Σελίδα 1 από 6 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 52

Θέμα: Kw θερμοσιφωνα

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    Σερρες
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή Kw θερμοσιφωνα

    Γεια σε όλους!! Μια που ανακάλυψα το εκπληκτικό φόρουμ σας που παροτρύνει τον αρχάριους, κι αφού ούτως ή άλλως έχω χάσει τον ύπνο μου, να σας ρωτήσω κάτι. Σκεφτόμουν να βάλω ταχυθερμοσίφωνα σε κεντρική εγκατάσταση για να εξυπηρετώ δυο βρύσες και μια ντουζιέρα. Υστερα από αρκετή αναζήτηση κ συζήτηση κατέληξα ότι για να λειτουργήσει κατ΄αυτόν τον τρόπο θα πρέπει να είναι ισχύος τουλάχιστον 8 kw. Για μονοφασικο μιλάμε πάντα. Το θέμα μου είναι ότι σε περίπτωση που τον βάλω, δε θα πέφτει η ασφάλεια (ακόμα κ της χελώνας); Μήπως απλά να προτιμήσω έναν κλασικό ηλεκτρικό να ηρεμήσω; Απλά υπάρχει ένα θέμα χώρου, δεν τον θέλω στο μπάνιο, κ θα πρέπει να τον στριμώξω σε κάποιο ντουλάπι της κουζίνας. Οποιοσδήποτε θεωρεί ότι μπορεί να με βοηθήσει καλοδεχούμενος, και ο θεός να τον έχει καλά!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από discobiscuit Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σε όλους!! Μια που ανακάλυψα το εκπληκτικό φόρουμ σας που παροτρύνει τον αρχάριους, κι αφού ούτως ή άλλως έχω χάσει τον ύπνο μου, να σας ρωτήσω κάτι. Σκεφτόμουν να βάλω ταχυθερμοσίφωνα σε κεντρική εγκατάσταση για να εξυπηρετώ δυο βρύσες και μια ντουζιέρα. Υστερα από αρκετή αναζήτηση κ συζήτηση κατέληξα ότι για να λειτουργήσει κατ΄αυτόν τον τρόπο θα πρέπει να είναι ισχύος τουλάχιστον 8 kw. Για μονοφασικο μιλάμε πάντα. Το θέμα μου είναι ότι σε περίπτωση που τον βάλω, δε θα πέφτει η ασφάλεια (ακόμα κ της χελώνας); Μήπως απλά να προτιμήσω έναν κλασικό ηλεκτρικό να ηρεμήσω; Απλά υπάρχει ένα θέμα χώρου, δεν τον θέλω στο μπάνιο, κ θα πρέπει να τον στριμώξω σε κάποιο ντουλάπι της κουζίνας. Οποιοσδήποτε θεωρεί ότι μπορεί να με βοηθήσει καλοδεχούμενος, και ο θεός να τον έχει καλά!!!
    Τι παροχη εχεις δεν μας λες.Συνηθως στο σπιτι εχει 8kva οποτε δεν θα πεσει η ασφαλεια οταν δουλευει ο ταχυθερμοσιφωνας φυσιολογικα(5-10 λεπτα)
    Στο θεμα ταχυθερμοσιφωνα εχε υποψη σου οτι: οσο πιο κοντα στην βρυση του μπανιου τοσο πιο ζεστο νερο θα εχεις (2-3μ) .Εννοειται οχι 2-3 βρυσες ανοιχτες.Απο εκει και περα ποιος ειναι καλυτερος δεν μπορω να απαντησω εγω,αν σε ικανοποιει η ποσοτητα του νερου που ζεσταινει σιγουρα ο ταχυθερμοσιφωνας,αλλιως ο παραδοσιακος.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη JOUN
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    2.996

    Προεπιλογή

    Με 8KW δεν θα κανεις τιποτα και τελικα θα καταληξεις στον κλασικο.Με καμμια 15αρια σε τριφασικο εισαι ενταξει.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.444


    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Σταύρος
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    171

    Προεπιλογή

    εβαλα εναν 4αρι και το μετανιωσα......μιλαμε για πολυ χαμηλη παροχη,αν θελεις ζεστο νερο ανω των 38-40 βαθμων.απο οτι καταλαβα,για να πλησιασεις την παροχη ενος συμβατικου,θα πρεπει και ο ταχυς να εχει μεγαλη επιφανεια.ο δικος μου ειναι 20*30 εκατοστα και δεν.....προτεινω ασυζητητι συμβατικο 60-80αρι....

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη JOUN
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    2.996

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κυριακίδης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτα Πετρο ειναι αεριου που δεν νομιζω να βρει στις Σερρες.
    Παντως για να εχουμε ενα μετρο συγκρισης, ο μικροτερος απ'αυτους ειναι 21.6 KW.Απ'αυτο παιρνουμε μια ιδεα για την ισχυ που χρειαζεται για ικανοποιητικη παροχη νερου.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Αχαία
    Μηνύματα
    2.010

    Προεπιλογή

    προκειται για σπιτι η για μαγαζι?
    εγω θα σου προτεινα και την λυση του ηλιακου θερμοσιφωνα. τον οποιο αν θελεις τον λειτουργεις για τις ελαχιστες ημερες του χρονου που δεν εχει ηλιοφανεια και με ηλεκτρικο ρευμα. τα πλεονεκτηματα του πολλα. το μονο του μειονεκτημα το αρχικο κοστος.
    για εμενα μην ασχοληθεις με ταχυθερμοσιφωνες και μαλιστα μονοφασικους. ακομη και τριφασικο να βαλεις να ξερεις οτι θα εχεις μονιμο προβλημα την υψηλη καταναλωση ρευματος. με μονοφασικο και ταχυθερμοσιφωνα δεν θα εχεις κανονικη θερμοκρασια νερου, θα εχεις υψηλη καταναλωση, μικρη παροχη, και δεν θα μπορεις να βαλεις και αλλη συσκευη στο σπιτι σου γιατι με την παραμικρη δεν θα σηκωνει το φορτιο η εγκατασταση σου. α και για την εγκατασταση του ταχυθερμοσιφωνα θελεις χωριστη παροχη με διπλη ασφαλεια. η παροχη του κανονικου θερμοσιφωνα δεν κανει απλα.
    οπως καταλαβαινεις το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να βγαλεις και να πεταξεις τον ταχυθερμοσιφωνα και να παρεις η κανονικο θερμοσιφωνα η ηλιακο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη matthew
    Όνομα
    Ματθαίος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Καρδίτσα
    Μηνύματα
    1.371

    Προεπιλογή

    Πρώτα πρέπει να κοιτάξεις τις ανάγκες που θα εξυπηρετεί ο θερμοσίφωνας όπως η κατανάλωση ζεστού νερού (λίτρα/ημέρα, αριθμός ατόμων, χρήση μόνο για μπάνιο ή & κουζίνα μαζί κλπ). Για να σε βοηθήσουμε καλύτερα να πάρεις το σωστό τύπο θερμοσίφωνα που χρειάζεσαι.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonis_p
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Nov 2005
    Περιοχή
    KM18VB
    Μηνύματα
    3.742

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stauros772000 Εμφάνιση μηνυμάτων
    εβαλα εναν 4αρι και το μετανιωσα......μιλαμε για πολυ χαμηλη παροχη,αν θελεις ζεστο νερο ανω των 38-40 βαθμων.απο οτι καταλαβα,για να πλησιασεις την παροχη ενος συμβατικου,θα πρεπει και ο ταχυς να εχει μεγαλη επιφανεια.ο δικος μου ειναι 20*30 εκατοστα και δεν.....προτεινω ασυζητητι συμβατικο 60-80αρι....
    Νομίζω πως ο "4άρης" είναι μόνο για να πλένεις τα χέρια σου, για να μην παγώνουν. Μέχρι εκεί.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.444

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από JOUN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτα Πετρο ειναι αεριου που δεν νομιζω να βρει στις Σερρες.
    Παντως για να εχουμε ενα μετρο συγκρισης, ο μικροτερος απ'αυτους ειναι 21.6 KW.Απ'αυτο παιρνουμε μια ιδεα για την ισχυ που χρειαζεται για ικανοποιητικη παροχη νερου.
    Ε ναι το λέω "ευθέως" σαν λύση του αερίου . Γιατί είναι Ρουά & Τσακ - Ματ . (όταν δεν έχει πλεονέκτημα του τριφασικού) και επιβάλλεται να λέγετε "ταχύς" θερμοσίφωνας... (+ του αν καταφέρει να βάλει με το οριακό 8Kw δεν θα έχει για τις άλλες ηλεκτρικές ανάγκες του)
    Μειονέκτημα? ο μπελάς αλλαγής φιαλών . (να εξετάσει σύμφωνα με τις στάνταρ ανάγκες του , κάθε πότε θα αλλάζει φιάλες κτλ αν εγκρίνονται φιάλες ..)

    το μονο του μειονεκτημα το αρχικο κοστος.
    για εμενα μην ασχοληθεις με ταχυθερμοσιφωνες και μαλιστα μονοφασικους. ακομη και τριφασικο να βαλεις να ξερεις οτι θα εχεις μονιμο προβλημα την υψηλη καταναλωση ρευματος.
    Φίλε Χρήστο γιατί το .." πρόβλημα την υψηλή κατανάλωση ρεύματος" ? ... όσο ζητήσει σε λίτρα τόσο θα κάψει ... (ενώ στο συμβατικό θα κάψει και όσο δεν χρειάζεται ..."απώλειες θερμικές").

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 6 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ασφαλεια θερμοσιφωνα
    By cococrops in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-02-15, 15:21
  2. χρονοδιακοπτης στο θερμοσιφωνα
    By tasos25 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-09-14, 10:46
  3. Διαρροη στον θερμοσιφωνα.
    By bchris in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-03-13, 18:24
  4. Συνδεση θερμοσιφωνα
    By noname85 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-10-11, 15:30
  5. Προβληματα με ηλεκτρικο θερμοσιφωνα
    By vordme34 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-12-09, 13:52

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας