Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 9 από 9

Θέμα: Διαμόρφωση FM και μεταβολή συχνότητας

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Feb 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή Διαμόρφωση FM και μεταβολή συχνότητας

    Παιδιά καλησπέρα!
    Ελπίζω να είστε όλοι καλά. Όσο γίνεται τουλάχιστον...., με τη σημερινή πραγματικότητα που βιώνουμε όλοι μας. Ήθελα να σάς ρωτήσω κάτι σχετικά με τη διαμόρφωση πομπού FM, και συγκεκριμένα πρόκειται για ένα μηχάνημα 6C4-5763-6146B. Παρατηρείται λοιπόν, το ότι όταν αφαιρείται το καλώδιο διαμόρφωσης με το RCA, τότε το μηχάνημα "φεύγει" από τη συχνότητα. Θυμάμαι παλαιότερα (στα νιάτα μου....), σε αυτοταλάντωτο 6146Β, δεν υπήρχε αυτό το φαινόμενο. Η κατασκευή του συγκεκριμένου μηχανήματος είναι πάρα πολύ προσεγμένη (θωρακίσεις σε κάθε βαθμίδα, δεν υπάρχουν περιττές ή μεγάλου μήκους καλωδιώσεις, κλπ). Πέραν λοιπόν του γιατί συμβαίνει αυτό σαν φαινόμενο, θα ήθελα να ρωτήσω και τη γνώμη σας στο κατά πόσον τελικά είναι πρόβλημα του μηχανήματος....? Πάντως με το καλώδιο στη θέση του, είναι όλα μια χαρά, κανένα πρόβλημα. Επίσης να αναφέρω το ότι κατόπιν συζητήσεων με φίλους ηλεκτρονικούς, η γνώμη τους ήταν ότι αυτό παρατηρείται λόγω κάποιας χωρητικότητας του καλωδίου διαμόρφωσης, (την οποία "βλέπει" η 6C4), και όπως είπαν, συμβαίνει στα πολυστάδια (λαμπάτα) μηχανήματα, χωρίς ωστόσο να αποτελεί πρόβλημα. Περισσότερο αναφέρθηκαν σε "ιδιοτροπία" των συγκεκριμένων κυκλωμάτων, παρά σε πρόβλημα. Θα περιμένω τις απαντήσεις σας με ιδιαίτερο ενδιαφέρον και χαρά, καθώς επίσης και πιθανούς τρόπους επίλυσης, αν όντως είναι πρόβλημα. Μη σάς κουράζω άλλο όμως με μακροσκελή μηνύματα. Ευχαριστώ εκ των προτέρων και εύχομαι το καλύτερο για όλους!

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη john_b
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    2.502

    Προεπιλογή

    Δεν νομίζω να είχα τέτοια θέματα στα στάδια που δούλευα, όσο μπορώ να θημάμαι τουλάχιστον.
    Δοκίμασες να αλάξεις την ΒΒ;

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Feb 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή

    Έλα Γιάννη μου, καλησπέρα και σε ευχαριστώ θερμά για το ενδιαφέρον και την απάντηση!
    Δυστυχώς δεν μπορώ να απαντήσω με επαρκή τεχνική σαφήνεια, αλλά απ' όσο ξέρω, αλλάχτηκαν οι βάρικαπ, και το φαινόμενο παραμένει. Όπως έμαθα, το θέμα δημιουργείται λόγω κάποιας χωρητικότητας που αναπόφευκτα και πάντα θα έχει το καλώδιο διαμόρφωσης, και την οποία "βλέπει" η 6C4. Δεν ξέρω τι γίνεται.... Πάντως σε αυτοταλάντωτο δεν υπήρχε τέτοιο θέμα. Επίσης σε τρισταδιακό EL84-EL84-EL504 κάποιου άλλου φίλου, επίσης δεν υπήρχε τέτοιο θέμα, αν και το συγκεκριμένο ήτανε "χύμα" στην κατασκευή. Αυτό στο οποίο αναφέρομαι, είναι 6C4-5763-6146B και είναι πραγματικά πάρα πολύ προσεγμένο κατασκευαστικά. Μου φαίνεται απίθανο να συμβαίνει λόγω κάποιας αστοχίας.... Τι να πω.
    Σε ευχαριστώ θερμά και πάλι και περιμένω νεότερα από την εμπειρία σου.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη 7336146B : 09-04-14 στις 17:03 Αιτία: Ορθογραφικό λάθος

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη Nightkeeper
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Περιοχή
    Μέγαρα
    Μηνύματα
    675

    Προεπιλογή

    Αν μπορουσες να ανεβασης το σχεδιο του,και καποιες φωτογραφιες αν ειναι δυνατον του κατασκευασματος,πιστευω πως υπαρχουν ατομα να σε βοηθησουν ''απομακρυσμενα'' τουλαχιστον.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Θανάσης
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    164

    Προεπιλογή

    Γιώργο δοκίμασε κάποιου είδους απομόνωσης, πχ βάζοντας ένα μικρό ηλεκτρολυτικό πυκνωτή 1-10μF/16V στην είσοδο της διαμόρφωσης σε σειρά, με το + του ηλεκτρολυτικού προς το οδηγό πλέγμα της λυχνίας, και πες μας για το αποτέλεσμα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη SeAfasia
    Όνομα
    SV3IRG Dinos
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Άργος.
    Μηνύματα
    3.363

    Προεπιλογή

    ή ηλεκτρολυτικο πυκνωτή ή κεραμικό αλλά varicap πρέπει να είναι...ποιο σχέδιο είναι;
    Θυμάσαι τύπο τής;

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη Ακρίτας
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη - Αλεξανδρούπολη
    Μηνύματα
    1.427

    Προεπιλογή

    Άντε να προφητέψω κι εγώ: Τσεκάρισε και το RFC της διαμόρφωσης.

    2 Not allowed! Not allowed!
    So much behind us! Still far to go!
    Pink Floyd

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη anesmidas
    Όνομα
    Σταύρος
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    114

    Προεπιλογή

    Αν παρεμβάλλεις μια αντίσταση ανάμεσα στη διαμόρφωση και στη βάρικαπ μάλλον θα λυθεί το πρόβλημά σου. Η τιμή από 1Κ-4Κ7. Θα πέσει λίγο η διαμόρφωση γι' αυτό διάλεξε προσεκτικά την αντίσταση. Το είχα αντιμετωπίσει και εγώ παλιότερα και το έλυσα μ' αυτόν τον τρόπο.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη anesmidas : 09-04-14 στις 23:00
    Μοιράσου αυτά που γνωρίζεις, θα δώσεις έτσι το χρόνο στους άλλους
    να πάνε παραπέρα και να ....... προλάβεις να μάθεις περισσότερα.

  9. #9
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Feb 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή

    Παιδιά καλησπέρα! Ευχαριστώ θερμά-θερμότατα όλους τους καλούς φίλους για το ενδιαφέρον και τις πολύ χρήσιμες πληροφορίες! Πάρα πολύ ευγενικό! Λοιπόν παιδιά, θα τα εφαρμόσουμε όλα στην πράξη, και θα επανέρθω με νέες πληροφορίες. Ευχαριστώ και θα σάς ενημερώσω πολύ σύντομα! Είμαστε σε επαφή!

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-01-12, 15:26
  2. Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-07-11, 12:08
  3. Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-02-09, 23:31
  4. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-11-08, 13:56

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας