Σελίδα 5 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 3 4 5
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 41 έως 45 από 45

Θέμα: 3φσικός πίνακας και γεννήτρια

  1. #41
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από el greco 1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    σε ολεs τιs κολονεs που φερουν δημοτικο φωτισμο.
    εισαι σιγουρος? Υποχρεωνει δηλαδη τους πελατες σε αμσεη γειωση και εκεινη κανει ουδετερωση?
    Εγω απο οσο ξερω μονο στον μετασχηματιστη κανει ουδετερογειωση.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  2. #42
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.982

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από george Mp Εμφάνιση μηνυμάτων
    η ΔΕΗ ναι γειωνη τον ουδετερο αλλα απο μια κολονα δινει σε αρκετα ρολογια ταυτοχρονα αρα αμα κοπει εκει ο ουδετερος τι γινεται;;
    Όταν λες "εκεί", πού ακριβώς εννοείς; Στην παροχή προς τα πολλά "ρολόγια"; Αν ναι, τότε λοιπόν εγώ έχω το ένα από αυτά τα "ρολόγια", και κάνω αυτό που λέω με τη γεννήτριά μου (ενώνω δηλαδή μόνιμα το ένα της άκρο στην παροχή του ουδετέρου μου (αυτόν που μου στέλνει η ΔΕΗ) αλλά δεν το γειώνω), και κοπεί η παροχή του ουδετέρου της ΔΕΗ προς όλα τα "ρολόγια", ο γείτονας δεν θα παίρνει ουδέτερο από μένα διότι ούτε ο δικός μου, ούτε ο δικός του ουδέτερος έχει πια σύνδεση με τη γη οπότε δεν επικοινωνεί καθόλου με τον ουδέτερο της ΔΕΗ που είναι γειωμένος πριν το σημείο διακοπής. Εγώ θα τροφοδοτώ κανονικά τα φορτία μου μέσω της γεννήτριάς μου, μόνο που ο ουδέτερός μου δεν θα είναι πια γειωμένος και έτσι μπορεί να έχω αρκετά V μεταξύ του ουδετέρου μου και της γείωσης. Οι γείτονες που δεν έχουν γεννήτριες ίσως θα έχουν πρόβλημα από αυτήν την διακοπή του ουδετέρου αν οι 3 φάσεις που μοιράζονται στα "ρολόγια" είναι φορτισμένες ασύμμετρα διότι κάποιες συσκευές τους θα δεχτούν πάνω από 230V και θα καούν. Αλλά αυτό δεν συμβαίνει λόγω της συνδεσμολογίας της γεννήτριάς μου, άλλωστε νομίζω είναι περίπτωση σε όλους γνωστή. Την ίδια ζημιά ενδέχεται να πάθουν και δικές μου συσκευές αν τη στιγμή της διακοπής του ουδετέρου η εγκατάστασή μου ετροφοδοτείτο από την ΔΕΗ και όχι από τη γεννήτριά μου.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από george Mp Εμφάνιση μηνυμάτων
    επισης στη γεννητρια ο ουδετερος πρεπει να γειωθει γιατι αν υπαρξει διαρροη πανω στο ζευγος πως προστατευσαι; και πως θα εχεις οταν δουλευει η γεννητρια γειωση προστασιας;
    Άλλο η γείωση του ενός άκρου εξόδου της γεννήτριας για να γίνει ουδέτερος, και άλλο η γείωση του μεταλλικού σώματός της. Το μεταλλικό της σώμα εννοείται πως θα είναι γειωμένο σε κάθε περίπτωση όπως άλλωστε και όλων των άλλων μεταλλικών συσκευών της εγκατάστασης. Με αυτό που λέω λοιπόν, το ένα άκρο της γεννήτριας γειώνεται μέσω του ουδετέρου της ΔΕΗ (που είναι γειωμένος από την ίδια τη ΔΕΗ), αν δε διακοπεί αυτή η γείωση όπως μου είπες παραπάνω, τότε η εγκατάστασή μου τροφοδοτούμενη από τη γεννήτριά μου θα είναι σαν να τροφοδοτείται από το δευτερεύον ενός μετασχηματιστή απομόνωσης 1:1, δηλαδή floating.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xrhstosmp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλιππε σε δίκτυο ΤΤ δηλαδή άμεσης γείωσης δηλαδή σαν αυτό της αθήνας , μπορείς να μου πεις (μιας και υποστηριζεις οτι γενικα ο ουδετερος γειωνεται σε πολλα σημεια) σε πιο άλλο σημείο εκτός του υποσταθμού γειώνεται o ουδέτερος;;;;;;;
    Δεν μίλησα ειδικά για την Αθήνα και εκτός αυτού αυτό δεν μας ενδιαφέρει εδώ δεδομένου ότι ακόμα και να διακοπεί η σύνδεση του ουδετέρου της ΔΕΗ με τη γη γίνεται ότι έγραψα παραπάνω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #43
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FILMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν λες "εκεί", πού ακριβώς εννοείς; Στην παροχή προς τα πολλά "ρολόγια"; Αν ναι, τότε λοιπόν εγώ έχω το ένα από αυτά τα "ρολόγια", και κάνω αυτό που λέω με τη γεννήτριά μου (ενώνω δηλαδή μόνιμα το ένα της άκρο στην παροχή του ουδετέρου μου (αυτόν που μου στέλνει η ΔΕΗ) αλλά δεν το γειώνω), και κοπεί η παροχή του ουδετέρου της ΔΕΗ προς όλα τα "ρολόγια", ο γείτονας δεν θα παίρνει ουδέτερο από μένα διότι ούτε ο δικός μου, ούτε ο δικός του ουδέτερος έχει πια σύνδεση με τη γη οπότε δεν επικοινωνεί καθόλου με τον ουδέτερο της ΔΕΗ που είναι γειωμένος πριν το σημείο διακοπής. Εγώ θα τροφοδοτώ κανονικά τα φορτία μου μέσω της γεννήτριάς μου, μόνο που ο ουδέτερός μου δεν θα είναι πια γειωμένος και έτσι μπορεί να έχω αρκετά V μεταξύ του ουδετέρου μου και της γείωσης. Οι γείτονες που δεν έχουν γεννήτριες ίσως θα έχουν πρόβλημα από αυτήν την διακοπή του ουδετέρου αν οι 3 φάσεις που μοιράζονται στα "ρολόγια" είναι φορτισμένες ασύμμετρα διότι κάποιες συσκευές τους θα δεχτούν πάνω από 230V και θα καούν. Αλλά αυτό δεν συμβαίνει λόγω της συνδεσμολογίας της γεννήτριάς μου, άλλωστε νομίζω είναι περίπτωση σε όλους γνωστή. Την ίδια ζημιά ενδέχεται να πάθουν και δικές μου συσκευές αν τη στιγμή της διακοπής του ουδετέρου η εγκατάστασή μου ετροφοδοτείτο από την ΔΕΗ και όχι από τη γεννήτριά μου.

    Άλλο η γείωση του ενός άκρου εξόδου της γεννήτριας για να γίνει ουδέτερος, και άλλο η γείωση του μεταλλικού σώματός της. Το μεταλλικό της σώμα εννοείται πως θα είναι γειωμένο σε κάθε περίπτωση όπως άλλωστε και όλων των άλλων μεταλλικών συσκευών της εγκατάστασης. Με αυτό που λέω λοιπόν, το ένα άκρο της γεννήτριας γειώνεται μέσω του ουδετέρου της ΔΕΗ (που είναι γειωμένος από την ίδια τη ΔΕΗ), αν δε διακοπεί αυτή η γείωση όπως μου είπες παραπάνω, τότε η εγκατάστασή μου τροφοδοτούμενη από τη γεννήτριά μου θα είναι σαν να τροφοδοτείται από το δευτερεύον ενός μετασχηματιστή απομόνωσης 1:1, δηλαδή floating.



    Δεν μίλησα ειδικά για την Αθήνα και εκτός αυτού αυτό δεν μας ενδιαφέρει εδώ δεδομένου ότι ακόμα και να διακοπεί η σύνδεση του ουδετέρου της ΔΕΗ με τη γη γίνεται ότι έγραψα παραπάνω.
    Σε ορισμενες περιπτωσεις η δεη οταν ο καταναλωτης εχει χαμηλη γειωση >2ωμ επιτρεπει τριπολικους μεταγωγικους διακοπτες.
    Στο παραδειγμα σου .οταν η δεη κοψει για επισκευη και παει και ξυλωσει τον μετασχηματιστη και βγαλει τα καλωδια του ουδετερου που ειναι ο ουδετερος και η γειωση τι θα γινει?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  4. #44
    Μέλος
    Όνομα
    ΓΙΩΡΓΟΣ
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    735

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FILMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν λες "εκεί", πού ακριβώς εννοείς; Στην παροχή προς τα πολλά "ρολόγια"; Αν ναι, τότε λοιπόν εγώ έχω το ένα από αυτά τα "ρολόγια", και κάνω αυτό που λέω με τη γεννήτριά μου (ενώνω δηλαδή μόνιμα το ένα της άκρο στην παροχή του ουδετέρου μου (αυτόν που μου στέλνει η ΔΕΗ) αλλά δεν το γειώνω), και κοπεί η παροχή του ουδετέρου της ΔΕΗ προς όλα τα "ρολόγια", ο γείτονας δεν θα παίρνει ουδέτερο από μένα διότι ούτε ο δικός μου, ούτε ο δικός του ουδέτερος έχει πια σύνδεση με τη γη οπότε δεν επικοινωνεί καθόλου με τον ουδέτερο της ΔΕΗ που είναι γειωμένος πριν το σημείο διακοπής. Εγώ θα τροφοδοτώ κανονικά τα φορτία μου μέσω της γεννήτριάς μου, μόνο που ο ουδέτερός μου δεν θα είναι πια γειωμένος και έτσι μπορεί να έχω αρκετά V μεταξύ του ουδετέρου μου και της γείωσης. Οι γείτονες που δεν έχουν γεννήτριες ίσως θα έχουν πρόβλημα από αυτήν την διακοπή του ουδετέρου αν οι 3 φάσεις που μοιράζονται στα "ρολόγια" είναι φορτισμένες ασύμμετρα διότι κάποιες συσκευές τους θα δεχτούν πάνω από 230V και θα καούν. Αλλά αυτό δεν συμβαίνει λόγω της συνδεσμολογίας της γεννήτριάς μου, άλλωστε νομίζω είναι περίπτωση σε όλους γνωστή. Την ίδια ζημιά ενδέχεται να πάθουν και δικές μου συσκευές αν τη στιγμή της διακοπής του ουδετέρου η εγκατάστασή μου ετροφοδοτείτο από την ΔΕΗ και όχι από τη γεννήτριά μου.

    Άλλο η γείωση του ενός άκρου εξόδου της γεννήτριας για να γίνει ουδέτερος, και άλλο η γείωση του μεταλλικού σώματός της. Το μεταλλικό της σώμα εννοείται πως θα είναι γειωμένο σε κάθε περίπτωση όπως άλλωστε και όλων των άλλων μεταλλικών συσκευών της εγκατάστασης. Με αυτό που λέω λοιπόν, το ένα άκρο της γεννήτριας γειώνεται μέσω του ουδετέρου της ΔΕΗ (που είναι γειωμένος από την ίδια τη ΔΕΗ), αν δε διακοπεί αυτή η γείωση όπως μου είπες παραπάνω, τότε η εγκατάστασή μου τροφοδοτούμενη από τη γεννήτριά μου θα είναι σαν να τροφοδοτείται από το δευτερεύον ενός μετασχηματιστή απομόνωσης 1:1, δηλαδή floating.



    Δεν μίλησα ειδικά για την Αθήνα και εκτός αυτού αυτό δεν μας ενδιαφέρει εδώ δεδομένου ότι ακόμα και να διακοπεί η σύνδεση του ουδετέρου της ΔΕΗ με τη γη γίνεται ότι έγραψα παραπάνω.
    Kαταρχιν γειωνουμε τον κομβο του ουδετερου κατα δευτερον δεν απαντησες πως θα εχουμε γειωση προστασιας εαν ΔΕΝ γειωσουμε τον κομβο του ουδετερου και επισης οι ιδιοι κατασκευαστες των γεννητριων το επισημαινουν και αν αγορασεις καινουργιο ετοιμο ζευγος εχουν ηδη γειωμενο τον κομβο του ουδετερου, αν μπορουσα να ανεβασω φωτογραφιες θα το εβλεπες και αν θελεις (και οποιος αλλος θελει ) μπορει να ερθει απο την εταιρεια που εργαζομαι να του τα δειξω(κερναω και καφε).

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #45
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.982

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    οταν η δεη κοψει για επισκευη και παει και ξυλωσει τον μετασχηματιστη και βγαλει τα καλωδια του ουδετερου που ειναι ο ουδετερος και η γειωση τι θα γινει?
    Η εγκατάστασή σου θα λειτουργεί floating σαν να ετροφοδοτείτο από μετασχηματιστή απομόνωσης και ο ΔΕΗτζής πιάνοντας τον ξε-γειωμένο ουδέτερο δεν θα πάθει τίποτα όπως ακριβώς δεν παθαίνει κάποιος τίποτα όταν πιάσει τον ένα πόλο του δευτερεύοντος ενός μετασχηματιστή απομόνωσης. Πιστεύω ότι επιτέλους έχει γίνει ξεκάθαρο, έτσι;
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από george Mp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Kαταρχιν γειωνουμε τον κομβο του ουδετερου
    Αν κάνεις τη σύνδεση που λέω τότε αυτό το έχει κάνει η ΔΕΗ για λογαριασμό σου.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από george Mp Εμφάνιση μηνυμάτων
    κατα δευτερον δεν απαντησες πως θα εχουμε γειωση προστασιας εαν ΔΕΝ γειωσουμε τον κομβο του ουδετερου
    Φυσικά και απάντησα αλλά μάλλον δεν το κατάλαβες, το ξαναβάζω λοιπόν:
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FILMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άλλο η γείωση του ενός άκρου εξόδου της γεννήτριας για να γίνει ουδέτερος, και άλλο η γείωση του μεταλλικού σώματός της. Το μεταλλικό της σώμα εννοείται πως θα είναι γειωμένο σε κάθε περίπτωση όπως άλλωστε και όλων των άλλων μεταλλικών συσκευών της εγκατάστασης.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από george Mp Εμφάνιση μηνυμάτων
    επισης οι ιδιοι κατασκευαστες των γεννητριων το επισημαινουν και αν αγορασεις καινουργιο ετοιμο ζευγος εχουν ηδη γειωμενο τον κομβο του ουδετερου
    Αυτό που λες δεν ισχύει πάντα, τουλάχιστον στις χαμηλότερης ισχύος γεννήτριες.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από george Mp Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν μπορουσα να ανεβασω φωτογραφιες θα το εβλεπες και αν θελεις (και οποιος αλλος θελει ) μπορει να ερθει απο την εταιρεια που εργαζομαι να του τα δειξω(κερναω και καφε).
    Για καφέ όχι, αν παίζει κανένα κοψίδι, έρχομαι τρέχοντας!

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 5 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 3 4 5

Παρόμοια Θέματα

  1. Η γεννήτρια και το πλυντήριο
    By stk in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-01-15, 17:39
  2. Σχέδιο λεβητοστασίου και πίνακας
    By pk_plasma69b in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-06-14, 18:37
  3. Απαντήσεις: 49
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-09-11, 17:32
  4. Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-09-08, 00:43

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας