Σελίδα 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 37 από 37

Θέμα: Θέματα Ασφαλούς Οδήγησης : "Οδηγός" για Μοτοσυκλετιστές.

  1. #31
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lepouras Εμφάνιση μηνυμάτων
    τώρα να προσθέσεις και μια τρίτη κατηγορία. τους ποδηλάτες. που οδηγούν όπου γουστάρουν (δρόμους πεζοδρόμια κλπ) αλλά τα φανάρια δεν είναι για αυτούς οπότε τα περνάνε και αυτά χωρίς αύριο.
    εχθές δυο είδα στο τσακ να γίνονται χαλάκι σε ρόδες και κοντέψανε να τρακάρουν τα αυτοκίνητα για να τους προφυλάξουν.
    Βασίλη και εγώ και τα δύο οδηγώ.
    ειναι απιστευτο αυτο που βλεπω καθημερινα ,μιας και κανω πολλα χλμ.
    δεν θα μιλησω για τους οδηγους αυτοκινητων,φορτηγων κλπ μια και η "ασφαλεια" του οχηματος σε συνδυασμο με την καφριλα τους επιτρεπει να τα κάνουν.
    εντυπωση μου προκαλει η οδηγηση μερικων δικυκλιστων σε σημειο να τους βλεπω και να ανεβαινει η δικη μου αδρεναλινη.ειναι δυνατον να πηγαινεις να σκοτωθεις επειδη εχεις προτεραιοτητα;μιλαω για περιπτωσεις που βλεπεις οτι ο απέναντί οδηγος ειναι καφρος και αντι να σταματησουν γκαζωνουν...
    δεν νομιζω να υπαρχει γιατρεια για εμας,το αποκλειω

    1 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  2. #32
    Μέλος Το avatar του χρήστη DGeorge
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Καλλιθέα - Αθήνα
    Μηνύματα
    1.381

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    ....ειναι δυνατον να πηγαινεις να σκοτωθεις επειδη εχεις προτεραιοτητα;μιλαω για περιπτωσεις που βλεπεις οτι ο απέναντί οδηγος ειναι καφρος και αντι να σταματησουν γκαζωνουν...δεν νομιζω να υπαρχει γιατρεια για εμας,το αποκλειω
    Κι όμως Βασίλη. Κι εγώ, ως πεζός, έχω προκαλέσει, πάνω στην άσφαλτο, τον παράνομο, κι απ' ό,τι διαβάζεις είμαι ακόμα ζωντανός. Σκέφτεται κι ο άλλος, ότι πέρα από την τσάμπα μαγκιά, αν με χτυπήσει, με την παρανομία επάνω του, την έχει Γ@Μ@σει! Οπότε, μέχρι τώρα, φρενάρουν και περιμένουν, έστω και δίπλα μου, ή -αν μπορούν- περνούν από πίσω μου.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #33
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    καλά. οδήγησε μηχανάκι και αν σου πεταχτεί αμάξι από κάποιο στενό τράβα γκάζι να δεις αν θα προλάβεις να διαπιστώσεις αν θα φρενάρει ο άλλος πρώτος..
    τη λες βρε Γιώργο.

    2 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  4. #34
    Μέλος Το avatar του χρήστη DGeorge
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Καλλιθέα - Αθήνα
    Μηνύματα
    1.381

    Προεπιλογή

    Μάλλον αναφερόμαστε σε φάσεις διαφορετικής έντασης .

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #35
    Μέλος Το avatar του χρήστη DGeorge
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Καλλιθέα - Αθήνα
    Μηνύματα
    1.381

    Προεπιλογή

    Έχω γνωρίσει οδηγούς αυτοκινήτων γτπκ οι οποίοι τα είχαν εξοπλίσει με φωτιστικά δικής τους κατασκευής, ενώ τα γκάζωναν όσο δεν έπαιρνε... "Σ' αρέσει το F16 μου;" με ρωτούσαν.
    έολλοί οδηγοί αυτοκινήτων της πλάκας, όπως και μοτοσυκλετών, γενικά, νομίζουν (θα ήθελαν) να είναι αεροπόροι μαχητικών τελευταίας γενιάς. Γι' αυτό και η φασαρία! Είναι ανάλογη (στο πάρα-πολύ περίπου) με τη φασαρία των κινητήρων των αεροπλάνων αυτών!
    Στη φαντασία τους είναι μαχητές, γι' αυτό και θεωρούν ότι προπορεύονται όλων. Οι μοτοσυκλετιστές με πλέριο θράσος καβαλούν πεζοδρόμια, με ταχύτητα. Βγαίνουν στους μεγάλους δρόμους, από οπουδήποτε... Αν διαμαρτυρηθείς, ο λεκτικός διαξιφισμός, μπορεί να γίνει μέχρι και αιματηρός. Ο τσαμπουκάς των περισσότερων μοτοσυκλετιστών είναι παραδειγματικός. Μόνο αν τους τον κόψει ένα μεγάλο φορτηγό, ή λεωφορείο τελειώνει οριστικά η ιστορία με τον κάθε συγκεκριμένο.


    Από την άλλη ισχύει και ο Νόμος του Ισχυρού/Ζούγκλας. Όσα κι αν λέει ο ΚΟΚ, το μεγαλύτερο/βαρύτερο όχημα αν θέλει θα περάσει με τον τσαμπουκά του.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kioan : 20-05-19 στις 12:04 Αιτία: Διόρθωση encoding

  6. #36
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    Πέρα από τα μηχανάκια ,υπάρχει και σοβαρό πρόβλημα με τα ηλεκτρικά πατίνια.πεζοδρομιο-δρομο,δεν χαμπαριαζουν.Η ατιμωρησία προκαλεί όλα αυτά τα προβλήματα.ακομα και καροτσάκι λαϊκής να οδηγάει ο Έλληνας θα κάνει μλκια.
    Ο άλλος πάτησε 18 χρονών παιδί και σηκώθηκε και έφυγε να γλυτώσει το αυτοφόρω.Για να δω ,θα τον συλλάβουν με την κατηγορία φόνο εξ αμέλειας;

    1 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  7. #37
    Μέλος
    Όνομα
    Παυλος
    Εγγραφή
    Nov 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.348

    Προεπιλογή


    αφου σηκώθηκε και εφυγε εκ προμελέτης πρεπει να παει....! απο την αλλη δεν καταλαβαινω απολυτα τα ποσταρισματα του Γιώργου σχετικά με τα μηχανακια αλλα νταξει τι να λέει....!

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-05-20, 15:51
  2. Οδηγός "φόρτισης" PayPal (εν μέσω Capital Control)
    By elektronio in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 1064
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-01-17, 12:59
  3. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-10-14, 18:35
  4. Απαντήσεις: 39
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-04-09, 14:43

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας