Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 22

Θέμα: αγορα usb παλμογραφου

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Θεσ/νικη
    Μηνύματα
    158

    Προεπιλογή αγορα usb παλμογραφου

    Καλησπερα παιδια αφου πρωτα καταληξαμε για το πηνιομετρο παμε τωρα να δουμε για τον παλμογραφο.
    εχει καμια 12αρα χρονια που θα ηθελα να εχω εναν παλμογραφο αλλα ανεκαθεν οι παλμογραφοι ηταν πανακριβοι και η ελαφρια ερασιτεχνικη ενασχοληση μου με τα ηλεκτρονικα δεν δικαιολογουσε σε καμια περιπτωση την αγορα ενος παλμογραφου.

    ψαχνοντας λοιπον τα πηνιομετρα που λεγαμε στο αλλο θεμα πηρε το ματι μου καποιους usb παλμογραφους σε πολυ προσιτες τιμες.
    απο φορουμ ελλαδας αλλα και κυριως εξωτερικου αυτο που εβλεπα κατα βαση ειναι να λενε οι περισσοτεροι να αποφυγεις την αγορα ενος τετοιου παλμογραφου λογο της αστειας δειγματοληψιας και ευρους ζωνης ΟΜΩΣ απο οτι εβλεπα τα threads ηταν παναρχαια και τα μηχανηματα που μιλουσαν ηταν σχεδον παντα τουλαχιστον 4-10 φορες χειροτερα βαση χαρακτηριστικων σε σχεση με αυτα που κυκλοφορουν σημερα και φυσικα ηταν και ποιο ακριβα τοτε.

    εκτος των αλλων οι απαντησεις που περνανε αυτοι που ρωτουσανε ητανε του τυπου αυτο το μηχανημα ειναι απλα αστειο (50-100$ τιμη) ξεχνα αυτο και πανε παρε εναν rigol τρεχα γυρευε με αξια 350$-1000+++$
    οποτε τετοιος ειδους απαντησεις δεν μπορω να τις παρω στα σοβαρα και ειπα να ανοιξω ενα νεο θεματακι να σας δειξω τι εχω βρει να κυκλοφορει στις μερες μας να σας πω και τις τιμες τους και να μου πειτε τις αποψεις σας.


    αρχικα βρηκα αυτον :
    http://www.ebay.com/itm/Hantek-6022B...item3384b98e10
    στα 20Mhz 8bit 48msa/s 2 καναλια απο την hantek στα 50ευρω shipped

    διαβαζοντας λοιπον ειδα οτι sampling rate θα πρεπει να ειναι αρκετα μεγαλυτερο απο τα 48msa/s ωστε ο παλμογραφος να μπορει να δουλευει σωστα μεχρι τα 20mhz και ψαχνοντας βρηκα το επομενο μοντελο


    http://www.ebay.com/itm/SainSmart-DDS140-PC-Based-USB-Digital-Oscilloscope-40MHz-Bandwidth-200MS-s-/121308878563?pt=BI_Oscilloscopes&hash=item1c3e9296 e3

    στα 40Mhz 8bit 200msa/s 2 καναλια απο την sainsmart στα 80-84ευρω shipped

    ο ενας αναφερει 48msa/s ενω ο αλλος 200msp/s δεν ξερω αν αυτο ειναι καποιο τρικ για να πουλησουνε και το sampling rates τους ειναι το ιδιο-παρομοιο η αν απλα οι 2 πωλητες εχουν γραψει το ιδιο πραγμα διαφορετικα.

    σχετικα με τους hantek απο οτι βλεπω ο κοσμος παραπονιεται για το software λιγο. λενε οτι ειναι πολυ βασικο και μερικοι αντιμετοπιζουν δυσκολιες στην εγκατασταση σε win8 η win7 64 αν και αλλοι τοσοι λενε οτι δουλευει μια χαρα και σε win7 64 και win8

    για τους sainsmart δεν μπορω να βρω σχεδον τιποτα. μονο πωλητες να τους πουλανε, οποτε αν εχετε τιποτα πληροφοριες ειναι ευπροσδεκτες.
    το δευτερο λινκ που εδωσα εχει συγκριτικο πινακα με διαφορα μοντελα της hantek και της sainsmart οποτε ειναι ευκολο να συγκρινεις χαρακτηριστηκα.

    να διευκρινησω οτι κοιταξα και για παλιο μεταχειρισμενο αναλογικο παλμογραφο απο ebay αλλα ξεκινανε απο τα 150 ευρω για 20mhz αγνωστου καταστασης-βαθμονομησης, χωρις εγγυηση φυσικα + πιθανους φορους τελωνειων οποτε το ακυρωσα και να υπενθυμησω οτι ασχολουμε μονο ερασιτεχνικα σαν hobby και μονο οταν εχω ελευθερο χρονο απο την δουλεια οποτε δεν παιζει να δωσω 200-300+ ευρω για να παρω παλμογραφο.
    (γενικα ποιο πολυ τον παλμογραφο θα τον ηθελα για να με βοηθησει στον ελεγχο κυκλωματων που φτιαχνω η σε troubleshooting, δεν νομιζω οτι χρειαζομαι κατι που να εχει τελεια ακριβεια μετρησης, πιο πολυ πιστευω θελω να εχω μια οπτικη ενδειξη του αν εχω πρωτα απο ολα σημα και πως ειναι αυτο, αν ειναι δηλαδη ετσι οπως θα επρεπε να ειναι για να βλεπω αν εχω καποιο προβλημα)

    πως σας φαινονται οι δυο συσκευες που σας εδειξα? να την κανω την κινηση? ποιον απο τους δυο να επιλεξω? εχετε τιποτα εμπειριες με καποιον απο αυτους ή με τις συγκεκριμενες μαρκες?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη jimacid : 02-04-14 στις 21:19

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη agis68
    Όνομα
    Αγις
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑθΗΝΑ Πατήσσια
    Μηνύματα
    2.579

    Προεπιλογή

    Πρώτα από όλα μετράμε Μεγάκυκλους δηλαδή MHz και όχι μικρόκυκλους mHz. http://en.wikipedia.org/wiki/Hertz

    απο εκει και πέρα οι 20 μεγάκυκλοι θα σου φανούν καποια στιγμή λίγοι. Μπορεί τωρα να ασχολεισαι ερασιτεχνικά αλλά αν το πάρεις πιο ζεστα το θέμα θα σου φανούν λίγοι και δουλειά δεν θα κάνεις. Η αλήθεια είναι οτι είναι ακριβοί (για σημερινά δεδομένα κρίσης) αλλά πόσες φορές θα πάρεις παλμογράφο? Πολυμετρα μπορει και απαιτείται να ξαναπάρεις αλλά παλμογράφο? Ετσι λοιπόν τα 250 και 350 ευρω αποκτουν αξία πλέον στο χρόνο. Δες το σαν επένδυση βρε αδελφέ. Καλό είναι να πάρεις έναν απο 50 MHz και πάνω δηλαδή εναν 100ΜΗz. Ενας συμφορουμίτης δίνει εναν με καλή τιμή και είναι 100MHz για δες το. Τωρα για μάρκες δεν πολυγνωρίζω και επειδή δεν γνωρίζω θα έπαιρνα μια καλή τη Rigol. Επίσης όχι USB μοντέλο. Δεν θα ήθελα με τίποτα να επιβαρύνω τον υπολογιστή μου. Ολοι οι συγχρονοι παλμογράφοι έχουν εξοδο USB για κράτηση μνήμης για δεδομένα προς επεξεργασία

    0 Not allowed! Not allowed!
    "Την Άνοιξη αν δεν τη βρεις τη φτιάχνεις!"
    Οδ.Ελύτης

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Θεσ/νικη
    Μηνύματα
    158

    Προεπιλογή

    συγνωμη για τα μικρα m στα Mhz κεκτημενη ταχυτητα.... ξεκινησα να γραφω το κατεβατο και καταλαβαινεις....

    αν μιλας για τον rigol του kentar πουληθηκε ηδη αλλα πραγματικα δεν μπορω να διαθεσω τοσα χρηματα σε καμια περιπτωση.
    για να στο θεσω λιγο διαφορετικα, η θα παρω usb καθαρα λογο κοστους η δεν θα εχω παλμογραφο.
    αυτες οι δυο ειναι οι επιλογες μου.
    δεν μπορω να διαθεσω τοσα πολλα λεφτα για μια συσκευη που στην ουσια μου ειναι σχεδον εντελος αχρηστη (τοσα χρονια κανω το χομπυ μου και χορις παλμογραφο, μπορει μερικες φορες να παιδευομαι μπορει μερικες φορες να μην βγαζω ακρη και ναι σιγουρα θα βοηθουσε να εχω εναν παλμογραφο ομως δεν μου ειναι απαραιτητος σε καμια περιπτωση και υπαρχουν πολυ καλητερα πραγματα στα οποια θα μπορουσα να επενδυσω 300 ευρω και να πιασουν τοπο.)

    επειδη ομως στο μελλον ποτε δεν ξερεις τι γινεται, και μπορει τα πραγματα να πανε καλα, μπορει να βρω τα χρηματα για εναν καλο παλμογραφο η μπορει να μου χρειαστει ενας καλος, δεν νομιζω οταν θα μπορω να τα διαθεσω τα χρηματα αυτα να με επιβαρυνει το γεγονος οτι πριν απο λιγα χρονια ειχα αγορασει εναν usb παλμογραφο.
    καταλαβες που το παω? οταν μπορεσω να τον παρω εχει καλος, τωρα που δεν μπορω ομως, να παρω εναν τετοιο για να μην ειμαι χωρις παλμογραφο?

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.087

    Προεπιλογή

    http://www.virtins.com/VT-DSO-2820.shtml
    Δες λίγο αυτόν, έχει πολύ ωραίο λογισμικό.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη johnnyb
    Όνομα
    johnny
    Εγγραφή
    Apr 2011
    Περιοχή
    Καγιενοχωρι
    Μηνύματα
    469


    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Θεσ/νικη
    Μηνύματα
    158

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από leosedf Εμφάνιση μηνυμάτων
    http://www.virtins.com/VT-DSO-2820.shtml
    Δες λίγο αυτόν, έχει πολύ ωραίο λογισμικό.
    αυτος ο 4καναλος ειναι αρκετα ακριβος, την δικαναλη του εκδοση την βρηκα στα 170 ευρω στην πιο χαμηλη του τιμη ειναι ηδη διπλα απο τα λεφτα που μπορω να διαθεσω ευκολα αν ειχε 100-110 το συζητουσαμε αλλα στα 170 δυσκολα

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnnyb Εμφάνιση μηνυμάτων
    οι Pico απο οτι εχω καταλαβει πρεπει να ειναι οι καλυτεροι ομως ο ποιο φθηνος pico κανει περιπου 500-600 ευρω οποτε σε τοσο μεγαλη τιμη δεν βλεπω τον λογο να παρεις usb παλμογραφο και οχι κανονικο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.087

    Προεπιλογή

    Εγώ θα έλεγα να πας σε virtins είναι αρκετά αποδοτικοί.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Θεσ/νικη
    Μηνύματα
    158

    Προεπιλογή

    το κραταω σαν επιλογη ομως γενικα ειναι πολλα τα 170 ευρω, αν ειχα δει αυτην την τιμη εξαρχης δηλαδη δεν θα το σκεφτομουν να παρω παλμογραφο. ο λογος που ψηθηκα ειναι οτι ειδα τιμες στα 50 και 80 ευρω και λεω νταξει τοσα μπορω να διαθεσω...

    τιποτα αλλες γνωμες-εμπειριες-προτασεις εχουμε?

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη SeAfasia
    Όνομα
    SV3IRG Dinos
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Άργος.
    Μηνύματα
    3.363

    Προεπιλογή

    θες να με ακούσεις;
    ηλεκτρονική χωρίς παλμογραφο δε γίνεται,οπότε κόψε το τσιγάρο και καβάτζωσε 300 γιουρια να αγοράσεις έναν 100αρι με υψηλό sample rate ανα κανάλι (τουλάχιστον δυο),εγώ το έχω καημό καιρό. .....Άρα ευτυχώς δε καπινιζω οπότε σύντομα θα δεις rewiew εδω μέσα στην ενότητα των εξοπλισμών. ......
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jimacid Εμφάνιση μηνυμάτων
    το κραταω σαν επιλογη ομως γενικα ειναι πολλα τα 170 ευρω, αν ειχα δει αυτην την τιμη εξαρχης δηλαδη δεν θα το σκεφτομουν να παρω παλμογραφο. ο λογος που ψηθηκα ειναι οτι ειδα τιμες στα 50 και 80 ευρω και λεω νταξει τοσα μπορω να διαθεσω...

    τιποτα αλλες γνωμες-εμπειριες-προτασεις εχουμε?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη SeAfasia : 04-04-14 στις 23:48

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη SRF
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑΙ
    Μηνύματα
    3.558

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από K_S_1969 Εμφάνιση μηνυμάτων
    θες να με ακούσεις;
    ηλεκτρονική χωρίς παλμογραφο δε γίνεται,οπότε κόψε το τσιγάρο και καβάτζωσε 300 γιουρια να αγοράσεις έναν 100αρι με υψηλό sample rate ανα κανάλι (τουλάχιστον δυο),εγώ το έχω καημό καιρό. .....Άρα ευτυχώς δε καπινιζω οπότε σύντομα θα δεις rewiew εδω μέσα στην ενότητα των εξοπλισμών. ......


    Για να δω....


    ΟΚ Κώστας λέγεσαι, εεε...? Όχι Κυριάκος!!!

    2 Not allowed! Not allowed!
    2010 Τα πάντα εν σοφία ποιήσαντες! "...μείνετε στα ηλεκτρονικά σας και όλα καλά! Ο κόσμος κυλάει καλύτερα χωρίς τις υπόλοιπες συζητήσεις" - 2016 Η ΕΛΛΑΣ ΕΑΛΩ
    "Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν" Τάδε έφη εις "Β'Λάκων φιλόσοφος"
    IEEE member since 1988 -ΕΙΜΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΜΕΝΟΣ

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. βοηθεια για αγορα παλμογραφου
    By lefterisgeo99 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-02-16, 16:12
  2. ΑΓΟΡΑ ΠΑΛΜΟΓΡΑΦΟΥ
    By vortex79 in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-03-14, 09:59
  3. Αγορα Παλμογραφου
    By NikosPoweR in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-02-13, 19:32
  4. Αγορα παλμογραφου.
    By -nikos- in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-10-12, 12:03
  5. Αγορα παλμογραφου, προτασεις.
    By patentas in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-09-07, 14:45

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας