Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 12

Θέμα: ηλεκτρικό πατίνι

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Στράτος
    Εγγραφή
    May 2014
    Περιοχή
    Κολωνία
    Μηνύματα
    8

    Προεπιλογή ηλεκτρικό πατίνι

    Καλημέρα παιδιά εδώ και ένα χρόνο έχω μετακομίσει Γερμανία και σκέφτηκα για τις κοντινές μου μετακινήσεις να αγοράσω ένα ηλεκτρικό πατίνι. Λοιπόν αγόρασα ένα με ηλεκτρικό κινητήρα 120W και πηγαίνει με 12 χίλ/ώρα έχει ένα χαρτάκι πάνω που γράφει για την μπαταρία 12V/4 5Ahx2. Λοιπόν τι θέλω να ρωτήσω έχω βρει κάτι κινητήρες από 250W έως και 1000w. Μπορώ να αλλάξω κινητήρα ή πρέπει να αλλάξω και μπαταρία και ένα κουτί που έχει που νομίζω είναι ρυθμιστής ρεύματος και ταχύτητας. Και οι κινητήρες που είδα έγραφαν 2700 u/h αλλά αυτό το έγραψε σε κινητήρες και των 100 W αλλά και των 500W. Τέλος αν μπορείτε πείτε μου πως μπορώ να το κάνω να πάει λίγο πιο γρήγορα όχι πάρα πολύ αλλά μέχρι 30 χίλ /ώρα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη nikosp
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Μηνύματα
    963

    Προεπιλογή

    Οπως τα λές είναι
    Για να πάει πιό γρήγορα θα πρέπει να αλλάξεις το μοτέρ , τόν ρυθμιστή αλλά και το σετ μπατταριών με ένα μεγαλύτερο
    Δέν ξέρω αυτό εάν γίνεται η σε συμφαίρει
    Εγώ θα τό άφηνα έτσι όπως είναι
    Αυτό το πατίνι μάλλον έχει πάρει κάποια έγκριση με αυτα τα χαρακτηριστικά εάν τα αλλάξεις δέν θα ισχύει
    Επείσης θα ήθελα να ξέρω αυτό το πατίνι αν μπορεί να κυκλοφορεί στό δρόμο

    2 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Σταύρος
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    171

    Προεπιλογή

    τι ερωτηση ειναι αυτη νικο?και βεβαια μπορει να τσουλαει οπου μπορει να το τσουλαει ο ιδιοκτητης......δεν καταλαβα....εσυ θες για τα παντα,πιστοποιηση ,ιςο ,και εγκριση απο οπουδηποτε?σαν πολυ ευρωπαιος εισαι........σημερα εκανα ενα παιδικο καροτσι που το τραβαω με το ποδηλατο.ολη μερα με το παιδι μου,καναμε βολτες....επρεπε να το περασω απο διαφορα τεστ για να παρω εγκριση για να κανω βολτα το παιδι μου?ημαρτον..............

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Jul 2010
    Περιοχή
    Άρτα
    Μηνύματα
    663

    Προεπιλογή

    Φιλε Σταυρο,το ξερεις οτι αν (χτυπα ξυλο) το καροτσακι τουμπαρη και παθη τιποτα το ΠΑΙΔΙ ΣΟΥ,σε πανε ΦΥΛΑΚΗ?

    1 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη nikosp
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Μηνύματα
    963

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stauros772000 Εμφάνιση μηνυμάτων
    τι ερωτηση ειναι αυτη νικο?και βεβαια μπορει να τσουλαει οπου μπορει να το τσουλαει ο ιδιοκτητης......δεν καταλαβα....εσυ θες για τα παντα,πιστοποιηση ,ιςο ,και εγκριση απο οπουδηποτε?σαν πολυ ευρωπαιος εισαι........σημερα εκανα ενα παιδικο καροτσι που το τραβαω με το ποδηλατο.ολη μερα με το παιδι μου,καναμε βολτες....επρεπε να το περασω απο διαφορα τεστ για να παρω εγκριση για να κανω βολτα το παιδι μου?ημαρτον..............
    Ισως να είμαι και λίγο παραπάνω από μερικούς Ευρωπαίος διότι τα περισσότερα από τα χρόνια της μέχρι τώρα ζωής μου τα πέρασα στήν Ευρώπη
    Ας αφήσουμε τα αστεία πάντως
    Το κάθε αυτοκινούμενο όχημα ιδίως στην Ευρώπη για να μπορέπει να κυκλοφορήσει παίρνει μια πιστοποίηση είτε ISO Της εταιρίας που το κατασκευάζει (δηλαδή είναι κατασκευασμένο από εταιρία που έχει πιστοποίηση ISO για την ποιότητα εργασιών της) είτε εφ όσον κυκλοφορεί στό δρόμο κάποια άδεια από το σχετικό υπουργείο μεταφορών
    Οσο για το καρότσι που κατασκεύασες ισχύουν αυτα που έγραψε ο προηγούμενος

    2 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Σταύρος
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    171

    Προεπιλογή

    αν παθει κατι το παιδι μου,το τελευταιο που με ενδιαφερει ειναι αν θα παω στην μπουζου..........αυτα με τα ιςο και τις πιστοποιησεις,ειναι κολπα για να κρατησουν σε προκαθορισμενα πλαισια την αναπτυξη των "ξενων" προς την κλικα συμφεροντων...........και τα ορια που θετουν,τα αλλαζουν κατα το δοκουν,προς το συμφερον τους............θελουν λιγοτερα κινεζικα στην αγορα?χαμηλωνουν το οριο περιεκτικοτιτας σε σουξου μουξου μανταλακια...οποτε αρκετα προιοντα βγαινουν εκτος.........να μην γραψω για το τι χρημα πρεπει να ριξει ο ενδιαφερομενος ,για να κανει μια πιστοποιηση.........για οσους τα χαφτουν,με γεια τους με χαρα τους...........αναρωτιεμαι ομως,κανατε μηνυση στην γιαγια σας που σας ταιζε στο χωριο ψωμι 4-6 ημερων με προζυμι μιας εβδομαδας,και ολα απιστοποιητα?αλλα δεν εχω και μεγαλες προσδοκιες.....εδω δεχεστε την φορολογια οπως σας την πασαρουν,και πατε και κανετε φορολογικες δηλωσεις...................σε λιγα χρονια,το 1984 του οργουελ,θα ειναι σαν παιδικο(αθωο) παραμυθακι.......(γιατι υπαρχουν και παιδικα ,που δεν ειναι αθωα)

    1 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη betacord85
    Όνομα
    μπαμπης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    2.057

    Προεπιλογή

    http://www.youtube.com/watch?v=3IHdCnoPiok τετοιο εχεις???

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.015

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stauros772000 Εμφάνιση μηνυμάτων
    τι ερωτηση ειναι αυτη νικο?και βεβαια μπορει να τσουλαει οπου μπορει να το τσουλαει ο ιδιοκτητης......δεν καταλαβα....εσυ θες για τα παντα,πιστοποιηση ,ιςο ,και εγκριση απο οπουδηποτε?σαν πολυ ευρωπαιος εισαι........σημερα εκανα ενα παιδικο καροτσι που το τραβαω με το ποδηλατο.ολη μερα με το παιδι μου,καναμε βολτες....επρεπε να το περασω απο διαφορα τεστ για να παρω εγκριση για να κανω βολτα το παιδι μου?ημαρτον..............
    τη ύφος είναι αυτό ρε Στάυρο?
    και από τη ταράτσα αν θέλεις να πετάξεις το παιδί σου δεν χρειάζεσαι αιζο αλλά πάλι στη μπουζου θα πας και ας μην σε νοιάζει η μπουζου.
    ήμαρτον με αυτό το ύφος τον θιγμένων επιτέλους.
    δεν παύεται να αρπάζεστε σε ότι λέει ο άλλος?
    και ναι εκεί είναι ΓΕΡΜΑΝΙΑ δεν είναι Ελλάδα.

    2 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Σταύρος
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    171

    Προεπιλογή

    ποιο ειναι το υφος ρε γιαννη?το οτι δεν ειμαι προβατο,το λες υφος? ε,τοτε ναι εχω υφος......και δεν ζω στην γερμανια αλλα στην ελλαδα........την οποια γερμανια οποτε θελουμε την βαζουμε με τους καλους,οποτε θελουμε την βαζουμε με τους κακους...........αλλα δεν απαντησες ουτε εσυ γιαννη.....εκανες αγωγη στην γιαγια-μαμα σου που δεν μαγειρευε-μαγειρευει κατα ιζο?

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.015

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stauros772000 Εμφάνιση μηνυμάτων
    .....και δεν ζω στην γερμανια αλλα στην ελλαδα........
    το παλικάρι που ρωτά μένει όμως ΓΕΡΜΑΝΙΑ και το λέει. ξέρεις εκεί πως λειτουτγούν οι νόμοι?
    όσω για την προβατήλα ωραία θα σου πω έχεις δίκιο. συγνόμη
    έχω φτιάξει και εγώ ένα πατίνι που τρέχει με 60 πάνω στο πεζοδρόμιο και έχει και 2 λάμες 60 εκατοστά που πετάνε στο πλάι και είναι και καλά ακονισμένες. ποιος το γ@μ@ το ισο.
    κακό κάνω?
    α και τον γιό μου τον κουβαλάω στην μηχανή χωρίς κράνος και τρέχουμε με 200 στην Συγγρού.. ενοχλό κανέναν?
    τι να πω. ότι νανε

    1 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ηλεκτρικά παράθυρα
    By haris_216 in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-06-19, 15:53
  2. ηλεκτρικό go-cart.
    By manos28 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-03-12, 18:40
  3. Ηλεκτρικό Μοτέρ
    By mot in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-03-12, 17:11
  4. Ηλεκτρικό; ποδήλατο
    By makis.civ in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-05-11, 20:57
  5. Ηλεκτρικά Κυκλώματα
    By lef-p in forum Ερωτήσεις Θεωρίας
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-09-08, 21:05

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας