Σελίδα 1 από 5 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 46

Θέμα: Έχει κανείς τροφοδοτικό που να μπορεί να δώσει 15v 30amp

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Θεσ/νικη
    Μηνύματα
    158

    Προεπιλογή Έχει κανείς τροφοδοτικό που να μπορεί να δώσει 15v 30amp

    Καλησπέρα παιδιά, αγόρασα ένα θερμοηλεκτρικο στοιχείο Peltier από ebay για να πειραματιστω στην ψύξη του επεξεργαστή του υπολογιστή μου.
    Το πελτιερακι αυτό υποτίθεται πως είναι 400 watt και η μέγιστη τάση που μπορεί να δεχθεί είναι 15.4v

    Το θέμα είναι ότι οι κινέζοι στο ebay πολύ συχνά ψεύδονται για τα χαρακτηριστικά των προϊόντων τους και επειδή την έχω πατήσει άλλη μια φορά με πιο μικρό Peltier το οποίο είχε 3 φορές πιο μικρή ισχύ από αυτήν που διαφήμιζε ο πωλητής θέλω να το μετρήσω να δω αν όντως είναι 400watt.
    Αυτό σχεδίαζα να το κάνω με 3 τροφοδοτικά υπολογιστών συνδεδεμένα σε σειρά ώστε να έχω 15v αλλά δυστυχώς Μόλις συνδέω το Peltier έχω πτώση τάσης στα 12-13v και τραβάει περίπου 15 amps.

    Οπότε κοινός αυτήν την στιγμή δεν έχω τροφοδοτικό να το συνδέσω και να το μετρήσω και είπα να ρωτήσω αν έχει κανένας από Θεσσαλονίκη κάποιο τροφοδοτικό που είναι ικανό να δώσει 30 η και παραπάνω αμπερ στα 15v ώστε να συναντηθούμε αν θέλει και να το δοκιμάσουμε μαζί

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη jimacid : 22-04-14 στις 18:32

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    289

    Προεπιλογή

    Ισως να το δοκίμαζες με μια μπαταρία αυτοκινήτου.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Θεσ/νικη
    Μηνύματα
    158

    Προεπιλογή

    το σκευτηκα και αυτο ομως η μπαταρια αυτοκινητου ειναι 12βολτη και δεν θα πιασει τα max watt (τα 400watt υποτιθεται τα πιανει στα 15.4v και τραβαει 26amp απο οτι ελεγε στην περιγραφη) γυρω στα 14-15amp τραβουσε στα 12v, θα δοκιμασω τωρα και σε μπαταρια αυτοκινητου να δω αν θα τραβηξει παραπανω αλλα το θεμα ειναι να δουμε στα 15v ποσα amp θα τραβαει.
    εντομεταξυ μου φαινονται αρκετα λεπτα τα καλωδια του για 26amp οποτε δεν πιστευω να φτασει τοσο ψιλα

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη Muttley Black
    Όνομα
    Ανδρέας
    Εγγραφή
    Apr 2014
    Περιοχή
    Ελληνικό
    Μηνύματα
    289

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jimacid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα παιδιά, αγόρασα ένα θερμοηλεκτρικο στοιχείο Peltier από ebay για να πειραματιστω στην ψύξη του επεξεργαστή του υπολογιστή μου.
    Να μην το κάνεις γιατί ενώ θα εχεις καλή ψύξη ή ίσως και ακραία (-13 βαθμούς) το Peltier θα παγώσει στην κυριολεξία την ψήκτρα και το μεταλλικό στοιχείο που θα βάλεις μεταξύ αυτού και της CPU. Και όταν λέω θα παγώσει εννοώ ότι θα σχηματιστεί στην επιφάνεια πάγος που στην συνέχεια (αφού σβήσεις το pc) θα στάξει στην CPU και Motherboard.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Θεσ/νικη
    Μηνύματα
    158

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Muttley Black Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να μην το κάνεις γιατί ενώ θα εχεις καλή ψύξη ή ίσως και ακραία (-13 βαθμούς) το Peltier θα παγώσει στην κυριολεξία την ψήκτρα και το μεταλλικό στοιχείο που θα βάλεις μεταξύ αυτού και της CPU. Και όταν λέω θα παγώσει εννοώ ότι θα σχηματιστεί στην επιφάνεια πάγος που στην συνέχεια (αφού σβήσεις το pc) θα στάξει στην CPU και Motherboard.
    το εχω υπ'οψην μου το ενδεχομενο που λες και ποιο συγκεκριμενα ειχα στο μυαλο μου πως αν εχω καλες θερμοκρασιες (που δεν παιζει) θα φτιαξω εναν controller ο οποιος αναλογα με την θερμοκρασια του επεξεργαστη θα δινει γκαζια η θα κοβει το peltier ετσι ωστε να εχει μονιμα ο επεξεργαστης θερμοκρασια δωματιου η λιγο μεγαλυτερη ωστε να μην υπαρχει υγροποιηση του αερα γυρω απο το Peltier.

    στην πραξη ομως επειδη ειναι πολυ δυσκολο να πετυχεις ψυξη με peltier units χωρις υδροψυξη, το πιο πιθανο ειναι να μην μπορω να ψυξω σωστα το peltier με αποτελεσμα να μην μπορει να ριξει την θερμοκρασια και τελικα το pc να σβηνει απο υψηλες θερμοκρασιες.

    τωρα σχετικα με την μπαταρια αυτοκινητου, συνδεσα το peltier με διπλα "χοντρα" καλλωδια για να μην εχω πτωσεις τασης λογω των καλλωδιων, και χρησιμοποιηησα αμπερομετρο με shunt resistor για να μην περναει το ρευμα μεσα απο τα τυχων λεπτα καλωδια ενως κλασικου πολυμετρου και πεφτει και απο εκει η ταση. το αποτελεσμα ηταν 16amps στα 12,3v περιπου στιγμιαια και μετα επεφτε στα 13amps (o λογος που πεφτει βεβαια ισος ειναι επειδη εγω του ειχα βαλει μια πολυ προχειρη και πολυ βασικη ψυξη κατα την δοκιμη η οποια συγουρα δεν μπορουσε να αντεξει τα 200watt του peltier και αν δεν το ψυχεις σωστα δεν μπορει να δουλεψει και τερμα οποτε νταξει εγω κραταω το 16 σαν νουμερο στα 12v)
    μεχρι στιγμης ειμαστε στο 50% απο την τιμη που υποσχετε ο κινεζος.
    το θεμα ειναι, ειναι τελικα 400watt το πελτιερακι αυτο? η μας δουλεψανε παλι?

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη ultra
    Όνομα
    κωστας
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    975

    Προεπιλογή

    Αν ησουν στην Αθηνα, γινοταν, εχω τετοιο τροφοδοτικο και μαλιστα κατα πολυ μεγαλυτερο

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Αχαία
    Μηνύματα
    2.008

    Προεπιλογή

    θεωρω απιθανο να τραβαει τοσο ρευμα το στοιχειο σου. το οτι τραβανε αρκετο ρευμα ισχυει αλλα οχι τοσο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Θεσ/νικη
    Μηνύματα
    158

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ultra Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν ησουν στην Αθηνα, γινοταν, εχω τετοιο τροφοδοτικο και μαλιστα κατα πολυ μεγαλυτερο
    ευχαριστω πολυ για την προσφορα φιλε μου αλλα δυστηχως ειμαστε πολυ μακρια και δεν αξιζει και να στο στειλω να το δοκιμασεις μονος σου.
    ελπιζω να βρεθει κανενας απο θεσσαλονικη η τουλαχιστον εδω κοντα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xsterg Εμφάνιση μηνυμάτων
    θεωρω απιθανο να τραβαει τοσο ρευμα το στοιχειο σου. το οτι τραβανε αρκετο ρευμα ισχυει αλλα οχι τοσο.
    να σου πω την αληθεια κιεγω οταν το εβλεπα στο ebay ελεγα δεν παιζει να ειναι 400watt σιγουρα παπατζηλικια θα γραφει ο τυπος
    και την ειχα πατησει ηδη μια φορα με peltierακια 60watt στα 12v η 90watt στα 15v τα οποια αποδειχτηκαν να ειναι 30watt περιπου στα 15v αλλα του εστειλα ολες μου τις μετρησεις του ειπα
    τα peltier που μου εστειλε δεν ταιριαζουν στην περιγραφη και με αποζημιωσε πληρως, μαλιστα μου ειπε οτι καποια απο αυτα που πουλαει ειχανε προβλημα

    οποτε οταν κοιτουσα αυτο, ελεγα αμα ειναι οντως 400watt θα την κανω σιγουρα την δουλεια μου, αλλα σιγα μην ειναι οντως 400watt ε και στην τελικη λεω ας το παρω και αν ειναι μουφα οπως τα αλλα
    θα ζητησω τα λεφτα μου πισω και ουτε γατα ουτε ζημια.
    με προδωσανε ομως τα τροφοδοτικα των υπολογιστων (ειναι και παλια... το ενα κιολας ειναι αρκετα μικρο στο 5v rail μπορει να δωσει max 25amp λεει, οποτε μαλλον αυτο μου την χαλαει την δουλεια αλλα τι να κανω που δεν εχω αλλα)
    και την πατησα και δεν μπορω να το μετρησω τωρα...

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη klik
    Όνομα
    just a click away
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλλλονίκη
    Μηνύματα
    2.561

    Προεπιλογή

    Στα τροφοδοτικά είχες κόψε τη γείωση σωστά;
    Αν ήταν μαπε δεν θα είχαν ανεξάρτητο rail οπότε μπορεί να υπάρχει πτώση τάσης.

    Η μπαταρία σε αυτοκίνητο με αναμμένη μηχανή έχει 14.2 περίπου (αν κάνεις βραχυκύκλωμα μπορεί να βάλεις φωτιά).

    Εναλλακτικά μπαταρία και τροφοδοτικό 3,3 δε σειρά...

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Θεσ/νικη
    Μηνύματα
    158

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από klik Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στα τροφοδοτικά είχες κόψε τη γείωση σωστά;
    Αν ήταν μαπε δεν θα είχαν ανεξάρτητο rail οπότε μπορεί να υπάρχει πτώση τάσης.

    Η μπαταρία σε αυτοκίνητο με αναμμένη μηχανή έχει 14.2 περίπου (αν κάνεις βραχυκύκλωμα μπορεί να βάλεις φωτιά).

    Εναλλακτικά μπαταρία και τροφοδοτικό 3,3 δε σειρά...
    ναι φιλε μου την ειχα κοψει την γειωση των τροφοδοτικων.
    καλα πως δεν πηγε το μυαλο μου να δοκιμασω με το αμαξι αναμενο? δικιο εχεις... η πλακα ειναι οτι πριν απο λιγες ωρες ρωτουσα τον κολλητο μου ποσα amp δινει ο φορτιστης μπαταριων αυτοκινητου που εχει να το βαζαμε εκει γιατι λογικα θα εδινε 14,4v περιπου και ειναι το πιο κοντινο στα 15v που μπορω να παρω και δεν πηγε καν το μυαλο μου στο δυναμο του αυτοκινητου...

    αυριο το πρωτο πραμα που δοκιμαζω μετα την δουλεια ειναι αυτο ακριβως.

    μπαταρια +3.3 δυστηχως δεν γινεται γιατι θα καει.
    vmax=15.4 λεει ο κατασκευαστης.
    εκτος αν η μπαταρια ειναι πεθαμενη και ειναι κατω απο 12v αλλα σε αυτην την περιπτωση θα κανει πτωση τασης με το παραμικρο οποτε παλι δεν θα βγει ακρη.

    thanks παντος για την ιδεα για το δυναμο

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 5 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-06-14, 00:15
  2. τροφοδοτικό 15V/ 20A
    By electronio in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-07-13, 15:54
  3. τροφοδοτικό +- 15V
    By dimitrisOS in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-12-11, 14:26
  4. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-04-08, 02:05
  5. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-04-05, 22:10

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας