Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 10

Θέμα: Αυτονομο σύστημα για σπίτι

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Ιάκωβος
    Εγγραφή
    Apr 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    5

    Question Αυτονομο σύστημα για σπίτι

    Καλημέρα,

    Σκέφτομαι να αγοράσω ένα ολοκληρωμένο αυτόνομο φωτοβολταικό σύστημα για σπίτι.
    Έχω βρει κάποια πράγματα εδώ σε καλές τιμές:http://www.eshops.gr/stand-alone-pho...ic-system.html
    Σκοπός μου είναι να απαλλαγώ από το λογαριασμό της ΔΕΗ.

    Αν και είναι αρκετά μεγάλη επένδυση και δεν ξέρω αν με συμφέρει.
    Πχ. στους χειμερινούς μήνες πέφτει η απόδοση;

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη genesis
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    1.033

    Προεπιλογή

    Αν δεν έχεις ασχοληθεί ο ίδιος με το θέμα και δεν είσαι εξοικειωμένος έστω με τα βασικά, θα ήταν καλύτερα να απευθυνθείς σε κάποιον μελετητή / εγκαταστάτη ο οποίος έχει αποδεδειγμένη τεχνογνωσία και εμπειρία στο θέμα και θα σου εξηγήσει τα πάντα από το Α μέχρι το Ω.
    Τα αυτόνομα φωτοβολταϊκά συστήματα δεν είναι απλά συστήματα και κάθε περίπτωση πρέπει να μελετάται ξεχωριστά.
    Τα e-shop είναι αρκετά "απρόσωπα" και "περιορισμένης ευθύνης" σημεία πώλησης - κατά την γνώμη μου - για να αγοράσεις κάτι τόσο περίπλοκο και ακριβό, εκτός βέβαια αν ξέρεις τι ακριβώς θέλεις και παίρνεις εσύ την ευθύνη της επιλογής.
    Εδώ υπάρχουν αρκετά παλιότερα θέματα που μπορούν να σε βοηθήσουν να καταλάβεις μερικά βασικά πράγματα και να αρχίσεις να έχεις άποψη.

    Μπορείς να απαλλαγείς από τον λογαριασμό του ρεύματος αλλά πρέπει να είσαι λίγο προσεκτικός.
    Να θυμάσαι ότι "χαμηλή τιμή" και "υψηλή ποιότητα / αξιοπιστία" ΔΕΝ πάνε παρέα.
    Του χειμερινούς μήνες η απόδοση των Φ/Β πέφτει αρκετά. Ειδικά το 2μηνο Δεκέμβρη - Γενάρη η απόδοση είναι μικρότερη από την μισή του καλοκαιριού.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τύχη είναι το σημείο που η προετοιμασία συναντά την ευκαιρία.

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Αχαία
    Μηνύματα
    2.010

    Προεπιλογή

    εγω θα σου ελεγα να αναθεωρησεις την αποψη οτι πληρωνεις πολλα για χαρατσια. μπροστα στο κοστος του αυτονομου φωτοβολταικου συστηματος τα χαρατσια θα ειναι χαρα...

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Πίσω απ' τον ήλιο
    Μηνύματα
    760

    Προεπιλογή

    Προσφατα ρωτησα γνωστο μου (καθως δεν εχω ασχοληθει με Φ/Β γιατι το θεωρησα και το θεωρω φουσκα το ολο συστημα τελος παντων) για το αν αξιζει το αυτονομο συστημα και μου απαντησε κατηγορηματικα οχι. Μαλιστα μου εδειξε φωτογραφιες απο ενα αυτονομο συστημα και που ηταν σε περιοχη μεγαλης ηλιοφανειας ολο το χρονο. Οταν τον ρωτησα οτι δεν αξιζει λογο των ενεργοβορων συσκευων μου απαντησε "Ναι, και φαντασου μου λεει, οτι βαλαμε 24 (αν θυμαμαι καλα) μπαταριες 1600Αh"

    Κι οπως ειδα στο λινκ που εδωσες δεν γραφει επιτηδες τιποτα γι αυτες τις ενεργοβορες συσκευες (κουζινα, θερμοσιφωνας, ηλεκτρικο καλοριφερ κ.α.)
    Θα συμφωνησω με τον φιλο genesis για την αξιοπιστια αυτων των συστηματων

    1 Not allowed! Not allowed!
    See me...
    And if my face becomes sincere...
    Beware!!!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Αχαία
    Μηνύματα
    2.010

    Προεπιλογή

    αν να εχει δικο ο γνωστος σου φιλε νικο. δεν κατηγορω τα φωτοβολταικα συστηματα. ισα ισα τα υποστηριζω με παθος. φυσικα αν καποιος βαλει φωτοβολταικο συστημα πρεπει να ξεχασει ηλ κουζινες, ηλ θερμοσιφωνα, ηλ καλοριφερ, ηλ ψυγεια. μονο συσκευες χαμηλης καταναλωσης και συσκευες που δεν δημιουργουν αιχμες τασης. για ολα τα αλλα υπαρχουν ηλιακοι θερμοσιφωνες, ψυγεια, κουζινες και ψυγεια αεριου αν καποιος πει οτι δεν θα εχει παροχη απο δεη. για μονιμη κατοικια δεν θα το συνιστουσα. για εξοχικη κατοικια και για βοηθητικες οικιες σε απομονωμενες περιοχες φυσικα και το φωτοβολταικο ειναι μονοδρομος.

    2 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη genesis
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    1.033

    Προεπιλογή

    Υπάρχουν πολλές μόνιμες κατοικίες που τροφοδοτούνται με φωτοβολταϊκά εδώ και πολλά χρόνια.
    Υπάρχουν επίσης και επιχειρήσεις που τροφοδοτούνται με τριφασικά συστήματα μεγάλης ισχύος.
    Δεν υπάρχει περιορισμός στην ισχύ από τεχνικής πλευράς. Απλά όσο μικρότερη η κατανάλωση τόσο μικρότερο και φθηνότερο το σύστημα που χρειάζεται.
    Τα φωτοβολταϊκά συστήματα αυτόνομης ηλεκτροδότησης έχουν ελάχιστη σχέση με τα διασυνδεδεμένα με το δίκτυο φωτοβολταϊκά συστήματα.
    Επίσης δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα αξιοπιστίας αρκεί να επιλεγούν "σοβαρά" μηχανήματα και κατάλληλης ποιότητας μπαταρίες.
    Ότι "κακό" ακούγεται για αυτά τα συστήματα είναι αλήθεια αλλά οφείλεται κυρίως στην κακή ποιότητα του εξοπλισμού που επιλέχθηκε (συνήθως με μοναδικό κριτήριο το κόστος), στην κακή σχεδίαση/διαστασιολόγηση, στην κακή εγκατάσταση/ρύθμιση και στην κακή ενημέρωση του ιδιοκτήτη ο οποίος μπορεί να νομίζει ότι αγόρασε τον σταθμό της Πτολεμαϊδας.
    Μερικές φορές σε ένα από τα παραπάνω αλλά συχνότερα σε όλα μαζί με διαφορετικό ποσοστό συμμετοχής κάθε φορά.

    Το σημαντικότερο πρόβλημα για μία σωστή και καλής ποιότητας εγκατάσταση είναι το κόστος (το οποίο όμως πέφτει αργά και σταθερά), και καθώς ανεβαίνει (και θα συνεχίσει να ανεβαίνει) το κόστος της ηλεκτρικής ενέργειας τα συστήματα αυτά θα γίνονται όλο και πιο ενδιαφέρουσα επιλογή.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τύχη είναι το σημείο που η προετοιμασία συναντά την ευκαιρία.

  7. #7
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.614

    Προεπιλογή

    Χωρίς αναλυτικούς υπολογισμούς έχε υπόψιν σου ότι οι μπαταρίες που θα θέλουν κάθε τόσο αλλαγή θα σου κοστίζουν ίσως και περισσότερο από τους λογαριασμούς ρεύματος που θα πλήρωνες στο ίδιο χρονικό διάστημα. Δε μιλάω για το επιπλέον κόστος εγκατάστασης και για τους συμβιβασμούς που θα πρέπει να κάνεις από πλευράς χρήσης.

    Να είναι κανένα εξοχικό άντε να το σκεφτείς αλλά για κύρια κατοικία σε ηλεκτροδοτούμενη περιοχή δε νομίζω να έχει κανένα απολύτως νόημα (τουλάχιστον από οικονομοτεχνικής σκοπιάς).

    0 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Πίσω απ' τον ήλιο
    Μηνύματα
    760

    Προεπιλογή

    Ισως η μονη περιπτωση που να αξιζει κατι τετοιο ειναι να εχεις και φυσικο αεριο, και συστημα ψυξης/θερμανσης με γεωθερμια σε συνδυασμο με θερμομονωση...

    0 Not allowed! Not allowed!
    See me...
    And if my face becomes sincere...
    Beware!!!

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Χάρης
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη
    Μηνύματα
    719

    Προεπιλογή

    Το βασικό προαπαιτούμενο για την (όποια) ενεργειακή αυτονομία με την υπάρχουσα τεχνολογία είναι η ριζική αλλαγή συμπεριφοράς στην καθημερινότητα του ενδιαφερόμενου.
    Πρώτα δηλαδή ξεχνάς τις ενεργειακές σπατάλες που όλοι λίγο-πολύ κάνουμε, μετά "κόβεις" ακόμα περισσότερο, διοχετεύεις ενεργειακές απαιτήσεις σε άλλους τομείς αν είναι εφικτό (κουζίνα αερίου, κλπ, όπως ειπώθηκε) και μετά επιλέγεις σύστημα.
    Και όπως σε όλα τα πράγματα "το φθηνό το κρέας το τρώνε τα σκυλιά".
    Ότι "γλυτώσεις" σήμερα από ένα φτηνιάρικο σύστημα θα το πληρώσεις αύριο είτε σε πτώση απόδοσης είτε σε αντικαταστάσεις υποσυστημάτων (μπαταρίες, κλπ) συχνότερα απ' ότι θα έπρεπε

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον haris_216 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    xsterg (11-04-14)

  11. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Αχαία
    Μηνύματα
    2.010

    Προεπιλογή

    ο χαρης εθεσε το προβλημα στην πραγματικη του διασταση.

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. 12 V ψυγειο για αυτονομο
    By christakosxo in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-05-13, 11:27
  2. Αυτονομο 150 WATT για 12 ωρες .
    By christakosxo in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-11-11, 21:42
  3. βοηθεια για αυτονομο
    By kanenas in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-06-11, 10:20
  4. Συναγερμός για σπίτι
    By tzitzikas in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-05-10, 21:05

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας