Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 13

Θέμα: Κατασκευή Φωτιστικού Led...

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Χάρης
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    68

    Προεπιλογή Κατασκευή Φωτιστικού Led...

    Καλησπέρα σας!!!
    Θέλω να φτιάξω ένα φωτιστικό με led για το ενυδρείο μου αλλά έχω δύο βασικές απορίες-ερωτήσεις για να το κάνω να δουλέψει!
    Κατ'αρχάς να σας πω τα υλικά τα οποία έχω στην διάθεσή μου και μετά τις ερωτήσεις!!!

    Έχω αγοράσει τα εξής λευκά led των 3W που δουλεύουν στα 3,2-3,8volt και 700mah...

    http://www.ebay.com/itm/131144931189...84.m1497.l2649

    μπλε led των 3W που δουλεύουν στα 3,0-3,4volt και 350mah...

    http://www.ebay.com/itm/231181939015...84.m1497.l2649

    πράσινα led των 3W που δουλεύουν στα 3,0-3,4volt και 350mah...

    http://www.ebay.com/itm/231181939015...84.m1497.l2649

    και κόκκινα led των 3W που δουλεύουν στα 2,2-2,6volt και 350mah...

    http://www.ebay.com/itm/141051239144...84.m1497.l2649

    Τα led θα κολληθούν σε τριάδες πάνω στις εξής βάσεις,τα led συνδέονται σε σειρά...

    http://www.ebay.com/itm/291130534789...84.m1497.l2649

    Εδώ θα κάνω την πρώτη ερώτησή μου. Θα πρέπει να βάλω κάποια αντίσταση για να συνδέσω την τριάδα του κάθε χρώματος στα 12volt και τι αντίσταση πρέπει να βάλω;

    Τώρα οι τριάδες των λευκών led θα είναι 15, των μπλε 6, των πράσινων 3 και των κόκκινων 3.

    Πως θα πρέπει να συνδέσω τις τριάδες στον μετασχηματιστή των 12 volt για να ανάψουν σωστά τα led
    και τι τροφοδοτικό θα πρέπει να αγοράσω για να δίνει το απαραίτητο ρεύμα για όλα τα led;
    Αν βολεύει να μην είναι ένας μετασχηματιστής αλλά περισσότεροι δεν με απασχολεί, δεν τίθεται θέμα χώρου!!!

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Χάρης
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    68

    Προεπιλογή

    Για το πρώτο ερώτημα βρήκα μια εφαρμογή που υπολογίζει ακριβώς την αντίσταση που χρειάζεται!
    Γνωρίζει κάποιος να μου πει πως να βρω πόσα αμπέρ χρειάζομαι για να παραγγείλω τροφοδοτικό;

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    197

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα φιλε μου,
    εγω θα σου πρότεινα να χρησιμοποιησεις RGB Ledοταινια, θα σου δώσει πιο "συμπαγες" φως μια και οι πηγες φωτος ειναι πολυ κοντα και η μιξη απο ενα RGB ειναι καλυτερη οπτικα απο οτι απο ανεξαρτητα LED. Πρέπει να κανεις μια εναλλαγη μεταξυ RGB και λευκου για να μην γίνει πρασινο ολο το ενυδρείο απο αλγη. Καθώς και να μην σβυνεις τελειοσ τα RGB το βραδυ αλλα να αφηνεις τα μπλε (σεληνοφως) ενω το πρωι να αναβεις σταδιακα τα κοκκινα και τα πρασινα για ποιο ρεαλιστικο ξημερωμα, βραδυ!
    Τα αμπερ ειναι αναλογα με τι ειδος συνδεσμολογια θα κανεις... ολα σε σειρα? ολα σε τριαδες και παραλληλα?

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Χάρης
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    68

    Προεπιλογή

    Παναγιώτη ευχαριστώ για την απάντησή σου, τα led όμως τα έχω ήδη αγοράσει οπότε δεν με παίρνει να κάνω άλλη αγορά!
    Επίσης το φωτιστικό το θέλω για θαλασσινό, οπότε η rgb δεν θα με καλύψει στα kelvin!
    Από ότι έχω διαβάσει το αλμυρό θέλει 2-3watt ανά λίτρο και μπόλικα κέλβιν για να πλησιάζει το φάσμα της φθορίου (δεν ξέρω αν τα λέω σωστά)
    Τα χρώματα επίσης πρότειναν 1λευκό προς 3μπλε, για τα υπόλοιπα δεν βρήκα κάτι οπότε τα έβαλα 1λευκό προς 4πράσινα/κόκκινα.
    Τώρα για την συνδεσμολογία δεν έχω σκεφτεί κάτι, αν υπάρχει διαφορά στην τιμή του τροφοδοτικού ανάλογα την συνδεσμολογία
    τότε θα προτιμούσα το οικονομικότερο και την ανάλογη συνδεσμολογία,επίσης σκέφτομαι να μην βάλω ένα αλλά τρία τροφοδοτικά
    μια και στην αρχή δεν θα βάλω ανεμώνες να χρειάζεται ολόκληρο το φωτιστικό, οπότε να ανάβω το ένα ή δύο από τα τρία κομμάτια!

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2012
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    249

    Προεπιλογή

    γεια σου χαρη
    σου προτεινω να παρεις αυτα http://www.ebay.com/itm/161026417634...84.m1497.l2649
    3, η 4 νομιζω φτανουν
    και τροφοδοτικο παρε κατι τετοιο http://www.ebay.com/itm/24V-0-14-6A-...item5d46c22dd4
    δεν χρειαζονται αντιστασεις
    καλη επιτυχια

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Χάρης
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    68

    Προεπιλογή

    Οπότε Γιώργο με τα 4 που πιθανόν να πάρω μπορώ να επιλέγω πόσα θα ανάψω έτσι;
    Η κάθε τριάδα led δεν φτάνει τα 12volt, η πλακέτες αυτές δίνουν το ρεύμα που χρειάζεται έτσι; (9V -48V DC Power supply)
    Τώρα, τις πλακετίτσες των 3 led πως θα τις συνδέσω στα κυκλωματάκια; Παράλληλα ή σε σειρά;
    Ευχαριστώ!

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη katmadas
    Όνομα
    Φανης
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.927

    Προεπιλογή

    Λαθος το πηρες φιλε για μενα.
    Σταματατω και καντο πιο ευκολο με λεντοταινιες οι μπαρες.
    Θα μπλεξεις ασχημα και με ζεστες και με συνδεσμολογιες και δεν θα βγει και ομοιομορφα ωραια νομιζω.

    Καονικα μια τετοια πλακετιτσα εινα για εναν κοντρολερ.Αλλιως χανεται η ουσια του οταν τα βαζεις παραλληλα πολα σε ενα.
    Ισως αν χρησιμοποιουσες 24 βολτ τροφοδοτικο και εβαζες ανα 2 πλακετακια σε σειρα σε εναν κοντρολερ.
    Και με 48 βολτ θα εβαζες 4 πλακετακια σε σειρα για εναν κοντρολερ.
    Αυτο ειναι το σωστο .
    Τωρα διαλεγεις...
    Αλλα ειμαι αντιθετος και εγω...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Καλοκαιρι ειναι αν ετσι νιωθεις....
    www.oramasolutions.com

    Linkedin

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2012
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    249

    Προεπιλογή

    Οπότε Γιώργο με τα 4 που πιθανόν να πάρω μπορώ να επιλέγω πόσα θα ανάψω έτσι;
    ΝΑΙ
    φτιαξε ενα σχημα για να καταλαβω πως θες να τα συνδεσεις
    με το τροφοδοτικο που σου ειπα θα μπορεσεις να εχεις ως 24V
    αν θες μπορεις να παρεις ενα 48V καλλυτερα
    ριξε μια ματια εδω
    http://www.sure-electronics.net/download/PS-SP12144.pdf

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ale george : 27-05-14 στις 13:55

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Χάρης
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    68

    Προεπιλογή

    Λοιπόν έχουμε και λέμε, μετά από μια αναζήτηση που έκανα σε γνωστό site για ενυδρεία, τελικά απαιτείται 0.5 - 0.8w/λίτρο
    Το ενυδρείο μου είναι 160 λίτρα, οπότε και το ελάχιστο να πάρουμε θέλω 80watt φωτισμό!
    Η RGB λεντοταινία που βρήκα βγάζει 14,4watt το μέτρο περίπου, που σημαίνει ότι θέλω 6 μέτρα περίπου.
    http://www.ebay.com/itm/5050-SMD-IP6...item53f88d3d51
    Αυτό που με απασχολεί είναι τα KELVIN που ζητούνται, συνήθως πάνε για μία άσπρη φθορίου 10.000Kelvin και μια μπλε στα 20.000Kelvin.
    Η rgb δεν υπάρχει με αυτά τα Kelvin, σκέτη λευκή ή μπλέ σε αυτά τα Kelvin έχω βρει, τα υπόλοιπα χρώματα θα λείπουν,
    επίσης έχω ακούσει ότι ο φωτισμός της λεντοταινίας πέφτει γρήγορα, να πάω για τα 3βατα που έχω αγοράσει;
    Τελικά χρειάζομαι πολύ λιγότερα, στην φωτό αυτά που έχω βάλει είναι στα 108watt και έχω σχεδιάσει 4 τριάδες,
    δύο για τα λευκά και δύο για τα χρωματιστά!
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2012
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    249

    Προεπιλογή

    λοιπον χαρη αν καταλαβεις πως δουλευουν αυτα που σου πα ειναι πολυ ευκολο να τα ενωσεις
    αν παρεις 48 βολτ τροφοδοτικο τοτε θα μπορεις νατα βαλεις σε σειρα δηλαδη για παραδειγμα αν ειναι 3 βολτ το ενα και 3 βαττ βαζεις σε καθε πλακετα 16 λεντ και βγαινει 48 βολτ 48 βαττ
    για καλλυτερα ομως δε θα βαλεις τοσα πολλα για να δουλευουν πιο ανετα

    υ.γ
    μολις ειδα οτι ο πυκνωτης του ντραιβερ ειναι στα 50 βολτ οποτε καλλυτερα το τροφοδοτικο σου να ειναι 36 βολτ 10 αμπερ
    υποψην οτι ετσι δεν θα μπορεις να ξεπερασεις τα 36 βολττ
    αλλα μπορεις να βαλεις τριαδα παραλληλα

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ale george : 27-05-14 στις 19:14

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Κατασκευή φωτιστικού
    By kplgr in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-01-16, 21:46
  2. Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-09-12, 19:02
  3. Κατασκευή φωτιστικού.
    By Fido in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-06-12, 13:26
  4. Κατασκευή φωτιστικού
    By Manavi$ in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-06-11, 16:08
  5. Κατασκευή φωτιστικού
    By Manavi$ in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-06-11, 15:33

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας