Σελίδα 5 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 3 4 5
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 41 έως 46 από 46

Θέμα: Ηλιακός θερμαντήρας νερού με λάστιχο

  1. #41
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΑΘΑΝΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αποστόλη δοκίμασε αυτό που σου λέει ο Παναγιώτης για να στο κρατάει ζεστό το νερό και το βράδυ. Εγώ στο εξοχικό έχω αφαιρέσει την εξωτερική ψευτολαμαρίνα και το μονωτικό υλικό (έκανα ξεγύμνωμα) από ένα απλό κλασσικό θερμοσίφωνα μεταχειρισμένο. Στην συνέχεια τον έβαψα μαύρο και τον τοποθέτησα στην ταράτσα μέσα σε ένα ορθογώνιο πλαίσιο από σκληρό φελιζόλ πράσινο 5 εκ. με διαφανές τζάμι από πλεξιγκλάς και αλουμινόχαρτο εσωτερικά του πλαισίου για ανάκλαση των ηλιακών ακτίνων και σφράγισα τις πλευρές του πλαισίου και το τζάμι ερμητικά με σιλικόνη όπως και τα δύο σημεία εισαγωγής εξαγωγής των σωλήνων νερού στον θερμοσίφωνα.Εννοείται ότι στην εισαγωγή του κρύου βίδωσα εκτονωτική βαλβίδα αντεπιστροφής. Ο αέρας στο εσωτερικό του πλαισίου δουλεύει σαν μόνωση το βράδυ και κρατάει ζεστό το νερό άνοιξη-καλοκαίρι-φθινόπωρο (κάνει κανείς άνετα βραδινό μπάνιο). Για το χειμώνα όμως το αποτέλεσμα είναι μέτριο την ημέρα και σχεδόν ανύπαρκτο τη νύχτα.
    Το τζαμι δεν είναι θερμομονωτικο.Επισης σε εσενα δεν κανει μονωση ο αερας αφου είναι το μεσο μετάδοσης της θερμότητας αλλα το φελιζολ που εχεις ντυσει τον θερμοσιφωνα.Αν μπορεις να βαλεις σε δυο πονταους αποσταση άλλο ένα τζαμι πανω από το υπαρχων θα δεις διαφορα.πλεξι πιστευω κιττρινιζει πολύ γρηγορα λογω των υπεριωδων ακτινων.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xsterg Εμφάνιση μηνυμάτων
    κατι δεν μου κολλαει. ειχα παρει πριν απο 3 χρονια θα πρεπει να ηταν 2 ηλιακους, 150λιτρα ο καθε ενας. τον καθε ενα τον πληρωσα 700€ με φπα, με μεταφορα απο καταστημα λιγο εξω απο την πατρα, για τα σπιτια μου μεσα στην πατρα, χωρις τοποθετηση. αγορα ηλιακου μονο. μου φαινεται απιθανο να υπαρχουν οι τιμες που λες. ή η ποιοτητα τους ειναι για τα μπαζα, η εχουν και καποιες κρυφες χρεωσεις (φπα, μεταφορικα, νταβατζιλικια) που θα ανεβαζουν το τελικο ποσο.
    καταλαβες τι θα είναι ε?
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xsterg Εμφάνιση μηνυμάτων
    για μια στιγμη. δεν τον εφταναν τα λιτρα απο 200-300 λιτρα ηλιακο και μολις εβαλε 50 σπειρες ως δια μαγειας εφτανε? δευτερο η και τριτο ηλιακο σε σειρα η παραλληλα δεν μπορουσε να βαλει?
    τσιπης φαινεται.χαχαχαχαχ
    μην ξεχνας ότι είναι μονο για καλοκαιρινους μηνες.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  2. #42
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.089

    Προεπιλογή

    Χα χα, χι χι , χο χο , πέτυχε, χάλασε, έγινε κλπ δεν είναι τίτλοι θέματος, αλλάχτηκε σε κάτι πιο κοντινό.

    1 Not allowed! Not allowed!

  3. #43
    Μέλος
    Όνομα
    βαγγελης
    Εγγραφή
    Sep 2010
    Περιοχή
    πατρα
    Μηνύματα
    112

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xsterg Εμφάνιση μηνυμάτων
    κατι δεν μου κολλαει. ειχα παρει πριν απο 3 χρονια θα πρεπει να ηταν 2 ηλιακους, 150λιτρα ο καθε ενας. τον καθε ενα τον πληρωσα 700 με φπα, με μεταφορα απο καταστημα λιγο εξω απο την πατρα, για τα σπιτια μου μεσα στην πατρα, χωρις τοποθετηση. αγορα ηλιακου μονο. μου φαινεται απιθανο να υπαρχουν οι τιμες που λες. ή η ποιοτητα τους ειναι για τα μπαζα, η εχουν και καποιες κρυφες χρεωσεις (φπα, μεταφορικα, νταβατζιλικια) που θα ανεβαζουν το τελικο ποσο.
    παιζουν οι τιμες και ειναι ακριβως οπως τις γραφει. σε καταστημα στην πατρα πηγα και ρωτησα ποσο εχει ενας ηλιακος πριν 10 μερες και μου ειπε 130 ευρω πανω απο την τιμη που ειχε στο ιντερνετ και οταν του το ειπα μου εδωσε την τιμη του ιντερνετ χωρις καμια αλλη χρεωση. αν θες σου στελνω με πμ το καταστημα . 200 λ επιλεκτικος με 2 πανελ 508 ευρω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #44
    Μέλος
    Όνομα
    βαγγελης
    Εγγραφή
    Sep 2010
    Περιοχή
    πατρα
    Μηνύματα
    112

    Προεπιλογή

    και αυτο καλο φενεται και πιστευω με το ιδιο κοστος πανω κατω.

    http://tapantamefusikotropo.blogspot.gr/2013/04/blog-post_30.html

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #45
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Αχαία
    Μηνύματα
    2.010

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vagroul Εμφάνιση μηνυμάτων
    παιζουν οι τιμες και ειναι ακριβως οπως τις γραφει. σε καταστημα στην πατρα πηγα και ρωτησα ποσο εχει ενας ηλιακος πριν 10 μερες και μου ειπε 130 ευρω πανω απο την τιμη που ειχε στο ιντερνετ και οταν του το ειπα μου εδωσε την τιμη του ιντερνετ χωρις καμια αλλη χρεωση. αν θες σου στελνω με πμ το καταστημα . 200 λ επιλεκτικος με 2 πανελ 508 ευρω.
    φιλε συντοπιτη βαγγελη, δεν αμφισβητω αυτα που λες. αλλα το θεμα ειναι μην γραφει εξωτερικα 200 λιτρα και ειναι 150 λιτρα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #46
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη kioan
    Όνομα
     
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    3.168

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από betacord85 Εμφάνιση μηνυμάτων
    το να παρω και να αμολισω στην ταρατσα 150 μετρα σωληνα δεν θεωρηται κατορθωμα και μαρεσει που ο φιλος αλλαξε και τον τιτλο και τον εκανε πιο trendy
    Τον τίτλο δεν τον άλλαξε ο δημιουργός του θέματος. Αλλάχτηκε απλά για να είναι πιο εύκολο να καταλάβει κανείς το περιεχόμενο του topic διαβάζοντάς τον.

    Σε κάθε περίπτωση τι ήταν αυτή η κατασκευή; Έχεις κάποια επιπλέον πληροφορία;

    0 Not allowed! Not allowed!
    There are 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't.

Σελίδα 5 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 3 4 5

Παρόμοια Θέματα

  1. επαγωγικός θερμαντήρας
    By Spark in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-02-18, 22:51
  2. παλμικός θερμαντήρας νερού 400W
    By Spark in forum Παρουσίαση Πρόχειρων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-11-15, 15:52
  3. λάστιχο μόνωσης αρματούρας
    By agis68 in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-11-12, 08:56
  4. επαγωγικός θερμαντήρας
    By Antoniou88 in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-12-11, 19:51
  5. Θερμαντήρας για δεξαμενή πλακετών.
    By leosedf in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-02-09, 00:15

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας