... Το ΤΡΑΜ!!!!!!
    Και καλά το διπλό (σε μάκρος) λεωφορείο.... Αν θα σε περάσει μια καλή 'τσάκιση' το Τραμ, τι θα μπορούσες να πεις; "Συγγνώμη δεν σας είδα;"
    Δυστυχώς, μόλις πριν μερικές μέρες, έγινε ένα τέτοιο θανατηφόρο ατύχημα στην Ποσειδώνος: Ηλικιωμένη νεκρή αφού παρασύρθηκε από το τραμ στο Φλοίσβο

    0 Not allowed! Not allowed!
    There are 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't.

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη DGeorge
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Καλλιθέα - Αθήνα
    Μηνύματα
    1.381

    Προεπιλογή

    Η 'γιαγιά' έχει και κάποιο ποσοστό 'ακαταλόγιστου', αν αρχίζει να τα χάνει...
    Διαφορετικά, αν κουβαλούσε τα μυαλά της γνωστής μου, κάτι τέτοιο ήταν -απλώς- θέμα χρόνου.
    Αυτή που αναφέρω είναι <40.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη BOOMER
    Όνομα
    Θωμάς
    Εγγραφή
    Mar 2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    91

    Προεπιλογή

    Σήμερα αποφάσισα να πάω βόλτα με το μηχανάκι και εν κινήσει , ξαφνικά ένιωσα μια τρομερή αποσταθεροποίηση από το πίσω μέρος , σταματάω κοιτάω το πίσω τροχό και διαπιστώνω ότι έχει διαλυθεί το ρουλεμάν του τροχού. Αποτέλεσμα να φωνάξω τη οδική βοήθεια να με μεταφέρει. Είναι δυνατόν να συμβεί αυτό έτσι απότομα , χωρίς να εμφανίσει ενδείξεις φθοράς πχ θόρυβο. Από τη μία μεριά σκέφτομαι ότι ήμουν άτυχος διότι έχασα την μέρα (δύο ώρες μέχρι να έρθει η οδική)και από την άλλη πόσο τυχερός διότι συνέβη όταν πήγαινα με χαμηλή ταχύτητα. Τώρα που το σκέφτομαι αν συνέβαινε πριν ένα λεπτό που έτρεχα λιγάκι ίσως και να μην τα έγραφα αυτά. Χρόνια πολλά σε όσους γιορτάζουν, και μάλλον θα ανάψω και μιά λαμπάδα. Είχα ανάγκη κάπου να τα γράψω.

    2 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος
    Όνομα
    Παυλος
    Εγγραφή
    Nov 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.348

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BOOMER Εμφάνιση μηνυμάτων
    .... που το σκέφτομαι αν συνέβαινε πριν ένα λεπτό που έτρεχα λιγάκι....
    μάλλον τότε συνέβει . απλα εσυ το πηρες λίγο αργότερα χαμπάρι.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gaou : 16-08-15 στις 12:42

  6. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη Dbnn
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Apr 2013
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.570

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BOOMER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σήμερα αποφάσισα να πάω βόλτα με το μηχανάκι και εν κινήσει , ξαφνικά ένιωσα μια τρομερή αποσταθεροποίηση από το πίσω μέρος , σταματάω κοιτάω το πίσω τροχό και διαπιστώνω ότι έχει διαλυθεί το ρουλεμάν του τροχού. Αποτέλεσμα να φωνάξω τη οδική βοήθεια να με μεταφέρει. Είναι δυνατόν να συμβεί αυτό έτσι απότομα , χωρίς να εμφανίσει ενδείξεις φθοράς πχ θόρυβο. Από τη μία μεριά σκέφτομαι ότι ήμουν άτυχος διότι έχασα την μέρα (δύο ώρες μέχρι να έρθει η οδική)και από την άλλη πόσο τυχερός διότι συνέβη όταν πήγαινα με χαμηλή ταχύτητα. Τώρα που το σκέφτομαι αν συνέβαινε πριν ένα λεπτό που έτρεχα λιγάκι ίσως και να μην τα έγραφα αυτά. Χρόνια πολλά σε όσους γιορτάζουν, και μάλλον θα ανάψω και μιά λαμπάδα. Είχα ανάγκη κάπου να τα γράψω.
    Δεν προειδοποιεί το σίδερο φίλε μου.
    Άναψε μια λαμπάδα μέρα που είναι.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη DGeorge
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Καλλιθέα - Αθήνα
    Μηνύματα
    1.381

    Προεπιλογή

    Παίδες, ίσως φταίει ο όγκος και οι οδηγοί αυτοκινήτων δεν μπορούν να καβαλήσουν πεζοδορόμια οδηγώντας όπως θέλουν. Ίσως πάλι φοβούνται, μήπως κατά την άνοδο-κάθοδο από το πεζοδρόμιο 'βρεί' κάποιο σοβαρό εξάρτημα του συστήματος κίνησης/οδήγησης κι έχουν πολύ ακριβά προβλήματα!! Διαφορετικά, στο ίσωμα, γίνονται εξίσου, αν όχι περισσότερο θρασσείς από οδηγούς μηχανής.
    Πριν κάποιες μέρες, οδηγός αυτοκινήτου, αρκετών κυβικών είχε παρκάρει, ακριβώς, στη μέση πεζόδρομου. Ο πεζόδρομος, και από τις δύο εισόδους του, είχε τόσον το κυκλικό άσπρο με κόκκινη σήμανση στην περιφέρεια (ΚΟΚ:ενέχει σημασία φυσικού τοίχου για όλα τα οχήματα), τόσον και το πιό μοντέρνο μπλέ παραλληλόγραμμο σήμα (ενήλικος κρατάει παιδί) για πεζόδρομο.
    Ο μάγκας, ο οδηγός, όταν του ήρθε, να φύγει κάποτε, άρχισε να κορνάρει μανιωδώς καθώς κάποιες μηχανές του έκλειναν τον δρόμο..... Κατάλαβες τα τσογλάνια, οι τεντυμπόϊδες; ...Εμπόδιζαν αυτόν τον καθ'όλα νομοταγή πολίτη να φύγει.
    ...Όχι ότι κι οι οδηγοί των μηχανών είχαν δίκιο... Είχε αρκετό χώρο τριγύρω, ώστε να παρκάρουν, παράνομα μεν- όχι προκλητικά δε!
    Αλλά κι ο τύπος είχε πολύ φάση! Περνούσα δίπλα του την ώρα που συνέβαιναν αυτά... Η κόρνα του με τρέλλανε!
    Του φωνάζω κι εγώ: "Γιατί κορνάρεις έτσι; Είσαι και παράνομος, ζητάς και τα ρέστα;" Με τη μία βγαίνει έξω ο 'ένα και τίποτα'... Μου απαντάει αμέσως με το εξής, ατράνταχτο, επιχείρημα: "Είσαι βλαξ!" Εξελίχθηκε ένας εποικοδομητικότατος διάλογος "Είσαι παράνομος", "Είσαι βλαξ!"
    Ο κύριος αυτός με προκαλούσε με χειρονομίες, να τον χτυπήσω, αλλά ήξερα ότι στην καλύτερη περίπτωση θα είχα αρκετά τρεχάματα με την Αστυνομία.
    Οπότε τον ξαπέστειλα με γνωστή ευχή, και σηκώθηκα κι έφυγα, προσέχοντας, μη μου την έχει στημένη με το αμάξι για να με χτυπήσει.

    Εδώ θα ήθελα, αν δεν έχει γραφεί πριν, να υποδείξω σε όσους οδηγούς μηχανών, αυτοκινήτων, ποδηλάτων κλπ...
    Όταν ανάβει φανάρι, για να στρίψουμε, πορτοκαλί που αναβοσβήνει, αυτό είναι κυρίως κοντά σε διάβαση, και σημαίνει: "Ο πεζός έχει προτεραιότητα, και στρίβουμε με προσοχή και ευθύνη δική μας!!!!"

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον DGeorge για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    CybEng (15-07-17)

  9. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη Fire Doger
    Όνομα
    Στέφανος
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.519

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DGeorge Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο κύριος αυτός με προκαλούσε με χειρονομίες, να τον χτυπήσω, αλλά ήξερα ότι στην καλύτερη περίπτωση θα είχα αρκετά τρεχάματα με την Αστυνομία.
    Οπότε τον ξαπέστειλα με γνωστή ευχή, και σηκώθηκα κι έφυγα, προσέχοντας, μη μου την έχει στημένη με το αμάξι για να με χτυπήσει.

    Εδώ θα ήθελα, αν δεν έχει γραφεί πριν, να υποδείξω σε όσους οδηγούς μηχανών, αυτοκινήτων, ποδηλάτων κλπ...
    Όταν ανάβει φανάρι, για να στρίψουμε, πορτοκαλί που αναβοσβήνει, αυτό είναι κυρίως κοντά σε διάβαση, και σημαίνει: "Ο πεζός έχει προτεραιότητα, και στρίβουμε με προσοχή και ευθύνη δική μας!!!!"
    Καλά τι πολιτισμός είναι αυτός? Δεν βγήκε κανένας στο μπαλκόνι να τον καντιλιάσει, ο 'ένα και τίποτα' βγαίνει έξω να πουλήσει τσαμπουκά και δεν τις μάζεψε, τι παράλογα είναι αυτά??? Καλά και οι μπάτσοι για 2 φάπες θα έρθουν αλλά για να το σηκώσουν ούτε λόγος...

    Αυτό το πορτοκαλί για τους πεζούς σημαίνει "κοίτα μλκα μην περνάει κανένας τρελός και μας πατήσει" όπως και το κόκκινο "κάτσε να σταματήσει πρώτα"
    Για τους ποδηλάτες δεν το συζητώ, .i. τους όλα, είμαι πάνω σε διάβαση βαθύ ερυθρό για τα αυτοκίνητα, τον βλέπω έρχεται τάπα, δεν κουνιέμαι γιατί λέω μλκια θα κάνει, για 2 εκατοστά δεν με πάτησε, το ΠΟΔΗΛΑΤΟ!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη DGeorge
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Καλλιθέα - Αθήνα
    Μηνύματα
    1.381

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Fire Doger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλά τι πολιτισμός είναι αυτός? Δεν βγήκε κανένας στο μπαλκόνι να τον καντιλιάσει, ο 'ένα και τίποτα' βγαίνει έξω να πουλήσει τσαμπουκά και δεν τις μάζεψε, τι παράλογα είναι αυτά???
    Δεν ξέρω αν ήμουν σαφής, ή όχι... Ο ένα και τίποτα ήταν τελείως παράνομος!
    Και αντί για κάποιο "Συγγνώμη ρε παιδιά, για τη φασαρία... Αλλά βιάζομαι!", που -ίσως- και να 'έπιανε', βγήκε έξω να ζητήσει και τα ρέστα, πουλώντας μαγκιά.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Fire Doger Εμφάνιση μηνυμάτων
    ....Αυτό το πορτοκαλί για τους πεζούς σημαίνει "κοίτα μλκα μην περνάει κανένας τρελός και μας πατήσει" όπως και το κόκκινο "κάτσε να σταματήσει πρώτα"
    Για πεζούς δεν προβλέπεται πορτοκαλί, τουλάχιστον τώρα. Η σήμανση των πεζών είναι είτε κόκκινο, είτε πράσινο...Αν αυτά που γράφεις, τα γράφεις σοβαρά.
    Εγώ αναφέρομαι σε φωτοσήμανση προς οδηγούς, σε στροφή όπου υπάρχει και διάβαση πεζών,και στην οποία φωτοσήμανση, παρέα με το πράσινο (για ευθεία πορεία) αναβοσβήνουν πορτοκαλί βέλη με γωνία 90 μοιρών, προς το μέρος της στροφής.
    Ο πεζός της διάβασης έχει σταθερή πράσινη φωτοσήμανση, στη διάβασή του, ενώ ο οδηγός έχει τα βέλη προκειμένου να στρίψει περνώντας πάνω στην ίδια διάβαση. Ο πεζός έχει σαφή προτεραιότητα!!! Αυτό εννοώ, αν δεν έγινα σαφής, προηγουμένως.
    Σημείωση.... Στο παρελθόν, τουλάχιστον, είχα δει και πράσινες φωτοσημάνσεις πεζών, να αναβοσβήνουν, δίνοντας προφανώς την προτεραιότητα στα οχήματα, που έρχονταν από την πλευρά του πεζού.

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #20
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    ο Στέφανος προφανώς και κάνει πλάκα. το πράσινο των πεζών που αναβόσβηνε (και καμιά φορά το συναντάμε ακόμα) απλά προειδοποιούσε τον πεζό να προσέχει αλλά πάλι είχε προτεραιότητα έναντι του αυτοκινήτου που έστριβε.

    2 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-05-20, 15:51
  2. Οδηγός "φόρτισης" PayPal (εν μέσω Capital Control)
    By elektronio in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 1064
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-01-17, 12:59
  3. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-10-14, 18:35
  4. Απαντήσεις: 39
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-04-09, 14:43

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας