Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 14 από 14

Θέμα: PCB Design & DIY Etching workshop @FROWN

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη agis68
    Όνομα
    Αγις
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑθΗΝΑ Πατήσσια
    Μηνύματα
    2.580

    Προεπιλογή


    1 Not allowed! Not allowed!
    "Την Άνοιξη αν δεν τη βρεις τη φτιάχνεις!"
    Οδ.Ελύτης

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη RNR
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Apr 2012
    Περιοχή
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    608

    Προεπιλογή

    χα χα χα

    0 Not allowed! Not allowed!
    It's Just a Ride!...Enjoy It!

  3. #13
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη moutoulos
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Jul 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Λαμία, Μεθώνη, BG
    Μηνύματα
    5.861

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από man_or_astroman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Tην ερχόμενη Δευτέρα 7/4 & Τρίτη 8/4 @ 18:00 - 21:00 θα πραγματοποιήσω ενα 6ώρο εργαστήριο όπου θα μάθουμε να διαβάζουμε σχηματικά , να σχεδιάζουμε τα κυκλώματα τους και να τα εκτυπώνουμε σε πλακέτες (PCB)

    Θεματικές που θα καλυφθούν:
    Γνωριμία με το περιβάλλον του Eagle PCB (schematic editor for designing circuits)
    Δημιουργία σχηματικού και πλακέτας
    Προετοιμασία πλακέτας για εκτύπωση στο σπίτι
    Εκτύπωση πλακέτας με την μέθοδο toner tansfer
    Τέλος θα χρησιμοποιήσουμε τις γνώσεις που αποκτήσαμε για να σχεδιάσουμε και τυπώσουμε το δικό μας arduino UNO clone με ελάχιστο κόστος κατασκευής.
    Γειά σου Θάνο

    Κοιτάζοντας αυτά που έγραψες, στην αρχή ήθελα να σε συγχαρώ για την προσπάθεια σου να μεταδώσεις
    ή "μεταλαμπαδεύσεις" τις γνώσεις σου, αλλά μετά σχεδόν άλλαξα γνώμη ...

    Απλά δεν είχα δει την τιμή. Και εντάξει δεν λεω, καλή η προσπάθεια, αλλά με το αζημίωτο. Ο λόγος που
    έχω διαφωνία με την τιμή, είναι οτι μέσα σε 6 ώρες (3+3) είναι λίγο δύσκολο να αφομοιωθούν όλα αυτά.

    Αν μου έλεγες πχ οτι είναι 20 ωριαία μαθήματα/εργαστήρια, με 10ε η ώρα, αν και πολύ πιο ακριβό (200ε),
    θα μου φαινόταν πολύ πιο λογικό. Τώρα με 40ε για 3+3 ώρες ... δεν ξέρω, ας το κρίνουν αυτοί που θα
    παρευρεθούν. Είναι λίγο δύσκολο να καταλάβει ο αρχάριος, και να μπει στο "πνεύμα" σχεδιασμού PCB.

    Είναι σαν να σου πω εγώ δώσε μου 100ε για 5+5 ώρες και θα σου μάθω να πετάς αεροπλάνο. Πιστεύεις οτι
    θα μάθεις σε 10 ώρες ?. Εντάξει ατυχές το παράδειγμα, απλά ήθελα να δείξω τον συλλογισμό.

    Αν ο μαθητευόμενος δεν πάρει το manual/εγχειρίδιο του Software που θα χρησιμοποιήσει μπροστά του
    (και μάλιστα σε έντυπη μορφή), και να κάτσει ώρες μπροστά στο PC του, δεν θα μάθει ποτέ να σχεδιάζει
    (τουλάχιστον μια σωστή πλακέτα).

    Ασφαλώς και δεν θέλω να σε θίξω ή να κοντραριστώ μαζί σου, απλά λέω την γνώμη μου. Τώρα αν κάποιος
    θέλει να πάρει απλά μια "γεύση" απ'όλο αυτό, πιστεύω μια χαρά θα είναι. Όμως αυτή την "γεύση" μπορεί
    να την πάρει και μόνος του απο το Internet (γενικά).

    Βέβαια απο την στιγμή που κάποιος κρίνει και θέλει να δώσει αυτά τα χρήματα, προσωπικά εμένα δεν
    μου πέφτει κανένας λόγος. Απλά εφόσον το έβαλες εδώ, θεωρώ οτι θες να ακούσει και γνώμες.

    Να'σαι καλά

    3 Not allowed! Not allowed!
    ****No GreekLish Please****
    Παρακαλώ γράφετε με ελληνικούς και μόνο χαρακτήρες
    ............................. www.hlektronika.gr

    __________
    (moutoulos)

  4. #14
    Banned
    Όνομα
    Στέλιος
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    στον πλανητη γη
    Μηνύματα
    834

    Προεπιλογή

    εγω προσωπικα διαβαζοντας το αρχικο ποστ δεν ειδα πουθενα τιμη. αυτο τι ειναι ? κολπο για να παρευρεθει κοσμος και να το μαθει μετα? ( εκτος αν το εσβησε καποιος οποτε ακυρο οτι ειπα )

    λαθος παντως να προσπαθησεις να παρεις κοσμο απο ενα site που ασχολητε με αυτον τον τομεα , και δεν εννοω το eagle. εγω προσωπικα εχω ριξει ωρες διαβασματος και στο tutorial του ηλεκτρονικα και σε αλλα tutrorials και ακομα δεν εχω καταφερει να φτιαξω μια πλακετα. ισως γιατι δεν δινω πολυ σημασια . αλλα δεν πιστευω μεσα σε 6 ωρες να μπορεσει καποιος και να μαθει να αποχαλκωνει πλακετες και να τις φτιαχνει και να δουλευει το eagle και ολα αυτα τελος παντων που αναφερονται .
    και μην ξεχναμε οτι δεν αναφερετε σε 1-2 ατομα , μιλαμε για ολοκληρο gkroup. που σημαινει οτι πραγματικα ποιος θα προτομαθει ?

    1 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2

Παρόμοια Θέματα

  1. Δοχείο για pcb etching
    By Fire Doger in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-09-15, 22:28
  2. Μαθήματα pcb Design
    By Fire Doger in forum Λογισμικά Σχεδίασης
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-02-15, 00:33
  3. pcb etching με μαρκαδόρο
    By phevtron in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-12-10, 22:57
  4. PCB Design and Manufacturing...
    By Lykos1986 in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-11-10, 01:34
  5. PCB Design
    By kouniados in forum Λογισμικά Σχεδίασης
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-07-10, 18:36

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας