Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 16 από 16

Θέμα: ΗΛΙΑΚΟΣ ΘΕΡΜΟΣΙΦΩΝΑΣ ΜΕ ΕΓΚΕΦΑΛΟ

  1. #11
    Μέλος
    Όνομα
    βαγγελης
    Εγγραφή
    Sep 2010
    Περιοχή
    πατρα
    Μηνύματα
    112

    Προεπιλογή

    trambakoulas εχει δικιο οσο αφορα το συστημα το οποιο δεν ειναι υπο πιεση. εχει πολυ μικρο παχος στην δεξαμενη και αυτο ηταν το πρωτο που με εκανε να το ψαξω λιγο και συμφωνω απολυτα μαζι σου.

    θελω να ρωτησω τωρα αν εχει καποιος αποψη για τους ηλιακους κενου υψηλης πιεσης η heatpipe ( το συστημα ειναι υπο πιεση οπως η κλασικοι ηλιακη) εχω βρει απο ελλαδα με 650 ευρω με καλα χαρακτηριστικα κατα την γνωμη μου.

    20 σωληνες 58χ180 χιλ
    1,2 inox 316 δοχειο
    μονωση δοχειου 55χιλ με πολυουρεθανη 45kg/m3

    δεν ξερω αν ειναι ελληνικης κατασκευης που δεν το νομιζω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη el greco 1
    Όνομα
    ΓΙΩΡΓΟΣ
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Περιοχή
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Μηνύματα
    1.389


    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος
    Όνομα
    βαγγελης
    Εγγραφή
    Sep 2010
    Περιοχή
    πατρα
    Μηνύματα
    112

    Προεπιλογή

    οχι αυτον κοιτουσα...
    http://www.climashop.gr/p.ALTER-ENER...oy.471816.html

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Apr 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    9

    Προεπιλογή

    Οι ηλιακοί θερμοσίφωνες με σωλήνες κενού (πάντα για συστήματα που λειτουργούν υπό πίεση και όχι όπως αυτό στην αρχή του νήματος), όποια τεχνολογία και αν εφαρμόζουν στην χρήση των σωλήνων κενού, κατασκευάστηκαν για χρήση από τους κατοίκους βόρειων χωρών. Σε αυτές τις χώρες η ένταση της ηλιακής ακτινοβολίας τους θερινούς μήνες είναι, σχετικά με την Ελλάδα, μικρή και έχουν την ανάγκη να εκμεταλλεύονται με μεγαλύτερο βαθμό απόδοσης την προσπίπτουσα ηλιακή ακτινοβολία για παραγωγή ζεστού νερού χρήσης.

    Στην Ελλάδα, κατά τους θερινούς μήνες η ηλιακή ακτινοβολία έχει πολύ υψηλή ένταση, με αποτέλεσμα να αυξάνουν τις θερμοκρασίες των ρευστών αυτού του τύπου των ηλιακών, σε πολύ υψηλά επίπεδα. Ως αποτέλεσμα, εμφανίζονται φαινόμενα ατμοποιήσεων, υψηλών πιέσεων και ακόμα και θραύσεων των συλλεκτών (σωλήνων κενού) και γενικότερα επικίνδυνων θερμοδυναμικών καταστάσεων.

    Λάβετε υπόψη επίσης το γεγονός ότι, επειδή το νερό αποκτά πολύ υψηλές θερμοκρασίες, κατά την είσοδο στο δίκτυο διανομής του καταναλωτή, αυτό επιβαρύνεται εξαιρετικά, καθώς γηράσκει σημαντικά πρόωρα και τα αποτελέσματα από την φθορά των στεγανοποιητικών των αναμικτών και των συνδέσεων του δικτύου, θα εμφανιστούν πολύ σύντομα.

    Είναι σημαντικό επίσης, το ότι τα περισσότερα από αυτά τα μοντέλα προέρχονται από την Κίνα, ώστε να είναι σε προσιτή τιμή, με ότι αυτό συνεπάγεται από άποψη ποιότητας και μετέπειτα υποστήριξης. Τα ευρωπαϊκής προέλευσης, είναι στο σύνολό τους ακριβότερα από τα αντίστοιχα επίπεδων συλλεκτών συστήματα για την ίδια χωρητικότητα (πάντα ποιοτικών κατασκευαστών). Τέλος, υπάρχουν και ελληνικής κατασκευής, ορισμένα από τα οποία θεωρώ ότι είναι ποιοτικά.

    Προς τιμήν τους, οι σοβαροί Έλληνες κατασκευαστές που έχω συζητήσει μαζί τους, δεν τα προτείνουν για τα συνήθη κλίματα της ελληνικής επικράτειας, λόγω των προαναφέρομενων προβλημάτων.

    Στο σπίτι μου έχω τοποθετήσει ηλιακό θερμοσίφωνα επίπεδου επιλεκτικού συλλέκτη, παρόλο που λόγω επαγγέλματος θα τα προμηθευόμουν σε πολύ κοντινές τιμές. Προτρέπω τους φίλους να πράξουν το ίδιο.

    4 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη trambakoulas : 23-04-14 στις 16:48

  5. #15
    Μέλος
    Όνομα
    βαγγελης
    Εγγραφή
    Sep 2010
    Περιοχή
    πατρα
    Μηνύματα
    112

    Προεπιλογή

    εγώ αυτο που καταλαβαίνω απο αυτά που γράφεις ειναι ότι τα όποια προβλήματα προκύπτουν στους κενού είναι από την υπερκάλυψη των αναγκών το καλοκαίρι συμπεραίνω οτι τον χειμώνα θα έχουν καλύτερη απόδοση. προβλήματα υπερκάλυψης υπάρχουν και στους επιλεκτικούς ηλιακούς που συνήθως τα αντιμετωπίζουμε με την τοποθέτηση καποιου σκέπαστρου στην συλλεκτική επιφάνεια. κάτι ανάλογο θα μπορούσε να εφαρμοστεί και στους κενού η να αφαιρούμε κάποιες λάμπες/σωλήνες το καλοκαίρι, σωστά? είναι αλήθεια δηλαδή οτι έχουν μεγαλύτερη απόδοση.

    αυτό που λες για την μεγάλη θερμοκρασία του νερού κατα την είσοδο στο δίκτυο διανομής ισχύει αν υπάρχει εκτονωτική βαλβίδα στους 95c που έχουν όλοι?

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    oi σωλήνες του ζεστου αντεχουν μεχρι 80.αν φτασουν 95 κλαφτα χαραλαμπε.Χωρις να είμαι απολυτως θεωρω ότι είναι ιδιας αποδοσης με τους επιλεκτικούς επειδή όμως εχουν μικροτερη επιφανεία από αυτους.Μπορεις επισης να βαλεις ,μεγαλύτερους καθρεφτες από τους υπαρχον.Αυτό που παιζει μεγαλη σημασια είναι η μονωση που εχουν.Κοιτα ισι τον δυνατον καλυτερη.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2

Παρόμοια Θέματα

  1. ηλιακος θερμοσιφωνας....
    By XALOULIS90 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-07-22, 09:25
  2. Πως δουλευει ενας ηλιακος θερμοσιφωνας?
    By _pike in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 64
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-03-17, 22:55
  3. Ηλιακος Θερμοσιφωνας..??
    By tomhel in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-07-15, 08:26
  4. ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΑΠ΄ΤΟΝ ΕΓΚΕΦΑΛΟ
    By p.gabr in forum Car Audio & Theater
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-10-12, 11:40
  5. προβλημα HELP με εγκεφαλο απο rally 8v
    By cybermike in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-10-07, 23:01

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας