Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 28

Θέμα: Συμβουλή για μπαταρίες φωτοβολταϊκών

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Ιάκωβος
    Εγγραφή
    Apr 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    5

    Προεπιλογή Συμβουλή για μπαταρίες φωτοβολταϊκών

    Έχω ένα μικρό αυτόνομο σύστημα για σπίτι. Θέλω να αγοράσω μια μπαταρία που να καλύπτει τις ανάγκες μου.
    Έχω ψάξει στο ιντερνετ και βρήκα μερικά πράγματα.
    πχ. εδώ
    http://www.eshops.gr/batteries-photovoltaics.html
    αλλά δεν ξέρω με τα αμπερώρια τι παίζει.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    Κορυδαλλός
    Μηνύματα
    461

    Προεπιλογή

    Για να σε βοηθησουν οι ειδημονες του φορουμ χρειαζονται καποιες παραπανω πληροφοριες:ποσα watt πανελ εχεις ,τι θα συσκευες θα λειτουργεις και για ποση ωρα πχ..

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη genesis
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    1.036

    Προεπιλογή

    Γενικώς, ψάχνεις για μπαταρίες ανοιχτού τύπου με αντοχή άνω των 1000 κύκλων σε βάθος εκφόρτισης 80% (για μόνιμη κατοικία).
    Γράψε λεπτομέρειες για τις ανάγκες που καλύπτει το σύστημα ή αυτές που θέλεις να καλύπτει.
    Επίσης περιέγραψε τον εξοπλισμό που υπάρχει τώρα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη genesis : 06-04-14 στις 10:17
    Τύχη είναι το σημείο που η προετοιμασία συναντά την ευκαιρία.

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Άνω Αχαρναί
    Μηνύματα
    717

    Προεπιλογή

    Για να μην ανοίγω άλλο thread θα ήθελα να χρησιμοποιήσω το παρόν για να ρωτήσω για κάποιες απορίες μου σχετικά με τις μπαταρίες βαθιάς εκφόρτισης και τον τρόπο λειτουργίας των.

    Έχω ένα σύστημα με μπαταρίες και inverter το οποίο το δουλεύω σαν UPS. Το πρόβλημα που είχα πάντα, ήταν ότι οι μπαταρίες κρατούσαν μικρό χρονικό διάστημα. Ψάχνοντας έμαθα πως οι μπαταρίες αυτοκινήτου δεν ήταν και ότι καλύτερο για τέτοια συστήματα. Έτσι κατάφυγα σε μπαταρίες AGM VRLA της Sunlight που είναι για φωτοβολταικά συστήματα. Το αποτέλεσμα ήταν αντί να αυξήσω τον χρόνο ζωής των μπαταριών … να τον λιγοστέψω στα δύο χρόνια! Και όλα αυτά με ελάχιστη χρήση των μπαταριών. Μόνο μία φορά τράβηξα το 50% ενώ μια φορά την εβδομάδα για να κάνουν κάποια εκφόρτιση και φόρτιση, τραβούσα ένα 10%. Πίστευα ότι το πρόβλημά μου ήταν στον απλό τρόπο φόρτισης αλλά ξαναψάχνοντας το θέμα της μπαταρίας με διάφορα καταστήματα, κάποιος μου ανέφερε ότι οι μπαταρίες μου παραδίδουν γρήγορα το πνεύμα τους γιατί δεν κάνουν καθημερινούς κύκλους! Μου σύνεστησε μάλιστα να τις δουλεύω καθημερινά τραβώντας από αυτές τουλάχιστον ένα 10%! Έχει βάση αυτό; Ποια είναι η γνώμη όσων έχουν πολύχρονη εμπειρία με τις μπαταρίες;

    Τελειώνοντας να ξανατονίσω ότι το σύστημά μου λειτουργεί αποκλειστικά σαν UPS όταν υπάρχει διακοπή στο δίκτυο της ΔΕΗ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη genesis
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    1.036

    Προεπιλογή

    Ψάχνοντας έμαθα πως οι μπαταρίες αυτοκινήτου δεν ήταν και ότι καλύτερο για τέτοια συστήματα
    Σωστό. Για την ακρίβεια είναι ΕΝΤΕΛΩΣ ακατάλληλες.

    κατάφυγα σε μπαταρίες AGM VRLA της Sunlight που είναι για φωτοβολταικά συστήματα.
    Αυτό δυστυχώς είναι πολύ γενικό. Για να πούμε αν μία μπαταρία είναι αρκετά καλή για να λειτουργήσει σε φωτοβολταϊκά συστήματα, θα πρέπει ο κατασκευαστής να μας δίνει το διάγραμμα αντοχής κύκλων συναρτήσει του βάθους εκφόρτισης.
    Κατά την γνώμη μου θα πρέπει να έχει πάνω από 500 κύκλους σε βάθος εκφόρτισης 80% για να θεωρείται "αρκετή" για Φ/Β συστήματα αυτόνομης ηλεκτροδότησης.

    Πίστευα ότι το πρόβλημά μου ήταν στον απλό τρόπο φόρτισης
    Πράγματι, αυτός είναι ο συνηθέστερος λόγος της πρόωρης αστοχίας των μπαταριών.
    Με τι τις φορτίζεις? Είναι ρυθμιζόμενο το επίπεδο τάσης κατά την φόρτιση? Ακολουθείς τα κατώφλια τάσης που προτείνει ο κατασκευαστής?

    κάποιος μου ανέφερε ότι οι μπαταρίες μου παραδίδουν γρήγορα το πνεύμα τους γιατί δεν κάνουν καθημερινούς κύκλους! Μου σύνεστησε μάλιστα να τις δουλεύω καθημερινά τραβώντας από αυτές τουλάχιστον ένα 10%! Έχει βάση αυτό;
    Όχι.

    το σύστημά μου λειτουργεί αποκλειστικά σαν UPS
    Για χρήση UPS, οι μπαταρίες που πήρες (αν έχω μαντέψει σωστά τον τύπο), θα αντέξουν 3 - 5 χρόνια περίπου ανάλογα με τις συνθήκες λειτουργίας με πιο σημαντική απ΄όλες την θερμοκρασία. Εννοείται ότι η φόρτιση θα πρέπει να ακολουθεί τις οδηγίες του κατασκευαστή.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τύχη είναι το σημείο που η προετοιμασία συναντά την ευκαιρία.

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Άνω Αχαρναί
    Μηνύματα
    717

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από genesis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πράγματι, αυτός είναι ο συνηθέστερος λόγος της πρόωρης αστοχίας των μπαταριών.
    Με τι τις φορτίζεις? Είναι ρυθμιζόμενο το επίπεδο τάσης κατά την φόρτιση? Ακολουθείς τα κατώφλια τάσης που προτείνει ο κατασκευαστής?
    Ο φορτιστής (ή μάλλον οι φορτιστές μιας και οι μπαταρίες είναι δύο σε σειρά), είναι απλοί κινέζικοι στα 10 A ο καθένας. Κόβουν την τάση μόλις φτάσει σε ένα επίπεδο και ξαναδίνουν μόλις πέσει κάτω από μιά συγκεκριμένη τάση. Φυσικά δίνουν πάντα σταθερό ρεύμα μιας και η τάση DC έρχεται απ’ ευθείας από την γέφυρα ανόρθωσης. Το καλοκαίρι που μας πέρασε έκανα μια μετατροπή σε αυτούς και τους ελέγχω μέσω ενός μικροελεγκτή (arduino), για να μπορώ να έχω ακρίβεια στην επιλογή των τάσεων και να μπορώ να διακόπτω το inverter μόλις η τάση των μπαταριών πέσει κάτω από ένα όριο.

    Επειδή σχεδιάζω την αγορά ενός inverter pure sine με λειτουργία ups και φόρτισης μαζί, που όπως λέει ο κατασκευαστής κάνει φόρτιση τριών σταδίων με μεταβλητό ρεύμα, πρέπει πρώτα να βεβαιωθώ πριν ξαναπάρω μπαταρίες αν θα πρέπει να τους κάνω τακτικούς κύκλους φόρτισης ή αν θα πρέπει να τις δουλεύω μόνο όταν πρέπει, δηλαδή μόνο σε διακοπές ρεύματος.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από genesis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για χρήση UPS, οι μπαταρίες που πήρες (αν έχω μαντέψει σωστά τον τύπο), θα αντέξουν 3 - 5 χρόνια περίπου ανάλογα με τις συνθήκες λειτουργίας με πιο σημαντική απ΄όλες την θερμοκρασία. Εννοείται ότι η φόρτιση θα πρέπει να ακολουθεί τις οδηγίες του κατασκευαστή.
    Για λειτουργία UPS υπάρχουν ειδικές μπαταρίες που να ξεπερνούν σε λειτουργία τα 5 χρόνια;

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη genesis
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    1.036

    Προεπιλογή

    Αφού μπορείς να ρυθμίσεις τα επίπεδα τάσης κατά την φόρτιση, είναι σημαντικό να ακολουθείς αυτά που προτείνει ο κατασκευαστής της μπαταρίας ώστε να γίνεται σωστή φόρτιση.
    ΔΕΝ χρειάζεται να κάνεις "τακτικούς κύκλους".
    Υπάρχουν μπαταρίες για UPS που σε stand-by έχουν προδιαγραφές για 10 χρόνια και η αντοχή τους σε κύκλους είναι της τάξης των 300 - 400 σε βάθος εκφόρτισης 80%. Βέβαια, η τιμή τους δεν έχει σχέση με αυτές που είναι για 3 - 4 χρόνια.
    Δυστυχώς ή ευτυχώς, ότι πληρώνεις παίρνεις...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τύχη είναι το σημείο που η προετοιμασία συναντά την ευκαιρία.

  8. #8
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Ιάκωβος
    Εγγραφή
    Apr 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    5

    Προεπιλογή

    Για VRLA μπαταρίες http://www.eshops.gr/batteries-photovoltaics.html

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη GiwrgosTH
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.304

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vacout Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικά μπαταρίες βρήκες που ρώτησες στο αρχικό σου ποστ?
    3 ποστ και τα 3 έχουν λινκ για το συγκεκριμένο μαγαζί...
    Μήπως να χρησιμοποιήσεις το google για να βρεις και άλλα μαγαζιά?

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alefgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο φορτιστής (ή μάλλον οι φορτιστές μιας και οι μπαταρίες είναι δύο σε σειρά), είναι απλοί κινέζικοι στα 10 A ο καθένας. Κόβουν την τάση μόλις φτάσει σε ένα επίπεδο και ξαναδίνουν μόλις πέσει κάτω από μιά συγκεκριμένη τάση. Φυσικά δίνουν πάντα σταθερό ρεύμα μιας και η τάση DC έρχεται απ’ ευθείας από την γέφυρα ανόρθωσης. Το καλοκαίρι που μας πέρασε έκανα μια μετατροπή σε αυτούς και τους ελέγχω μέσω ενός μικροελεγκτή (arduino), για να μπορώ να έχω ακρίβεια στην επιλογή των τάσεων και να μπορώ να διακόπτω το inverter μόλις η τάση των μπαταριών πέσει κάτω από ένα όριο.

    Επειδή σχεδιάζω την αγορά ενός inverter pure sine με λειτουργία ups και φόρτισης μαζί, που όπως λέει ο κατασκευαστής κάνει φόρτιση τριών σταδίων με μεταβλητό ρεύμα, πρέπει πρώτα να βεβαιωθώ πριν ξαναπάρω μπαταρίες αν θα πρέπει να τους κάνω τακτικούς κύκλους φόρτισης ή αν θα πρέπει να τις δουλεύω μόνο όταν πρέπει, δηλαδή μόνο σε διακοπές ρεύματος.



    Για λειτουργία UPS υπάρχουν ειδικές μπαταρίες που να ξεπερνούν σε λειτουργία τα 5 χρόνια;
    Εγω παντως εκει εντοπιζω το προβλημα.Ακομα και αυτοκινητου μπαταρια να χρησιμοποιεις στα δυο χρονια δεν ψοφαει.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Συμβουλή για καταγραφικό και κάμερες
    By diskjohn in forum Συστήματα Παρακολούθησης
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-06-17, 10:51
  2. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-05-16, 00:31
  3. Συμβουλή για αγορά κεραίας
    By aquael in forum Επίγεια & Δορυφορική Λήψη
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-06-15, 09:27
  4. Συμβουλή για κεραία CB.
    By kx5 in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-05-05, 22:50

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας