Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 33

Θέμα: Buttons για λειτουργια μοτερ

  1. #21
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    12.031

    Προεπιλογή

    Εντάξει μικρά είναι. Βάλε κάποιο μεταγωγικό μπουτόν που να αντέχει το λιγότερο 1 ... 2Α.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #22
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    370

    Προεπιλογή

    Απλά κάτι μου λέει πως στα 12V θα τα τσουρουφλίσεις. (το φαντάζομαι διότι τέτοια μοτεράκια βρίσκεις σε παιχνιδάκια με μπαταρίες maximum 4.5-6V)

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #23
    Μέλος
    Όνομα
    Θάνος
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    128

    Προεπιλογή

    εφτιαξα το κυκλωμα που ηθελα με 2 διακοπτες τυπου κουνιας.(ON-OFF-ON)
    Στο ενα ON δινει +12v(για δεξιοστροφη κινηση) και στο αλλο ON -12v (για αριστεροστροφη κινηση). Το ιδιο αντιστοιχα γινεται και στο αλλο μοτερ.
    Τωρα μεσα απο το ιδιο κυκλωμα θα ηθελα να αναβω και την λαμπα του προβολεα 12v -50w.
    ΛΟΓΙΚΑ (λεω ετσι γιατι η βαρκα οπου θα τοποθετηθει δεν ειναι δικη μου,) συνεπως δεν ξερω τι παιζει με την τροφοδοσια. Αν η τροφοδοσια δεν ειναι 12v σταθερο και ειναι 12v-14.2v οπως στα αυτοκινητα,

    1)τι θα πρεπει να κανω ωστε να μην μου καει η λαμπα?
    2)Τα μοτερ χρειαζονται διοδο για να μην κανουν σε περιπτωση που το ρευμα φτανει 14,2v.Tα μοτερακια ειναι σιγουρα 12v τελικα.
    3)για να βαλω ενα led για την ενδειξη on, χρειαζομαι κατι αλλο περα απο μια αντισταση?

    Ευχαριστω παρα πολυ για την βοηθεια που μου εχετε προσφερεi μεχρι τωρα.


    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #24
    Μέλος
    Όνομα
    Θάνος
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    128

    Προεπιλογή

    σκεφτηκα πως πρεπει να φτιαξω ενα voltage regulator 12v, γιατι η ταση θα ειναι 12-14,2v. Για να δω που θα κινηθω κοιταξα τι αμπερ καταναλωση εχω. Η λαμπα μου λεει πως ειναι 12,8 v 50w 3.9a.
    τα μοτερακια ειναι 12v. σκεφτηκα κατι τετοιο http://www.eleccircuit.com/wp-conten..._regulator.gif αλλα το συγκεκριμενο εχει καταργηθει και θα πρεπει να παιξω με lt1084ct-12 που εχει τις ιδιες προδιαγραφες. επιπλεον θελω να μου πειτε πως η τηλεκατευθυνση που ειχε το L7812CV αναβε την λαμπα καθως και δινει output Μολισ 1,5Α.
    αυτη ειναι η τηλεκαυτευθυνση που ειχε:



    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #25
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    370

    Προεπιλογή

    Για τα μοτερακια αυτο σκεφτομουν κι εγώ, αλλά υπάρχει ένα πρόβλημα. Τα voltage regulators για να λειτουργήσουν σωστά χρειάζονται κάποια διαφορά στην τάση εισόδου και εξόδου (dropout voltage το λένε στο datasheet). Στο συγκεκριμένο (7812) ο κατασκευαστής λέει ότι θες τουλάχιστον 2V μεγαλύτερη είσοδο από ότι έξοδο, αυτό σημαίνει πως δε θα σου σταθεροποιεί σωστά όταν θα τροφοδοτείται με 12V.
    Θα υπάρχουν σίγουρα κάποια regulators που θα έχουν μικρότερο Dropout Voltage αλλά δε γνωρίζω περισσότερα για να σου πω.

    Για την λάμπα ούτε καν θα σε φτάνουν τα A που αντέχει το συγκεκριμένο. Αλλά η λάμπα δε νομίζω να πάθει τίποτε στα 14V. Και οι λάμπες στο αυτοκίνητο 12V λένε, αλλά δε χαμπαριάζουν στα 14 (εκτός αν αυτή η ανοχή περιορίζεται αποκλειστικά στις λάμπες αυτοκινήτου, που δε νομίζω)

    Τέλος για το led, θεωρώ πως ναι μπορείς απλά να το βάλεις απλά με μία αντίσταση (υπολογίζοντας την μέγιστη τάση που θα τροφοδοτηθεί φυσικά και όχι τα 12V)

    Ας πει και κάνας πιο ειδικός κάτι βρε παιδιά

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #26
    Μέλος
    Όνομα
    Θάνος
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    128

    Προεπιλογή

    Νικο σε ευχαριστω για τις πληροφοριες, οποτε για την λαμπα δεν χρειαζεται να παρεμβαλεται τιποτα πριν απο αυτη?. οποτε το 7812 που ειχε απο μονος του ο προβολεας ειναι καθαρα και μονο για τα μοτερακια ετσι?

    Να επισημανω οτι ο προβολεας ειχε τηλεκατευθυνση και ολη αυτη η διαδικασια γινεται γιατι εφτιαξα το παραπανω που θα το ελεγχω αντι της τηλεκατευθυνσης.
    Το ρελε και το ολοκληρωμενο, ειναι δηλαδη μονο για να αναβοσβηνει την λαμπα μεσω τηλεκατευθυνσης? ειχε και λειτουργεια SOS. Εγω στην περιπτωση μου δεν το χρειαζομαι ετσι?

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #27
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    370

    Προεπιλογή

    Δε μπορουμε να ξερουμε με σιγουρια τι εκανε το καθε τι στην πλακετα αν δε δουμε το κυκλωμα. Υποθετικα ομως βλεποντας οτι ο regulator αντεχει 1 το πολυ 1.5A δε μπορει να αναψει 50W λαμπα.
    Δε θελω να σε παρω στο λαιμο μου αλλα πιστευω πως η λαμπα απλα περναει απο το ρελε για να μπορει να δουλεψει με τον τηλεχειρισμο (ο τηλεχειρισμος οπλιζει το ρελε και τροφοδοτειται η λαμπα απο τα 12-14v)
    Δε μπορεις να δεις που συνδεοταν η λαμπα; Να ακολουθησεις το κυκλωμα στην πλακετα και να το βρεις;

    Edit: το lm1084 εχει μικροτερο dropout voltage απο αυτο που εχει η πλαλετα πανω αλλα αφου το ειχε η πλαλετα πανω καο δεν ειχε προβλημα γιατι να εχεις εσυ αν το φτιαξεις; δε ξερω πολλα ομως ξαναλεω!
    Sent from Tapatalk.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη .::Nikos::. : 16-06-14 στις 04:23

  8. #28
    Μέλος
    Όνομα
    Θάνος
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    128

    Προεπιλογή

    An φτιαξωω ενα σταθεροποιητη στα 12v με 5Α ωστε να καλυπτεται και η λαμπα, δεν θα ειναι καλυτερα?

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #29
    Μέλος
    Όνομα
    Θάνος
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    128

    Προεπιλογή

    Ο σταθεροποιητης πιστευω θα πυρωνει. οποτε θα χρειαζεται ψυχτρα!! σκεφτηκα να βαλω εναν πυκνωτη σεχετικα μεγαλουτσικο πριν την εισοδο του κυκλωματος. και μια διοδο γυρω στο 1,5αμπερ στο καθε μοτερ!! ακουω διορθωσεις.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #30
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.015

    Προεπιλογή

    εγώ θα σου έλεγα να μην κάνεις τίποτα από όλα αυτά. ούτε τα μοτεράκια ούτε η λάμπα θα πάθουν τίποτα. η σταθεροποίηση ήταν για το ολοκληρωμένο για να τροφοδοτείτε με σταθερή τάση το κύκλωμα.(έτσι πιστεύω) τα μοτεράκια δεν δουλεύουν και συνέχεια για να φοβάσαι μην πάθουν κάτι. οπότε άποψή μου μην ασχοληθείς με σταθεροποίησις κλπ.

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Push buttons
    By info@kalarakis.com in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-08-17, 00:15
  2. συστημα επιλογης εξοδου για ηχο με buttons
    By ixtlilton in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-01-17, 01:19
  3. βοηθεια για λειτουργια κυκλωματος
    By p_stama in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-12-16, 14:40
  4. κωδικας για λειτουργια μπαρογεννητριας
    By gtzoras in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-06-12, 01:29
  5. Σταθεροποιηση τασης για λειτουργια βυθομετρου
    By thanakos in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-08-11, 01:01

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας