Σελίδα 1 από 8 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 74

Θέμα: ΑΝΕΞΗΓΗΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ HID XENON

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11

    Προεπιλογή ΑΝΕΞΗΓΗΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ HID XENON

    Είμαι κάτοχος ενός Land Rover Freelander 1.8 του '99 και αποφάσισα να βάλω HID XENON.
    Πληροφοριακά έχω βάλει σε πολλά αυτοκίνητα hid xenon και δεν είχα ποτέ πρόβλημα.
    Αφού τοποθετήθηκαν τα hid xenon H4 Hi-low στο συγκεκριμένο αυτοκίνητο δημιουργήθηκε το εξής θέμα.
    Ανάβοντας τα φώτα ανοίγει το πίσω παράθυρο (του πορτ παγκάζ). Αυτό συμβαίνει κάθε φορά που ανάβω τα φώτα.
    Ενημερωτικά αναφέρω ότι τα freelander όταν μείνουν από ρεύμα και συνδεθεί μετά ο πόλος της μπαταρίας ανοίγει το πίσω τζάμι.
    Δηλαδή όταν ανάβω τα φώτα είναι σαν να διαβάζει προφανώς ο εγκέφαλος ότι έμεινε από ρεύμα και ξανασυνδέθηκε στο ρεύμα.
    Τα xenon παίρνουν απευθείας ρεύμα από την μπαταρία και μόνο εντολή παίρνουν από τα παλιά φις. Γείωση έχω κάνει στο σασί του αυτοκινήτου. Επίσης το συγκεκριμένο μοντέλο δεν έχει σύστημα can bus (ανίχνευση καμμένης λυχνίας).
    Σε κάποιο ξένο site έχει αναφερθεί το συγκεκριμένο πρόβλημα σε freelander και έλεγαν για πιθανή κακή θωράκιση των ballasts.
    Πως μπορώ να λύσω το συγκεκριμένο πρόβλημα? Έχω αγανακτήσει και αν δεν βρεθεί λύσει μάλλον θα τα καταργήσω.
    Καμιά ιδέα για το στοιχειωμένο αυτό αυτοκίνητο?

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.087

    Προεπιλογή

    Μήπως να τα καταργήσεις και να ασχοληθείς με κάτι άλλο?

    2 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Αχαία
    Μηνύματα
    2.008

    Προεπιλογή

    το αυτοκινητο δεν ειναι στοιχειωμενο. η μετατροπη που πας να κανεις φαινεται οτι εχει προβληματα συμβατοτητας. εκτος του οτι ξενον σε κοινο φαναρι δεν κανει. θα στραβωνει τους απεναντι. ασε λοιπον τα φωτα σου οπως ειναι. η μονη λυση ειναι η τοποθετηση του αυθεντικου εργοστασιακου ξενον αν εβγαινε για το εν λογω αυτοκινητο, σετακι με ολο το φαναρι.

    4 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.087

    Προεπιλογή

    Δεν είναι ότι δεν κάνει απλά, είναι παράνομο να βάλεις τέτοια φώτα σε τέτοιο φανάρι.

    2 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    370

    Προεπιλογή

    Δε θέλω να πω κάτι για τα ξένον αλλά θελω να σχολιάσω το εξής.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από LKOSTAS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενημερωτικά αναφέρω ότι τα freelander όταν μείνουν από ρεύμα και συνδεθεί μετά ο πόλος της μπαταρίας ανοίγει το πίσω τζάμι.
    ααα μα τι ωραία λογική;! Υπάρχει λόγος που γίνεται αυτό, ή έγινε λόγω έλλειψης μυαλού του κατασκευαστή;

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη ZOIS-SUR
    Όνομα
    ΖΩΗΣ
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    ΗΛΕΙΑ
    Μηνύματα
    35

    Προεπιλογή

    έχω καταργήσει το κράνος και φοράω μάσκα ηλεκτροκολλησης για να μην στραβώνομαι από όλους αυτούς με τις ηλεκτροσυγκολλήσεις στα φανάρια.έλεος,Δηλ αν ξεχάσεις το ραδιόφωνο ανοιχτό ένα βράδυ αυτομάτως σου κλέβουν και το αμάξι?έλα παναγία μου τι άλλο θα ακούσουμε

    5 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    γιαννης
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    καστορια
    Μηνύματα
    338

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από leosedf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είναι ότι δεν κάνει απλά, είναι παράνομο να βάλεις τέτοια φώτα σε τέτοιο φανάρι.
    ...εκτος αυτου τα ξενον Η4 ειναι ότι χειροτερο μπορεις να βαλεις στα φαναρια.....αυτο το "μεσα-εξω" με τον ηλεκτρομαγνητη δεν μπορει να υποκαταστησει την κανονικη λυχνια πυρακτωσεως .
    Αναφερομαι για Η4 ετσι;;................(τα Η7 και Η1 ειναι καπως "συμβατα")

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    παναγιωτης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    καλλιθεα
    Μηνύματα
    1.017

    Προεπιλογή

    συμβατα δηλαδη δεν στραβωνουν ειναι μονον οσα φαναρια ειναι φαναρια τυπου προβολεα

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11

    Προεπιλογή

    Να ευχαριστήσω όλους τους συμforumήτες που ασχολήθηκαν με το πρόβλημα.
    Όσον αφορά τα HID H4 όντως υπάρχει ένα θέμα με τον ηλεκτρομαγνήτη που μετακινεί τη λάμπα μέσα - έξω για να κάνει τη μεγάλη σκάλα (hi beam) με αποτέλεσμα να σκορπάει το φως στη μεγάλη σκάλα, άσε που αν την αφήσεις για αρκετή ώρα (σε επαρχιακό δρόμο) μπορεί να καεί ο μαγνήτης.
    Τώρα όσον αφορά το στράβωμα των απέναντι τα συγκεκριμένα φαίνονται πιο δυνατά απ΄ότι οι κοινές λάμπες αλλά με μια σκάλα κάτω από το διακόπτη της στάθμης φωτών δεν νομίζω ότι είναι ενοχλητικά για τους άλλους. Το έχω τσεκάρει προσωπικά σε απόσταση 50 και 100 μέτρων με το μηχανάκι.

    Πολύ σωστά όλα όσα αναφέρατε παραπάνω αλλά νομίζω ότι είναι λίγο εκτός θέματος. Αφορούν πιο πολύ τον ΚΟΚ και όχι το ηλεκτρολογικό πρόβλημα που ανέφερα.
    Για να ξαναγυρίσω στο θέμα κάποιος μου είπε ότι λόγω της υψηλή τάσης που θέλουν οι λάμπες αυτές για να ανάψουν (κάτι χιλιάδες volt) δημιουργείται μαγνητικό πεδίο και μπορεί να επηρεάζουν τα καλώδια την ασφαλειοθήκη ή και τον εγκέφαλο και μου πρότεινε να απομακρύνω τα καλώδια των hid xenon από αυτά. Επίσης μου είπαν να μονώσω τα ballasts με φύλλο μολύβδου. Φύλλο μολύβδου όμως δεν ξέρω που θα βρω.
    Καμιά ιδέα?

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη kioan
    Όνομα
     
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    3.169

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από LKOSTAS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης μου είπαν να μονώσω τα ballasts με φύλλο μολύβδου. Φύλλο μολύβδου όμως δεν ξέρω που θα βρω.
    Το φύλλο μολύβδου θα είχε κάποιο νόημα αν θες να περιορίσεις εκπομπή κάποιας ιονίζουσας ακτινοβολίας.
    Αυτό που ίσως να χρειάζεται είναι ηλεκτρομαγνητική θωράκιση.

    0 Not allowed! Not allowed!
    There are 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't.

Σελίδα 1 από 8 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ανεξηγητο με ανιχνευτη κινησης(pir)
    By ioannis_83 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-01-13, 21:47
  2. Προβλημα με Xenon λαμπα 8000k και ballast
    By age80 in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-05-12, 17:25
  3. προβλημα με ballast xenon
    By dimitris.stef in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-05-12, 06:13
  4. ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ XENON
    By hovo in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-06-11, 23:11
  5. Προβλημα με φωτα Xenon σε αυτοκινητο.
    By Phatt in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 45
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-01-10, 12:24

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας