Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 27

Θέμα: Επικίνδυνα άσχετος

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη p.gabr
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Aχαρναί
    Μηνύματα
    3.867

    Προεπιλογή Επικίνδυνα άσχετος

    Προσοχή ότι γράφω είναι παράνομο και επικίνδυνο

    Ξενοικιάστηκε ένα κατάστημα , κάτω από την οικία μου. Έτσι λοιπόν σκέφτηκα να το εκμεταλλευτώ , μέχρι ποτέ κάποιος το ζητήσει

    Ας κατεβάσω δύο τραπέζια ένα υπολογιστή να τραβήξω και μια γραμμή από το ρουτερ να παίζουν τα παιδιά και οι παρέες ξένοιαστα

    Ή ΔΕΗ είχε έρθει και είχε κόψει το ρεύμα, αφαιρώντας τις ασφάλειες που σημειωτέον ήταν τριφασική 3Χ63Α

    Θα πάρω από του κλιμακοστάσιου ,θα περάσω μέσα την καρουλα και θα δώσω ρεύμα σε μια μπριζα σκέφτηκα και εάν πετύχω την φάση θα έχω και φωτισμό

    Φτιάχνω ενα καλώδιο με αρσενικό-αρσενικό Φις και ετοιμάζομαι παίρνοντας και ένα λαμπατέρ, ώστε να δω πιο εύκολα ποιες μπριζες έχουν ρεύμα

    Αφού τα ετοίμασα όλα έρχεται η ώρα και έχοντας βάλει το αρσενικό φις σε μια μπριζα το βάζω και στην καρουλα και με ένα ωραίο τσουφ,.......πέφτει η ασφάλεια του σπιτιού
    Παίρνω το πολυμετρο και μετρώ την εγκατάσταση του καταστήματος και δείχνει άπειρο

    Δεύτερη απόπειρα, το ίδιο και μετά δοκιμάζω στην γειτονική και ως εκ θαύματος όλα καλά, έλα ντε που το λαμπατερ άναβε στην μπριζα που μου έριχνε την ασφαλεια ???
    Τελικά μου έκανε αυτή η γραμμή αλλά δοκίμασα και αλλού, άλλες φορές μου έκανε τσαφ και άλλες όχι , μένοντας με απορία ......γιατί ΑΡΑΓΕ????


    Τελικά αφού έγινε η πρώτη χθεσινοβραδινή χρήση, σήμερα πήρα την φλασια του γιατί....

    Άσχετος....Τα Ηλεκτρολογικά έχουν φάση και ουδέτερο, σε τέτοιες περιπτώσεις, πρέπει η φάση να δώσει στην γραμμή φάσης....

    Απλώς αναφέρω το συμβάν ...και για άλλους άσχετους σαν και εμένα

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη p.gabr : 27-04-14 στις 20:36

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη Dragonborn
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Nov 2012
    Περιοχή
    Δυτικά Προάστια
    Μηνύματα
    1.492

    Προεπιλογή

    Αυτό συνέβη γιατί η ΔΕΗ έχει διακόψει μόνο τις τρεις φάσεις αλλά έχει αφήσει συνδεδεμένο τον ουδέτερο. Πριν κάνεις την σύνδεση, μπορείς με ένα δοκιμαστικό κατσαβίδι να ελέγχεις ότι συνδέεις σωστά.

    Το άλλο άσχημο που έκανες είναι ότι έχεις αρσενικό φις (με εκτεθειμένα τα pins) με τάση.

    8 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη klik
    Όνομα
    just a click away
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλλλονίκη
    Μηνύματα
    2.555

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dragonborn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό συνέβη γιατί η ΔΕΗ έχει διακόψει μόνο τις τρεις φάσεις αλλά έχει αφήσει συνδεδεμένο τον ουδέτερο. Πριν κάνεις την σύνδεση, μπορείς με ένα δοκιμαστικό κατσαβίδι να ελέγχεις ότι συνδέεις σωστά.

    Το άλλο άσχημο που έκανες είναι ότι έχεις αρσενικό φις (με εκτεθειμένα τα pins) με τάση.
    Αυτό θέλει λίγο παραπάνω τόνισμα!
    Θα βγάλει κανένα πιτσιρίκι την πρίζα και θα το μετανιώσεις πικρά μετά.
    Να αλλάξεις τον τρόπο σύνδεσης.
    Άσχετο: το διαμέρισμα υποθέτω ότι σου ανήκει...

    Να αφαιρέσεις τις ασφάλειες τήξεως από τον ηλεκτρολογικό πίνακα, διότι αν η ΔΕΗ ή οποιοσδήποτε άλλος, βάλει ασφάλειες στο ρολόι, θα βραχυκυκλώσεις 2 φάσεις μεταξύ τους (οι οποίες είναι θέμα τύχης αν θα έχουν 0 ή 60 μοίρες διαφορά η μία από την άλλη).

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον klik για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    CybEng (28-04-14)

  5. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη p.gabr
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Aχαρναί
    Μηνύματα
    3.867

    Προεπιλογή

    Σωστά παιδιά να τονίζονται αυτά!!!!

    Οτι έγραψα ήταν ήταν με το κινητό ,τώρα τα διορθώνω λίγο από το σπίτι



    DSC_0016.jpg

    Εαν θα δείτε έχω βάλει στην μπριζα χαρτοταινία και γράφω επάνω να μην αφαιρεθεί από εδώ
    (δεν φαίνεται πολύ καλά)
    Εκει που τρελαινόμουν ήταν που στην διπλανή δεξιά έπεφτε!!!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη p.gabr : 27-04-14 στις 20:35

  6. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη john_b
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    2.499

    Προεπιλογή

    Αυτό για ένα παιδί μπορεί να αποτελέσει πειρασμό για να το βγάλει.
    Αν δεν θέλεις να κλές, καλύτερα ξέχασε αυτές τις πατέντες.

    4 Not allowed! Not allowed!

  7. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη geostrom
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    286

    Προεπιλογή

    γιατί δεν ανοιγεις τον πίνακα να κλείσεις τον κεντρικό διακόπτη και να δόσεις στην βραδείας

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Αχαία
    Μηνύματα
    2.010

    Προεπιλογή

    η καλυτερη λυση ειναι συνδεση πινακας με πινακα. βαλε και ενα ρελε καλου κακου. το οτι σου προκαλει βραχυκυκλωμα σημαινει αυτο ακριβως. καπου βραχυκυκλωνει. το που θα το βρεις εσυ ο ιδιος. μεσα απο ενα φορουμ δεν μπορουμε να κανουμε διαγνωσεις.

    1 Not allowed! Not allowed!

  9. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη johnnyb
    Όνομα
    johnny
    Εγγραφή
    Apr 2011
    Περιοχή
    Καγιενοχωρι
    Μηνύματα
    470

    Προεπιλογή

    Παναγιωτη ειδικευεσαι και εσυ στην αναστροφη ηλεκτρολογια οπως ο συγγενης μου που ηθελε να βαλει ακομη χειροτερα γεννητρια στη πριζα
    Ξεκινα σωστα απο τον πινακα απομονωντας τελειως απο το δικτυο της Δεη οπως σου ειπαν και ποιο πανω ....
    Ετσι οπως παμε με το success story και το πρωτογενες πλεονασμα στο τελος ενα ρολοι θα αντιστοιχει σε μια πολυκατοικια η σε κανενα τετραγωνο μονοκατοικιες

    1 Not allowed! Not allowed!

  10. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη Dragonborn
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Nov 2012
    Περιοχή
    Δυτικά Προάστια
    Μηνύματα
    1.492

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnnyb Εμφάνιση μηνυμάτων
    οπως ο συγγενης μου που ηθελε να βαλει ακομη χειροτερα γεννητρια στη πριζα
    Ο συγγενής σου δεν είναι μοναδικός. Κάποτε σε ένα στρατόπεδο, όταν υπήρχε διακοπή ρεύματος, ο διοικητής (πεζικάριος) ζητούσε από τον Λόχο Διαβιβάσεων να βάζουν το Η/Ζ τους στην πρίζα του διοικητηρίου με ένα καλώδιο σαν αυτό του Παναγιώτη (αρσενικο σε αρσενικό) για να λειτουργεί ο φωτισμός...

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη p.gabr
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Aχαρναί
    Μηνύματα
    3.867

    Προεπιλογή

    Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dragonborn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό συνέβη γιατί η ΔΕΗ έχει διακόψει μόνο τις τρεις φάσεις αλλά έχει αφήσει συνδεδεμένο τον ουδέτερο.
    Ακριβως ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΕ τις ασφάλειες και μόνο αφαίρεσαν και ξανασφραγισαν το ωρολοι Ήμουν παρών στην διαδικασία



    Εγώ απλώς κοινοποίησα την βλακεία μου, ώστε να γίνει γνωστό ,το εύκολο-νοουμενο
    Καμιά φορά δεν λειτουργεί σωστά η σκέψη και συμβαίνουν περισσότερα για να σε μπερδέψουν εκείνη την στιγμή

    Επειδή όπως είπα ο κατάστημα είχε 3Χ63Α παροχή, σκεφτόμουν διάφορα πράγματα ,όπως μήπως το υπάρχων κλιματιστικό , ο κεντρικός εξαερισμός, τα φώτα οικονομίας οροφής , και έτσι κόλλησα

    Τώρα βεβαίως είναι σωστό να μπει στον πινάκα ,άλλα δεν το κάνω Οσο για τα παιδιά που ανάφερα, είναι πάνω από 20 ετών
    Το πολύ πολύ να αφαιρέσω την μπριζα και το φις και να τα ενώσω κατ ευθείαν ΤΗΝ ΠΑΡΟΧΗ -ΣΤΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΔΥΚΤΙΟ

    Εχει και ένα κεντρικό διακόπτη στον πινάκα, που όταν κατεβαίνει αποκαλύπτεται ο κώλος των φυσιγγίων


    Αυτά τα λίγα ... τελείωσα τώρα και την σύνδεση του ρουτερ με καλώδιο 15 μέτρων και παίζει ...

    Ωωω θα γίνει χαμός τώρα..τα έχει όλα εκεί τώρα ,τουαλέτα- καναπέ- φως- νερό ,θα είναι στην ουρά και δεν θα ξεκολλάνε

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη p.gabr : 27-04-14 στις 23:55

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ερώτηση άσχετου
    By mpoufovic in forum Ερωτήσεις Θεωρίας
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-05-12, 16:40
  2. επικίνδυνα bug στο Hlektronika !!!
    By KOKAR in forum Site & Forum
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-04-12, 21:33
  3. ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑ---ΑΣΧΕΤΟΣ
    By Bill Papoutsis in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-03-12, 17:29
  4. Άσχετος με τα Transistor...
    By PsychotIC_N4n0b0t in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-10-08, 04:14
  5. Πόσο επικίνδυνα είναι τα ΚΙΝΗΤΑ;
    By Radiometer in forum Ειδήσεις
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-10-06, 02:37

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας