Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 5 από 5

Θέμα: Αγορά από farnell;

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    Nov 2009
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    331

    Προεπιλογή Αγορά από farnell;

    Καλησπέρα!

    Θέλω να παραγγείλω κάποια πράγματα που δεν μπορώ να βρω στην εδώ αγορά και τα έχω εντοπίσει όλα στην γνωστή farnell.

    Όταν δοκίμασα στην σελίδα του εδώ αντιπροσώπου τα order code μου έπεσε το σαγόνι κάτω.. 50% πάνω!

    Επειδή λοιπόν δεν με συμφέρει να πληρώσω 50% πάνω της τιμής καταλόγου για κάθε προϊόν, μετά από σχετική έρευνα στο φόρουμ εντόπισα κάποιους που έλεγαν πως έχουν παραγγείλει οι ίδιοι, χωρίς να μεσολαβήσει ο αντιπρόσωπος, από την μαμά εταιρία. Θεώρησα καλύτερο να γράψω ένα ποστ παρά να επικοινωνήσω προσωπικά με τα μέλη ώστε εάν κάποιος έχεις τις ίδιες απορίες με εμένα στο μέλλον, να βρει (ενδεχομένως) απαντήσεις

    Έχουμε λοιπόν και λέμε:

    1) Μπορώ να παραγγείλω σαν ιδιώτης; Το έχει κάνει κάποιος;
    Ρωτάω γιατί στην σελίδα (export) της farnell όταν έκανα register, μου ζήταγε Company Name σαν υποχρεωτικό πεδίο (ωστόσο δεν ζήτησε αφμ..)

    2) Κάνοντας test-drive παραγγελίας, φτάνοντας στο σημείο του delivery method, βλέπω μόνο UPS..
    Tα προϊόντα θα αποσταλούν από χώρα ΕΕ; Ρωτώ γιατί κάτι τέτοιο κατάλαβα από τα ποστ που χάζευα σχετικά με το θέμα (μάλιστα αν κατάλαβα καλά, Αγγλία..; )

    3) Υποθέτοντας ότι ισχύει το 2, να φανταστώ ότι θα βγεί ΦΠΑ κατά την παραγγελία το οποίο θα πληρωθεί στην farnell ώστε να μην μπλέκω με γιαλαντζί εκτελωνισμούς από την κάθε UPS και τελικά αντί για 50% πάνω να πληρώσω 250% πάνω..;


    Αυτά νομίζω ήταν όλα!

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη spirakos
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    2.285

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kplgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα!

    Θέλω να παραγγείλω κάποια πράγματα που δεν μπορώ να βρω στην εδώ αγορά και τα έχω εντοπίσει όλα στην γνωστή farnell.

    Όταν δοκίμασα στην σελίδα του εδώ αντιπροσώπου τα order code μου έπεσε το σαγόνι κάτω.. 50% πάνω!

    Επειδή λοιπόν δεν με συμφέρει να πληρώσω 50% πάνω της τιμής καταλόγου για κάθε προϊόν, μετά από σχετική έρευνα στο φόρουμ εντόπισα κάποιους που έλεγαν πως έχουν παραγγείλει οι ίδιοι, χωρίς να μεσολαβήσει ο αντιπρόσωπος, από την μαμά εταιρία. Θεώρησα καλύτερο να γράψω ένα ποστ παρά να επικοινωνήσω προσωπικά με τα μέλη ώστε εάν κάποιος έχεις τις ίδιες απορίες με εμένα στο μέλλον, να βρει (ενδεχομένως) απαντήσεις

    Έχουμε λοιπόν και λέμε:

    1) Μπορώ να παραγγείλω σαν ιδιώτης; Το έχει κάνει κάποιος;
    Ρωτάω γιατί στην σελίδα (export) της farnell όταν έκανα register, μου ζήταγε Company Name σαν υποχρεωτικό πεδίο (ωστόσο δεν ζήτησε αφμ..)

    Μπορεις. Μην σε απασχολει το εταιρικο ονομα, δε θυμαμαι να ειχα δωσει υποχρεωτικα τετοιο στοιχειο

    2) Κάνοντας test-drive παραγγελίας, φτάνοντας στο σημείο του delivery method, βλέπω μόνο UPS..
    Tα προϊόντα θα αποσταλούν από χώρα ΕΕ; Ρωτώ γιατί κάτι τέτοιο κατάλαβα από τα ποστ που χάζευα σχετικά με το θέμα (μάλιστα αν κατάλαβα καλά, Αγγλία..; )

    Ερχονται απο αγγλια, και μαλιστα το πολυ σε μια βδομαδα

    3) Υποθέτοντας ότι ισχύει το 2, να φανταστώ ότι θα βγεί ΦΠΑ κατά την παραγγελία το οποίο θα πληρωθεί στην farnell ώστε να μην μπλέκω με γιαλαντζί εκτελωνισμούς από την κάθε UPS και τελικά αντί για 50% πάνω να πληρώσω 250% πάνω..;

    Ο φπα ειναι επιπλεον, αν θυμαμαι σωστα στο βγαζει στο τελικο ποσο αναλυτικα

    Αυτά νομίζω ήταν όλα!
    Το μονο κατ'εμε που δεν αξιζει ειναι να ψωνισεις κατω απο 100ευρα γιατι τα μεταφορικα ειναι 20-25

    0 Not allowed! Not allowed!
    Την αμφισβήτηση τη δεχόμαστε σαν προσβολή στην ανθρωπιά μας

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη pit21
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2007
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    539

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spirakos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το μονο κατ'εμε που δεν αξιζει ειναι να ψωνισεις κατω απο 100ευρα γιατι τα μεταφορικα ειναι 20-25
    Δεν Ισχυει αυτό. Δεν ξέρω ποτε παραγγειλες τελευταια φορά αλλα εγω που πηρα κάποα πραγματακια πριν απο ενα μηνα το πολύ και δεν είμαι επαγγελματίας ειχε ως εξης

    1)Όλα ερχονται απο Αγγλια(εκτος αν αναγραφει πως είναι US stock only)
    2)Όλα ειναι σε λίρες αγγλίας (GBP)
    3)Οι τιμές που αναγραφονται δεν περιλαμβανουν ΦΠΑ το οποίο στη παραγγελία μου ήταν 23%
    4)Έξοδα αποστολής σε μενα 4.5GBP(χωρις φπα) και παραδοση σε 2-3 μέρες απο UPS.

    Τελικο κοστος= [Συνολικό ποσο στο basket + 4.5(μεταφορικα)] x 1.23 σε λίρες. Το μετατρεπεις σε euro κ ετοιμος

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    Nov 2009
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    331

    Προεπιλογή

    Μια χαρά! Εικάζω ότι λόγω παράδοσης μέσω UPS να είδατε τέτοιες διαφορές στα μεταφορικά οι 2 αποπάνω.. Μπορεί για 100 γραμμάρια έξτρα να ανέβηκε κατηγορία κιλών/δέματος κλπ!


    Ευχαριστώ και τους δύο για τις πληροφορίες!

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη spirakos
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    2.285

    Προεπιλογή

    Πανε 2 χρονια που πηρα τελευταια φορα, πραγματικα δε ξερω πως χρεωνει τα μεταφορικα
    Οι 4.5 λιρες ειναι πραγματι πολυ χαμηλα, καλες αγορες

    0 Not allowed! Not allowed!
    Την αμφισβήτηση τη δεχόμαστε σαν προσβολή στην ανθρωπιά μας

Παρόμοια Θέματα

  1. Αγορά από aliexpress
    By kiros in forum Συσκευές GSM / GPS / Tablet
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-11-14, 10:21
  2. ΑΓΟΡΕΣ ΑΠΟ farnell.com?
    By giannhssdra in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-02-14, 13:03
  3. Αγορά από amazon
    By dimitrisOS in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-07-12, 11:01
  4. Αγορά από PC1
    By thanostria in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-06-11, 22:41
  5. αγορα απο farnell
    By darthtony in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-04-11, 00:05

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας