Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 16

Θέμα: Cmos ή CCD για καμερα ασφαλειας

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη DJman
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Μηνύματα
    405

    Προεπιλογή Cmos ή CCD για καμερα ασφαλειας

    Καλησπερα.Ψαχνω να βρω μια καμερα CCTV εσωτερικου χωρου.Θελω να κανω μια δοκιμαστικη φθηνη αγορα απο ebay να δοκιμασω την ποιοτητα,

    Ηθελα να ρωτησω λοιπον τι διαφορα εχουν οι φακοι ccd με cmos. Καπου διαβαζα οτι οι ccd ειναι οι καλυτεροι αλλα οι cmos ειναι το μελλον και οτι τους φτανουν σε τεχνολογια αλλα δεν εχω ιδεα απο φακους.

    πχ αυτες οι 2
    http://www.ebay.com/itm/SPY-Smoke-De...item2ec78bfe6d
    http://www.ebay.com/itm/Smoke-Detect...item4ab5bc8a75

    Ευχαριστω

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.089

    Προεπιλογή

    Μεταφέρθηκε σε ΣΩΣΤΗ κατηγορία.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη DJman
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Μηνύματα
    405

    Προεπιλογή

    Καποιος???

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη plouf
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Ιλιον,Αθήνα
    Μηνύματα
    2.103

    Προεπιλογή

    το ccd/cmos δεν ειναι φακοι αλλα εισθητηρες

    εχει να κανει με κατασκευή του. υποτιθεται οτι τα CCD ηταν καλητερα με καθαροτερη εικόνα, αυτο ίσχυε παλια, σημερα βλεπεις και cmos με τρομερη εικονα καλυτερη πολλών (η όλλων) των ccd

    ως εκ τουτου μονο με δοκιμη θα δεις τι ειναι καλυτερο

    0 Not allowed! Not allowed!
    ​Χρήστος

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη DJman
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Μηνύματα
    405

    Προεπιλογή

    Επισης αν μπορει να με βοηθησει καποιος. Εχω αυτην εδω την καμερα
    imgurl σε εξωτερικο χωρο και οταν υπαρχει πολυ φως εχω παρατηρησει οτι μου κανει πολλα νερα. Το μεσημερι που χτυπαει ο ηλιος την περιοχη που βλεπει η καμερα (οχι ο ηλιος πανω στην καμερα) κανει νερα συνεχωμενα επι μια ωρα.καθε μερα στις 3 με 4 το μεσημερι.Μετα κανει πιο λιγα. Δεν εχω καταλαβει απο τις οδηγιες ειναι ccd η cmos?? To βραδυ καθολου.

    Το περιεργο με το βραδυ ειναι οτι ενω αναβουν τα IR της επειδη εκεινη η περιοχη που βλεπει εχει ενα μικρο φως -χελωνα κηπου- δεν γυριζει σε night-shot mode αλλα παραμενει εγχρωμη..

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη stinger
    Όνομα
    Σπυρος
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    ανδραβιδα
    Μηνύματα
    1.372

    Προεπιλογή

    τα νερα οφειλονται σε πολλους λογους...απο ενα τροφοδοτικο που δεν ειναι σωστο μεχρι προβλημα γειωσης η ακομα και υγρασια στα βυσματα καλωδιων...
    θα σου προτεινα αρχικα να της αλλαξεις το τροφοδοτικο...αν συνεχιζει να το κανει τοτε ψαχνεις το θεμα της γειωσης της καμερας ...αν ειναι εφικτο μπορεις να ξεκρεμασεις την καμερα και να δεις αν κρατωντας την με το χερι η αν την κρεμασεις καπου συνεχιζει να κανει νερα..αν συνεχιζει τοτε την παιρνεις και την συνδεεις απευθειας στο καταγραφικο και την ξανακοιτας..αν το προβλημα λυθηκε το θεμα σου ειναι στα βυσματα η στο καλωδιο...
    ειναι βλαβες που κι εγω εχω συναντησει και θελουν ψαξιμο...
    οσον αφορα την νυχτερινη λειτουργια το αισθητηριο διαβαζει τα το επιπεδο φωτος και αφου ειναι πανω απο το οριο εναλλαγης της λειτουργιας της δεν την αλλαζει..
    τα λεντ αναβουν διοτι λειτουργουν ανεξαρτητα απο το αισθητηριο μεσω μιας LDR που βρισκεται αναμεσα στα λεντ...
    αν σβησεις την χελωνα θα δεις οτι θα γυρισει σε ασπρομαυρο mode

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη DJman
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Μηνύματα
    405

    Προεπιλογή

    Οταν την συνδεσω με καταγραφικο (αλλα βεβαια ειναι μεσα στο σπιτι δουλευει μια χαρα). Ρευμα φτανει μια χαρα στην ακρη της καμερας γιατι εκανα μια voltoμετρηση. Εχω την εντυπωση (απλα θελω επιβεβαιωση) επειδη γινετε εντονα το φαινομενο αυτο μονο τις μεσημεριανες ωρες (δηλαδη πολυ φως) οτι φταιει ο αισθητηρας που ειναι cmos. (ακριβως διπλα της εχω μια αλλη καμερα με ccd και δουλευει μια χαρα -βεβαια δεν βλεπει τοσο που φως γιατι στα 3 μετρα ειναι ενας τοιχος, ενω η αλλη (cmos) κοιταει ενα διαδρομο 10-12 μετρα)

    Σκεφτηκα οτι μπορει να φταινε τα καλωδια αλλα νερα κανει μονο οταν υπαρχει πολυ φως και καθολου το βραδυ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.616

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DJman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οταν την συνδεσω με καταγραφικο (αλλα βεβαια ειναι μεσα στο σπιτι δουλευει μια χαρα). Ρευμα φτανει μια χαρα στην ακρη της καμερας γιατι εκανα μια voltoμετρηση. Εχω την εντυπωση (απλα θελω επιβεβαιωση) επειδη γινετε εντονα το φαινομενο αυτο μονο τις μεσημεριανες ωρες (δηλαδη πολυ φως) οτι φταιει ο αισθητηρας που ειναι cmos. (ακριβως διπλα της εχω μια αλλη καμερα με ccd και δουλευει μια χαρα -βεβαια δεν βλεπει τοσο που φως γιατι στα 3 μετρα ειναι ενας τοιχος, ενω η αλλη (cmos) κοιταει ενα διαδρομο 10-12 μετρα)

    Σκεφτηκα οτι μπορει να φταινε τα καλωδια αλλα νερα κανει μονο οταν υπαρχει πολυ φως και καθολου το βραδυ.
    CAUTION FOR SAFE OPERATION

    1...
    2...
    3... Do not expose lens directly to the sunlight or dazzling object. CCD can be damaged.
    4...


    Μάλλον εκεί είναι το πρόβλημα σου. Αν θέλεις άλλαξε θέσεις με την άλλη κάμερα που υποστηρίζεις ότι παίζει καλά για να δεις αν τελικά φταίει το φως.

    0 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη DJman
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Μηνύματα
    405

    Προεπιλογή

    To διαβασα και εγω αυτο.Αλλα δεν μπορω να καταλαβω τι εννοει directly? Γιατι directly θα πει να πεφτει πανω της ο ηλιος. Εμενα δεν πεφτει πανω ηλιος. Απλα εκει που βλεπει καμερα (σε αποσταση 5 μετρων) εχω πολυ ηλιο.

    Ναι θα πρεπει να δοκιμασω να τις αλλαξω.Προτιμουσα να την αλλαξω βεβαια γιατι τις εχω φτιαξει τοσο καλα (στηριγμα μονωση και αλλα )λογω εξωτερικου χωρου που ειναι ολοκληρη βαβουρα το ξεμονταρισμα,

    Τεσπα ευχαριστω για ολα παιδια!

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.616

    Προεπιλογή

    Από τη στιγμή που δεν είσαι τράπεζα για να πρέπει να βάλεις τα καλώδια σε μεταλλικό σωλήνα και να μην υπάρχει πρόσβαση από πουθενά (αν και ούτε στις τράπεζες δε συμβαίνει αυτό) να προτιμάς ένα στεγανό κουτάκι δίπλα από την κάμερα για τα βύσματα. Τέτοιες μικροαλλαγές με αυτό τον τρόπο θα γίνονται σε χρόνο dt.

    Αν ο ήλιος δεν την χτυπά άμεσα τότε δεν ξέρω αν θα βγάλεις ασφαλές συμπέρασμα με την αλλαγή.

    0 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Καμερα ασφαλειας σε σπιτι.
    By Derizio in forum Συστήματα Παρακολούθησης
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-06-13, 18:46
  2. Καμερα ασφαλειας...Εικονα σε Pc
    By kokoblue in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-11-12, 19:18
  3. Προταση αγορας για καμερα ασφαλειας
    By leeperik in forum Συσκευές Εικόνας-Ήχου
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-10-10, 22:02
  4. Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-04-07, 11:58
  5. Τεχνολογία CMOS εναντίων CCD
    By gsmaster in forum Ειδήσεις
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-05-06, 17:57

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας