Σελίδα 4 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4 5 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 40 από 46

Θέμα: Έχει κανείς τροφοδοτικό που να μπορεί να δώσει 15v 30amp

  1. #31
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.991

    Προεπιλογή

    Μπα, δεν νομίζω να έχει ξεχωριστό τύλιγμα για τα 3.3V, αυτά συνήθως τα παίρνει από το τύλιγμα των 5V με magnetic regulator ή έχει μέσα ένα linear σταθεροποιητή από 5 σε 3.3 με ένα MOSFET ισχύος.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #32
    Μέλος Το avatar του χρήστη spiroscfu
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    4.652

    Προεπιλογή

    δεν ξέρω τη είναι ο μαγνητικός αλλά με γραμμικό θα πρέπει να φάει καμιά 50W επιπλέον για ~30Α στα 3,3


    φυσικά αν είναι καρακινέζικο δεν το συζητώ

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #33
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.991

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spiroscfu Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν ξέρω τη είναι ο μαγνητικός
    Ένα πηνίο με πυρήνα είναι σε σειρά με το τύλιγμα των 5V (πριν την ανόρθωση)
    Όταν δεν τραβάς ρεύμα η αυτεπαγωγή του πηνίου δεν αφήνει την τάση εξόδου να ανέβει
    Όταν τραβήξεις ρεύμα μαγνητίζεται ο πυρήνας και η αυτεπαγωγή πέφτει
    Έτσι ανεβαίνει η τάση εξόδου αντισταθμίζοντας την πτώση λόγω του ρεύματος που τραβάς

    2 Not allowed! Not allowed!

  4. #34
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Θεσ/νικη
    Μηνύματα
    158

    Προεπιλογή

    παιδια τροφοδοτικο δεν καταφερα να βρω ακομα ομως δοκιμασα να βαλω το Peltier στο pc στα 12v να δω τι ψαρια θα πιασω και ειπα να σας δειξω το αποτελεσμα
    4770k_peltier_cooling1.jpg
    οι θερμοκρασιες ειναι σε idle στον i7 4770k σε stock συχνοτητα.
    σε stress test εβγαλε 53βαθμους κελσιου.
    δυστηχως το overclock δεν το σηκωνει στα 12v με μονο 15amps
    θελει παραπανω δυναμη για να το σηκωσει.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #35
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Θεσ/νικη
    Μηνύματα
    158

    Προεπιλογή

    παιδια σκεφτομαι να παρω η να φτιαξω τροφοδοτικο για να μπορεσω να τροφοδοτησω το peltier ωστε να μπορεσει να σηκωσει και το overclock
    η επιλογες που εχω μεχρι στιγμης ειναι 2

    1) αγορα του μετασχηματιστη 15v 30amp που πουλαει ενα μελος του φορουμ και στην συνεχεια κατασκευη του κυκλωματος του linear τροφοδοτικου
    2) αγορα αυτου του ολοκληρομενου παλμοτροφοδοτικου http://www.ebay.co.uk/itm/1305890950...%3AMEBIDX%3AIT στα 32 ευρω.

    Το θεμα ειναι οτι η πρωτη επιλογη πιστευω θα μου στοιχισει ευκολα ενα 50αρικο και μαλλον θα πλησιασουμε το 100αρικο αν υπολογισουμε και την ψυκτρα και το κουτι που θα χρειαστει να παρω.
    απο την αλλη το δευτερο ειναι ετοιμο ολοκληρομενο πολυ φθηνο ομως το μεγιστο ρευμα εξοδου ειναι 26,6amps και δεδομενου του οτι εγω θελω να δωσω 26amps στο peltier αναρωτιεμαι αν θα αντεχει αυτο το τροφοδοτικο να τα βγαλει περα, η θα κανει και αυτο πτωση τασης με αποτελεσμα να περνω 14v και λιγοτερα απο 26amps.

    τι λετε? εχετε να προτεινετε κατι διαφορετικο?

    γενικα αργοτερα εχω σκοπο να φτιαξω ενα κυκλωμα pwm το οποιο θα διαβαζει το pwm σημα που δινει η μητρικη στους ανεμιστηρες του επεξεργαστη και θα το χρησιμοποιει για να ελεγξει καποια τρανζιστορ τα οποια θα ανοιγοκλεινουν με την
    συχνοτητα του pwm ωστε να ελεγχουν το ρευμα που θα παιρνει το peltier απο το τροφοδοτικο που θα επιλεξω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #36
    Μέλος Το avatar του χρήστη spiroscfu
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    4.652

    Προεπιλογή

    ο μ/σ των 15V θα είναι οριακός προς μικρός και το όλο γραμμικό κύκλωμα σταθεροποιήσεις/εξομάλυνσης ακριβό

    το παλμοτροφοδοτικό από την άλλη θα είναι μια χαρά, ειδικότερα αν έβρισκες λίγο μεγαλύτερο

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #37
    Μέλος Το avatar του χρήστη Muttley Black
    Όνομα
    Ανδρέας
    Εγγραφή
    Apr 2014
    Περιοχή
    Ελληνικό
    Μηνύματα
    289

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jimacid Εμφάνιση μηνυμάτων
    2) αγορα αυτου του ολοκληρομενου παλμοτροφοδοτικου http://www.ebay.co.uk/itm/1305890950...%3AMEBIDX%3AIT στα 32 ευρω.
    Κατά 90% θα περάσει τελωνείο. Αν είναι να πάρεις από Ebay πάρε από πωλητή EU

    Κανε ένα κόπο και πάρε ένα τηλέφωνο εδώ: www.emmis.gr Ο τύπος είναι έχει μια καλή μονάδα και κατασκευάζει φορτιστές, τροφοδοτικά και όλα τα συναφή. Ψώνιζα από εκεί 10 χρόνια+ Του λες τι θέλεις και στο κατασκευάζει. Άμα τα βρείτε στην τιμή άλλα δεν μπορεί να στο στείλει πάω το παίρνω εγώ και στο στέλνω με ΕΛΤΑ.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Muttley Black : 29-04-14 στις 21:10

  8. #38
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Θεσ/νικη
    Μηνύματα
    158

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spiroscfu Εμφάνιση μηνυμάτων
    ο μ/σ των 15V θα είναι οριακός προς μικρός και το όλο γραμμικό κύκλωμα σταθεροποιήσεις/εξομάλυνσης ακριβό

    το παλμοτροφοδοτικό από την άλλη θα είναι μια χαρά, ειδικότερα αν έβρισκες λίγο μεγαλύτερο
    αυτα που φοβαμαι στο παλμοτροφοδοτικο ειναι οτι πρωτον ειναι ακριβως στο οριο, οσα amps θελω να δωσω τοσα ακριβως ειναι το max power του
    και δευτερον και το τροφοδοτικο των υπολογιστων ειναι ενα παλμοτροφοδοτικο το οποιο υποσχετε 28-40amps αναλογως με την εξοδο και στην πραγματικοτητα αναθεμα και αν μπορει να δωσει τα μισα...
    οποτε πως μπορω να βασιστω πως αυτο απο το ebay θα μπορει οντως να δωσει 26amps και δεν θα κανει πτωση τασης με αποτελεσμα να δινει 15-20amps?
    μεγαλυτερο απο αυτο δυστηχως δεν βρηκα στα 15v

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Muttley Black Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατά 90% θα περάσει τελωνείο. Αν είναι να πάρεις από Ebay πάρε από πωλητή EU
    μεχρι στιγμης δεν εχει σκαλωσει στο τελωνειο τιποτα απο οτι εχω αγορασει απο κινα, αυριο ερχετε και ο παλμογραφος αντε να δουμε και με εκεινον τι εγινε...
    απο ευρωπη δεν ξερω αν θα βρω τετοια τροφοδοτικα και ακομα και αν τα βρω θα ειναι ευκολα double price

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #39
    Μέλος Το avatar του χρήστη Muttley Black
    Όνομα
    Ανδρέας
    Εγγραφή
    Apr 2014
    Περιοχή
    Ελληνικό
    Μηνύματα
    289

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jimacid Εμφάνιση μηνυμάτων

    μεχρι στιγμης δεν εχει σκαλωσει στο τελωνειο τιποτα απο οτι εχω αγορασει απο κινα
    Έχεις ξαναφέρει αντικείμενο ίσου βάρους και όγκου και δεν έχει περάσει τελωνείο;

    Επίσης εχω κάνει edit στο πιο πάνω ποστ μου, διάβασε ξανά

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #40
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Θεσ/νικη
    Μηνύματα
    158

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Muttley Black Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχεις ξαναφέρει αντικείμενο ίσου βάρους και όγκου και δεν έχει περάσει τελωνείο;

    Επίσης εχω κάνει edit στο πιο πάνω ποστ μου, διάβασε ξανά
    γενικα ψονιζω πολλα χρονια μεσω ιντερνετ για να καταλαβεις στο ebay εχω 130 αξιολογησεις αν υπολογισεις και αυτους που δεν μου βαλανε αξιολογηση + παρα πολλες αγορες που εχουν γινει εκτος ebay απο καταστηματα ο αριθμος ξεφευγει πολυ.
    εχω φερει αρκετες φορες αντικειμενα εκτος ευρωπαικης ενοσης μεγαλυτερης αξιας απο τα 30 ευρω που συζηταμε τωρα ομως δεν ειμαι σιγουρος αν ειχανε και μεγαλυτερο βαρος.
    γενικα απο την εμπειρια μου τελωνειο τρως συνηθως απο αμερικη μερια και κυριως αν η παραγγελια ερχετε με courier.
    αν απο την αλλη η παραγγελια ερχεται με ελτα, στο τελωνειο περα βρεχει... μπορω να σου πω καμια 5 περιπτωσεις με προιοντας εξιας 100-150 δολλαριων που δεν ηρθε καπελακι τελωνιου.

    τελος παντων τα πρωινα δουλευω, αυριο απογευμα λογικα θα ειναι κλειστος, μεθαυριο πρωτομαγια οποτε θα τον παρω ενα τηλεφωνο την παρασκευη το απογευμα μαλλον να δω τι θα μου πει και βλεπουμε. (αν και δεν κραταω μεγαλο καλαθι ως πρως την τιμη)

    ευχαριστω παντως για την ιδεα και για την προσφορα σου να μου το ταχυδρομησεις.

    καμια ακομη αποψη σχετικα με το αν το τροφοδοτικο που βρηκα απο το ebay θα αντεχει εχουμε?

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 4 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4 5 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-06-14, 00:15
  2. τροφοδοτικό 15V/ 20A
    By electronio in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-07-13, 15:54
  3. τροφοδοτικό +- 15V
    By dimitrisOS in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-12-11, 14:26
  4. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-04-08, 02:05
  5. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-04-05, 22:10

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας