Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thomasdriver Εμφάνιση μηνυμάτων
Φυσικα και κανει...αλλα εχει και πιο φθηνα απο οτι ειδα,γυρω στα 8 ευρω αν ειναι ετσι ειναι προτιμοτερο απο το κουδουνι,διοτι το βλεπω πολυ πιο στιβαρη κατασκευη.
Αυτο που εχει το κουδουνι ειναι πλαστικουρα και αν ειναι να δωσεις εστω και 10 ευρω,καλυτερα το αλλο.
Πήρα σήμερα από ένα κοντινό μου ηλεκτρολογείο ένα με 10 ευρώ. Ο ηλεκτρομαγνήτης είναι τύπου pull και μπορώ να πετύχω με αυτόν διαδρομή κοντά στα 33mm. Το κακό είναι ότι τώρα αρχίζουν τα δύσκολα. Πάντα στις κατασκευές μου η μεγάλη μου αντιπάθεια ήταν όταν έπρεπε να ασχοληθώ με μηχανικές κατασκευές. Αν το καταφέρω και δουλέψει θα ανεβάσω φωτογραφίες.

Παράθεση Αρχικό μήνυμα από awmn931 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αλέξανδρε συμπάθα με αλλά με τον ένα ή τον άλλο τρόπο - αργά ή γρήγορα θα καταφέρεις να κάνεις το τσόκ ηλεκτρικό, το κέρδος ποιο είναι αφού θα πρέπει να πας κοντά στην γεννήτρια για να την εκκινήσεις?

Και μη μου πεις ότι θα την εκκινείς από μακρυά γιατί θα πρέπει να μπλέξεις με κυκλώματα ελέγχου αν πήρε η γεννήτρια μπροστά και αν όχι να ξαναπροσπαθήσει κλπ
Φυσικά όλο αυτό γίνεται για να ξεκινάει η γεννήτρια αυτόματα και να μην χρειάζεται η παρουσία μου κάθε φορά. Και όλα αυτά που θεωρείς δύσκολα πίστεψέ με, με έναν μικροεπεξεργαστή πχ ένα arduino μπορούν να γίνουν πολύ εύκολα. Ένας πειραματισμός χρειάζεται μόνο με τους χρόνους και όλα τα άλλα θα βρούν τον δρόμο τους.