Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 21

Θέμα: Σε βενζινο-γεννήτρια μετατροπή από manual chock αέρα σε ηλεκτρικό για ATS

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Άνω Αχαρναί
    Μηνύματα
    717

    Question Σε βενζινο-γεννήτρια μετατροπή από manual chock αέρα σε ηλεκτρικό για ATS

    Καταρχάς ελπίζω το θέμα να είναι στην σωστή κατηγορία. Επίσης δεν ξέρω αν έχει υπάρξει άλλη αναφορά γύρω από το συγκεκριμένο πρόβλημα. Δηλαδή το πώς μπορούμε να κάνουμε αυτόματη μια γεννήτρια, ενώ από το κατασκευαστή της έχει απλά μόνο μια ηλεκτρική μίζα. Ενώ μπορώ να λύσω ολόκληρο το θέμα του αυτοματισμού φτιάχνοντας το δικό μου σύστημα ATS, έχω κωλύσει στο μηχανικό μέρος. Το πώς να δώσω μηχανική κίνηση στο chock του αέρα, γιατί αλλιώς δεν μπορεί να πάρει μπροστά η γεννήτρια. Η διαδρομή του πλαστικού διακόπτη είναι γύρω στους 5 πόντους, οπότε πιστεύω πως με έναν ηλεκτρομαγνητικό μοχλό που να δουλεύει στα 12 volts, να μπορεί να βρεθεί λύση και σ’ αυτό. Δυστυχώς όμως δεν έχω καμία γνώση και καμία εμπειρία γύρω από αυτούς τους ηλεκτρομαγνήτες και γι’ αυτό ζητάω τα φώτα σας.

    Επίσης να συμπληρώσω πως πρόσφατα μου είπαν ότι για τις μετατροπές αυτές καταφεύγουν σε ηλεκτρομαγνητικές κλειδαριές που υπήρχαν στα αυτοκίνητα της δεκαετίας του 90’. Αληθεύει και αν ναι, καμιά πρόταση σε ποιόν να απευθυνθώ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alefgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταρχάς ελπίζω το θέμα να είναι στην σωστή κατηγορία. Επίσης δεν ξέρω αν έχει υπάρξει άλλη αναφορά γύρω από το συγκεκριμένο πρόβλημα. Δηλαδή το πώς μπορούμε να κάνουμε αυτόματη μια γεννήτρια, ενώ από το κατασκευαστή της έχει απλά μόνο μια ηλεκτρική μίζα. Ενώ μπορώ να λύσω ολόκληρο το θέμα του αυτοματισμού φτιάχνοντας το δικό μου σύστημα ATS, έχω κωλύσει στο μηχανικό μέρος. Το πώς να δώσω μηχανική κίνηση στο chock του αέρα, γιατί αλλιώς δεν μπορεί να πάρει μπροστά η γεννήτρια. Η διαδρομή του πλαστικού διακόπτη είναι γύρω στους 5 πόντους, οπότε πιστεύω πως με έναν ηλεκτρομαγνητικό μοχλό που να δουλεύει στα 12 volts, να μπορεί να βρεθεί λύση και σ’ αυτό. Δυστυχώς όμως δεν έχω καμία γνώση και καμία εμπειρία γύρω από αυτούς τους ηλεκτρομαγνήτες και γι’ αυτό ζητάω τα φώτα σας.

    Επίσης να συμπληρώσω πως πρόσφατα μου είπαν ότι για τις μετατροπές αυτές καταφεύγουν σε ηλεκτρομαγνητικές κλειδαριές που υπήρχαν στα αυτοκίνητα της δεκαετίας του 90’. Αληθεύει και αν ναι, καμιά πρόταση σε ποιόν να απευθυνθώ.
    πατεντα θελεις οποτε μπορεις να χρησιμοποιεισεις και ηλεκτρομαγνητικη και ηλεκτρομαγνητη και οι αλλο σκεφτεις.Πιστευω οι η κλειδαρια δεν εχει δυναμη και ο ηλεκτρομαγνητης εχει αρκετη.τι μαρκα ειναι?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jun 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    534

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    πατεντα θελεις οποτε μπορεις να χρησιμοποιεισεις και ηλεκτρομαγνητικη και ηλεκτρομαγνητη και οι αλλο σκεφτεις.Πιστευω οι η κλειδαρια δεν εχει δυναμη και ο ηλεκτρομαγνητης εχει αρκετη.τι μαρκα ειναι?
    Μια χαρά είναι οι κλειδαριές. Πήγαινε σε μια μάντρα με μεταχειρισμένα η σε μάντρα απόσυρσης.
    Δες όμως και αυτό

    http://pages.ebay.com/link/?nav=item...d=321233510819



    ebay search : generator choke solenoid


    Sent from my onetouch EVO7 using Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη cosecon : 12-03-14 στις 10:08

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cosecon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια χαρά είναι οι κλειδαριές. Πήγαινε σε μια μάντρα με μεταχειρισμένα η σε μάντρα απόσυρσης.
    Δες όμως και αυτό

    http://pages.ebay.com/link/?nav=item...d=321233510819



    ebay search : generator choke solenoid


    Sent from my onetouch EVO7 using Tapatalk
    αυτο που δειχνεις δουλευει με περιστροφη.Οι ασφαλειες δουλευουν με ελξη και ωθηση.Ποιο απο τα τρια χρειαζεται?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Άνω Αχαρναί
    Μηνύματα
    717

    Προεπιλογή

    Στην δική μου περίπτωση επειδή έχω προσαρμόσει στον μοχλό ένα ελατήριο, θέλω να κάνει μόνο έλξη. Η δύναμη που χρειάζεται να έχει ο ηλεκτρομαγνήτης είναι αρκετά μικρή. Σχετικά με το μήκος της μέγιστης διαδρομής που θα πρέπει να κάνει, αν βρώ κάτω από 5 πόντους, μια λύση είναι να πιάνει πιο κοντά προς το κέντρο κίνησης του πλαστικού μοχλού.

    Μιάς και είμαι άσχετος με μάντρες με μεταχειρισμένα υλικά αυτοκινήτων, υπάρχει καμιά πρόταση για τα βόρεια προάστια της Αθήνας;

    Όσο για την γεννήτρια είναι η Firman FPG-3800E2.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη thomasdriver
    Όνομα
    ΘΩΜΑΣ
    Εγγραφή
    Aug 2011
    Περιοχή
    ΓΑΛΑΤΣΙ
    Μηνύματα
    267

    Προεπιλογή

    Τα κουδουνια αυτα που κανουν ...γλινκ-γκλονγκ....εχουν μεσα ενα αρκετα ισχυρο ηλεκτρομαγνητη ο οποιος ομως δουλευει με AC ...δεν ξερω με DC αν θα δουλεψει σωστα.
    Ειναι αρκετα φθηνα νομιζω γυρω στα 10 ευρω. Δεν ξερω αν βοηθαω ...ετσι μια ιδεα ριχνω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Άνω Αχαρναί
    Μηνύματα
    717

    Προεπιλογή

    Τα κουδούνια αυτά αν δουλεύουν απευθείας με 230V και δεν υπάρχει μετασχηματιστής υποβιβασμού της τάσης, θα πρέπει το πηνίο αυτών των ηλεκτρομαγνητών να είναι λεπτής διατομής και με πάρα πολλές σπείρες. Οπότε ο μόνος τρόπος για να δουλέψει είναι με πολλαπλασιασμό της τάσης από τα 12 V. Δεν το βρίσκω πολύ πρακτικό…

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη el greco 1
    Όνομα
    ΓΙΩΡΓΟΣ
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Περιοχή
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Μηνύματα
    1.390

    Προεπιλογή

    με μοτερακι απο υαλοκαθαριστηρεs που εχει και μηοτηρα επανω και ειναι ισχυρο δεν θα γινει το κολπο?απλοs χρειαζεται σωστη τοποθετιση για ψαχτω!

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη thomasdriver
    Όνομα
    ΘΩΜΑΣ
    Εγγραφή
    Aug 2011
    Περιοχή
    ΓΑΛΑΤΣΙ
    Μηνύματα
    267

    Προεπιλογή

    Αλεξανδρε ολα ειναι με μετασχηματιστη.12 βολτ...διοτι εξω στο μπουτον της πορτας ειναι επικυνδυνη η ταση δικτυου.....

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον thomasdriver για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    FILMAN (14-03-14)

  11. #10
    Μέλος
    Όνομα
    ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Άνω Αχαρναί
    Μηνύματα
    717

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από el greco 1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    με μοτερακι απο υαλοκαθαριστηρεs που εχει και μηοτηρα επανω και ειναι ισχυρο δεν θα γινει το κολπο?απλοs χρειαζεται σωστη τοποθετιση για ψαχτω!
    Θέλει γνώση μηχανικής και εγώ δεν το κατέχω το σπόρ...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thomasdriver Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αλεξανδρε ολα ειναι με μετασχηματιστη.12 βολτ...διοτι εξω στο μπουτον της πορτας ειναι επικυνδυνη η ταση δικτυου.....[IMG]file:///C:\DOCUME~1\alex\LOCALS~1\Temp\msohtml1\01\clip_im age001.gif[/IMG]
    Σωστό κι' αυτό αλλά... Η κίνηση που κάνει ο ηλεκτρομαγνήτης είναι πολύ μικρή και δεν νομίζω πως είναι εκμεταλλεύσιμη για κάτι διαφορετικό.

    Κάτι άσχετο. Παρεμπιπτόντως εχτές έκανα κάποιες μετρήσεις με παλμογράφο στην γεννήτρια, γιατί οι λάμπες φθορίου που έχω καθώς και μία LED, μου τρεμοπαίζουν. Αυτό που είδα με σόκαρε! Η δοκιμή έγινε πάνω σε φορτίο 350 με 500W. Μιλάμε για παραμόρφωση στο ημίτονο πάνω από 20%! Και οι δύο κορυφές ψαλιδισμένες. Και όσο για την συχνότητα δυστυχώς παίζει συνεχώς. Σε λογικά πλαίσια μεν, αλλά παίζει…

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη alefgr : 14-03-14 στις 22:52

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μετατροπή σε πιστολι θερμού αέρα
    By tao in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-01-15, 21:38
  2. Μετατροπή αυτοκινήτου σε ηλεκτρικό
    By MegasPan in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-11-14, 22:22
  3. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-05-13, 10:21
  4. Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-12-11, 19:09
  5. Ιονιστής αέρα - Γεννήτρια αρνητικών ιόντων
    By panos_panopoulos in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-06-06, 18:04

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας