Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 9 από 9

Θέμα: αλαγη κινητηρα σε honda c50 και επανασυνδεση ηλεκτρολογικων

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Βασιλης
    Εγγραφή
    Aug 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    64

    Προεπιλογή αλαγη κινητηρα σε honda c50 και επανασυνδεση ηλεκτρολογικων

    Καλησπερα εχω το εν λογω μηχανακι και θα του αλαξω τον κινητηρα με εναν lifan 110cc.Πως μπορω να επανασινδεσω τα φωταποριας και τα φλας ετσι ωστε να δουλευουν σωστα.Απο οτι φανταζομαι ο μονος τροπος να παρω ρευμα 12v ειναι απο τον ανορθωτη του lifan?

    μπορει καποιος να με διαφωτισει?

    ps: δεν ξερω αν ειναι η σωστη κατηγορια ήμαλλων αν υπαρχει κατηγορια. . .

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Αχαία
    Μηνύματα
    2.008

    Προεπιλογή

    τι να σου πουμε? το παλιο παπι ειναι 12v ή 6v? τι σχεση εχουν τα ηλεκτρολογικα του παπιου εφ οσον αλλαζεις μονο κινητηρα?

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Κυριακος
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Ευβοια
    Μηνύματα
    106

    Προεπιλογή

    αμα το παλιο ειναι 6βολτο θα πρεπει να το κανεις 12βολτο, ψιλομπερδεμα, αλλα αμα ειναι 12βολτο οπως ειναι το πετας πανω, ακομα και τα χρωματα απο τα καλωδια ειναι ολοιδια, εαν το μοτερ το lifan ειναι με μιζα θα σου περισευει απλα ενα καλωδιο, κατα τ' αλλα ειναι κομπλε. Εγω ειχα βαλει σε chally μοτερ lifan αλλα τα φωτα δε τα χρειαζομουν, δε μπηκα σε διαδικασια τετοια

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Βασιλης
    Εγγραφή
    Aug 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    64

    Προεπιλογή

    το λεω γιατι θα εχω καινουριο πολαπλασιαστη ηλεκτρονικη και ανορθωτη
    τα καλωδια και το φις θα ειναι ειδια δηλαδη και απλως τα συνδεω?
    και ναι ειναι 12volto

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη teo_GR
    Όνομα
    Βασιλης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Αιγαλεω
    Μηνύματα
    619

    Προεπιλογή

    ρε συ Βασίλη εμάς ρωτάς αν θα είναι ίδια?
    Δεν έχεις πάρει ακόμα τα πράγματα?
    Βαλτα πρώτα πάνω και βλέπουμε .
    Μπορεί να είναι ολόιδια να τα ενώσεις και να είναι κομπλέ, οπότε δεν χρειαζόταν η ερώτηση.
    Και γιατί να αλλάξεις πολλαπλασιαστή και ηλεκτρονική?
    Δες μήπως κάνει η παλιά πυνιοπλακα οπότε να γλιτώσεις και την αγορά καινούριας.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Βασιλης
    Εγγραφή
    Aug 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    64

    Προεπιλογή

    το λεω επειδη πολυ παιζουν αυτοι οι κινιτηρες και ειδικα σε τετοια παπια οποτε μπορει καποιος αν ηξερε.
    Μαζη με τον κινιτιρα δινουν πολαπλασιαστη ανορθωτη και ηλεκτρονικη δικια του οποτε δεν εχει νοημα να μπω σε διαδικασια να κρατησω τα παλια
    που παρεπιπτοντος για αυτο π ειπες ειναι αδινατον αφου εδω και κατι μερες προσπαθω να ξεβιδωσω τοβολαν αλλα ειναι τοσο σκουριασενο που δεν βγαινει με τιποτα.
    τεσπα θα προβω στην αγορα και αν ειναι θα ξαναεπιστρεψω :P

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Αχαία
    Μηνύματα
    2.008

    Προεπιλογή

    την λυση του να βρεις αλλο παπι μεταχειρισμενο την εχεις σκεφτει? αν βαλεις το κοστος μετατροπης, συν τον κοπο σου, συν το οτι ηδη το παπι σου θα πρεπει να ειναι αρκετα παλιο, συν οτι αν σε σταματησει τροχαια θα εχεις προβλημα, μην ηταν καλυτερο να παρεις απο την αρχη ενα αλλο παπι στα κυβικα που θελεις? ειδικα τωρα που βρισκεις πραγματικες ευκαιριες.
    και εγω ξεκινησα για μεταχειρισμενο για την γυναικα μου αλλα τελικα με αυτα που ειδα πηρα καινουργιο. θελω να πω μην αξιζει να κανεις ενα βημα παραπανω και δινοντας λιγα χρηματα παραπανω παιρνεις κατι πολυ καλυτερο απο αυτο που πας να κανεις?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη xsterg : 31-03-14 στις 21:22

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Βασιλης
    Εγγραφή
    Aug 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    64

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xsterg Εμφάνιση μηνυμάτων
    την λυση του να βρεις αλλο παπι μεταχειρισμενο την εχεις σκευθει? αν βαλεις το κοστος μετατροπης, συν τον κοπο σου, συν το οτι ηδη το παπι σου θα πρεπει να ειναι αρκετα παλιο, συν οτι αν σε σταματησει τροχαια θα εχεις προβλημα, μην ηταν καλυτερο να παρεις απο την αρχη ενα αλλο παπι στα κυβικα που θελεις? ειδικα τωρα που βρισκεις πραγματικες ευκαιριες.
    και εγω ξεκινησα για μεταχειρισμενο για την γυναικα μου αλλα τελικα με αυτα που ειδα πηρα καινουργιο. θελω να πω μην αξιζει να κανεις ενα βημα παραπανω και δινοντας λιγα χρηματα παραπανω παιρνεις κατι πολυ καλυτερο απο αυτο που πας να κανεις?
    ο κινητηρας κοστιζει περι τα 200ευρο.Με το συνολικο κοστος ανακατασκευεις μπορει να εβρισκα κατι σε μεταχειρισμενο για καινουριο αποκλιεται.Παντως το θεμα ηταν να φτιαξω το συγκεκριμενο παπι για συναισθηματικους κ οχι μονο λογους κ οχι απλως να αποκτησω ενα παπι ή να το αγορασω κτλπα... κτλπα...και αυτον τον κινητηρα που θα αγορασω δεν θα τον παρω για ''αναβαθμιση'' αλλα για αντικατασταση του παλιου αφου εχει πολλα προβληματα λογο τις αχρησιας του εδω και πολλα χρονια.Ευχαριστω παντως για το ενδιαφερον.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Κυριακος
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Ευβοια
    Μηνύματα
    106

    Προεπιλογή

    παρε τον λιφαν και μη το πολυσκεφτεσαι ακου που σου λεω, αφου ειναι 12βολτο κομπλε, τα καλωδια εχουν ακριβως τα ιδια χρωματα οπως σου ειπα, δε θα αλλαξεις τιποτα αλλο, και με τις παλιες ηλεκτρονικες και ανορθωτες θα δουλευει κομπλε, δε συμφερει να επισκευασεις με τιποτα εχω φαει τα παιδικα μου χρονια με τα παπια! οπως ειπα και πιο πριν, εγω ειχα βαλει στον τσαλεα, βεβαια τον εβγαλα μετα απο 1 χρονο γιατι εκανα το παλιο μοτερ ανακατασκευη και υπερκυβισμο σε 56mm (η χαρα της δημιουργιας δεν εχει τσιγγουνιες)

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Προεπιλογή Honda c50 πρόβλημα στα φλας
    By alexis22 in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-05-17, 22:53
  2. Φώτα σε Honda C50
    By Λαμπάτος in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-05-17, 22:38
  3. Honda C50 - Καίει συνέχεια την λάμπα.
    By liferange in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-01-13, 10:25
  4. Σχέδιο Ηλεκτρονικής απο παπάκι Honda c50 12volt
    By MHXANOBIOS in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-11-05, 22:33

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας