Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 22

Θέμα: Πρόβλημα ψευδοσυναγερμών

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    65

    Προεπιλογή Πρόβλημα ψευδοσυναγερμών

    Καλησπέρα παιδιά!
    έχω εδώ και 2.5 χρόνια ένα σύστημα με paradox sp6000, το οποίο άρχισε να μου κάνει νερά....
    μετά από λίγη ώρα από την όπλιση, μου δίνει συναγερμό και στις δυο ζώνες που είναι πάνω στην ίδια κλέμα (και στην κανονική και στην διπλασιασμένη).
    να αναφέρω πως δεν πρόκειται για ανιχνευτές αλλά για παγίδες.
    το γεγονός ότι δίνει και στις δύο ζώνες ταυτόχρονα με ανησυχεί...έλενξα καλωδίωση όλα κομπλέ
    το ίδιο θέμα έχω και άμα οπλίσω και με ανοιχτές τις ζώνες, μετά από λίγη ώρα θα μου πει πως έκλεισαν θα τις οπλίσει και αμέσως θα αρχίσει ο συναγερμός...
    έχετε καμία ιδέα τι μπορεί να φταίει;

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη stinger
    Όνομα
    Σπυρος
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    ανδραβιδα
    Μηνύματα
    1.372

    Προεπιλογή

    το πρωτο που πρεπει να κανεις ειναι να μετρησεις με ενα πολυμετρο την ωμικη αντισταση των ζωνων βγαζοντας τα καλωδια απο την πλακετα...με αυτον τον τροπο θα εξασφαλισεις οτι δεν φταιει το καλωδιο η οι μαγνητικες επαφες σου...ξεκινα απο αυτο και μετα πας σε επομενη ενεργεια..

    1 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    65

    Προεπιλογή

    ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση!!!
    θα βρω ένα πολύμετρο και θα επιστρέψω με νεότερα!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη σεατ 2
    Όνομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    ΚΙΛΚΙΣ=ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    338

    Προεπιλογή

    τι λέει βρήκε ς τίποτα

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη MAIKLKF
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Αχαρναί
    Μηνύματα
    472

    Προεπιλογή

    Σε όλα αυτά τα συστήματα αυτοματισμού γενικότερα επικρατή μια ανακατωσούρα με τα υλικά που φτιάχνουν αυτά τα κυκλώματα λόγο της διαφοράς των τιμών σε σχέσει με το τι πρέπει να έχει σε τιμές ορισμένων υλικών, Έτσι με μια μικρή ανοχή που πραγματικά πρέπει να μήν ξεπερνά τα όρια σε κάποιες βαθμίδες δυστυχώς όταν αυτά ξεπεράσουν της ανοχές των σχεδίων τότε φέρνουν σε διέγερση την βαθμίδα είτε απο κακό συντονισμό είτε από διαφορά που μπορεί να δημιουργήσουν με των χρόνο στης τιμές κάποια στοιχεία κ.τ.λ

    Για την καλή λειτουργία ενός κυκλώματος ασφαλείας θα πρέπει στο τμήμα της βαθμίδας διέγερσης να ελεγχθούν τα υλικά για την ονομαστική τους τιμή και αν βρεθεί μεγάλη διαφορά απαραίτητα να εξακριβωθεί τι το προκάλεσε Μόνο έτσι θα λύσουμε το πρόβλημα οριστικά

    0 Not allowed! Not allowed!
    SV1 LKF

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη aris k
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    397

    Προεπιλογή

    Καλημέρα και από εμένα να συμπληρώσω και εγώ , ότι όχι μονό εδώ αλλά και σε άλλες χώρες οι εγκαταστάσεις των καλωδίων είναι ότι να είναι , δηλαδή ότι καλώδιο βρουν το περνάνε ,
    Και δεν φτάνει αυτό το περνάνε και παράλληλα με την υψηλή τάση παρέα μέσα στους ίδιους σωλήνες ,όλα αυτά έχουν σαν αποτέλεσμα να μην μπορούμε να κάνουμε διπλασιασμό διότι υπάρχουν μεταβολές των αντιστάσεων καλό θα ήταν να αποφεύγουμε τους διπλασιασμούς η διαφορά του κόστους είναι μικρή προκείμενου να αγοράσουμε ένα πινάκα μεγαλύτερο
    Στην παραπάνω περίπτωση θα πρότεινα αν δεν είναι πρόβλημα με τις επαφές σαν υλικό να βάλεις πλακέτα επεκτάσεις τεσσάρων η οκτώ ζωνών και να τελείωση το πρόβλημα

    0 Not allowed! Not allowed!
    FM 664

  7. #7
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Εγγραφή
    May 2014
    Περιοχή
    ΧΑΛΚΙΔΑ
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή

    Καλημερα ...το προβλημα που εχεις ,εχει να κανει μονο με τις μαγνητικες επαφες, κανουν αναλαμπες ....συχνο φαινομενο .Κανε αντικατασταση των μαγνητικων επαφων σου.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη ggr
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2006
    Περιοχή
    Παλαιο Φαληρο
    Μηνύματα
    1.287

    Προεπιλογή

    Για να σιγουρευτεις καταρχην εαν φταιει ο πινακας, αρχικα κλεισε τις ζωνες πανω στην κλεμμα με τις τερματικες τους αντιστασεις.
    Μετρα επισης τις αντιστασεις για να διαπιστωσεις εαν τυχον ειναι εκτος ανοχης η τιμη τους. Αστο ετσι λιγες μερες να το παρακολουθησεις εαν σου δινει συναγερμους.
    Εαν οχι τοτε εχεις εξασφαλισει οτι ο πινακας ειναι ΟΚ , οποτε προχωρας παρακατω.
    Κοιτα καλωδιωση, συνδεσεις και καλυτερα βαλε καινουριες επαφες. Προτιμησε καλες επαφες, απεφυγε SUNWAVE, μου εχουν δημιουργησει πολλα προβληματα. Μαλιστα πριν μερες πηγα σε εναν πελατη που του εδινε ψευτικους συναγερμους μια επαφη. Εκανα εναν γενικο ελεγχο και στις υπολοιπες. Στις 15 οι 4 ηταν κολλημενες, περα απο αυτη που εδινε ψευδοσυναγερμους, οποτε τις αλλαξα ολες προληπτικα για να εχω ησυχο το κεφαλι μου.
    Επισης παιζει ρολο το υλικο της πορτας/κασας , αν ειναι ξυλο η αλουμινιο δεν υπαρχει προβλημα, αν ομως ειναι σιδερενια τοτε οι επαφες μαγνητιζονται και παρουσιαζουν συχνα δυσλειτουργιες.

    1 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Ραφαηλ
    Εγγραφή
    May 2013
    Περιοχή
    Χανια
    Μηνύματα
    183

    Προεπιλογή

    φιλε μυ αρχικα μετρα με το πολυμετρο την ωμικη αντισταση της ζωνης καλο θα ηταν να την αλαζες ... ελενξε αν το καλωδιο σου ειναι οκ αν δεν περνα κοντα απο καλωδια ρευματος και καλου κακου αλαξε τις επαφες και βαλε αυτες

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη RAFAHL : 02-06-14 στις 05:59

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Ραφαηλ
    Εγγραφή
    May 2013
    Περιοχή
    Χανια
    Μηνύματα
    183

    Προεπιλογή

    καταρχήν ποσους ποντους απεχει ο μαγνιτης απο την επαφη ?????

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας