Σελίδα 24 από 43 ΠρώτηΠρώτη ... 14 22 23 24 25 26 34 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 231 έως 240 από 423

Θέμα: ELEKTOR

  1. #231
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.015

    Προεπιλογή

    το μέλος του φόρουμ Μιχάλης (michalism) πρόσθεσε ένα ακόμα φάκελο( Electronics e-books ) μέσα στο γνωστό λινκ με διάφορα ακόμα περιοδικά και βιβλία ηλεκτρονικών και άλλα. πιστεύω πως θα φανούν σε πολλούς χρήσιμα. πχ σε μια γρήγορη ματιά έπεσα πάνω σε αυτό.
    <<isolating high voltage probe for oscilloscopes>> που έχουν γίνει αρκετές συζητήσεις εδώ μέσα για αυτό το θέμα. καλή ανάγνωση.
    Μιχάλη σε ευχαριστούμε.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lepouras : 06-06-16 στις 13:12
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  2. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον lepouras για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    diony (08-06-16), michalism (06-06-16)

  3. #232
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Φάνης
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1

    Προεπιλογή

    Θα ήθελα και εγώ το link. Μαζί με το Ευχαριστώ στέλνω ένα μεγάλο μπράβο σε όλους.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #233
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.015

    Προεπιλογή

    ok...............

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  5. #234
    Μέλος Το avatar του χρήστη FreeEnergy
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Feb 2016
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    850

    Προεπιλογή

    Έχω online σε ιστοσελίδα αρκετό ελεύθερο χώρο. Αν θέλετε μπορώ να φιλοξενήσω εκεί τα περιοδικά και να κάνω και ένα ωραίο ευρετήριο έτσι ώστε ο καθένας να κατεβάζει ότι θέλει ή και όλα αν τα θέλει! Εμένα προσωπικά δεν με ενδιαφέρουν ( αν και θέλω να ασχοληθώ με τα ηλεκτρονικά κάποια στιγμή στο μέλλον ) να βοηθήσω μόνο θέλω!

    1 Not allowed! Not allowed!
    Δεν έχει σημασία πόσο ωραία είναι η θεωρία σου ή πόσο έξυπνος είσαι. Αν δεν επαληθεύεται πειραματικά, είναι λάθος.
    ( Richard Feynman )

  6. #235
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.015

    Προεπιλογή

    free έτσι και αλλιώς δεν έχουμε πρόβλημα χώρου. τώρα αν θέλεις σου δίνω το λινκ και κάνε ότι θέλεις. συνολικά πάντως είναι καμιά 100ρια γιγα. εκτός αν επεξεργαστείς τα σκαναρισμένα και τα μικρύνεις σε χωρητικότητα και πιάσουν λιγότερο.

    Υ.Γ. στο έστειλα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  7. #236
    Μέλος Το avatar του χρήστη FreeEnergy
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Feb 2016
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    850

    Προεπιλογή

    Ωραία λοιπόν. Δώστε μου λίγο χρόνο να το ετοιμάσω. Θα ανεβάσω και τα δικά μου. Θέλω να πιστεύω ότι μέχρι το τέλος της εβδομάδας θα είναι έτοιμο. Αυτό δεν το εγγυώμαι αλλά θα το παλέψω
    Θέλω να πιστεύω ότι ένα ευρετήριο θα είναι μια καλή λύση. Θα μπορείς να δεις συνολικά τι υπάρχει. Να ψάψεις με λέξεις κλειδιά. Επειδή έχω τώρα στην κατοχή μου το newsmagazine.gr πειράζει να είναι εκεί; Το όνομα αυτό μου ...έμεινε εμένα από άλλη υπόθεση.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δεν έχει σημασία πόσο ωραία είναι η θεωρία σου ή πόσο έξυπνος είσαι. Αν δεν επαληθεύεται πειραματικά, είναι λάθος.
    ( Richard Feynman )

  8. #237
    Μέλος Το avatar του χρήστη johny16
    Όνομα
    Ιωάννης
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Αθηνα-Χανια
    Μηνύματα
    352

    Προεπιλογή

    Θα επιθυμούσα να έχω και γω αυτό πολυποθητο λινκ. Σας ευχαριστώ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #238
    Μέλος
    Όνομα
    ΒΑΣΙΛΗΣ
    Εγγραφή
    Nov 2012
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    112

    Προεπιλογή

    παιδια καλησπερα.οποιος μπορει ας μου στειλει το λινκ.
    ευχαριστω

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #239
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.015

    Προεπιλογή

    ok...........
    ok...........

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  11. #240
    Μέλος Το avatar του χρήστη FreeEnergy
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Feb 2016
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    850

    Προεπιλογή Ευρετήριο ηλεκτρονικών βιβλίων και περιοδικών

    Μετά από ...αρκετό καιρό να 'μαι πάλι εδώ με νέα σχετικά με το ευρετήριο. Να σας πω λοιπόν τι έχω κάνει μέχρι τώρα και συγχωράτε την καθυστέρηση αλλά είχα πολλά πράματα να κάνω τον τελευταίο μήνα. Ας ξεκινήσω:


    1. Μετέτρεψα όλα τα PDF αρχεία της Ελληνικής έκδοσης του ΕΛΕΚΤΟΡ σε PDF/text αρχεία από PDF/image που ήταν. Τι σημαίνει αυτό; Δύο πράγματα: α) Μπορείτε να αντιγράψετε κείμενο μέσα από ένα τέτοιο αρχείο και να το επικολήσετε κάπου αλλού. β) Πολύ - πολύ σημαντικό, μπορείτε να ψάξετε μέσα σε αυτά τα αρχεία τώρα.
    2. Ανέβασα τα πρώτα 50 και ετοίμασα τα 25 από αυτά στο www.newsmagazine.gr


    Με απλά λόγια τώρα. Η μετατροπή των PDF/image αρχείων σε PDF/text χρειάστηκε 11 ώρες συνεχούς λειτουργίας του υπολογιστή. Χρησιμοποίησα το Abbyy Fine Reader 12 για οπτική αναγνώριση των εικόνων ( OCR ) και αποθήκευση ξανά σε PDF αλλά αυτή τη φορά με κείμενο. Έτσι λειτουργεί η αναζήτηση και η αντιγραφή - επικόληση. 15000+ σελίδες ήταν! Για μια στιγμή νόμισα ότι δεν θα ολοκληρωθεί η διαδικασία γιατί ο υπολογιστής έμεινε "παγωμένος" χωρίς να ανταποκρίνεται για περίπου 2-3 ώρες. Το άφησα όμως από περιέργεια και τελικά έγινε! Αν υπάρχουν λάθη είναι γιατί είναι μηχανική οπτική αναγνώριση. Το συγκεκριμένο όμως πρόγραμμα είναι πολύ καλο με ποσοστά επιτυχίας πάνω απο 97%.
    Η ιστοσελίδα χρησιμοποιεί το Wordpress με ένα πολύ απλό θέμα χωρίς στυλιστικές υπερβολές. Τα βασικά μόνο! Αν κάποιος θέλει βοήθεια γενικότερα για τη σελίδα και το ευρετήριο ας ρωτήσει εδώ! Επειδή είμαι ακόμη στην αρχή ( μόνο 25 έτοιμα από ...309! Χώρια και άλλα βιβλία που έχω να ανεβάσω εγώ! ) συγχωρέστε την έλλειψη περιεχομένου αλλά υπόσχομαι όσο παιρνάει ο καιρός να εμπλουτίζεται συνέχεια.

    Πρέπει να μελετήσει κανείς πολλά για να ξέρει λίγα.( Montesquieu, 1689-1755, Γάλλος στοχαστής )

    Καλή σας ανάγνωση!

    4 Not allowed! Not allowed!
    Δεν έχει σημασία πόσο ωραία είναι η θεωρία σου ή πόσο έξυπνος είσαι. Αν δεν επαληθεύεται πειραματικά, είναι λάθος.
    ( Richard Feynman )

  12. 4 μέλη ευχαρίστησαν τον FreeEnergy για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    aktis (03-07-16), Antonis12 (01-07-16), Fire Doger (08-07-16), kioan (30-06-16)

Σελίδα 24 από 43 ΠρώτηΠρώτη ... 14 22 23 24 25 26 34 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Elektor (ΕΛΕΚΤΟΡ) καπούτ;
    By SeAfasia in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-10-14, 13:43
  2. elektor
    By kingor83 in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 75
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-10-12, 22:38
  3. Elektor Valve Radio
    By spirakos in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-06-11, 17:33
  4. elektor
    By sabouras in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-08-10, 17:51
  5. Αξιοπιστία elektor
    By pet in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-01-07, 21:09

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is εκτός λειτουργίας
  • HTML: εκτός λειτουργίας