Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 7 από 7

Θέμα: Πάστα μεταφοράς θερμότητας

  1. #1
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη manosss
    Όνομα
    Μανώλης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Καβάλα
    Μηνύματα
    28

    Question Πάστα μεταφοράς θερμότητας

    Γεια σας,

    Πριν λίγες μέρες παρήγγειλα από το e-bay αυτό τον αδιάβροχο αισθητήρα θερμότητας (αισθητήρας DS18B20):
    http://www.ebay.com/itm/380746707534...%3AMEBIDX%3AIT

    Το θέμα είναι ότι έχω ένα project που πρέπει να το τελειώσω ΑΜΕΣΑ (μέσα στο μήνα) και επειδή θα αργήσει να μου έρθει σκέφτομαι να το κατασκευάσω μόνος μου. Τα υλικά που θα χρειαστώ είναι:
    1) τον αισθητήρα DS18B20
    2) ένα τυφλό σωληνάκι (για να τοποθετηθεί ο αισθητήρας)
    3) τα καλώδια
    4) την θερμοαγώγιμη πάστα.

    Θα ήθελα να ρωτήσω πού μπορώ να βρω τέτοια πάστα και τι ποσότητα θα πρέπει να βάλω μέσα στο σωληνάκι μου?
    Εχω διαβάσει ότι την πουλάνε σε μαγαζιά με οδοντιατρικά είδη, ισχύει?
    Ξέρει κανείς αν μπορώ να βρω τον αισθητήρα που παρήγγειλα από το e-bay στην Ελλάδα ώστε να μου έρθει άμεσα?

    Ευχαριστώ..

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    4.865

    Προεπιλογή

    Εγώ έχω πάρει από μαγαζί που πουλάει ηλεκτρονικά εξαρτήματα.
    Για δες εδώ μπας και βγάζει κανένα μαγαζί από Καβάλα.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Διάλογος EL σε chat:
    - Μελενέ διονυση οιμε ελεφθεροσ εχής αγωρη εε
    - imina mi lene maria kia psixno agggoriii kalooo
    - Ελει νικα γράψαι ανκληκα δεν ξαιρο

  3. #3
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη manosss
    Όνομα
    Μανώλης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Καβάλα
    Μηνύματα
    28

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Panoss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ έχω πάρει από μαγαζί που πουλάει ηλεκτρονικά εξαρτήματα.
    Για δες εδώ μπας και βγάζει κανένα μαγαζί από Καβάλα.
    και Θεσσαλονίκη αν είναι δεν με πειράζει!!! το χρειάζομαι τόσο άμεσα που πηγαίνω και τώρα άμα βρω!

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Πίσω απ' τον ήλιο
    Μηνύματα
    760


    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Fixxxer : 12-05-14 στις 19:50
    See me...
    And if my face becomes sincere...
    Beware!!!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Στέλιος
    Εγγραφή
    Mar 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    55

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manosss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σας,

    Πριν λίγες μέρες παρήγγειλα από το e-bay αυτό τον αδιάβροχο αισθητήρα θερμότητας (αισθητήρας DS18B20):
    http://www.ebay.com/itm/380746707534...%3AMEBIDX%3AIT

    Το θέμα είναι ότι έχω ένα project που πρέπει να το τελειώσω ΑΜΕΣΑ (μέσα στο μήνα) και επειδή θα αργήσει να μου έρθει σκέφτομαι να το κατασκευάσω μόνος μου. Τα υλικά που θα χρειαστώ είναι:
    1) τον αισθητήρα DS18B20
    2) ένα τυφλό σωληνάκι (για να τοποθετηθεί ο αισθητήρας)
    3) τα καλώδια
    4) την θερμοαγώγιμη πάστα.

    Θα ήθελα να ρωτήσω πού μπορώ να βρω τέτοια πάστα και τι ποσότητα θα πρέπει να βάλω μέσα στο σωληνάκι μου?
    Εχω διαβάσει ότι την πουλάνε σε μαγαζιά με οδοντιατρικά είδη, ισχύει?
    Ξέρει κανείς αν μπορώ να βρω τον αισθητήρα που παρήγγειλα από το e-bay στην Ελλάδα ώστε να μου έρθει άμεσα?

    Ευχαριστώ..
    Μεγάλη σημασία έχει η εξωτερική μορφή του αισθητήρα που θα χρησιμοποιήσεις.
    Ο sensor δηλαδή , αυτός καθ' αυτός πως είναι ;
    Θα είναι ολοκληρωμένο, η απλά στοιχείο παθητικό (θερμιστορ π.χ.)
    Αν δεν είναι σίγουρο ότι ο αισθητήρας θα πάει "φερμαριστά" (με καλή επαφή δηλαδή στα εσωτερικά τοιχώματα της θήκης που θα του φτιάξεις, τότε η θερμοαγώγιμη πάστα δεν θα σε βοηθήσει και πολύ, γιατί όλες οι πάστες είναι καλές μόνο όταν είναι σε πολύ μικρά πάχη (της τάξης μερικών μικρών) από εκεί και πάνω αρχίζουν τα προβλήματα!
    Μην ξεχνάς ότι η βασική τους δουλειά είναι να διώξουν τον αέρα μεταξύ ημιαγωγού και ψύκτρας!

    Αν η ανταπόκριση του συστήματος που σχεδιάζεις δεν έχει απαιτήσεις να είναι πολύ γρήγορη, έχεις την δυνατότητα να χρησιμοποιήσεις και κόλλα δύο συστατικών (εποξειδική ρητίνη), η οποία θα περικαλύψει τον αισθητήρα τέλεια και θα τον κάνει ένα σώμα με το κέλυφός του!

    Το έχω δοκιμάσει επανειλημμένα χωρίς κανένα πρόβλημα, ανταποκρίνεται αρκετά γρήγορα (σε 2- 3 sec) ανάλογα και με την μάζα της θήκης βέβαια!

    ΠΡΟΣΟΧΗ 1. Αν χρησιμοποιήσεις ρητίνη, να πάρεις αυτήν που είναι διαφανής και όχι με χρώμα (γιατί είναι πιθανόν να είναι ελαφρά αγώγιμη) και να πάρεις αυτήν που στερεοποιείται μετά από μιση ώρα (την αργή δηλαδή) και όχι αυτήν των 5 λεπτών.
    2. Βάζεις την κόλα μέσα στο σωληνάκι, προσεκτικά για να μην εγκλωβιστεί αέρας στο πάτο της θήκης, και μετά σπρώχνεις ελαφρά και με μικρές περιστροφικές κινήσεις μέσα τον αισθητήρα. Η κόλα θα το καλύψει πλήρως και θα "ξεχειλίσει" προς το άνοιγμα της σωλήνας, στεγανοποιώντας έτσι την όλη κατασκευή!
    3.Μια χοντρή σύριγγα με ένα σωληνάκι στην άκρη της που θα φτάνει στον πάτο της θήκης , θα σε βοηθήσει για να μπει η κολλά χωρίς να παγιδευτεί αέρας μέσα!

    1 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη manosss
    Όνομα
    Μανώλης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Καβάλα
    Μηνύματα
    28

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Starhosen Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μεγάλη σημασία έχει η εξωτερική μορφή του αισθητήρα που θα χρησιμοποιήσεις.
    Ο sensor δηλαδή , αυτός καθ' αυτός πως είναι ;
    Θα είναι ολοκληρωμένο, η απλά στοιχείο παθητικό (θερμιστορ π.χ.)
    Αν δεν είναι σίγουρο ότι ο αισθητήρας θα πάει "φερμαριστά" (με καλή επαφή δηλαδή στα εσωτερικά τοιχώματα της θήκης που θα του φτιάξεις, τότε η θερμοαγώγιμη πάστα δεν θα σε βοηθήσει και πολύ, γιατί όλες οι πάστες είναι καλές μόνο όταν είναι σε πολύ μικρά πάχη (της τάξης μερικών μικρών) από εκεί και πάνω αρχίζουν τα προβλήματα!
    Μην ξεχνάς ότι η βασική τους δουλειά είναι να διώξουν τον αέρα μεταξύ ημιαγωγού και ψύκτρας!

    Αν η ανταπόκριση του συστήματος που σχεδιάζεις δεν έχει απαιτήσεις να είναι πολύ γρήγορη, έχεις την δυνατότητα να χρησιμοποιήσεις και κόλλα δύο συστατικών (εποξειδική ρητίνη), η οποία θα περικαλύψει τον αισθητήρα τέλεια και θα τον κάνει ένα σώμα με το κέλυφός του!

    Το έχω δοκιμάσει επανειλημμένα χωρίς κανένα πρόβλημα, ανταποκρίνεται αρκετά γρήγορα (σε 2- 3 sec) ανάλογα και με την μάζα της θήκης βέβαια!

    ΠΡΟΣΟΧΗ 1. Αν χρησιμοποιήσεις ρητίνη, να πάρεις αυτήν που είναι διαφανής και όχι με χρώμα (γιατί είναι πιθανόν να είναι ελαφρά αγώγιμη) και να πάρεις αυτήν που στερεοποιείται μετά από μιση ώρα (την αργή δηλαδή) και όχι αυτήν των 5 λεπτών.
    2. Βάζεις την κόλα μέσα στο σωληνάκι, προσεκτικά για να μην εγκλωβιστεί αέρας στο πάτο της θήκης, και μετά σπρώχνεις ελαφρά και με μικρές περιστροφικές κινήσεις μέσα τον αισθητήρα. Η κόλα θα το καλύψει πλήρως και θα "ξεχειλίσει" προς το άνοιγμα της σωλήνας, στεγανοποιώντας έτσι την όλη κατασκευή!
    3.Μια χοντρή σύριγγα με ένα σωληνάκι στην άκρη της που θα φτάνει στον πάτο της θήκης , θα σε βοηθήσει για να μπει η κολλά χωρίς να παγιδευτεί αέρας μέσα!

    Ο αισθητήρας είναι αυτός: http://grobotronics.com/temperature-...l#.U3EJjfl_uIU
    έχει διάμετρο 7mm και μήκος 26mm (μαζί με τα ποδαράκια), χωρίς τα ποδαράκια αν δεις την φώτο από το link πρέπει να είναι 7x7mm.
    Εγώ σκέφτηκα να χρησιμοποιήσω για κέλυφος ένα χαλκοσωλήνα διαμέτρου 8mm και μήκους 30mm.
    H απόκριση του συστήματος δεν έχει πιστεύω ιδιαίτερες απαιτήσεις καθώς το αισθητήριο πρόκειται να συνδεθεί με ένα Arduino UNO Rev3 και θα τοποθετηθεί στο εσωτερικό ενός boiler απ' όπου θα διαβάζει την θερμοκρασία του νερού.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Στέλιος
    Εγγραφή
    Mar 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    55

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manosss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο αισθητήρας είναι αυτός: http://grobotronics.com/temperature-...l#.U3EJjfl_uIU
    έχει διάμετρο 7mm και μήκος 26mm (μαζί με τα ποδαράκια), χωρίς τα ποδαράκια αν δεις την φώτο από το link πρέπει να είναι 7x7mm.
    Εγώ σκέφτηκα να χρησιμοποιήσω για κέλυφος ένα χαλκοσωλήνα διαμέτρου 8mm και μήκους 30mm.
    H απόκριση του συστήματος δεν έχει πιστεύω ιδιαίτερες απαιτήσεις καθώς το αισθητήριο πρόκειται να συνδεθεί με ένα Arduino UNO Rev3 και θα τοποθετηθεί στο εσωτερικό ενός boiler απ' όπου θα διαβάζει την θερμοκρασία του νερού.
    Αφού ισχύει αυτό, τότε αβλεπί κόλα! ! !
    Και κάτι ακόμα το καλώδιο που θα χρησιμοποιήσεις, αν κινείται καλό είναι να είναι εξειρετικά εύκαμπτο, και μιλάω για την διάμετρο των συρματιδίων του κάθε αγωγού.
    Δες το ενδεχόμενο -εφόσον δεν συντρέχουν λόγοι θωράκισης από παρασιτικό ακτινοβολούμενο θόρυβο- μήπως φτιάξεις το καλώδιο από τρία καλωδιάκια σιλικόνης* υπερεύκαμπτα.
    Υπάρχουν τέτοια όπου για το 0,5 mm^2 μπορεί να έχουν και 70 συρματάκια το καθένα.
    Εγώ είχα βρεί στο Δημουλά στην Αθήνα, τώρα εσύ εκεί που είσαι ....
    *Όταν λέμε σιλικόνης εννοούμε πραγματικής σιλικόνης, άκαυστα (ξεχνάς το κολλητήρι πάνω τους και δεν χαμπαριάζουν τίποτε!) και τόσο ελαστικά που τεντώνει η μόνωσή τους σαν λαστιχάκι (πηγή δυστυχώς... Γερμανία, αλλά σου είπα και Δημουλας)
    Καλή συνέχεια! :T:

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Πάστα μόνωσης καλωδίων
    By hackertom in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-01-17, 00:46
  2. βοήθεια για πάστα κόλλησης SMD
    By elektronio in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-10-15, 08:29
  3. Πάστα ή Thermal PAD
    By Dr_Giwrgos in forum Κυκλώματα για Η/Υ
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-03-15, 16:16
  4. θερμοαγώγιμη πάστα
    By ts0gl1s in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-12-14, 04:40
  5. ερωτηση για θερμοαγώγιμη πάστα
    By lakafitis in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-07-11, 17:48

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας