Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 16 από 16

Θέμα: Οριακή λήψη ψηφιακής τηλεόρασης σε περιοχή που δεν υπάρχει κάλυψη από ψηφιακό σήμα

  1. #11
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Πτολεμαΐδα
    Μηνύματα
    8

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ πολύ και τους 2 (Θύμιοs, Παναγιώτης) για τις πληροφορίες που μου δώσανε. Θα συμφωνήσω με τον Γιώργο σε αυτά που λέει και θα κάνω μια παρατήρηση. Και στις 2 περιπτώσεις βλέπουμε ότι στα διαγράμματα κάλυψης υπάρχουν λίγες γραμμές (ελάχιστες βέβαια αλλά υπάρχουν) που να μας δείχνουν ότι μπορεί να γίνει λήψη στην περιοχή τους. Όπως βλέπετε για παράδειγμα στην περιοχή που έκανε λήψη ο Παναγιώτης (Τεμπλόνι ).


    Τώρα σχετικά με τη δική μου περίπτωση όπως βλέπετε και στο αρχικό μου post δεν φαίνεται να περνάει σήμα μέσα στην πόλη της Πτολ/δας πάρα μόνο πάνω στο βουνό.

    Σε αυτό στηρίζομαι (ελάχιστες πιθανότητες βέβαια) και σκέφτομαι πως αν βρίσκομαι απο ψηλό σημείο όπως π.χ 7ος όροφος θα μπορούσα να ενισχύσω από το βουνό αυτό το ελάχιστο σήμα και να κάνω λήψη ψηφιακής εκπομπής.

    Αλλιώς δεν νομίζω να γίνεται....


    ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΑ
    Ξέρω πως οι ραδιοφωνικοί σταθμοί της Θεσσαλονίκης περνάνε μέσα στην πόλη. Αυτό το λέω για να δείξω πως έρχεται ο Χορτιάτης μέσα στην πόλη αν και αδύναμα.

    Το δέχομαι ότι η τηλεόραση λειτουργεί σε πολύ μεγαλύτερη συχνότητα και ότι η εκπομπή της τηλεόρασης γίνεται κατευθυντικά από τον Χορτιάτη και με λιγότερη ισχύ σε σχέση με το ραδιόφωνο και γι'αυτό δεν τα συγκρίνω ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ.

    ΑΛΛΑ με καθαρό καιρό ελπίζω να ήταν δυνατή μια τέτοια λήψη (αν όχι σε όλα τα κανάλια , σε αυτά που δεν παρεμβάλουν από Κλεισούρα).

    Εσείς τι λέτε με το σκεπτικό να γίνεται κάπου ανάκλαση ή σκέδαση στα βουνά και να περνάει ικανοποιητικό σήμα ; Μιας και τα βουνά πάνω στη Βέροια είναι απότομα με μεγάλες χαράδρες και ψηλές κορυφές.
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη GiwrgosTH
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.304

    Προεπιλογή

    Καλά τα διαγράμματα της Digea μην τα λαμβάνεις υπόψιν στο 100%, ενδεικτικά είναι. Λόγω του μοντέλου και των χαρτών που χρησιμοποιούνται μπορεί να έχουν λάθη στην κάλυψη.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Πτολεμαΐδα
    Μηνύματα
    8

    Προεπιλογή

    Επειδή κι εγώ δεν είμαι σίγουρος κατά πόσο λένε την αλήθεια οι χάρτες ειδικά στις οριακές λήψεις ΔΕΝ τα λαμβάνω 100%. Αν τα λάβω 100% δεν θα έπρεπε να ασχολούμαι.

    Αυτό που μου λένε όλοι τελικά.

    Θεωρητικά θα έπρεπε να μην ασχοληθώ καθόλου αλλά επειδή έχουν δει πολλοί τεχνικοί λήψη ειδικά των ψηφιακών που χρειάζονται λιγότερο σήμα σε σχέση με τα αναλογικά (πιο ευαίσθητοι δέκτες) μου είπανε να κάνω μια προσπάθεια για να δω τι βγάζω στην περιοχή μου.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος
    Όνομα
    Θυμιοs
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αθήνα / Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.367

    Προεπιλογή

    -Γιάννη σωστές και σεβαστές όλες οι απόψεις των μελλών της κοινότητας αλλά πρέπει να ασχοληθείς στη πράξη όπως σου λέω και παραπάνω θα πώ χαρακτηριστικά λίγο πρίν αρχίσει η Αίγινα τη ψηφιακή με πήρε τηλέφωνο γνωστός που του είχα κάνει εγκατάσταση στην Ανάβυσσο λίγο πρίν τις αλυκές να με ρωτήσει αν άρχισε η ψηφιακή απο Αίγινα γιατί βλέπει ψηφιακά πήγα να δώ απο περιέργεια και βλέπω λήψη απο Ξυλόκαστρο 37 και 43 γι΄ αυτό λοιπόν αν το οικονομικό σου επιτρέπει δοκιμές και αν είναι δυνατόν από σημείο σε σημείο αν έχεις τα περιθώρια.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος
    Όνομα
    Θυμιοs
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αθήνα / Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.367

    Προεπιλογή

    -Οι κεραίες που σου προτείνουν τα μέλη είναι καλές όλες αλλά η ΤΕLEVES DAT 75 ίσως είναι πλέον κατάληλη για τη περίπτωσή σου - μη απ΄ ευθείας λήψη - και μάλιστα με ενεργό δίπολο οικονομικού επιτρέποντος φυσικά.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Πτολεμαΐδα
    Μηνύματα
    8

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ Εμφάνιση μηνυμάτων
    -Οι κεραίες που σου προτείνουν τα μέλη είναι καλές όλες αλλά η ΤΕLEVES DAT 75 ίσως είναι πλέον κατάλληλη για τη περίπτωσή σου - μη απ΄ ευθείας λήψη - και μάλιστα με ενεργό δίπολο οικονομικού επιτρέποντος φυσικά.
    Οι περισσότεροι μου είπανε να μην επιλέξω τρίαινα και ειδικά αυτή την κεραία γιατί προορίζεται για μέρη με έστω λίγο καλό σήμα. ενώ εγώ ψάχνω για οριακά σήματα.

    Στην περίπτωση μου είπανε για να έχω τύχη να επιλέξω κάτι τέτοιο
    http://asoselectronics.eu/products/%...CE%97-UHF.html

    ή κάτι σαν το παρακάτω
    http://www.e-anagnostou.gr/%CE%BA%CF...B1-p-4666.html

    Χωρίς ενισχυτή στο δίπολο και με ένα καλό ενισχυτή ιστού μπας και κάνω δουλειά.

    Κάποιος γνώστης των κεραιών ας μας πει την άποψη του.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2

Παρόμοια Θέματα

  1. Ψηφιακό σήμα.
    By gregpro in forum Επίγεια & Δορυφορική Λήψη
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-08-14, 17:30
  2. Transistor που δεν υπάρχουν!
    By mminas in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-10-12, 18:42
  3. Ψηφιακό σήμα και κανάλια
    By Χρήστος2011 in forum Επίγεια & Δορυφορική Λήψη
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-07-12, 23:26
  4. Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-07-12, 08:56
  5. Splitter για σήμα τηλεόρασης
    By ron in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-11-09, 21:33

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας