Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 8 από 8

Θέμα: η αρχή πάνω στο ρεύμα

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    131

    Προεπιλογή η αρχή πάνω στο ρεύμα

    Καλησπέρα.

    Λυπάμαι που αναγκάζομαι να τοποθετήσω αυτήν την απορία που έχω σ' αυτό το forum. Αυτή τη στιγμή δεν έχω κάπου αλλού να απευθυνθώ. Ελπίζω να μην παραβιάζω κάποιον κανόνα του forum, και ελπίζω να πάρω απάντηση, και να λυθεί η απορία μου, για να προχωρήσω.

    Πρόκειται για τη φόρτιση με επαφή. Παντού διαβάζω ότι η φόρτιση/ηλέκτριση με επαφή γίνεται ανάμεσα σε ένα ηλεκτρικά φορτισμένο σώμα (θετικά ή αρνητικά φορτισμένο), και σ' ένα ουδέτερο. Ας πάρουμε την περίπτωση που το φορτισμένο σώμα Α έχει περίσσεια 4 πρωτονίων. Όταν έρθει σε επαφή με το ουδέτερο Β, τότε, δύο ηλεκτρόνια απ' το Β θα μεταφερθούν στο Α, ώστε, σύμφωνα με το διαμοιρασμό της ενέργειας και την αρχή διατήρησης της ηλεκτρικής ενέργειας, να έχουμε θετικά φορτισμένα Α και Β, και μάλιστα με περίσσεια 2 πρωτονίων στο κάθε σώμα.
    Τώρα, οι απορίες:

    α. Γιατί να μη γίνεται το ανάποδο; Γιατί να μην μετακινούνται ηλεκτρόνια κατά την επαφή απ' το Α στο Β, ώστε το Β να φορτιστεί κι αυτό αρνητικά και το Α να έχει ακόμη περισσότερη περίσσεια πρωτονίων;

    β. Γιατί όταν έρχονται σε επαφή τα Α και Β, να μη γίνεται απολύτως τίποτα; Δηλαδή, το Β να μην πηγαίνει να δώσει καθόλου ηλεκτρόνια, και να κάθεται όπως είναι; Ουδέτερο;

    γ. Εδώ, δεν έχουμε να κάνουμε με το τα άτομα ποιών υλικών είναι τα Α και Β; Αν το Β είναι μεν άτομο ουδέτερο, αλλά από υλικό που συγκρατεί, έστω και τα εξωτερικά του ηλεκτρόνια, με δυνάμεις που να μη μπορεί να τα προσδώσει εύκολα, τότε εδώ ίσως πρέπει να υπολογίσουμε κι άλλους παράγοντας κάτω από τους οποίους γίνεται η επαφή, όπως υλικά, συνθήκες που γίνεται η επαφή (π.χ. αέρας), ή κάτι άλλο. Νομίζω πως αυτό με τα υλικά είναι πολύ σημαντικό, και δεν το είδα πουθενά γραμμένο από τόσα που έχω διαβάσει, και προσπαθώ να καταλάβω όλ' αυτά. Για μένα, άλλο να φέρεις σε επαφή φορτισμένο με ουδέτερο από το ίδιο υλικό, και άλλο από διαφορετικό. Αυτό προσπαθώ να καταλάβω. Τί γίνεται. Για να μην πιάσουμε και την περίπτωση των στιβάδων. Δηλαδή, από ποιά στιβάδα πάνε να φύγουν ηλεκτρόνια. Από κοντινή στον πυρήνα, από πιό απομακρυσμένη;

    δ. Στην ερώτηση (γ) δεν ξέρω τί απάντηση θα δωθεί, γι΄ αυτό και κάνω και αυτήν:τί θα γίνει σε περίπτωση που τα άτομα Α και Β είναι απ' το ίδιο υλικό; Πώς θα μετακινηθούν τα ηλεκτρόνια; Μήπως καθόλου;

    ε. Αν φέρουμε σε επαφή σώματα με μονή περίσσεια στο ένα (π.χ. πρωτόνια). Έχω δει σε φωτογραφίες το εξής:
    άτομο Α:περίσσεια 3 πρωτόνια , τότε αποκτούν περίσσεια 1 το ουδέτερο (Β) και 2 το αρχικό (Α)
    άτομο Α:περίσσεια 5 πρωτόνια , τότε αποκτούν περίσσεια 2 το ουδέτερο (Β) και 3 το αρχικό (Α)

    Δηλαδή, όπως φαίνεται απ' τα παραπάνω (που είναι αυτά που διαβάζω), σε περίπτωση μονής περίσσειας σωματιδίων, η μεταφορά των ηλεκτρονίων σταματά όταν αποκτήσουν διαφορά ένα. Γιατί αυτό; π.χ. στην περίπτωση περίσσειας 5 πρωτονίων, γιατί το Α να μην λάβει 4 ηλεκτρόνια και να του περισσεύει 1 πρωτόνιο, και το ουδέτερο να δώσει αυτά τα 4 ηλεκτρόνια και να έχει περίσσεια 4 πρωτονίων; Γιατί να μη γίνεται έτσι; Ούτε κι αυτό το είδα πουθενά αιτιολογημένο. Μόνο φωτογραφίες.

    Αυτά για την ώρα.

    Καταλαβαίνω ότι πρόκειται για ζητήματα Φυσικής και θεωρίας, φυσικά. Αν κάποιος έχει χρόνο, και δε βαριέται, ας μου δώσει μία βοήθεια, παρακαλώ. Θα είναι πολύτιμη για μένα. Ξεκινώντας να διαβάζω για ηλεκτρισμό, φυσικά, δε μπορώ να προχωρήσω αφήνοντας πίσω μου κενά. Και, βασικά, αυτό γίνεται με ό,τι κι αν θέλει να διαβάσει-ασχοληθεί κανείς.

    Ευχαριστώ!

    Με εκτίμηση,

    Γιάννης

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.614

    Προεπιλογή

    Σπουδάζεις κάτι σχετικό με την επιστήμη;

    Το φορτίο στα σώματα καθορίζεται από τα ηλεκτρόνια της εξωτερικής στιβάδας.
    Αρνητικό φορτίο σημαίνει περίσσεια ηλεκτρονίων στην τελευταία προς τα έξω στιβάδα!
    Θετικό φορτίο σημαίνει έλλειψη ηλεκτρονίων στην τελευταία στιβάδα!

    Τα πρωτόνια ΔΕΝ μεταβάλλονται σε ένα στοιχείο γιατί τότε πολύ απλά έχουμε μετατροπή σε άλλο στοιχείο. Ξαναδές λίγο τον περιοδικό πίνακα για να καταλάβεις τη εννοώ και ψάξε τις έννοιες ατομικός και μαζικός αριθμός.

    Βασική ιδιότητα των στοιχείων είναι να "θέλουν" να συμπληρώσουν την εξωτερική τους στιβάδα ώστε να ισορροπήσουν ηλεκτρικά γι' αυτό συμβαίνει και το φαινόμενο που περιέγραψες (δηλαδή το αρνητικά φορτισμένο αποβάλλει ηλεκτρόνια τα οποία "τραβάει" το θετικά φορτισμένο).

    Το πιο σημαντικό σημείο που πρέπει να κατανοήσεις είναι ότι το φορτίο εξαρτάται από την έλλειψη ή την περίσσεια ηλεκτρονίων στην εξωτερική στιβάδα κι ΟΧΙ από την περίσεια ή έλλειψη πρωτονίων!

    Επίσης, ρίξε μια ματιά για "ασθενείς ηλεκτρικές δυνάμεις (δύναμη συγκράτησης ηλεκτρονίων γύρω από τον πυρήνα) και πυρηνικές δυνάμεις (δύναμη συγκράτησης των σωματιδίων πυρήνα πρωτόνια-νετρόνια).

    Οι πυρηνικές δυνάμεις είναι πολλές τάξεις μεγέθους μεγαλύτερες από της ηλεκτρικές! Κατά τη διάσπαση του πυρήνα (σχάση) ή κατά την ένωση του πυρήνα (σύντηξη) απαιτούνται ή παράγονται τεράστια ποσά ενέργειας και παράγεται ακτινοβολία (βλέπε πυρηνικές βόμβες).

    4 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    131

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

    Δε σπουδάζω κάτι σχετικό με την επιστήμη. Απλά θέλω να κατανοήσω τον ηλεκτρισμό και κατ' επέκταση το ηλεκτρικό ρεύμα. Απ' όσες προσπάθειες έχω κάνει έχω καταλήξει στο συμπέρασμα (τόσο θεωρητικά όσο καί πρακτικά) ότι, αν δεν πιάσω το θέμα απ' το μηδέν, δεν πρόκειται να φτάσω εκεί που θέλω.

    Σχετικά με την απάντησή σου, μου κάλυψε κάποιες σημαντικές απορίες που είχα. Σίγουρα θα ακολουθήσω τις οδηγίες σου σχετικά με τί πρέπει να κοιτάξω για να πάω καί παρακάτω.

    Πάντως, επειδή δεν έχω κάποια βοήθεια από πουθενά αλλού, νομίζω πως θα ξανανεβάσω ερωτήσεις στο παρόν θέμα. Δεν ξέρω πότε, αλλά κατά 99,9% θα ανεβάσω.

    So, keep watching...

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη bchris
    Όνομα
    Χρηστος
    Εγγραφή
    Nov 2011
    Περιοχή
    Lugano
    Μηνύματα
    2.104

    Προεπιλογή



    Τα παραπανω σεμιναρια ειναι απο τον κορυφαιο Walter Lewin του MIT.
    Θα σου λυθει ΚΑΘΕ απορια.

    5 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.964

    Προεπιλογή

    Αυτά που λές δεν γίνονται διότι τότε θα είχες δύο μεταλλικά αντικείμενα διαφορετικού δυναμικού σε επαφή μεταξύ τους. Δηλαδή, στα άκρα ενός βραχυκυκλώματος θα είχες τάση, οπότε θα πέρναγε ρεύμα, και μάλιστα μεγάλο. Και επειδή το ρεύμα είναι μετακίνηση φορτίων, θα εξισορροπούσε τα δυναμικά. Άρα αν υπήρχε διαφορά δυναμικού μεταξύ των δυο σωμάτων, αυτό αυτομάτως οδηγεί στο να μην υπάρχει διαφορά δυναμικού...

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    Λες φορτισμενο ατομο εχει περισεια 4 πρωτονια.
    Γιατι λειπουν απο το ατομο αυτο ηλεκτρονια και μονο ηλεκτρονια.
    α.μονο ηλεκτρονια μετακινουνται με σκοπο την απολυτη ισσοροπια ..
    β.αυτο οφειλεται σε καποια αιτια.πχ αν ακουμπησεις ενα πλαστικο στυλο σε ενα μαλλινο πουλοβερ δεν θα γινει τιποτα.Αν ομως αρχισεις και το τριβεις τοτε η αρχιζουν και φευγουν ηλεκτρονια..
    γ.συνηθως απο την εξωτερικη οπου ειναι πιο ασταθες το ατομο.Εξαρταται απο το ειδος του ατομου και πολλα αλλα ακομα.
    το ατομο δεν φορτιζεται ουδετερο απλα παραμενει ουδετερο .
    δ.αν παραμενουν φορτισμενα μολις ενωθουν θα μετακινηθουν ηλεκτρονια ωστε να γινουν ουδετερα.
    ε.δεν νομιζω να ισχυει γιατι τοτε το ατομο αυτο γινεται κατι αλλο.οτι ειχε/λειπει αυτο θα ζηταει/παρει.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    131

    Προεπιλογή

    Παρακαλώ, ρίξτε μιά ματιά στο αρχειάκι εδώ:

    http://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&...UZSpP1DP4D6aBQ

    Είναι πολύ μικρό. Κάτι KB μόνο.

    Κάποιο μπέρδεμα γίνεται. Μπορεί και να είναι λάθος γραμμένο.
    Πρόκειται για τις σελίδες 6,7,8 (τριβοηλεκτρική κλίμακα). Από "το πάνω μέρος ο αέρας..." (σελ. 6) έως "εκδηλώνουν, όλο και πιό εύκολα, αρνητικό φορτίο" (σελ. 8 ).
    Στο τέλος της σελίδας 7 λέει ότι τα υλικά κάτω από το βαμβάκι, τριβόμενα με τα από πάνω αποκτούν όλο και πιό δύσκολα αρνητικό φορτίο.
    Και αμέσως μετά λέει το αντίθετο. Καθώς κατεβαίνουμε την κλίμακα, τριβόμενα τα υλικά με τα από πάνω αποκτούν όλο και πιό εύκολα αρνητικό φορτίο.
    Το ένα δεν αναιρεί το άλλο; Δεν καταλαβαίνω εγώ κάτι καλά, ή μήπως είναι λάθος γραμμένο;

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    131

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Ρευματοφόρο καλώδιο πάνω στο αυτοκίνητο
    By ΗΝ1984 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-05-17, 14:50
  2. Ερώτηση πάνω στο LM358
    By https in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-05-15, 16:06
  3. pcb τύπωμα στο πάνω μέρος
    By snapster in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-07-12, 16:57
  4. Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-06-11, 21:55
  5. Ρεύμα ηρεμίας στο αυτοκίνητο
    By Zener_ in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-08-09, 17:12

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας