Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 23

Θέμα: Αισθητήρες θερμοκρασίας/υγρασίας SHT11 (sensirion) και DHT21 (AM2301) σε TelosB

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Βόλος
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή Αισθητήρες θερμοκρασίας/υγρασίας SHT11 (sensirion) και DHT21 (AM2301) σε TelosB

    Καλημέρα,
    Έχω έναν ασύρματο κόμβο TelosB (msp430) και προσπαθώ να συνδέσω έναν αισθητήρα DHT21 (am2301) - με 3 καλώδια. Το συγκεκριμένο αισθητήρα τον αγόρασα ως συμβατό με το Sensirion SHT11 για τον οποίο υπάρχει driver και υποστηρίζεται από το Telosb. Το θέμα είναι ότι αυτοί οι αισθητήρες κυκλοφορούν με 3 και με 4pin/καλώδια στην αγορά (1 ή 2 καλώδια data). Ο δικός μου, όπως πρωείπα είναι με 3 καλώδια. Μέχρι στιγμής δεν έχω καταφέρει να το κάνω να δουλέψει και να πάρει μετρήσεις.
    Έχει ασχοληθεί κανείς με το συγκεκριμένο αισθητήρα σε TelosB ή άλλη πλατφόρμα (το έχω δει να χρησιμοποιείται σε Arduino);
    Στο manual του DHT21 αναφέρει ότι λειτουργεί στα 3.3~5V, ενώ το TelosB δίνει μέχρι 3 (max 3.1V με καινούριες μπαταρίες), πιστεύετε θα άξιζε να φτιάξω έναν ενισχυτή ώστε να ανεβάσω τα 3V σε 5V; Αν ναι, έχετε κάποιο καλό turorial να προτείνετε;
    Ευχαριστώ προκαταβολικά. Κάθε πληροφορία εκτιμιταία.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη DJNIKOLAS
    Όνομα
    ΝΙΚΟΣ
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή

    OK φιλε μου?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DJNIKOLAS : 28-03-14 στις 13:34

  3. #3
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Βόλος
    Μηνύματα
    4

    UnHappy

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DJNIKOLAS Εμφάνιση μηνυμάτων
    OK φιλε μου?
    Δυστυχώς όχι ακόμα...

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Χολαργός
    Μηνύματα
    1.907

    Προεπιλογή

    Αντώνη που διάβασες οτι οι δυο αυτοι αισθητήρες ειναι συμβατοί ?

    ο ένας θελει clock και data για να λειτουργήσει και ο άλλος έχει μόνο μια σύνδεση data .
    Δεν χρησιμοποιούν το ίδιο πρωτόκολλο επικοινωνίας για να μιλήσουν , επομένως είναι μη συμβατοί.
    εκτός αν ο ελεγκτής σου ( δεν τον ξέρω ) μπορεί να ρυθμιστεί ξεχωριστά για τον έναν η τον άλλον ....

    το sensirion πάντως ειναι αισθητήρας ποιότητας και νομίζω έχει τριμαριστει και με laser
    το άλλο είναι μέτριο ...

    1 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Βόλος
    Μηνύματα
    4

    Thumbs up

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aktis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αντώνη που διάβασες οτι οι δυο αυτοι αισθητήρες ειναι συμβατοί ?

    ο ένας θελει clock και data για να λειτουργήσει και ο άλλος έχει μόνο μια σύνδεση data .
    Δεν χρησιμοποιούν το ίδιο πρωτόκολλο επικοινωνίας για να μιλήσουν , επομένως είναι μη συμβατοί.
    εκτός αν ο ελεγκτής σου ( δεν τον ξέρω ) μπορεί να ρυθμιστεί ξεχωριστά για τον έναν η τον άλλον ....

    το sensirion πάντως ειναι αισθητήρας ποιότητας και νομίζω έχει τριμαριστει και με laser
    το άλλο είναι μέτριο ...
    Χρήστο ευχαριστώ για την απάντηση. Στο ebay από όπου τους αγόρασα πωλούνται ως SHT replacements. Προσπαθώ να τα συνδέσω σε Telosb με MSP430. Έχω μπει στη διαδικασία να γράψω νέο driver. Δε βλέπω να γίνεται αλλιώς.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη thanasis 1
    Όνομα
    Θανάσης
    Εγγραφή
    Jul 2010
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    1.387

    Προεπιλογή

    Καλησπερα στην παρεα,λοιπον εψαχνα αισθητηρα θερμοκρασιας-υγρασιας και ειδα οτι οι σειρες της sensirion ειναι οι καλυτερες μιας και
    οι μετεωρολογικοι σταθμοι davis εχουν αυτης της εταιριας.Της εν λογω εταιριας οι σταθμοι εχουν τον sht11,εγω εψαξα και τις αλλες σειρες

    sht10-11-15-71-75

    sht21

    sht25

    sht30-31

    Εγω π.χ. βλεπω ως καλυτερο απο θεμα ακριβειας πακετο θερμοκρασιας-υγρασιας το sht25 συμφωνα με τις γραφικες που εχει σε ολα αυτα που εβαλα,βεβαια απο τα sht10-11-15-71-75
    μπορω να παρω κατευθειαν το dew point(σημειο δροσου) ενω απο το sht25 πρεπει να το υπολογισω απο μονος μου.
    Οπως ειπα οι davis εχουν το sht11 δεν ξερω ομως γιατι δεν βαζουν καποια αλλη σειρα,εσεις τι λετε οσο αφορα τις αλλες σειρες ειναι οντως καλυτερο το sht25??

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Βόλος
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή DEW Point

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thanasis 1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα στην παρεα,λοιπον εψαχνα αισθητηρα θερμοκρασιας-υγρασιας και ειδα οτι οι σειρες της sensirion ειναι οι καλυτερες μιας και
    οι μετεωρολογικοι σταθμοι davis εχουν αυτης της εταιριας.Της εν λογω εταιριας οι σταθμοι εχουν τον sht11,εγω εψαξα και τις αλλες σειρες

    sht10-11-15-71-75

    sht21

    sht25

    sht30-31

    Εγω π.χ. βλεπω ως καλυτερο απο θεμα ακριβειας πακετο θερμοκρασιας-υγρασιας το sht25 συμφωνα με τις γραφικες που εχει σε ολα αυτα που εβαλα,βεβαια απο τα sht10-11-15-71-75
    μπορω να παρω κατευθειαν το dew point(σημειο δροσου) ενω απο το sht25 πρεπει να το υπολογισω απο μονος μου.
    Οπως ειπα οι davis εχουν το sht11 δεν ξερω ομως γιατι δεν βαζουν καποια αλλη σειρα,εσεις τι λετε οσο αφορα τις αλλες σειρες ειναι οντως καλυτερο το sht25??
    Το σημείο δρόσου υπολογίζεται με βάση τις μετρήσεις που παίρνει ο αισθητήρας (θερμοκρασία/υγρασία). Τα inputs των εξισώσεων προκύπτουν υπολογίζοντάς τα από τις εξισώσεις που δίνει ο εκάστοτε κατασκευαστής του αισθητήρα (ο αισθητήρας επιστρέφει μόνο μια σειρά από ακεραίους). Δεδομένου ότι έχετε υπολογίσει τη θερμοκρασία και την υγρασία, για να υπολογίσετε το σημείο δρόσου, θα πρέπει να προγραμματίσετε και τις υπόλοιπες εξισώσεις όπως περιγράφονται εδώ:
    http://andrew.rsmas.miami.edu/bmcnoldy/Humidity.html

    Καλή επιτυχία.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον atzounis για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    thanasis 1 (25-01-16)

  9. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    4.618

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thanasis 1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ... οι davis εχουν το sht11 δεν ξερω ομως γιατι δεν βαζουν καποια αλλη σειρα,
    Σε πρόχειρη ανάγνωση του datasheet το SHT25 είναι το καλύτερο αισθητήριό τους. Ψάξε αν είναι "interchangeable" ή θέλει κάποιο καλιμπράρισμα για να πετύχει την ακρίβεια που λένε. Το SHT11 ήταν το πρώτο τους αισθητήριο (γύρω στο 2002) με άλλο i/f (όχι I2C). Πότε σχεδιάστηκαν οι σταθμοί της Davis; Εσύ μπορείς να ξεκινήσεις με το νεώτερο αισθητήριο εφόσον σε καλύπτει το κόστος του.

    1 Not allowed! Not allowed!

  10. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον GeorgeVita για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    thanasis 1 (25-01-16)

  11. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη thanasis 1
    Όνομα
    Θανάσης
    Εγγραφή
    Jul 2010
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    1.387

    Προεπιλογή

    Να εισαι καλα ρε γιωργο ευχαριστω για την αμεση απαντηση,απ οτι ειδα δεν βαζουν το sht25 διοτι λεει χρισημοποιει i2c και σε περιοριζει γατι πρεπει να εχεις καλωδιο<10 εκατοστα
    αν βαλεις παραπανω θα εχεις προβλημα με την επικοινωνια ετσι λενε δεν ξερω αν ισχυει.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GeorgeVita Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ψάξε αν είναι "interchangeable" ή θέλει κάποιο καλιμπράρισμα για να πετύχει την ακρίβεια που λένε.
    Με αυτο τι εννοεις?

    0 Not allowed! Not allowed!

  12. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη thanasis 1
    Όνομα
    Θανάσης
    Εγγραφή
    Jul 2010
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    1.387

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από atzounis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το σημείο δρόσου υπολογίζεται με βάση τις μετρήσεις που παίρνει ο αισθητήρας (θερμοκρασία/υγρασία). Τα inputs των εξισώσεων προκύπτουν υπολογίζοντάς τα από τις εξισώσεις που δίνει ο εκάστοτε κατασκευαστής του αισθητήρα (ο αισθητήρας επιστρέφει μόνο μια σειρά από ακεραίους). Δεδομένου ότι έχετε υπολογίσει τη θερμοκρασία και την υγρασία, για να υπολογίσετε το σημείο δρόσου, θα πρέπει να προγραμματίσετε και τις υπόλοιπες εξισώσεις όπως περιγράφονται εδώ:
    http://andrew.rsmas.miami.edu/bmcnoldy/Humidity.html

    Καλή επιτυχία.
    Αντωνη σχετικα με τον υπολογισμο του σημειου δροσου εχω βρει την ακριβης εξισωση που ως δεδομενα εχει οπως λες και εσυ την θερμοκρασια-υγρασια.
    Ευχαριστω για το λινκ.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-06-13, 14:15
  2. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-03-13, 12:29
  3. Αισθητήρες θερμοκρασίας
    By Thymios in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-11-09, 21:32
  4. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-05-09, 14:20
  5. Εξάρτημα Μέτρησης Θερμοκρασίας-Υγρασίας
    By Επιστήμων in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-05-09, 22:40

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας