Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 24

Θέμα: Μηχάνημα κοπής Styrofoam

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη agis68
    Όνομα
    Αγις
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑθΗΝΑ Πατήσσια
    Μηνύματα
    2.580

    Cool Μηχάνημα κοπής Styrofoam

    καλημέρα.

    Θέλω να φτιάξω ενα συστημα κοπής αφρολεξ, και styrofoam και ισως λεπτού ακρυλικού με συρμα χρωμονικελίνης. Ξέρω πως για κατι τετοιο το βασικό είναι ο μετασχηματιστής. Εχω εναν με πρωτεύον 220 και δευτερεύον 6v 30Α. Πιστεύω πως κάνει για τη δουλειά.....Ερώτηση γιατί δεν γνωρίζω, χρειάζεται ανόρθωση? ή μπορεί καλλιστα να δουλέψει με AC (αν και δεν βλέπω τον λόγο να μην μπορεί) ρωτάω για να εχω μια σίγουρη βάση. Απο εκεί και πέρα τα Αμπερ θα ντιμάρονται. Χρειάζεται και τα Volts να ντιμάρονται? Ως κατασκευή είναι απλή. Μια Μεταλλικη βάση απο λαμαρινα με οπες να περναει το σύρμα που θα συγκρατείται το σύρμα και πάνω απο τη βαση μια ξυλινη πλατφορμα απο κοντρα πλακές θαλάσσης



    χρειάζεται κατι αλλο να προσέξω?


    Παρακαλώ επείγομαι γιατί πήρα μια δουλίτσα να κόψω stryrofoam γραμματα για διαφημιστικό!


    ευχαριστώ

    0 Not allowed! Not allowed!
    "Την Άνοιξη αν δεν τη βρεις τη φτιάχνεις!"
    Οδ.Ελύτης

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη αλπινιστης
    Όνομα
    Αλεξανδρος
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    1.698

    Προεπιλογή

    Αγη καλημερα.
    Μπορεις να ρυθμισεις την θερμοκρασια με ενα ντιμερ στο προτευον του Μ/Σ.
    Και οπωσδηποτε χρειαζεσαι ελατηριο στην μια ακρη του συρματος καθως η διαστολη ειναι τετοια που θα σου κοπει το συρμα την ωρα που δουλευεις.
    Το ελατηριο μαζευει τα μποσικα.

    4 Not allowed! Not allowed!

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον αλπινιστης για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    agis68 (20-05-14)

  4. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη agis68
    Όνομα
    Αγις
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑθΗΝΑ Πατήσσια
    Μηνύματα
    2.580

    Προεπιλογή

    Για το ελατήριο το έχω στο νου μου. Γενικά για τη κατασκευή δεν έχω κόλλημα το θέμα είναι λίγο στα ηλεκτρονικά.....αυτό το ντιμμερ πως θα ρυθμίζει θερμοκρασία? προφανώς με θερμίστορ. Ποσα Ωμ? και δώσε μου ενα κύκλωμα Αλέξανδρε τέτοιο για να καταλάβω....Σε ότι είπα αρχικά πιο πάνω είμαι σωστός? (πάντα στα ηλεκτρονικά εννοώ)

    υγ....ευχαριστώ για την υπόδειξη με το ελατήριο . Απλά στα ηλεκτρονικά φοβάμαι μη κανω καμιά μ@κ@κία και χάσω το τροφοδοτικό....(είναι παλιό αλλά δουλεύει άψογα)

    0 Not allowed! Not allowed!
    "Την Άνοιξη αν δεν τη βρεις τη φτιάχνεις!"
    Οδ.Ελύτης

  5. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Jun 2009
    Περιοχή
    Σύρος
    Μηνύματα
    280


    1 Not allowed! Not allowed!

  6. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον nikos1 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    agis68 (20-05-14)

  7. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη αλπινιστης
    Όνομα
    Αλεξανδρος
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    1.698

    Προεπιλογή

    Ενα εντελως απλο ντιμμερ, που σου περιοριζει την ταση του πρωτευοντος. Μην ξεχνας οτι η εξοδος σου ειναι σχεδον βραχυκυκλωμα, οποτε περιοριζεις την θερμοκρασια, περιοριζοντας το ρευμα του δευτερευοντος (και αυτο περιοριζοντας την ταση εξοδου με την χρηση του ντιμμερ). Δεν χρειαζεσαι κανενα αλλο εξαρτημα. Εκτος αν θελεις να το κανεις ψηφιακο και κανεις ανορθωση της τασης εξοδου και να φτιαχνεις την θερμοκρασια σου με PWM . (Λιγο της ταλαιπωριας αλλα πιο μουρατο!!)

    1 Not allowed! Not allowed!

  8. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον αλπινιστης για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    agis68 (20-05-14)

  9. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη agis68
    Όνομα
    Αγις
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑθΗΝΑ Πατήσσια
    Μηνύματα
    2.580

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από αλπινιστης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εκτος αν θελεις να το κανεις ψηφιακο και κανεις ανορθωση της τασης εξοδου και να φτιαχνεις την θερμοκρασια σου με PWM . (Λιγο της ταλαιπωριας αλλα πιο μουρατο!!)

    οχι μωρέ με κλασσικά υλικά θα γίνει γιατί πρέπει να βγάλω δουλειά.....μετά οταν θα εχω χρόνο θα τον φτιάξω με atmega ως ελεγκτη....κλπ

    τωρα θα πεις οτι είμαι ασχετος αλλά το θέλω για σιγουριά.....είναι ευκολο μια και σε βασάνισα όλη μέρα να μου δώσεις και ενα σχηματικό......(το δημιουργία σχηματικού την φοβάμαι γιατί παίζει και το 220AC)



    Ευχαριστώ Αλέξανδρε.....

    0 Not allowed! Not allowed!
    "Την Άνοιξη αν δεν τη βρεις τη φτιάχνεις!"
    Οδ.Ελύτης

  10. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη agis68
    Όνομα
    Αγις
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑθΗΝΑ Πατήσσια
    Μηνύματα
    2.580

    Προεπιλογή

    Νικο ευχαριστώ πολύ....βασικά είναι αυτό που ζητάω. Εξηγήστε μου γιατί πρέπει να γίνει ανόρθωση. Εχω δει μερικά που ειναι μόνο μετασχηματιστής χωρίς γέφυρα διόδων για ανόρθωση.....Α τωρα είδα πως η ανόρθωση είναι για το υπόλοιπο κύκλωμα σωστά????
    Επίσης εξήγησε μου το σημείο στη φωτό που εχω κοκκινήσει στο κύκλωμα που έχει το LP. Πιθανότερο είναι ενα dimmer του πρωτεύοντος αλλα καλύτερα να είμαι σίγουρος
    Συνημμένο Αρχείο 51048

    0 Not allowed! Not allowed!
    "Την Άνοιξη αν δεν τη βρεις τη φτιάχνεις!"
    Οδ.Ελύτης

  11. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Αχαία
    Μηνύματα
    2.010

    Προεπιλογή

    φιλε μου γινεται και μονο με μετασχηματιστη. αλλα εκει δεν θα μπορεις να εχεις ελεγχο θερμοκρασιας. ελεγχο θερμοκρασιας θα εχεις με ανορθωση και με τρανζιστορ. εκει θα μεταβαλλεις το ποτενσιομετρο που πολωνει το τρανζιστορ και αναλογα θα μεταβαλλεται και το ρευμα που θα διαρρεει την αντισταση, αρα και την θερμοκρασια. ειχε παρουσιασει το ελεκτορ παλιοτερα κυκλωμα ειδικα για τον σκοπο που περιγραφεις. χρησιμοποιουσε ως στοιχειο κοπης ενα συρμα απο κονσταντανη αν θυμαμαι καλα. το στερεωνες σε μια σεγα οπου εβγαζες την λαμα και μονωνες τα ακρα με μικα η αλλο κεραμικο ακαυστο υλικο που αντεχε στην θερμοκρασια. ο δεν μετασχηματιστης ηταν πολυ μικρος, καμια σχεση με αυτον που πας να βαλεις εσυ. 1-2Α /12V νομιζω ηταν υπερ αρκετος. κρατα τον μετασχηματιστη σου αυτον λοιπον για κατι αλλο.

    1 Not allowed! Not allowed!

  12. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον xsterg για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    agis68 (21-05-14)

  13. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη p.gabr
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Aχαρναί
    Μηνύματα
    3.867

    Προεπιλογή

    Γίνεται μια χαρά εάν έχεις κάποιο variac μην μπλέκεις με περισσότερα ... Αν δεν έχεις ζήτα... κάποιος φίλος θα έχει

    Οσο για χρωμονικελινη δεν θυμάμαι το όνομα τώρα Αγι ,την παίρναμε στην Μάρνης 100 μέτρα πιο κάτω από την πλατεία βαθης αριστερά ΜΕ 10 αμπερ σύρμα νομίζω θα είναι μια χαρά, αλλά καλύτερα να ρωτήσεις τον ίδιο

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη p.gabr : 20-05-14 στις 23:14

  14. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη agis68
    Όνομα
    Αγις
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑθΗΝΑ Πατήσσια
    Μηνύματα
    2.580

    Προεπιλογή

    Παναγιώτη απο χρωμονικελίνη εχω μετρα ολόκληρα (καμιά δεκαριά τελάρα μικρά των 50μέτρων σε διάφορα μεγέθη) βλέπεις την πέτυχα οταν έπεσε απο φορτηγο το κιβώτιο στην Αλεξάνδρας.....τοτε που το άνοιξα (αρκετά χρόνια πριν) δεν ήξερα καν ποια ηταν η χρήση της. Παρόλαυτα φυλάχτηκε το κιβώτιο στην αποθήκη και ετσι εκεί βρίσκεται και πάιρνω που και που......

    Variac έχω επίσης αν θέλεις δώσε μου περίσσότερες πληροφορίες για το πως θα συνδεθεί.

    0 Not allowed! Not allowed!
    "Την Άνοιξη αν δεν τη βρεις τη φτιάχνεις!"
    Οδ.Ελύτης

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Δίσκος κοπής σε δράπανο
    By xampos in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-03-17, 19:23
  2. Εργαλείο κοπής πλαστικών κουτιών
    By rigas1 in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-10-13, 11:30
  3. Πλυστικό μηχάνημα
    By panagism9 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-09-13, 18:57
  4. Πλυστικό μηχάνημα !
    By navar in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-07-11, 23:30
  5. Δίσκος κοπής που δεν κόβει δάκτυλα...
    By gep58 in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-05-10, 12:33

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας