Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 12

Θέμα: Φτιάξε ένα πεταλάκι!

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη chris73
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    370

    Προεπιλογή Φτιάξε ένα πεταλάκι!

    Σχεδόν 25 χρόνια είχα παροπλισμένο το κολλητήρι από την εποχή μερικών SmartKit και ο καιρός πριν κανα δυό χρόνια έφερε τα πράγματα έτσι που να μην ξέρω τι να κάνω τον χρόνο μου... Για αυτό το έβγαλα και πάλι στο φως και είπα ας αρχίσω να κολλάω. Τι να κολλάω? Πεταλάκια!

    Όπως ίσως οι περισσότεροι άρχισα με ένα Fuzz. (με το παλιό σχέδιο με PNP τρανζίστορ γερμανίου).Πολύ λίγα εξαρτήματα και εξαιρετικά διαδραστικό με τις ρυθμίσεις στην κιθάρα και τον τρόπο παιξίματος. Εξαιρερικά κατατοπιστικό το παρακάτω. http://www.geofex.com/article_folder...ace/fffram.htm
    Αν το φτιάξετε μην ανησυχείτε για θέματα κατανάλωσης, δεν καίει τίποτα οπότε δεν θέλει και ταλαιπωρία για να δέχεται και εξωτερική τροφοδοσία. Επίσης Αν είναι και με PNP θα θέλει ανάποδη τροφοδοσία από τα υπόλοιπα στην αλυσίδα που μπορεί να έχετε και μπορεί να γίνει μπλέξιμο.

    Μετά το Fuzz με λίγο περισσότερα εξαρτήματα και πάλι κλασσικό είναι το SupaSustain
    http://www.diystompboxes.com/pedals/SupaSustain.gif
    To κακό είναι πως θέλει 18V τροφοδοσία. Κάπου είχα βρεί ένα διπλασιαστή τάσης με κάποιο MAX και είχα φτιάξει αν θυμάμαι καλά.

    Ένα που μου άρεσε πάρα πολύ είναι το παρακάτω τρέμολο
    http://img63.imageshack.us/img63/9268/schallertremolo1ck.jpg
    Το βρίσκω εξαιρετικό. Προσοχή μόνο στα σωστά ή αντίστοιχα τρανζίστορ. Με λίγο μεγαλύτερου gain για παράδειγμα ο ήχος έγινε πολύ κοφτός.

    Για κάποιον που θέλει να παίξει με λάμπα σε χαμηλά βόλτ η ευκαιρία είναι το παρακάτω.
    http://www.tdpri.com/forum/attachments/burnt-fingers-diy-effects/221154d1392988301-valvecaster-tube-pedal-image-3344608752-jpg
    Booster και ελαφρό overdrive. Φυσικά ξεχάστε μπαταρίες, κατευθείαν από τον τοίχο.

    Εύκολο κύκλωμα είναι και το Wah αλλά εδώ το θέμα είναι τι θα κάνει κάποιος για το κουτί του. Μπορείτε να βρείτε κανένα παλιό χαλασμένο και να κρατήσετε μόνο το κουτί. Εγώ ήθελα να δοκιμάσω με λαμαρίνες. Δουλεύει καλά. Δεν έκανα οδοντωτό αρθρωτό κανόνα όπως στο κλασσικό τον οποίο σπρώχνει επάνω στο ποτενσιόμετρο ένα πλαστικό. Σχεδίασα σε ένα χαρτί την διάμετρο κτλ και μετά τρόχισα με το μάτι το πλαστικό ώστε να δημιουργιθούν τα δόντια.
    Προσοχή, όλα τα γρανάζια δεν είναι ίδια αν η μάρκα δεν είναι ίδια.

    Εκτός από το ποτενσιόμετρο που είναι αναλώσιμο και κάποια στιγμή θέλει αλλάγη, προσοχή και στα CryBaby της Dunlop ως προς τα βύσματα. Το διάβαζα συνέχεια και όταν ένας φίλος μου έφερε το δικό του είχε το ίδιο πρόβλημα. Κάποια στιγμή στις αρχές του 90 αν θυμάμαι καλά, άρχισαν να χρησιμοποιούν θυλικά βύσματα που κολλούσαν απευθείας στην πλακέτα. Με την χρήση δεν αργούσαν όμως να ξεκολλήσουν και να σπάσουν οι πίστες. Αν ξάχνετε κάποιο γιατί δεν παίζει κοιτάξτε πρώτα εκεί.
    Όποιος θέλει να ασχοληθεί με ένα τέτοιο πετάλι ας αρχίσει από το παρακάτω που είναι πολύ αναλυτικό
    http://www.geofex.com/article_folders/wahpedl/wahped.htm

    Μετά από αυτά αρχίζουν τα πράγματα να γίνονται αρκετά περισσότερο πολύπλοκα και απαιτούνται πολύ περισσότερα εξαρτήματα όταν κάποιος θέλει να ασχοληθεί με Phaser και άλλα τέτοια. Όμως κάπου στη μέση είναι και κάποια Delay και Reverb με την βοήθεια των ψηφιακών.
    H κοινότητα των DIYers για τέτοια θέματα "ανακάλυψε" το PT2399. Στο data μας λέει πως χρησιμοποιείται για το εφέ του echo σε καραόκε.
    Ένα Delay συναντούμε συχνά είναι το Rebote. http://www.tonepad.com/project.asp?id=27

    To αντίστοιχο Reverb είναι το Equinox. http://s81.photobucket.com/user/merlinblencowe/library/Equinox%20Reverb?sort=3&page=1
    Χρησιμοποιεί 2 τσιπάκια. Η ιδέα είναι το ένα να δουλεύει για τις γρήγορες "αντανακλάσεις" και το άλλο για τις αργές. Με το συνδυασμό αυτών προσομοιώνει ουσιαστικά το μέγεθος του "χώρου" και το πόσο ανακλαστικός ή μη μπορεί να είναι. Εξαιρετικό για κιθάρα, λόγο του Lo-Fi του πράγματος έχει έναν ήχο από τα παλιά. Μόνο ένα θέμα υπάρχει με τα PT2399 ή τέλος πάντων αυτά που βρίσκουμαι φθηνά από Κίνα. Μπορεί να κλειδώσουν και να αρνούνται πεισματικά να αρχίσουν τα repeat. Παρατήρησα πως αν η τάση που θα το λειτουργούμε πέσει κοντά στα 4V από τα 5 που δουλεύει κανονικά, τότε το πρόβλημα λύνεται.
    Όμως για αυτό το θέμα έχουν βρεί τη λύση με την προσθήκη ενός τρανζίστορ που νομίζω κάτι καθυστερεί αρχικά στην τροφοδοσία του τσιπ και έτσι λεν πως δεν κλειδώνει.

    Τέλος με το ίδιο τσιπ κυκλοφορούν και σχέδια για Chorus, αλλά η γνώμη μου είναι πως δεν αξίζουν. Μια που δεν χρειάζεται και περισσότερα, πολύ καλύτερα είναι να κάνει κάποιος το αναλογικό και κλώνο του Small Clone της Electro Harmonix. To έφτιαξα και κατά την γνώμη μου είναι πολύ καλό.
    Σχηματικό εδώ: http://www.6v6power.ru/inf/Chorus/Sm...g%20Chorus.jpg

    Όπως βλέπετε ότι έχω φτιάξει έχει μπει σε "κουτί"¨από κοιλοδοκό 80Χ40 που είναι ταπωμένος με πλαστικές τάπες. Όλες οι πλακέτες ήταν διάτρητες πράγμα που καθιστά "απαγορευτική" την κατασκευή ποιό πολύπλοκων κυκλωμάτων όπως απαιτεί για παράδειγμα ένα flanger αν θέλουμε να έχουμε και ένα λογικό όγκο. Επίσης μπορεί ένα τέτοιο κουτί να σου χρησιμεύσει για όπλο σε κάποια συναυλία αν τα πράγματα αγριέψουν αλλά είναι δύσκολο στο μοντάρισμα και χρησιμοποιεί περισσότερο από τον κανονικό χώρο σε σχέση με κάποιο που ανοίγει από κάτω.

    Καλές κατασκευές!
    Συνημμένα Thumbnails Συνημμένα Thumbnails Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  IMG_5519.jpg Εμφανίσεις:  646 Μέγεθος:  142,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  IMG_3457.jpg Εμφανίσεις:  588 Μέγεθος:  143,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  IMG_5524.jpg Εμφανίσεις:  514 Μέγεθος:  147,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  IMG_5518.jpg Εμφανίσεις:  476 Μέγεθος:  150,4 KB  

    7 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη chris73 : 09-03-14 στις 23:58

  2. 3 μέλη ευχαρίστησαν τον chris73 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    AKHS (11-03-14), moutoulos (13-03-14), usa (10-03-14)

  3. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη KOKAR
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    Dec 2005
    Περιοχή
    Αργυρουπολη
    Μηνύματα
    6.905

    Προεπιλογή

    Χρήστο πολυ όμορφο και πολυ χρηστικό, η μονη μου ένσταση ειναι οτι την λαμπα την εχεις βάλει γυμνή, χωρις προστατευτικο και απο την στιγμή που θα είναι
    στο πάτωμα ειναι πολυ εύκολο να γινει ζημια, θα σου πρότεινα λοιπόν δαχτυλίδια προστατευτικα για την λαμπα

    1 Not allowed! Not allowed!
    Όλα είναι δρόμος.....

  4. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη chris73
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    370

    Προεπιλογή

    Πολύ σωστά αλλά τα έφτιαχνα για να περνά η ώρα. Αν κανείς θέλει πραγματική χρήση πρέπει να το προσέξει.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Σάκης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    ΚΑΒΑΛΑ
    Μηνύματα
    1.592

    Προεπιλογή

    Χρηστο! Μπραβο καλη δουλεια...Ελπιζω να παιζεις κιθαρα και να τα χρησιμοποιεις.
    Μερικα λινκ που εδωσες δεν υπαρχουν.Εγινε τιποτα ή απλα εκλεισαν?

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη chris73
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    370

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ. Σιγά μην παίζω χιχιχι όλα σε ένα κουτί κατέληξαν. Με τα λινκ κάτι συμβαίνει εδώ στο site, αλλού παίζουν. Θα τα ξαναπροσπαθήσω πάντως.

    *edit
    αυτά που δεν παίζουν, με copy-paste τη διεύθυνση σε νέο παράθυρο παίζουν...

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη apollonic
    Όνομα
    Μάκης
    Εγγραφή
    Jul 2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    136

    Προεπιλογή οχι πεταλάικαι, πενταλάκια!

    ----------------

    0 Not allowed! Not allowed!
    opacun.blogspot.gr
    campus philosophicus technologicus ecologicus

  8. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη teo_GR
    Όνομα
    Βασιλης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Αιγαλεω
    Μηνύματα
    619

    Προεπιλογή

    Πολύ δυνατός ο Χρήστος μπράβο.
    Τα πεταλακια είναι ένας τομέας που με ενδιαφέρει οπότε κάποια στιγμή θα τα πούμε.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #8
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    prt
    Εγγραφή
    Sep 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    17

    Προεπιλογή

    Χρήστο μήπως γνωρίζεις κανένα site που να έχει σχηματικό κτλ για κανένα reverb?

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη chris73
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    370

    Προεπιλογή

    To equinox το βρήκα μαζεμένο εδώ.
    http://www.valvewizard.co.uk/equinox.html

    Δες και εδώ
    http://www.diystompboxes.com/smfforu...?topic=93868.0

    Πολύ ωραίο lo-fi σαν παλιό reverb (το δυνατόν) και το απλούστερο νομίζω που μπορεί να ακουστεί αξιοπρεπώς.
    Αυτά τα 2399, τουλάχιστον τα κινέζικα συνήθως κολλάνε και δεν αρχίζουν τις επαναλλήψεις. Κάποιος έχει προσθέσει ένα κύκλωμα καθυστέρησης τροφοδοσίας αλλά δεν το βρίσκω. Το άλλο που θα διαβάσεις και δούλεψε και σε εμένα είναι εκεί που δέχετε 5v να του μειώσεις την τάση 4.2-4.5v και τότε σταματούσε τα κολλήματα.

    Το είχα βρει στην τύχη πριν το διαβάσω με πεσμένη μπαταρία...

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον chris73 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    vasilisFen (07-09-14)

  12. #10
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    prt
    Εγγραφή
    Sep 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    17

    Προεπιλογή

    Χρήστο σε ευχαριστώ για την απάντηση.

    Ξέρεις κάποιο εγχώριο link(για να μην υπάρξει καθυστέρσηση) για τα 2399 που να είναι ποιοτικά καλύτερα(όχι "κινέζικα") έτσι ώστε να μην υπάρχει πρόβλημα? Δεν θέλω να μπλεχτώ με μείωση τάσης, φαντάζομαι θα γίνεται με αντιστάσεις αλλά θα είναι το πρώτο μου πεταλάκι και δεν θέλω να ξεφύγω από τον αρχικό πειραματισμό..

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Με το PPCB Maker, φτιάξε την πλακέτα στο σπίτι σου!
    By makx in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-05-15, 23:30
  2. Πεταλάκι Κιθάρας
    By Sunjaman in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-04-12, 00:32
  3. Πεταλάκι MXR Distortion Plus
    By korimpios in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-02-12, 15:54
  4. πεταλάκι ηλεκτρικής κιθάρας
    By teo_GR in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-12-11, 20:17
  5. Φτιάξε το δικό σου (χαζο)ρομπότ
    By leosedf in forum Αυτοματισμοί
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-08-05, 15:57

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας