Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 4 από 4

Θέμα: Τελεστικός ενισχυτής & level shifting

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    Nov 2009
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    331

    Προεπιλογή Τελεστικός ενισχυτής & level shifting

    Καλησπέρα! Θέλω να χρησιμοποιήσω έναν τελεστικό ενισχυτή (rail to rail είναι, μην τρομάζετε..) για level shifting. * , **

    Έχω ένα σήμα 0/3.3V το οποίο θέλω να γίνει 0/12V (το σήμα είναι τύπου on-off, δε με ενδιαφέρουν οι ενδιάμεσες τιμές), και οι δύο τροφοδοσίες προφανώς έχουν κοινή γείωση.

    Σκέφθηκα να χρησιμοποιήσω έναν τελεστικό ενισχυτή για την δουλεία μου ως εξής


    • Τροφοδοσία με +12V και γείωση
    • Το σήμα 0/3.3V στην μη αναστρέφουσα είσοδο
    • Γείωση στην αναστρέφουσα ή κάποια τάση 0 < V < 3.3 πχ 1.2V


    Επειδή είναι πολύ απλό σε σημείο που μου φαίνεται μπακάλικο, μήπως θα ήταν καλύτερο να κάνω κάποια άλλη συνδεσμολογία;
    Δηλαδή μήπως λ.χ. είναι καλύτερα να προσθέσω κάποιου είδους ανάδραση και να κάνω συνδεσμολογία μη αναστρέφοντος ενισχυτή τάσης; (και γιατί..; )

    Να πω εδώ ότι σκέφτομαι να δώσω κάποια τάση στην αναστρέφουσα για να μην μπλέξω με offset, και επίσης ότι με ενδιαφέρουν συχνότητες λίγων kHz


    * Δε με ενδιαφέρει τόσο πολύ αν τελικά θα πάρω αντί για 0/12 τιμές πιο κοντά σε 0.3/11.7 οπότε δεν τίθεται θέμα για τις ακραίες τιμές εξόδου του τελεστικού
    ** Με ενδιαφέρει το 0/12V να λειτουργεί σαν πηγή/καταβόθρα ρεύματος (~20mA) γι αυτό και διάλεξα τελεστικό

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.991

    Προεπιλογή

    Τη σύνδεση που λες θα κάνεις (συγκριτής τάσεως) και εννοείται βέβαια ότι δεν θα δουλέψει δίνοντας κάθε τυχαία τάση στην αναστρέφουσα είσοδο. Για παράδειγμα δεν θα δουλέψει αν γειώσεις την αναστρέφουσα είσοδο. Θα πρέπει να δώσεις εκεί μια τάση μεταξύ 0 και 3.3V η οποία και θα αποτελέσει το όριο σύγκρισης. Λογικά θα προτιμήσεις μια τάση κάπου στη μέση, δηλαδή γύρω στα 1.6V.
    Αρνητική ανάδραση απαγορεύεται να προσθέσεις διότι τότε η έξοδος θα μπορεί να πάρει κάθε τιμή μεταξύ 0 και 12V και όχι μόνο αυτές τις δύο.
    Μπορείς όμως να προσθέσεις θετική ανάδραση. Αλλά αυτή θα σου χρειαστεί μόνο αν το σήμα εισόδου χορεύει γύρω από την τιμή συγκρίσεως (1.6V) που αν είναι ψηφιακό δεν συμβαίνει, εκτός αν έχει υπερβολικό θόρυβο.

    1 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    Nov 2009
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    331

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ πολύ Φίλιππε! Κάτι τέτοιο σκεφτόμουν κι εγώ (συνδεσμολογία συγκριτή με κάποια τάση γύρω στη μέση για την αναστρέφουσα είσοδο, το 1.2V ήταν τυχαίο παράδειγμα..) απλά ήθελα μια επιβεβαίωση ότι δεν χωλαίνει κάπου το σχέδιο.

    Ωστόσο, έτσι λίγο ...φιλοσοφικά, γιατί απαγορεύεται η αρνητική ανάδραση δεδομένου ότι η είσοδος είναι ψηφιακό σήμα; Καταλαβαίνω ότι είναι περιττή, εφ'όσον με συνδεσμολογία συγκριτή γίνεται η δουλειά που θέλω, αλλά εαν το έκανα έτσι θα ήταν λάθος το αποτέλεσμα;

    Επίσης να υποθέσω ότι μιλώντας για θετική ανάδραση βρισκόμαστε σε συνδεσμολογία τύπου Schmitt trigger πλέον; Δεν μου χρειάζεται βέβαια γιατί δεν θα υπάρχει θόρυβος, απλά θέλω να δω αν κατάλαβα τη λογική!

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.991

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kplgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωστόσο, έτσι λίγο ...φιλοσοφικά, γιατί απαγορεύεται η αρνητική ανάδραση δεδομένου ότι η είσοδος είναι ψηφιακό σήμα; Καταλαβαίνω ότι είναι περιττή, εφ'όσον με συνδεσμολογία συγκριτή γίνεται η δουλειά που θέλω, αλλά εαν το έκανα έτσι θα ήταν λάθος το αποτέλεσμα;
    Έτσι όπως το λες είναι, απλώς όσο "ψηφιακό" και να είναι το σήμα σου, ένα fall και ένα rise time θα τον έχει... Ε, αν κάνεις αρνητική ανάδραση στον τελεστικό, οι χρόνοι αυτοί θα είναι αυξημένοι και στην έξοδο... Βέβαια θα πρέπει και ο τελεστικός που θα χρησιμοποιήσεις να έχει κάποιες λογικές επιδόσεις από πλευράς ταχύτητας...
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kplgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης να υποθέσω ότι μιλώντας για θετική ανάδραση βρισκόμαστε σε συνδεσμολογία τύπου Schmitt trigger πλέον; Δεν μου χρειάζεται βέβαια γιατί δεν θα υπάρχει θόρυβος, απλά θέλω να δω αν κατάλαβα τη λογική!
    Ναι, έτσι είναι.

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Tι είναι ένας τελεστικός ενισχυτής
    By Giannis511 in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-07-16, 19:44
  2. Τελεστικός ενισχυτής & τροφοδοσία
    By kplgr in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-02-15, 16:30
  3. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-10-14, 00:40
  4. Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-09-10, 02:35
  5. Τελεστικός ενισχυτής UHF
    By eebabs2000 in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-01-09, 10:17

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας