Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 31

Θέμα: Ανάλυση σχεδίου και εικόνας τροφοδοτικού 12V/0.5A

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη China
    Όνομα
    Θανάσης
    Εγγραφή
    Jul 2008
    Περιοχή
    Περιστέρι
    Μηνύματα
    107

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jimnaf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι Μάλλον………….ΣΙΓΟΥΡΑ….. παρεμβάλετε μετασχηματιστής.

    Συνημμένο Αρχείο 50851
    Είπα να φανώ ευγενικός...

    3 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος
    Όνομα
    Σήφης
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    821

    Προεπιλογή

    Αυτό το σχέδιο είναι ένα κύκλωμα σταθεροποιημένου τροφοδοτικού DC με τάση εξόδου 12V.
    Τα νούμερα 1,2 και 3,4 είναι αντίστοιχα οι επαφές της εισόδου και της εξόδου του κυκλώματος.

    Στα 1,2 θα πρέπει να πάρει εναλλασσόμενη τάση (AC) από το δευτερεύων κατάλληλου μετασχηματιστή (ΠΡΟΣΟΧΗ ΟΧΙ ΤΑΣΗ 230V ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ ΑΠΟ ΤΟ ΔΙΚΤΥΟ ΤΗΣ ΔΕΗ).
    Η AC τάση αυτή (του δευτερεύοντος του μετασχηματιστή που πρέπει να χρησιμοποιήσεις ) θα πρέπει να είναι γύρω στα 12-13V ( και μεγαλύτερη μπορεί να είναι ,αλλά μετά θα υπάρχουν πολλές θερμικές απώλειες πάνω στο ολοκληρωμένο σταθεροποίησης και θα πρέπει να του βάλεις κατάλληλη ψύκτρα).

    Τα 3,4 είναι η έξοδο συνεχούς σταθεροποιημένης τάσης (DC) 12V, το 3 είναι το (+) και το 4 είναι το (0V - GND). Εκεί (στα 3,4) μπορείς να συνδέσεις κάποιο φορτίο,ή να τροφοδοτίσεις κάποιο κύκλωμα κ.λ.π. που απαιτεί όμως ρεύμα μέχρι 0,5Α (βάσει των χαρακτηριστικών που έγραψες στο πρώτο σου ποστ).
    ΣΤΑ 3,4 ΔΕΝ ΣΥΝΔΕΟΝΤΑΙ ΜΠΑΤΑΡΙΕΣ.

    Οι ηλεκτρολυτικοί πυκνωτές έχουν πολικότητα. Αυτό σημαίνει ότι ο ένας ακροδέκτης είναι ο θετικός και ο άλλος είναι ο αρνητικός, οπότε και οι ακροδέκτες θα πρέπει να συνδεθούν αντίστοιχα με την κατάλληλη θετική , αρνητική , ή μηδενική (GND) τάση (ο θετικός ακροδέκτης του ηλεκτρολυτικού πυκνωτή θα πρέπει πάντα να συνδέεται σε θετικότερη τάση ως προς τον αρνητικό ακροδέκτη).

    Μπράβο σου που ψάχνεσαι και ρωτάς πριν κάνεις κάποιος λάθος (ίσως επικίνδυνο) ,αλλά θα σου πρότεινα να αρχίσεις να διαβάζεις και βιβλία - άρθρα σχετικά με τα ηλεκτρονικά.
    Μπορείς να αρχίσεις και με άρθρα από από το εδώ forum π.χ. :
    http://www.hlektronika.gr/forum/cont...81%CE%AF%CE%B1

    2 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Αρης
    Εγγραφή
    May 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    11

    Προεπιλογή

    Λοιπόν μάγκες
    Το θέμα αρχίζει να παίρνει άλλες διαστάσεις
    Επειδή στο μέλλον θα ασχοληθώ 100% με την ηλεκτρονική επιστήμη επαγγελματικά(ίσως και με την μηχακτρονική) κάνω κάποια πράγματα από μόνος μου
    Μου ήρθε να αποφασίσω ένα κύκλωμα που μπορώ να βρω σαν σχέδιο στον Η/Υ και να το εφαρμόσω
    Να δώσω λεφτά για μια πλακέτα και τα εξαρτήματα για κάτι που δεν θα λειτουργήσω ποτέ δεν χρειάζεται οπότε θα το κάνω σε μακετόχαρτο ή κάπως έτσι λέγεται προσομοίωση
    Το μόνο που θέλω είναι να μπορέσω να το σχεδιάσω σε ένα πρόγραμμα σαν κανονικό σχέδιο, μετά να το κάνω 3D και τέλος να το κάνω κανονική προσομοίωση...

    Anyway το θέμα είναι ότι βρήκα αυτό το κύκλωμα σαν κάτι μέτριο προς το εύκολο... σε γενικές γραμμές το ξέρω πως λειτουργούν οι αντιστάσεις που κυρίως χρησιμοποιώ και οι πηγές ρεύματος
    Πηνία, δίοδοι, τρανζίστορ δεν έχω ιδέα τι κάνουν... ξέρω πολύ λίγα πράγματα για τους πυκνωτές

    Τώρα το θέμα είναι ότι θέλω να μάθω και πως λειτουργεί το σύστημα πχ για ποιον λόγο υπάρχουν 4 δίοδοι συνεχόμενα και τι κάνει το ματζαφλάρι εκείνο... το IC1 που δεν θυμάμαι τι ακριβώς είναι
    Θέλω να κάνω προσομοίωση κάτι που μπορώ να φτιάξω στην πραγματικότητα και να λειτουργεί με μπαταρίες |||ΟΧΙ ΡΕΥΜΑ||| ακόμη και αν δεν το κάνω στην πραγματικότητα ποτέ

    Τώρα επειδή έχω ήδη καταναλώσει αρκετό χρόνο σκέψης για αυτό το κύκλωμα δεν θέλω να το αλλάξω...

    Αν μπορεί κάποιος να μου πει σε γενικές γραμμές τι κάνει το πηνίο, το τρανζιστορ, ο πυκνωτής και η δίοδος και να μου αναλύσει γενικά το κύκλωμα ας το κάνει
    Ξέρω τους συμβολισμούς όλων των εξαρτημάτων επάνω οπότε δεν είναι και τόσο δύσκολο
    Το μόνο πράγμα που δεν έχω καταλάβει ακόμα είναι οι δύο χρυσοί κύλινδροι αν είναι μπαταρίες ή όχι και ότι και αν είναι που συνδέονται... ας κάνει κάποιος επεξεργασία την εικόνα και να βάλει 2 κόκκινες γραμμές εκεί που συνδέεται η μια μεριά και εκεί που συνδέεται η άλλη (+ και -)

    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις όλων και για το ενδιαφέρον

    ΥΓ
    Όταν λέω προσομοίωση εννοώ ότι θα σχεδιάσω σε ένα κομμάτι μακετόχαρτο(αντί για πλακέτα) το σύστημα... δεν θα βάλω μπαταρίες και τέτοια επάνω... απλώς τις θέσεις θα βάλω και τα καλώδια(τα χάλκινα πράγματα εννοώ που λειτουργούν ως καλώδια)

    Έχω μια μικρή εμπειρία από μαθήματα που είδα στο ιντερνετ... πήραξα ένα τηλεκατευθηνόμενο αμαξάκι και του έβαλα arduino και το έκανα να πηγαίνει μπρος πίσω δεξια αριστερά αποφεύγοντας εμπόδια... αλλά για κάποιο λόγο κάηκε... ή απλώς κάποιος το πήραξε... συνεπώς και το χάλασε

    ΥΓ 2
    Πιο πάνω λέω μέτριο προς εύκολο... το εύκολο για εμένα είναι να συνδέσω μια μπαταρία, μια ανάλογη αντίσταση, ένα led και ένα bazer(μικρό ηχείο) αλλά με καλώδια αντί πλακέτας

    Παρακαλώ πείτε όσο πιο απλά γίνεται για να καταλάβω και κάτι

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Μηνύματα
    362

    Προεπιλογή

    Τη φάση με το μακετόχαρτο δεν καταλαβαίνω γτ επιμενεις να το κάνεις. Αν θές ντε και καλά να κάνει προσομοίωση επειδή δε θες να μπλέξεις με 220V(καλή ιδέα) κάντην στον υπολγιστή ώστε να μπορείς να μετρήσεις τάσεις και να δεις κυματομορφές στα διάφορα σημεια. Αλλιώς φτιάξε κανονικά πλακέτα.(Η καλύτερα δοκίμασε κάποιο άλλο κυκλωματάκι που θα μπορείς να το δουλέψεις. Για το τί κάνει το κάθε στάδιο σου είπα συνοπτικά σε προηγούμενο ποστ αν θες πιο αναλυτικά ψάξε στο γκουγκλε για γραμμικο τροφοδοτικό ή linear power supply να βρεις πληροφορίες πως δουλεύει.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Αρης
    Εγγραφή
    May 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    11

    Προεπιλογή

    Θέλω να το κάνω γιατί δεν έχω λεφτά για να σπαταλήσω σε κάτι που δεν θα λειτουργήσω ποτέ
    Θέλω να φτιάξω κάτι που θα μοιάζει με πλακέτα αλλά δεν θα είναι
    Αν θέλω μπορώ να φτιάξω κανονική πλακέτα μόνος ή να αγοράσω δεν υπάρχει πρόβλημα σε αυτό
    Απλά όπως σου είπα δεν χρειάζεται... στα μελλοντικά μου σχέδια έχω σκοπό να φτιάξω μια κανονική πλακέτα για να φτιάξω κουδούνι για πόρτα

    Τώρα πιο πολύ το κάνω για εξοικείωση καθώς θέλω να μπορώ να μάθω να συμπυκνώνω τα εξαρτήματα μόνος πχ δεν θα είναι όπως το ασπρόμαυρο σχέδιο που πρώτα πρώτα έβγαλα αλλά πιο συμπυκνωμένα, πολύ πιο συμπυκνωμένα

    Αυτό δεν είναι το θέμα, το θέμα είναι ότι ακόμη δεν έχουν λυθεί μερικές απορίες για τις οποίες έκανα το θέμα και όχι για να ακούω σχολιασμούς για αυτό που θέλω να φτιάξω

    Επίσης αυτό "Στη συνέχεια οι 4 δίοδοι που βλέπεις ανορθώνουν την τάση και οι πυκνωτές την εξομαλύνουν." δεν κατάλαβα ακριβώς τι εννοείς το λες λίγο πιο απλά αν γίνεται;

    Στην τελική οι "μπαταρίες" είναι οι πυκνωτές C3*;

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη ggr
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2006
    Περιοχή
    Παλαιο Φαληρο
    Μηνύματα
    1.287

    Προεπιλογή

    Αν διαβασεις αυτο http://www.hlektronika.gr/index.php?...?powersupplies πιστευω οτι θα σου λυθουν καποιες αποριες αλλα το κυριοτερο θα μαθεις και κατι.
    Διαβασε το λοιπον πρωτα , κι εδω ειμαστε και εμεις για οτι αποριες εχεις.

    4 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Αρης
    Εγγραφή
    May 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    11

    Προεπιλογή

    ΟΚ ευχαριστώ
    Ότι απορία δεν μου λυθεί θα την γράψω

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Αρης
    Εγγραφή
    May 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    11

    Προεπιλογή

    Λοιπόν τα κατάλαβα όλα
    Εκτός από τον ανορθωτή... στο σχέδιο που έβαλα εγώ η δίοδοι είναι στραμμένοι όλοι προς τα δεξιά ενώ στο link που μου έδωσες πηγαίνουν κυκλικά
    Και ο πυκνωτής είναι κάτι συγκεκριμένο ή είναι απλός πυκνωτής χωρίς πολικότητα; Γιατί στο σχέδιο μου λένε ότι είναι ηλεκτρολιτικός πυκνωτής

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #19
    Μέλος
    Όνομα
    Σήφης
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    821

    Προεπιλογή

    Ο ανορθωτής (γέφυρα ανόρθωσης ) είναι ο ίδιος ,για να το καταλάβεις ,απλά φαντάσου το σχήμα τις γέφυρας σαν να έχει περιστραφεί π.χ. :
    GEFYRA ANORTHOSIS.JPG
    Υπάρχουν πυκνωτές χωρίς πολικότητα (κεραμικοί,πολυεστερικοί κ.λ.π.) και πυκνωτές με πολικότητα ( ηλεκτρολυτικοί, τανταλίου).
    Ο κάθε τύπος από αυτούς είναι ιδανικότερος για συγκεκριμένες χρήσεις,σε διάφορα σημεία-τμήματα των ηλεκτρονικών κυκλωμάτων.
    Ρίξε μια ματιά στα παρακάτω link :

    http://electronicslab.eu/el/theoria-...-pyknotis.html

    http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A0%...84%CE%AE%CF%82

    http://www.ee.teihal.gr/lessons/metr..._pyknotes).pdf


    Υ.Γ. Οι δυο χρυσοί κύλινδροι όπως γράφεις ,στο κύκλωμά σου είναι ηλεκτρολυτικοί πυκνωτές και συγκεκριμένα ο C3 ( ο οποίος είναι δυο πυκνωτές συνδεδεμένοι παράλληλα ,ώστε να προστεθεί η χωρητικότητά τους ).

    1 Not allowed! Not allowed!

  10. #20
    Μέλος Το avatar του χρήστη Muttley Black
    Όνομα
    Ανδρέας
    Εγγραφή
    Apr 2014
    Περιοχή
    Ελληνικό
    Μηνύματα
    289

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ezizu Εμφάνιση μηνυμάτων


    Υ.Γ. Οι δυο χρυσοί κύλινδροι όπως γράφεις ,στο κύκλωμά σου είναι ηλεκτρολυτικοί πυκνωτές και συγκεκριμένα ο C3 ( ο οποίος είναι δυο πυκνωτές συνδεδεμένοι παράλληλα ,ώστε να προστεθεί η χωρητικότητά τους ).
    Να κάνω μια ερώτηση και εγώ ο ημιμαθής. Γιατί στο κύκλωμα έχει 2 πυκνωτές (C3) παράλληλα συνδεδεμένους με σκοπό να προστεθεί η χωρητικότητά τους; Δεν θα μπορούσαμε εξαρχής να βάλουμε έναν πυκνωτή που η χωρητικότητά του να είναι το άθροισμα τον δυο πυκνωτών του κυκλώματος; Υπάρχει κάποιος λόγος που γίνετε αυτό;

    Είναι θέμα όγκου; Θέμα μοιράσματος φορτίου και θερμοκρασιών έτσι ώστε να μην καταπονήσουμε τον έναν και μοναδικό; Επιτυγχάνουμε καλύτερη εξομάλυνση;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Muttley Black : 06-05-14 στις 11:12

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-12-14, 18:19
  2. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-05-14, 10:05
  3. Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-03-13, 16:26
  4. Κατασκευή τροφοδοτικού 12V 1A
    By Holy Driver in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-07-12, 15:27
  5. Κατασκευή τροφοδοτικού απο 0 ως 12V
    By Electronics Freak Bill in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-02-10, 18:00

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας