Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 5 από 5

Θέμα: περί βαψίματος

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Mar 2011
    Περιοχή
    wherever
    Μηνύματα
    26

    Προεπιλογή περί βαψίματος

    Καλησπέρα σε όλους.
    Θέλω να βάψω το εσωτερικό του σπιτιού και υπάρχει το εξής θέμα:
    Λόγω της ύπαρξης μούχλας-υγρασίας ο ελαιοχρωματιστής μου προτείνει για καλύτερα-μόνιμα αποτελέσματα να βάψει με ακρυλικό και όχι πλαστικό χρώμα.
    Επειδή έχω δει δουλειά του και πραγματικά τον εμπιστεύομαι σαν μάστορα, έχω θέμα.
    Αυτό που ήξερα ως τώρα είναι οτι τα ακρυλικά επειδή είναι τα πιο δυνατά, προορίζονται για εξωτερική χρήση.
    Ξέρετε αν υπάρχουν και ακρυλικά εσωτερικής χρήσης?
    Ξέρω επίσης πως έχουν θεσπιστεί απο την ΕΕ ανώτατα όρια στα ΠΕΑ των χρωμάτων(αιωρούμενα μικροσωματίδια) τα οποία φυσικά μεγαλύτερα έχουν τα ακρυλικά κι όχι τα πλαστικά χρ'ωματα.
    Μάλιστα μερικά αναφέρονται ως "ακρυλικό τσιμεντόχρωμα"!
    Ο μάστορας θεωρεί όσα γράφουν "οικολογικό" τα χειρότερα απο πλευράς ποιότητας, εφαρμογής, διάρκειας,
    Μάλιστα θεωρεί οικολογικά και όλα τα "πλαστικά χρώματα εσωτερικής χρήσης"!
    Επειδή λοιπόν δεν πρόκειται να θέσω σε κίνδυνο μικρά παιδιά, για να επιλέξω κάποιο ακρυλικό επώνυμο χρώμα λογικά δεν πρέπει να αναφέρει επάνω το ΠΕΑ του?
    Για παράδειγμα είδα κάποιο φτηνό ανώνυμο "ακρυλικό τσιμεντόχρωμα" να αναφέρει ΠΕΑ 39gr και το ανώτατο επιτρεπόμενο για εξωτερικό χώρο...40gr!
    Μιλάμε για ανώτατο τα 40 για εξωτερικό χώρο!
    Φανταστείτε να το έβαζα αυτό μέσα στο σπίτι μου!

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Εγγραφή
    Jun 2005
    Περιοχή
    Μεγάλο Πεύκο
    Μηνύματα
    152

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από goosey Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξέρω επίσης πως έχουν θεσπιστεί απο την ΕΕ ανώτατα όρια στα ΠΕΑ των χρωμάτων(αιωρούμενα μικροσωματίδια) τα οποία φυσικά μεγαλύτερα έχουν τα ακρυλικά κι όχι τα πλαστικά χρ'ωματα.
    .....
    Για παράδειγμα είδα κάποιο φτηνό ανώνυμο "ακρυλικό τσιμεντόχρωμα" να αναφέρει ΠΕΑ 39gr και το ανώτατο επιτρεπόμενο για εξωτερικό χώρο...40gr!
    Μιλάμε για ανώτατο τα 40 για εξωτερικό χώρο!
    Φανταστείτε να το έβαζα αυτό μέσα στο σπίτι μου!

    τι ειναι τα ΠΕΑ γιατι δεν καταλαβα;
    Αιωρούμενα μικροσωματίδια 40gr; κατι δεν κολλαει...

    Μηπως αιωρούμενα μικροσωματίδια κατα την βαφη μονο;

    Μηπως 40gr στεγνου υλικου παραμενει στον τοιχο απο τα 100gr αρχικου χρωματος;

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη rama
    Όνομα
    Αγγελος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.070

    Προεπιλογή

    Αν έχεις υγρασία (μαύρη) που περνά τον τοίχο, οτι και να κάνεις θα ξαναβγεί. Μόνο με γκρέμισμα-μόνωση-μερεμέτι επισκευής του τοίχου (και μετά πλέον το βάψιμο) γίνεται δουλειά.
    Αν έχεις μούχλα (μύκητες, πράσινη), βάλε χημικό να την καταπολεμήσεις, άσε να ψηθεί όλο το καλοκαίρι το σπίτι, και το φθινόπωρο κάνεις τα βαψίματά σου. Θα πρέπει φυσικά να χρησιμοποιείς πλέον αφυγραντήρες στην περιοχή εκείνη.

    Αυτά με το ακρυλικά, όχι πλαστικά, όχι το έτσι, όχι το άλλο, τα λένε τα μαστόρια για να βγάλουν μεροκάματο τώρα, και ας τρέχεις εσύ πάλι σε μερικούς μήνες.
    Αν δεν διορθώσεις την αιτία της υγρασίας / μούχλας, δεν θα σταματήσει να εμφανίζεται. Ειδικά η υγρασία.

    5 Not allowed! Not allowed!
    The Ramans do everything in threes...
    Arthur C. Clarke

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Αχαία
    Μηνύματα
    2.008

    Προεπιλογή

    και γιατι δεν παιρνεις και δευτη γνωμη η και τριτη απο αλλους μαστορους?
    οσο για την μουχλα υπαρχουν ειδικα αντιμουχλικα χρωματα. βεβαια πριν το βαψιμο πρεπει να κανεις καλο καθαρισμο της μουχλιασμενης περιοχης και πλυσιμο της περιοχης με χλωρινη. η χλωρινη ειναι το Νο 1 για την καταπολεμιση της μουχλας. μου το εχει πει επαγγελματιας βαφεας και το εφαρμοσα σε σπιτι μου που ειχε προβλημα. το αποτελεσμα ηταν εκπληκτικο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Mar 2011
    Περιοχή
    wherever
    Μηνύματα
    26

    Προεπιλογή

    Eννοείται πήρα κι άλλες γνώμες απο μαστόρους αλλά δεν ξέρω τι δουλειά κάνουν- όλοι τελικά είχαν τις ιδιαιτερότητες τους.
    Εννοείται οτι πρώτα θα καθαριστεί η μούχλα.
    Εχω βάλει θερμοπρόσωψη στο σπίτι σε όλους τους τοίχους το φθινόπωρο που πέρασε - η μούχλα είναι οτι έχει απομείνει απο την πρότερη κατάσταση.
    Δεν ξέρω τι ακριβώς είναι τα ΠΟΕ (πτητικές οργανικές ενώσεις)- συγνώμη για το λάθος παραπάνω-τα ανέφερα ως ΠΕΑ, προφανώς είναι τα σωματίδια που εκλύονται μετά την εφαρμογή και στο χρώμα του κοίταξα για παράδειγμα αναφέρεται ως 39g/kgl . Πιθανόν να εννοεί μg και όχι γραμμάρια.
    Δεν θα τα χαλάσουμε εκεί, το βασικό είναι αν υπάρχουν ακρυλικά εσωτερικής χρήσης.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη goosey : 22-05-14 στις 03:32

Παρόμοια Θέματα

  1. περί ασφαλειών ..
    By NOE in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-10-14, 10:35
  2. Περί μπρίζας...
    By ari in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-07-12, 18:35
  3. Περί διόδων
    By Rx/Tx in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-03-12, 17:58
  4. Περί Linear fm
    By manki25 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-12-10, 06:07
  5. Περί PIC
    By sv8cyr in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-06-09, 16:27

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας