Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 5 από 5

Θέμα: Raw to ntfs

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη The_Control_Theory
    Όνομα
    Tedi
    Εγγραφή
    Apr 2012
    Περιοχή
    Βόλος
    Μηνύματα
    890

    Προεπιλογή Raw to ntfs

    Εχθές ήρθε ένας φίλος μου στο σπίτι και μου ζήτησε να του αντιγράψω κάποια αρχεία από έναν IDE σκληρό δίσκο σε φλασάκι. Όλα έγιναν κομπλέ.
    Μόλις έφυγε παρατηρώ ότι ένας από τους σκληρούς δίσκους μου( SATA ) αντί να είναι ntfs είναι raw και δεν ανοίγει.

    Ψάχνω στο ιντερνετ και βρίσκω αυτό.

    Δεν έχω ελεύθερους σκληρούς δίσκους και θα ήθελα να σώσω τα αρχεία μου. Αν το κάνω αυτό θα χάσω τα αρχεία μου; Υπάρχει κάτι δοκιμασμένο;

    Δηλαδή θα ήθελα να αλλάξω τον σκληρό από raw σε ntfs χωρίς να χάσω τα αρχεία μου.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη Ananias
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    May 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    9

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από The_Control_Theory Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχθές ήρθε ένας φίλος μου στο σπίτι και μου ζήτησε να του αντιγράψω κάποια αρχεία από έναν IDE σκληρό δίσκο σε φλασάκι. Όλα έγιναν κομπλέ.
    Μόλις έφυγε παρατηρώ ότι ένας από τους σκληρούς δίσκους μου( SATA ) αντί να είναι ntfs είναι raw και δεν ανοίγει.

    Ψάχνω στο ιντερνετ και βρίσκω αυτό.

    Δεν έχω ελεύθερους σκληρούς δίσκους και θα ήθελα να σώσω τα αρχεία μου. Αν το κάνω αυτό θα χάσω τα αρχεία μου; Υπάρχει κάτι δοκιμασμένο;

    Δηλαδή θα ήθελα να αλλάξω τον σκληρό από raw σε ntfs χωρίς να χάσω τα αρχεία μου.
    Φαντάζομαι ότι θα έχεις ήδη δοκιμάσει κάποια λύση, αλλά anyway:

    Το πρώτο πράγμα που θα έκανα σε κάθε παρόμοια περίπτωση, είναι να χρησιμοποιήσω ένα από τα δεκάδες live CDs για να αντιγράψω τα περιεχόμενα του σκληρού δίσκου σε κάποιον άλλο. Αναφέρεις βέβαια ότι δεν έχεις ελεύθερους δίσκους, αλλά, αν δε θες να ρισκάρεις τα δεδομένα σου, είναι απαραίτητο να βρεις. Κατόπιν, μπορείς να εφαρμόσεις όποια λύση σου φαίνεται προτιμότερη, έχοντας το κεφάλι σου (σχετικά) ήσυχο.

    ΥΓ: Νομίζω είναι η κατάλληλη στιγμή να αναρωτηθείς: Backup, where are thou?

    0 Not allowed! Not allowed!
    sı ɯǝ1qoɹd ɹnoʎ ʇɐɥʍ ǝǝs ı ʞuıɥʇ ı

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη aeonios
    Όνομα
    Nik
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    2.651

    Προεπιλογή

    Ελπίζω να σε βοηθήσει το λινκ αυτό

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη The_Control_Theory
    Όνομα
    Tedi
    Εγγραφή
    Apr 2012
    Περιοχή
    Βόλος
    Μηνύματα
    890

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ. Η αλήθεια είναι ότι δεν το χω προσπαθήσει ακόμη γιατί ψάχνω κάποιον φίλο μου να μου δανείσει κάποιο ελεύθερο σκληρό.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.615

    Προεπιλογή

    Κατά 99% τα αρχεία σου δεν έχουν πειραχτεί. Από εκεί και πέρα, αν δεν έχεις την εμπειρία και τις γνώσεις για να κάνεις ανάκτηση αυτών των αρχείων καλύτερα να απευθυνθείς σε κάποια εξειδικευμένη εταιρεία του χώρου. Ειδικά αν μέσα στο δίσκο έχεις δεδομένα που δεν μπορείς να τα ξαναβρεις με κανέναν άλλο τρόπο ποτέ (όπως προσωπικές φωτογραφίες, βίντεο, εργασίες κτλ) τότε η επαγγελματική λύση είναι μονόδρομος.

    Αν δε σε ενδιαφέρουν τόσο πολύ τα αρχεία, η πιο απλή λύση για να τα επανφέρεις είναι να κάνεις ένα format στο raw δίσκο έτσι ώστε να επανέλθει το filesystem και μετά να κάνεις unformat με ένα από τα αρκετά προγραματάκια που κυκλοφορούν.

    ΜΗΝ το δοκιμάσεις αν δεν ξέρεις ακριβώς τι πας να κάνεις και θα πρέπει να γνωρίζεις οτί μπορεί να τα χάσεις όλα!

    0 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

Παρόμοια Θέματα

  1. NTFS GPT bootable χορις iso
    By finos in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-09-16, 19:18
  2. NTFS σε FAT32
    By Phatt in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-01-11, 03:35
  3. FAT32 ΣΕ NTFS
    By gdimis in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-02-10, 08:49

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας