Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 21

Θέμα: Σε βενζινο-γεννήτρια μετατροπή από manual chock αέρα σε ηλεκτρικό για ATS

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη el greco 1
    Όνομα
    ΓΙΩΡΓΟΣ
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Περιοχή
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Μηνύματα
    1.389

    Προεπιλογή

    απο volt συχνοτητα τι εξοδο ειχεs? μηπωs χρειαζεται να ριθμισειs τα γκαζια?

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη thomasdriver
    Όνομα
    ΘΩΜΑΣ
    Εγγραφή
    Aug 2011
    Περιοχή
    ΓΑΛΑΤΣΙ
    Μηνύματα
    267

    Προεπιλογή

    Ο ηλεκτρομαγνητης εχει αρκετη δυναμη, και η διαδρομη του ειναι γυρω στους 3 ποντους ...εαν θελεις να αυξησεις την διαδρομη μπορεις να το κανεις με τον τροπο του σχεδιου που δινω. δεν ειμαι και τοσο καλος στο σχεδιο αλλα πιστευω να ειναι κατανοητο.......μην βαρατε να βοηθησω θελω


    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη el greco 1
    Όνομα
    ΓΙΩΡΓΟΣ
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Περιοχή
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Μηνύματα
    1.389

    Προεπιλογή

    καλο το σχεδιο παντωs αμφιβαλω αν εχει τοση δυναμη να το πηγαινοφαιρνει.να το παρει οταν οπλισει μπωρει οταν κοπει η ταση πωs θα το επαναφερει? θα χρειαστει καποιο ελατηριο?

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη gsouf
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    Α.Πατησια
    Μηνύματα
    487

    Προεπιλογή

    καλημέρα να ρωτήσω απο περιέργεια για να την βάλεις μπροστά πρέπει να ανοίξεις εντελώς το chock η κάπου στην μέση γιατί ίσως με μαγνήτη που θα σου κάνει όλη την κίνηση ίσως να μην σε βοηθάει αν ανοίγει όλο !

    μήπως υπάρχει κανά ηλεκτρομαγνητικό διάφραγμα για το chock ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gsouf Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλημέρα να ρωτήσω απο περιέργεια για να την βάλεις μπροστά πρέπει να ανοίξεις εντελώς το chock η κάπου στην μέση γιατί ίσως με μαγνήτη που θα σου κάνει όλη την κίνηση ίσως να μην σε βοηθάει αν ανοίγει όλο !

    μήπως υπάρχει κανά ηλεκτρομαγνητικό διάφραγμα για το chock ?
    Aυτο εξαρτάται.Οταν εχει κρυο πολλη πρεπει να κλεισει τελειως και να μεινει ετσι 10 δευτ.Αν δεν εχει τοσο πολύ κλεινει ισα ισα να σκασει ο κινητήρας 2-3 δευτ. Σχετικα παντα κλεινει τελειως,εξαρταται βεβαια και από τον κινητηρα μιας και τον συγκεκριμενο δεν τον ξερω.Δυστηχως όταν δεν εχει αυτοματο τσοκ (διαφορετικος τροπος λειτουργιας) είναι δυσκολο να το φτιαξεις.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  6. #16
    Μέλος
    Όνομα
    ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Άνω Αχαρναί
    Μηνύματα
    717

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από el greco 1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    απο volt συχνοτητα τι εξοδο ειχεs? μηπωs χρειαζεται να ριθμισειs τα γκαζια?
    Τα volts τα έχω ρυθμίσει από ένα τριμεράκι που υπάρχει στο avr, στα 230V και η συχνότητα έχει ρυθμιστεί από μια βίδα κάπου στο γκάζι, κοντά στα 50Hz.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thomasdriver Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο ηλεκτρομαγνητης εχει αρκετη δυναμη, και η διαδρομη του ειναι γυρω στους 3 ποντους ...εαν θελεις να αυξησεις την διαδρομη μπορεις να το κανεις με τον τροπο του σχεδιου που δινω
    Ο ηλεκτρομαγνήτης που λες πως κάνει διαδρομή 3 πόντους είναι αυτός που δουλεύουν τα ηλεκτρικά κουδούνια; Αν είναι έτσι να πάρω να πειραματιστώ.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από el greco 1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλο το σχεδιο παντωs αμφιβαλω αν εχει τοση δυναμη να το πηγαινοφαιρνει.να το παρει οταν οπλισει μπωρει οταν κοπει η ταση πωs θα το επαναφερει? θα χρειαστει καποιο ελατηριο?
    Έχω βάλει ήδη ένα ελατήριο που επαναφέρει τον μοχλό του αέρα οπότε αυτό δεν είναι πρόβλημα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gsouf Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλημέρα να ρωτήσω απο περιέργεια για να την βάλεις μπροστά πρέπει να ανοίξεις εντελώς το chock η κάπου στην μέση γιατί ίσως με μαγνήτη που θα σου κάνει όλη την κίνηση ίσως να μην σε βοηθάει αν ανοίγει όλο !

    μήπως υπάρχει κανά ηλεκτρομαγνητικό διάφραγμα για το chock ?
    Όσες φορές έχω βάλει μπροστά την γεννήτρια και χειμώνα και καλοκαίρι, κρατάω τον μοχλό του αέρα στο ελάχιστο, πατάω την μίζα περίπου για 2-3 δευτ. και αφού αφήσω την μίζα μετά από 1 δευτ. αφήνω και τον μοχλό του αέρα να επιστρέψει στο κανονικό. Οπότε ένας απλός ηλεκτρομαγνήτης μου κάνει την δουλεία που θέλω.

    Ψάχνοντας στο internet για solenoids βλέπω ότι οι τιμή τους είναι αρκετά ψηλά. Δεν μπορώ να καταλάβω και να κατανοήσω πως γίνεται να υπάρχει τέτοια τιμή ενός εξαρτήματος που εκτελεί μια απλή λειτουργία και έχει μια απλή κατασκευή.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη thomasdriver
    Όνομα
    ΘΩΜΑΣ
    Εγγραφή
    Aug 2011
    Περιοχή
    ΓΑΛΑΤΣΙ
    Μηνύματα
    267

    Προεπιλογή

    Ο ηλεκτρομαγνήτης που λες πως κάνει διαδρομή 3 πόντους είναι αυτός που δουλεύουν τα ηλεκτρικά κουδούνια; Αν είναι έτσι να πάρω να πειραματιστώ.



    Ναι αυτον λεω...και θα σου προτεινα να πας αυριο στο γιουσουρουμ στην ιερα οδο να βρεις κανενα παλιο με 1-2 ευρω να πειραματιστεις, εγω το δοκιμασα με το δακτυλο και ηταν αρκετα δυνατο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Μέλος
    Όνομα
    ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Άνω Αχαρναί
    Μηνύματα
    717

    Προεπιλογή

    Δεν νομίζω καινούργιο το κουδούνι να κάνει πάνω από 10 ευρώ. Θα επισκεφτώ αύριο τον Κάφκα. Η Ιερά Οδός μου πέφτει λίγο μακριά.

    Εντωμεταξύ βρήκα και αυτόν στην rs. Αν εξαιρέσουμε την τιμή, πρέπει να είναι ότι πρέπει γι΄αυτό που θέλω να κάνω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη thomasdriver
    Όνομα
    ΘΩΜΑΣ
    Εγγραφή
    Aug 2011
    Περιοχή
    ΓΑΛΑΤΣΙ
    Μηνύματα
    267

    Προεπιλογή

    Φυσικα και κανει...αλλα εχει και πιο φθηνα απο οτι ειδα,γυρω στα 8 ευρω αν ειναι ετσι ειναι προτιμοτερο απο το κουδουνι,διοτι το βλεπω πολυ πιο στιβαρη κατασκευη.
    Αυτο που εχει το κουδουνι ειναι πλαστικουρα και αν ειναι να δωσεις εστω και 10 ευρω,καλυτερα το αλλο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #20
    Μέλος
    Όνομα
    Ευάγγελος
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Νέα Ιωνία
    Μηνύματα
    91

    Προεπιλογή

    Αλέξανδρε συμπάθα με αλλά με τον ένα ή τον άλλο τρόπο - αργά ή γρήγορα θα καταφέρεις να κάνεις το τσόκ ηλεκτρικό, το κέρδος ποιο είναι αφού θα πρέπει να πας κοντά στην γεννήτρια για να την εκκινήσεις?

    Και μη μου πεις ότι θα την εκκινείς από μακρυά γιατί θα πρέπει να μπλέξεις με κυκλώματα ελέγχου αν πήρε η γεννήτρια μπροστά και αν όχι να ξαναπροσπαθήσει κλπ

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μετατροπή σε πιστολι θερμού αέρα
    By tao in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-01-15, 21:38
  2. Μετατροπή αυτοκινήτου σε ηλεκτρικό
    By MegasPan in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-11-14, 22:22
  3. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-05-13, 10:21
  4. Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-12-11, 19:09
  5. Ιονιστής αέρα - Γεννήτρια αρνητικών ιόντων
    By panos_panopoulos in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-06-06, 18:04

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας