Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 8 από 8

Θέμα: Μπαταρίες Li-Po και Li-Ion / 18650 protected ή unprotected;

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    May 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    10

    Προεπιλογή Μπαταρίες Li-Po και Li-Ion / 18650 protected ή unprotected;

    Καλησπέρα. Καινούριος στο φόρουμ. Φίλος μου το πρότεινε μήπως βρω απάντηση στις απορίες μου.

    Έχω 3 μπαταρίες Li-Po τις οποίες έβγαλα από μπαταρία netbook που δεν φόρτιζε. Η μία έχει τάση 0,8 βολτ, η δεύτερη 1,8 βολτ και η τρίτη 2,4 βολτ. Είναι και οι τρεις για πέταμα ή σώζονται οι δύο τελευταίες για να τις χρησιμοποιήσω σε καμία κατασκευή;
    Βλέπω βίντεο στο youtube όπως αυτό που χρησιμοποιούν αυτό ή αυτό το board για φόρτιση Li-Po μπαταριών αν και το datasheet για το TP4056 λέει πως είναι για Li-Ion μπαταρίες. Κάνουν τα παραπάνω board για να φορτίσω τις Li-Po που έβγαλα από την μπαταρία του netbook;

    Αγόρασα αυτήν τη θήκη power bank και έχω μπερδευτεί αν χρειάζεται protected ή unprotected μπαταρία. Ο ίδιος κύριος εδώ και εδώ λέει πως μπορεί να χρησιμοποιηθεί μόνο με unprotected μπαταρία γιατί το board του power bank έχει protection IC. Δηλαδή όταν υπάρχει protection IC και στο charging board και στην μπαταρία υπάρχει πρόβλημα; Αυτό το power bank διάβασα κάπου ότι σταματάει να λειτουργεί όταν η τάση της μπαταρίας πέσει πολύ χαμηλά, κάτω από 2,75 βολτ. Αν πάρω unprotected μπαταρία δεν θα την χαλάσει αφού επιτρέπει την τάση να πέσει τόσο χαμηλά; Ο κινέζος έμπορος από την άλλη λέει πως το power bank χρειάζεται protected μπαταρία για να μην χαλάσει από over-discharge, τι να πω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.087

    Προεπιλογή

    Τις μπαταρίες που έβγαλες τις πετάς και δεν κάνεις ΚΑΜΙΑ προσπάθεια να τις φορτίσεις.

    Βάλε ότι θέλεις από τους δυο τύπους αφού έτσι κι αλλιώς Κινέζικη πλακέτα ότι και να γίνει χλωμό να λειτουργήσει σωστά. Απλά μην εμπιστεύεσαι και πολύ τέτοιες συσκευές.

    1 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    May 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    10

    Προεπιλογή

    Οκ, θα τις πετάξω λοιπόν.
    Για να γνωρίζω όμως ρωτάω, δύο μπαταρίες Li-Po και Li-Ion με ίδια χαρακτηριστικά γίνεται να μοιραστούν τον ίδιο φορτιστή; Είναι η διαδικασία φόρτισης των δύο τύπων πανομοιότυπη;
    Εντάξει αυτά είναι φτήνιες και δεν είναι να τα εμπιστεύεται κανείς. Σε ένα υποθετικό σενάριο όπου το charging board είναι καλή κατασκευή, υπάρχει όντως πρόβλημα όταν και η μπαταρία και το board έχουν protection IC; Δεν θα λειτουργήσει;
    Για αυτό εδώ τι γνώμη έχεις; Ούτε αυτό είναι να το πολυεμπιστεύομαι;

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.087

    Προεπιλογή

    Ναι ίδιες είναι όλες οι Λιθίου.

    Αν έχει προστασία και η μπαταρία ακόμη καλύτερα απλά δε θα μπορείς να τραβήξεις πάνω από τα όρια της μπαταρίας. Πιο ασφαλές.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2012
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    249

    Προεπιλογή

    ολες οι λιθιου δεν ειναι ιδιες υπαρχουν 3.7,3.6,3.2 liion,limn,lipo,lifepo και αλλες εμενα παντως οτι εχω παρει ,φορτιστες,προστασιες,batery bank εχουν δουλεψει αψογα ,προσοχη σε συνδεσεις θελει και γενικα λογο οτι εχουν ιδιαιτεροτητες σαν μπαταριες.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.087

    Προεπιλογή

    Οι LifePO4 είναι 3.2 ονομαστική, όλες οι άλλες του εμπορίου είναι 3.7 ονομαστική.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    May 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    10

    Προεπιλογή

    Να πω την αλήθεια εγώ μία ανησυχία έχω. Μην σκάσει / πάρει φωτιά η μπαταρία μέσα στο power bank κατά τη φόρτιση ή την χρήση για τροφοδοσία. Μπαταρία δεν έχω πάρει ακόμα γιατί είμαι σε δίλημμα να πάρω με προστασία ή χωρίς. Για την φόρτιση της 18650 μπαταρίας θα έχω και αυτό (το περιμένω να έρθει) αλλά δεν ξέρω αν είναι καλύτερο, χειρότερο ή το ίδιο με το power bank για την φόρτιση.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη john_b
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    2.502

    Προεπιλογή

    Πάρε αυτό, είναι πολύ καλό:

    http://www.ebay.com/itm/Nitecore-Int...item232cde2a25

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. θερμοσυστελλόμενα για μπαταρίες 18650
    By paulk in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-04-17, 15:53
  2. Αγορά 18650 μπαταρίες.
    By BloodDonor89 in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-08-16, 02:43
  3. μπαταριές li-ion 18650
    By teo_GR in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-01-16, 00:27
  4. Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-12-15, 11:14
  5. Μπαταρίες Li-Ion 18650
    By kellis in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-08-12, 11:50

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας