Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 33

Θέμα: Φορητο Module USB MP3 FM Player

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Σάκης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    ΚΑΒΑΛΑ
    Μηνύματα
    1.592

    Προεπιλογή Φορητο Module USB MP3 FM Player

    Χαιρετω την κοινοτητα.
    Παρουσιαζω μια ευκολη κατασκευη πολυ οικονομικη που με βασανιζε απο καιρο γιατι σα μουσικος ετυχε πολλες φορες σε δουλειες (ειδικα με χορευτικους- πολιτιστικους συλλογους, αλλα και σε γαμους-πανηγυρια) αντι για το καθιερωμενο CD να μου φερνουν στικακια και μικρα MP3 player νομιζοντας οτι κουβαλαμε μαζι μας και ολο τον ηλεκτρονικο μας εξοπλισμο, ή καποιο laptop.
    Ετσι λοιπον κατασκευασα κατι που να χωραει στη τσεπη μου αλλα και στη βαλιτσα της κονσολας μου.
    Διαβαζει στικακι και καρτα SD mini, εχει πολυ καλο δεκτη ραδιοφωνου επιλογες για ηχους και επισης εισοδο βοηθητικη για ενα MP3 player πχ.Ο τηλεχειρισμος ειναι ικανοποιητικος απο μακρια και δουλευει απο 6 μεχρι 12 βολτ.Το κουτι εχει διαστασεις 10x4x5 Φ-Υ-Β
    Το δοκιμασα χθες σε μια δουλεια και μου ελυσε τα χερια.Το κοστος δε ξεπερασε τα 15 ευρω, και αυτο γιατι ολα σχεδον εκτος απο τα πολυβυσματα αγοραστηκαν καινουρια.

    13 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gRooV : 17-05-14 στις 22:26

  2. 10 μέλη ευχαρίστησαν τον sakisr για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    αθικτον (24-06-14), AKHS (11-05-14), CLOCKMAN (19-05-14), Hulk (13-05-14), Muttley Black (11-05-14), Τρελός Επιστήμονας (15-06-14), p.gabr (17-05-14), The Professor (24-06-14), tiger135 (11-05-14), usa (19-05-14)

  3. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη betacord85
    Όνομα
    μπαμπης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    2.057

    Προεπιλογή

    15 ευρω?που ξοδευτικαν?το πλακετακι το πουλανε οι πακιστανοι μ3 3 ευρω στον πειραια στο παζαρι μαζι με το κοντρολ...τα υπολοιπα 12?

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Σάκης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    ΚΑΒΑΛΑ
    Μηνύματα
    1.592

    Προεπιλογή

    Το module κοστσε 5,5 ευρω, μαζι με ολα τα αλλα (κουτι, βυσματα, κεραια) περιπου 11 ευρω.Με αναγκασες να ψαξω να βρω την αποδειξη αγορας...χαχαχα.
    Οσο για 3 ευρω στο Πειραια το πιστευω, αλλα θελει 110 ευρω πανε-ελα με το λεωφορειο απο Καβαλα....

    5 Not allowed! Not allowed!

  5. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη Muttley Black
    Όνομα
    Ανδρέας
    Εγγραφή
    Apr 2014
    Περιοχή
    Ελληνικό
    Μηνύματα
    289

    Προεπιλογή

    Πολύ ωραίο και αφου είναι για εσένα εργαλείο ακόμα καλύτερα!

    Παιδιά επειδή θέλω να κατασκευάσω για τον πεθερο μου ένα τέτοιο μπορείτε να δώσετε μερικές παραπάνω πληροφορίες για την πλακέτα; Καποια φωτογραφία ίσως ή Link από κάτι αντίστοιχο στο ebay. Ο πεθερός είναι φανατικός με το ραδιακι του αλλά εχθές έλεγε οτι θα ήθελε και ένα με στικακι mp3 για να βάζει τα κρητικά του.

    1 Not allowed! Not allowed!

  6. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη betacord85
    Όνομα
    μπαμπης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    2.057

    Προεπιλογή

    ωραια κατεσκευη...καλο θα ηταν να εβαζες κανα tda 2003...σε παιρνει ο χωρος...φυσικα με εξωτερικη τροφοδοσια

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    370

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Muttley Black Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά επειδή θέλω να κατασκευάσω για τον πεθερο μου ένα τέτοιο μπορείτε να δώσετε μερικές παραπάνω πληροφορίες για την πλακέτα; Καποια φωτογραφία ίσως ή Link από κάτι αντίστοιχο στο ebay. Ο πεθερός είναι φανατικός με το ραδιακι του αλλά εχθές έλεγε οτι θα ήθελε και ένα με στικακι mp3 για να βάζει τα κρητικά του.
    Κάτι τέτοιο θα σου έκανε; http://www.ebay.com/itm/400569497459 απλά σου δείχνω ένα ενδεικτικά. Μπορεί να βρεις και πιο φθηνά ή και λίγο διαφορετικά.

    Ωραία κατασκευούλα, αλλά είναι φορητό αφού έχει εξωτερική τροφοδοσία;

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη betacord85
    Όνομα
    μπαμπης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    2.057

    Προεπιλογή

    κατεβα καθημερινες απο 9 και μετα στον πειραια...παραλληλα με τις γραμμες του τρενου..το παζαρι ξεκιναει απο εκει που ειναι το φαναρι εχει ενα μαγαζι που φτιαχνει τις racetech τις εξατμησεις απο εκει μεχρι επανω θα βρεις διαφορα...οπως και τα πλακετακια...να πας νωρις γιατι σκανε μυτη μπατσοι που τους στελνει ο δημαρχος και τα μαζευουν...καλο θα ηταν να μην φορας ακριβο ρολοι...καπου εκει μπορει να με δεις και εμενα

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη Muttley Black
    Όνομα
    Ανδρέας
    Εγγραφή
    Apr 2014
    Περιοχή
    Ελληνικό
    Μηνύματα
    289

    Προεπιλογή

    Ναι μου κάνει...μάλιστα βρήκα και το ίδιο με του νήματος. Μια ερώτηση και όταν θα έρθει η ώρα θα ανοίξω νέο νήμα.

    Θα ήθελα να κατασκευάσω το ίδιο ακριβώς αλλά σε μεγαλύτερο κουτάκι για να προσαρμόσω και ηχειακια μικρά. Διάβασα οτι μπορεί να λειτουργήσει με τάσεις από 4,7 - 12volt. Και ρωτώ. Μπορώ να προσαρμόσω μέσα στο κουτάκι μια μπαταρία (οι δυο σε σειρά) από κινητό 4,7 volt 1000mAh με την προϋπόθεση ότι θα έχω και είσοδο για φόρτιση όταν του τελειώνει η μπαταρία; Και αν ναι θέλει ιδιαίτερο κύκλωμα; Και επίσης πόσες ώρες λειτουργίας πιστεύετε οτι θα αντέχει με την μπαταρία πριν χρειαστεί να την φορτίσω ξανά;

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  12v5v-4.jpg Εμφανίσεις:  285 Μέγεθος:  83,8 KB

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Muttley Black : 11-05-14 στις 17:54

  10. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Σάκης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    ΚΑΒΑΛΑ
    Μηνύματα
    1.592

    Προεπιλογή

    Ευχαριστω για τα καλα λογια.Για καθε ενδιαφερομενο το λινκ ειναι αυτο.

    Αν συνδιαστει και με ενα μικρο στερεο ενισχυτακι γινεται ενα πολυ καλο μινι ηχοσυστημα.

    Ανδρεα για τον πεθερο σου υπαρχει και ετοιμο ραδιακι με USB εισοδο και κοστιζει απο 10 ως 15 ευρω.
    Εγω το κατασκευασα για τη δουλεια και ηθελα πολυ μικρο μεγεθος για την βαλιτσα της κονσολας μου.
    Εχω ακομα ενα για να το προσαρμοσω σε ενα ενισχυτη που δημοσιευσα παλιοτερα.Οταν γινει και αυτο θα το δημοσιευσω.
    Η ταση λειτουργιας ειναι απο 6 βολτ ως 12 γιατι μεσα εχει ενα μικρο 7805 για σταθεροποιηση αλλα επειδι ζεσταινεται αρκετα στα 12 βολτ εγω προτιμησα να του δωσω περιπου 6-7 βολτ.Δουλευει και με μπαταρια ανετα.Μια 9βολτη κραταει αρκετες ωρες γιατι η καταναλωση του ειναι ελαχιστη.Δηλ με δυο 9βολτ παραλληλα θα ειναι μια χαρα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη Muttley Black
    Όνομα
    Ανδρέας
    Εγγραφή
    Apr 2014
    Περιοχή
    Ελληνικό
    Μηνύματα
    289

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sakisr Εμφάνιση μηνυμάτων

    Ανδρεα για τον πεθερο σου υπαρχει και ετοιμο ραδιακι με USB εισοδο και κοστιζει απο 10 ως 15 ευρω.
    Και να χάσω την χαρά της κατασκευής; ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ!

    Αν μπορείς δώσε μου μια γνώμη για το θέμα εξωτερικής φόρτισης. Δηλαδή για να μην αλλάζω κάθε λίγο και λιγάκι μπαταρίες, να βάλω λιθιου, μια υποδοχή φόρτισης στο κουτί και να το βάζει για φόρτιση ο πεθερός μου όταν χρειάζεται. Έχω εκατομμύρια φορτιστές από κινητά τηλέφωνα. Αυτοί δεν θα κόβουν αυτόματα όταν η μπαταρία είναι γεμάτη; Επισης μην ξεχνάς οτι εγω θελω να βάλω και ηχειακια!

    Και κάτι ακόμα... το volume (από το πάνελ) πως δουλεύει; Δεν πιστεύω να είναι μόνο για την είσοδο aux;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Muttley Black : 11-05-14 στις 18:52

Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Arduino +vs1053 mp3 module
    By manos423 in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-06-16, 22:33
  2. φορητο DVD player & TV
    By dj_mike in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-09-09, 18:50
  3. mp3 player & usb stick
    By johny16 in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-03-08, 20:08
  4. USB Stick για MP3 Player Αυτοκινήτου...
    By Γιώργος Ανώνυμος in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-03-07, 13:40

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας