Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 19 από 19

Θέμα: Reset στο λαμπακι του service σε seat γίνεται;

  1. #11
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Aug 2009
    Περιοχή
    Αιγαλεω
    Μηνύματα
    146

    Προεπιλογή

    Καλα Γιωργο εγραψες!!!!!!!!!Θα το δοκιμασω στα επομενα 7500χλμ.....Δεν ηξερα οτι γινεται και χωρις τερματικο.....
    Αλλα πες μου σε παρακαλω κατι τι αλλο θα μπορω να κανω με αυτο???Εαν το αγορασω αξιζει να το παρω η θα μου ειναι αχρηστο??? Εχω ενα FR Οποτε εαν ρυθμιζει και το DSG τα αξιζει τα λεφτα του!!!!


    (Που δεν το φανταζομαι....Δεν το ρυθμιζουν σωστα τα παιδια απο την αντιπροσωπεια σου βαζουν την δευτερα να μπαινει ΕΛΕΗΝΑ ΧΑΜΗΛΑ!!!!!!!!!! ΑΣΤΑ ΟΥ ΜΠΛΕΞΕΙΣ Δεν ξερουν???τι να πω??? αλλα δεν καταλαβαινουν και τον χρηστη οποτε ισως με μικρορυθμισεις και ΠΑΝΤΑ με προσοχη να το φερεις εκει που δουλευει σωστοτερα....Γιατι και αυτοι το πανε βολτα για να το ρυθμισουν και ειναι παντα 2 ενας που οδηγει και ενας που το ρυθμιζει....)

    Κωνσταντινε εσυ εννοεις να αγορασω και τα δυο???? Γιατι αλλα κανει το ενα και αλλα το αλλο????

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.087

    Προεπιλογή

    Άλλα πρωτόκολλα επικοινωνίας η βύσμα.
    Με το elm πάνω του θα έχεις πιο περιορισμένες πληροφορίες πάνω σε όχημα με vag.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Aug 2009
    Περιοχή
    Αιγαλεω
    Μηνύματα
    146

    Προεπιλογή

    Τα βυσματα απο το google τουλαχιστον ιδια φαινονται θα παω αυριο στο αμαξι να δω πως φαινεται το βυσμα που εχει.....Υπαρχει τροπος να καταλαβω τι εχει το δικο μου Elm h Vag?
    Κωνσταντινε επειδη με ψιλομπερδεψες λιγο να συνοψισω..... Για να επικοινωνησω με το οχημα μου χρειαζομαι ενα καλωδιο που να εχει βυσμα OBD .Τα αμαξια εχουν μεσα τους ενα ELM h Vag Εγκεφαλο οπου πρεπει να παρεις το αντιστοιχο για να εχεις σωστοτερη επικοινωνια μεταξυ τους??? σωστα?


    Edit: Η εννοεις οτι εαν διαθετεις τους 2 τυπους καλωδιου ELM , VAG θα εχεις πιο περιορισμενες ρυθμισεις με το Elm??

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.087

    Προεπιλογή

    Εννοώ αν συνδεθείς σε vag με elm δεν θα έχεις τα πάντα από διαγνωστικά και λειτουργίες.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη georged30
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Sep 2010
    Περιοχή
    Ν Χαλκηδονα
    Μηνύματα
    41

    Προεπιλογή

    Με αυτο http://www.ebay.com/itm/VAG12-12-New...item2a39935324 και ενα λαπτοπ μπορεις να κανεις τα παντα στο αμαξι σου με πολη προσοχη ομως γιατι αν δεν ξερεις τι κανεις μπορει να κανεις ζημια. Το καλωδιο που σου εδειξα στο ebay ειναι κλωνος και μπορει να χρησιμοποιηθει μονο με το προγραμμα που το συνοδευει και δεν μπορεις να του κανεις update γιατι θα αχρηστευθει, το γνησιο vagcom κανει πανω απο 300 ευρω. Η συνδεση που βγαζει το αμαξι σου λεγεται OBD2 και πανω της κουμπωνει οποιοδηποτε διαγνωστικο ειναι συμβατο με αυτο το πρωτοκολο επικοινωνιας.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη georged30
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Sep 2010
    Περιοχή
    Ν Χαλκηδονα
    Μηνύματα
    41

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xsterg Εμφάνιση μηνυμάτων
    συμφωνω με τον γιωργο. υπαρχουν διαφοροι τυποι. εγω ειχα παρει ενα με αυτονομη οθονη σε φθηνη τιμη απου μονο να βλεπεις μπορεις. δεν μπορεις να σβησεις η να επεμβεις. αυτο που ειναι με συνδεση usb πιθανον να κανει περισσοτερα. το εχεις δοκιμασει? κανει για ολες τις μαρκες αυτοκινητων που κυκλοφορουν στην ελλαδα?
    το συγκεκριμενο δουλευει μονο σε αυτικινητα του GROUP VAG SEAT AUDI VW SKODA

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Aug 2009
    Περιοχή
    Αιγαλεω
    Μηνύματα
    146

    Προεπιλογή

    Γιωργο ηθελα να σε ρωτησω εαν η version 12,12,0 που λεει ειναι και η πιο ενημερωμενη.......
    ".....και δεν μπορεις να του κανεις update γιατι θα αχρηστευθει" Το προγραμμα που το συνοδευει ζηταει να κανει αναβαθμιση? Το εχεις χρησιμοποιησει εσυ ο ιδιος? Και καττι τελευταιο γνωριζεις εαν μπορει να ρυθμισει και το DSG?

    Σε ευχαριστω πολυ!!!!

    Edit: Απο τοτε που αγορασα το αυτοκινητο μου ειπαν οτι μου εχουν κανει μια αναβαθμιση η στον εγκεφαλο του dsg η στου αυτοκινητου δεν θυμαμαι καλα....Προφανως με αυτο το καλωδιο θα μπορεις να κανει και updates.....Αλλα.... Ενας απλος ιδωτης μπορει να βρει τετοιου ειδους αρχεια?

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη georged30
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Sep 2010
    Περιοχή
    Ν Χαλκηδονα
    Μηνύματα
    41

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από _pike Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιωργο ηθελα να σε ρωτησω εαν η version 12,12,0 που λεει ειναι και η πιο ενημερωμενη.......
    ".....και δεν μπορεις να του κανεις update γιατι θα αχρηστευθει" Το προγραμμα που το συνοδευει ζηταει να κανει αναβαθμιση? Το εχεις χρησιμοποιησει εσυ ο ιδιος? Και καττι τελευταιο γνωριζεις εαν μπορει να ρυθμισει και το DSG?

    Σε ευχαριστω πολυ!!!!
    Edit: Απο τοτε που αγορασα το αυτοκινητο μου ειπαν οτι μου εχουν κανει μια αναβαθμιση η στον εγκεφαλο του dsg η στου αυτοκινητου δεν θυμαμαι καλα....Προφανως με αυτο το καλωδιο θα μπορεις να κανει και updates.....Αλλα.... Ενας απλος ιδωτης μπορει να βρει τετοιου ειδους αρχεια?
    Ναι αυτη η version ειναι η τελευταια εγω δεν εχω αυτη εχω πιο παλια ολες οι version ζητανε να κανουν update και αν τις αφησεις αχρηστευεται το καλωδιο. Με το vag com μπορεις να κανεις στο αυτοκινητο σου οτι κανει και η αντιπροσωπεια με την προυποθεση οτι διαθετεις το manual συντηρησης του αυτοκινητου (αν δεν το εχεις θελει πολυ ψαξιμο στο internet και δεν ειναι σιγουρο οτι θα βγαλεις ακρη) και εχεις καποιες βασικες γνωσεις για τα ηλεκτρονικα του αυτοκινητου και την λειτουργεια τους. Τα αρχεια με τα update τα εχουν μονο οι αντιπροσωπειες και δεν τα δινουν σε ιδιωτες.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #19
    Μέλος
    Όνομα
    ανε
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    75

    Προεπιλογή

    Θελεις να σβησεις το service light??Aυτο σβηνει και χειροκινητα...αν καταλαβα καλα τι εννοεις....

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2

Παρόμοια Θέματα

  1. Αναζήτηση Service Manual... Στο διαδίκτυο.
    By bolsevikos in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-02-17, 21:48
  2. Άναψε η ένδειξη service στο πληκτρολόγιο
    By vassilios73 in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-12-12, 20:58
  3. Κάνει reset ο controler στο τροφοδοτικό.
    By k_sotiris in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-02-12, 13:57
  4. Πως γίνεται κανείς μέλος του IEEE
    By JIMKAF in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-09-08, 00:40
  5. σχετικα με μηχανογραφηση του service
    By blur image in forum Λογισμικά Σχεδίασης
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-12-06, 16:28

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας