Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 28

Θέμα: Συμβουλή για μπαταρίες φωτοβολταϊκών

  1. #11
    Μέλος
    Όνομα
    ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Άνω Αχαρναί
    Μηνύματα
    717

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω παντως εκει εντοπιζω το προβλημα.Ακομα και αυτοκινητου μπαταρια να χρησιμοποιεις στα δυο χρονια δεν ψοφαει.
    Ξαναπαίρνανε μπροστά οι φορτιστές όταν ή τάση έπεφτε κάτω από τα 12.4 volts.

    Πάντως ξανακοιτώντας το pdf της sunlight για τις SPB 12-120, αναφέρει διάρκεια ζωής 10-12 χρόνια! Επίσης για την φόρτιση αναφέρει:

    σε stand-by use 2.25-2.30 Χ 6 = 13.5-13.8
    και σε cycle use 2.40-2.50 X 6 = 14.4-15.0

    Εγώ έκοβα στα 14.6, οπότε ήμουν μέσα στις προδιαγραφές του κατασκευαστή. Κι' όμως μου κράτησε το ένα πέμπτο του χρόνου που αναφέρει ο κατασκευαστής...

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη genesis
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    1.033

    Προεπιλογή

    Για να "πιάσουν" τα 10 - 12 χρόνια θα πρέπει η τάση να συντηρείται συνεχώς στα 13,5 - 13,8V και η θερμοκρασία των μπαταριών να κρατιέται στους 20 C.
    Αφήνοντας την τάση να πέφτει μέχρι τα 12,4V έκανες κυκλική χρήση και το βάθος εκφόρτισης ενδεχομένως να έφτανε ή και να ξεπερνούσε το 50%.
    Δεν ξέρω πόση αντοχή σε κύκλους έχει ο συγκεκριμένος τύπος (δεν μπορώ να βρω το σχετικό διάγραμμα στο site του κατασκευαστή - κακώς) στο 50% DOD, εκτιμώ όμως ότι δεν έχει πάνω από 400 - 500 κύκλους.
    Αν λοιπόν έκανες έναν τέτοιο κύκλο κάθε 2 - 3 ημέρες, η μπαταρία "εξάντλησε" τους διαθέσιμους κύκλους της στα περίπου 2 χρόνια.
    Απόλυτα φυσιολογικό και αναμενόμενο.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τύχη είναι το σημείο που η προετοιμασία συναντά την ευκαιρία.

  3. #13
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    οποτε αλλαξε φορτιστη με καποιον που κανει floating στα 13,6 v

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  4. #14
    Μέλος
    Όνομα
    ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Άνω Αχαρναί
    Μηνύματα
    717

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από genesis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να "πιάσουν" τα 10 - 12 χρόνια θα πρέπει η τάση να συντηρείται συνεχώς στα 13,5 - 13,8V και η θερμοκρασία των μπαταριών να κρατιέται στους 20 C.
    Αφήνοντας την τάση να πέφτει μέχρι τα 12,4V έκανες κυκλική χρήση και το βάθος εκφόρτισης ενδεχομένως να έφτανε ή και να ξεπερνούσε το 50%.
    Δεν ξέρω πόση αντοχή σε κύκλους έχει ο συγκεκριμένος τύπος (δεν μπορώ να βρω το σχετικό διάγραμμα στο site του κατασκευαστή - κακώς) στο 50% DOD, εκτιμώ όμως ότι δεν έχει πάνω από 400 - 500 κύκλους.
    Αν λοιπόν έκανες έναν τέτοιο κύκλο κάθε 2 - 3 ημέρες, η μπαταρία "εξάντλησε" τους διαθέσιμους κύκλους της στα περίπου 2 χρόνια.
    Απόλυτα φυσιολογικό και αναμενόμενο.
    Δεν νομίζω πως στα 12,4 volts υπό φορτίο να σου έχει δώσει η μπαταρία το 50%! Μην ξεχνάς πως χωρίς φορτίο μέσα σε 5 με 10 λεπτά, η μπαταρία ξαναπιάνει άνετα τα 12,6. Οι δικοί μου υπολογισμοί βγάζουν κατανάλωση στην μπαταρία λιγότερο από το 5%.

    Επίσης σύμφωνα με το διάγραμμα του κατασκευαστή όταν τραβάς το 50% σου δίνει γύρω στους 550 κύκλους. Στην δική μου περίπτωση όμως δεν γινόταν καθημερινή φόρτιση για να μετράνε κύκλους οι μπαταρίες αλλά μια φορά την εβδομάδα και αυτό γιατί θεωρούσα πως δεν είναι καλό οι μπαταρίες να κάθονται για μεγάλα χρονικά διαστήματα σε ηρεμία. Το μέσο ρεύμα που τραβούσα από τις μπαταρίες ήταν 11,5 ambers, πες 12A X 24V = 288W. Οι μπαταρίες ήταν 120Ah X 24V = 2880Wh, δηλαδή το 1/10 της ισχύος και αυτό για μισή ώρα και όχι για ολόκληρη.

    Ας ελπίσω με το νέο inverter και με την φόρτιση τριών σταδίων να καταφέρω τουλάχιστον να διπλασιάσω τα χρόνια ζωής στην την διάρκεια των νέων μπαταριών ... αν και διατηρώ κάποιες αμφιβολίες...

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη genesis
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    1.033

    Προεπιλογή

    Έχεις δίκιο στο ότι αν τα 12,4V είναι υπό φορτίο, ενδεχομένως δεν έχει φτάσει στο 50%.
    Παρόλα αυτά είναι κυκλική χρήση και δεν είναι τόσο σίγουρο ότι κάθε κύκλος είναι μόνο 5% DOD.
    Tα χαρακτηριστικά που ανακοινώνει ο κατασκευαστής ισχύουν υπό ιδανικές συνθήκες.
    Π.χ. θεωρείς ότι η μπαταρία ξεκινά από 100% φόρτιση (State Of Charge) κάτι που σπανίως ισχύει για τις μπαταρίες μολύβδου.
    Επίσης, δεν υπολογίζεις την επίδραση της θερμοκρασίας. 12,4V με θερμοκρασία 35C μπορεί να σημαίνει και κάτω από 40% SOC ενώ η ίδια τάση στους 17C μπορεί να σημαίνει και 70% SOC.
    Ένας σωστός φορτιστής λαμβάνει υπόψη την θερμοκρασία και διορθώνει το επίπεδο τάσης κατά την φόρτιση ώστε να μην υπερφορτίζει την μπαταρία (το καλοκαίρι) και να μην την αφήνει υποφορτισμένη (τον χειμώνα).
    Όλα τα παραπάνω αθροιστικά και συνδυαστικά μπορεί να μειώσουν σημαντικά την χωρητικότητα και την ωφέλιμη ζωή της μπαταρίας είτε λόγω θειίκωσης (μπαταρία που δεν φορτίζεται πλήρως) είτε λόγω διάβρωσης (μπαταρία που υπερφορτίζεται συχνά).

    Πάντως για τον συγκεκριμένο τύπο δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα.

    Αν θέλεις βάλε ένα link του διαγράμματος cycle life γιατί το έψαχνα και δεν το βρήκα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τύχη είναι το σημείο που η προετοιμασία συναντά την ευκαιρία.

  6. #16
    Μέλος
    Όνομα
    ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Άνω Αχαρναί
    Μηνύματα
    717

    Προεπιλογή

    Όσο και αν είχα ψάξει γιά specifications manual τότε που πήρα τις μπαταρίες στον κατασκευαστή, δεν είχα καταφέρει να βρώ παρά μόνο τα απλά φυλλάδια με τις βασικές μόνο πληροφορίες γιά κάθε μπαταρία. Αυτό το βρήκα μέσω google και μέσω καταστήματος.

    Οπότε αν κατάλαβα καλά θεωρείς πως αν οι νέες μπαταρίες φορτίζονται σωστά και δουλεύονται μόνο σε διακοπή ρεύματος θα διαρκέσουν πολύ περισσότερο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη genesis
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    1.033

    Προεπιλογή

    Και εγώ μόνο περιγραφή βασικών χαρακτηριστικών βρίσκω.
    Που βρήκες τότε το διάγραμμα που δείχνει ότι στο 50% DOD έχει γύρω στους 550 κύκλους?

    Οπότε αν κατάλαβα καλά θεωρείς πως αν οι νέες μπαταρίες φορτίζονται σωστά και δουλεύονται μόνο σε διακοπή ρεύματος θα διαρκέσουν πολύ περισσότερο.
    Πιστεύω πως ναι γιατί αυτή είναι η κύρια χρήση αυτών των μπαταριών. Δεν είναι μπαταρίες βαθιάς εκφόρτισης με την έννοια της μεγάλης αντοχής σε επαναλαμβανόμενους κύκλους.
    Βέβαια, αμφιβάλω αν θα φτάσουν τα 10 χρόνια....εξαρτάται από πολλούς παράγοντες. πιστεύω όμως ότι με καλές συνθήκες θα ξεπεράσουν άνετα τα 5 χρόνια.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τύχη είναι το σημείο που η προετοιμασία συναντά την ευκαιρία.

  8. #18
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2012
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    249

    Προεπιλογή

    μια απλη αναφορα στις μπαταριες λιθιου σιδηρου (lifepo4)
    ψαξτε το ,νομιζω πως ειναι πολυ καλλυτερη λυση .
    οι μολυβδου πλεον ειναι ξεπερασμενες ,στο 2014 ζουμε.
    https://www.youtube.com/watch?v=ZkMk...eature=mh_lolz

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη rama
    Όνομα
    Αγγελος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.069

    Προεπιλογή

    Συμφωνώ οτι οι μολύβδου είναι ξεπερασμένες τεχνολογικά, αλλά παραμένουν οι πιό φτηνές ως προς τα τεχνικά χαρακτηριστικά που προσφέρουν και οι πιό ανθεκτικές σε άτσαλη χρήση. Με διάφορες μικρές παραλλαγές ως προς τα μέταλλα που έχουν προσμιχθεί, παραμένουν η βασική επιλογή για πολλές καθημερινές εφαρμογές.

    Για το φίλο μας τον alefgr που ρωτάει, ναί οι μπαταρίες μακροημερεύουν όταν τις φροντίζεις σωστά (όχι ζέστη/κρύο, προτίμηση σε αργή φόρτιση, όχι βαθειά εκφόρτιση, εξασφάλιση φόρτισης συντήρησης, κλπ).

    0 Not allowed! Not allowed!
    The Ramans do everything in threes...
    Arthur C. Clarke

  10. #20
    Μέλος
    Όνομα
    ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Άνω Αχαρναί
    Μηνύματα
    717

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από genesis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και εγώ μόνο περιγραφή βασικών χαρακτηριστικών βρίσκω.
    Που βρήκες τότε το διάγραμμα που δείχνει ότι στο 50% DOD έχει γύρω στους 550 κύκλους?
    Μάλλον δεν πρόσεξες ότι είχα βάλει το link στο προτελευταίο post. Το ξαναβάζω.

    http://www.eshops.gr/images/Sunlight...IFICATIONS.pdf

    Όσο για τις μπαταρίες της οικογένειας λιθίου, πιστεύω ότι θα περάσουν αρκετά χρόνια ακόμα για να πέσουν οι τιμές τους και να αρχίσουμε να τις βρίσκουμε σε UPS συσκευές. Οπότε προς το παρόν παραμένουμε στις μολύβδου…

    1 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Συμβουλή για καταγραφικό και κάμερες
    By diskjohn in forum Συστήματα Παρακολούθησης
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-06-17, 11:51
  2. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-05-16, 01:31
  3. Συμβουλή για αγορά κεραίας
    By aquael in forum Επίγεια & Δορυφορική Λήψη
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-06-15, 10:27
  4. Συμβουλή για κεραία CB.
    By kx5 in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-05-05, 23:50

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας