Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 36

Θέμα: analog module synthesizers

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη MAIK721
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    372

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα chip Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση!
    1)Αυτός που το ανέλαβε ήταν και αυτός που μας το πούλησε πριν 33 χρόνια! Δεν ξέρω τι ακριβώς έκανε γιατί βρήκα και άλλες βλάβες κυρίως πολύ κακές ενώσεις. Ισώς αυτή είναι και η αιτία που καήκαν τα τσιπ. Με το που το άνοιξα κάποιες ενώσεις μου μείναν στα χέρια! .Πριν το ανοίξω το έβαλα στην πρίζα και έδινε ρέυμα και το μόνο που άκουσα ήταν ένας στατικός ήχος ο οποίος δυνάμωνε μόνος του
    2)Τα τσιπ δεν υπάρχουν πλέον ,χαθήκαν κάπου στην πορεία .
    Ευχαριστώ για τα λινκ τα έχω ήδη στην watch list απλά έπρεπε να βεβαιωθώ ότι είναι συμβατά.Από το utsource ήδη περιμένω απάντηση από εχθές για το ακριβό M108B1. Νόμιζα ότι θα τα βρώ Ελλάδα πουθενά αλλά αν λέτε ότι είναι σπάνια μάλλον θα κάνω την αγορά απο εξωτερικό20180203_142656.jpg20180203_142805.jpg20180203_142859.jpg20180203_143059.jpg20180203_143130.jpg20180203_143150.jpg

    1 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη MAIK721
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    372

    Προεπιλογή

    Το μοντέλο δεν ξέρω τι ακριβώς έιναι , δεν υπάρχει κάποιο ταμπελάκι με άριθμό. Από αυτά που έψαξα έιναι κάτι μεταξύ diamond και τα τσέχικα ακορντεόν της delco??
    Για τις ενώσεις σκέφτομαι να παραγγείλω ένα τέτοιο σετάκι
    https://www.ebay.co.uk/itm/191932366108 γιατί ίδιους ακροδέκτες δεν μπορώ να βρώ20180203_151422[1].jpg

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MAIK721 : 03-02-18 στις 15:30

  3. #13
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.959

    Προεπιλογή

    αν είστε στην Αθήνα μπορείτε να ρωτήσετε για κονέκτορες (ο Φανός είναι πολύ πιθανό να έχει)
    το τσιπ δεν περιμένω να υπάρχει στην ελλάδα...
    πάντως διατηρώ πολλές επιφυλάξεις ότι τα δύο τσιπ ήταν καμένα... ενώ δεν αποκλείω να μην ήταν κανένα από τα δύο καμένα... άλλωστε οι ηλεκτρολυτικοί πυκνωτές μετά από 35-40 χρόνια που κατασκευάστηκαν έχουν πολύ μεγαλύτερες πιθανότητες να είναι χαλασμένοι απ ότι ένα τσιπ..

    σε ένα απο τα πλήκτρα προς το κέντρο φαίνεται να έχει φύγει το έλασμα της επαφής από τη θέση του (πρέπει να είναι το 4ο FA)

    αυτός ο ήχος μπορει να είναι ακόμα και αυτοταλάντωση από τις γεννήτριες ήχου των drums αφού δεν υπάρχει το m254 να ελέγχει τη γεννήτρια (κανονικά η γεννήτρια παράγει αυτοαποσβενόμενο ήχο αλλά αφού δεν υπάρχει σήμα στην είσοδο μπορεί να αυταλαντώνει τυχαία)

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη chip : 03-02-18 στις 15:51

  4. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη MAIK721
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    372

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ για τον Φανό!! Υποσχέθηκε ότι θα ψάξει και για τα τσιπ αλλά δεν νομίζω ότι θα βρει κάτι.Αν έχει τουλάχιστον τους ακροδέκτες θα μου λύσει τα χέρια!! Αλλο 10 ακροδέκτες και άλλο 50 αν πάρω το σετ!! Φαντάζομαι είναι τύπου molex αυτοί που ψάχνω .Ηδη έχω παραγγείλει την "κατάλληλη " πρέσσα https://www.aliexpress.com/item/JRD1...311.0.0.B7FMv6
    Τους πυκνωτές πέρα από τον οπτικό έλεγχο δεν έχω τις γνώσεις να τους ελέγξω διαφορετικά . Δεν είδα κάποιον φουσκωμένο
    Δεν ξέρω τι έκαναν αυτόι που το πήραν για επισκευή και ειλικρινά δεν θυμάμαι αν μας τα επέστρεψαν ή όχι. Το σίγουρο έιναι ότι δεν υπάρχουν πλέον. Από την άλλη δεν ξέρω γιατί από το service δεν διορθώθηκαν οι κακές ενώσεις
    Να πω ότι το αρμόνιο δεν έπαιξε πάνω από 4-5 χρόνια πριν χαλάσει και σταματήσουν να παίζουν και τα πλήκτρα και τα όργανα. Στάλθηκε στο service του εμπόρου και η διάγνωση ήταν καμμένα τσιπ τα οποιά δεν μπορεσαν να τα βρουν. Εκτοτε παρέμεινε έτσι

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MAIK721 : 03-02-18 στις 16:28

  5. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη MAIK721
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    372

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ και για το Fa ! To έβαλά στην θέση του!

    1 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.959

    Προεπιλογή

    για να ελεγχθούν οι ηλεκτρολυτικοι πυκνωτές (αυτοί είναι που χαλάνε συνήθως) πρέπει κάποιος να έχει όργανο μέτρησης ESR και καπασιτόμετρο. Η άλλη πιο απλή λύση είναι η αλλαγή όλων των ηλεκτρολυτικών πυκνωτών (δεν είναι και πολλοί)

    στείλε ένα ερώτημα σε αυτόν τον πωλητή (από Γερμανία) στο ebay και ρώτησε τον αν έχει m108B1. (πρέπει να έχει) και να σου πει και τιμή. αν σε ικανοποιήσει η τιμή του πες του να το βάλει στο ebay για να το αγοράσεις
    https://www.ebay.com/usr/sh-halbleit...p2047675.l2559

    επίσης σε αυτόν που έχει το Μ254Β1ΑΜ
    https://www.ebay.com/usr/icompplus?_...p2047675.l2559
    στείλε ερώτημα και ρώτησε τον μήπως έχει και το Μ108Β1 (έχω λόγους να πιστεύω ότι είναι μεγάλη πιθανότητα να το έχει)

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη chip : 03-02-18 στις 18:58

  7. #17
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.959

    Προεπιλογή

    http://www.spelektroniikka.fi/p16566-m108b1-en.html

    αλλά δεν είναι σίγουρο αν στέλνει στο εξωτερικό...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη chip : 04-02-18 στις 02:24

  8. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη MAIK721
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    372

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα chip
    να σε ευχαρισατήσω για μια ακόμη μια φορά πάλι για τον χρόνο σου και για όλη την βοήθεια μέχρι τώρα.Πραγματικά το εκτιμώ πάρα πολύ.
    Ο spelektonikka έιναι ήδη στα υπόψην αν και βέβαια ζητάει γύρω στα 15 ευρώ για μεταφορικά.Τα email σε αυτούς που πρότεινες στάλθηκαν και αναμένω απάντηση.
    Aυτό που δεν έχω καταλάβει είναι ποιους ηλεκτρολυτικούς πυκνωτές να αλλάξω γιατί βλέπω πολλά είδη πάνω στις πλακέτες. Μικρούς ,μεγάλους , αξονικούς ή διπλά ποδαράκια κλπ
    20180204_182609AAA.jpg20180204_182642AAA.jpg
    Στις 2 πρώτες φωτό έχω σημειώσει όσους ηλεκτρολυτικούς έχω εντοπίσει.
    20180204_182609.jpg20180204_182642.jpg

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #19
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.959

    Προεπιλογή

    Να σαι καλά....
    η γνώμη μου είναι να αλαχθούν όλοι... βέβαια η διαφορα στα "χρώματα" στη μεγάλη πλακέτα μου δηιουργει μια υποψία μήπως τους άλλαξαν τότε που το πήγες για service (έτσι κι αλλοιώς αυτοί οι μικροί είναι πολύ φθηνοι...) δες αν οι κολήσεις τους διαφέρουν (γυαλίζουν ) σε σχέση με τις υπόλοιπες...

    αν έχεις την ανάλογη εμπειρία θα μπορούσες να δοκιμάσεις την πλακέτα του ενισχυτή/τροφοδοτικού με κάποιο άλλο κύκλωμα και να αποφύγεις την αλλαγή των πυκνωτών της και ταυτόχρονα να αποκλήσεις ότι η βλάβη είναι σε αυτή την πλακέτα. Βέβαια κανονικά θα έπρεπε να μετρήσεις την σταθερότητα της τάσης στην έξοδο του τροφοδοτικού με παλμογράφο (τροφοδοτόντας βέβαια κάτι για να έχει φορτίο)

    Οι μεγάλοι επειδή διαρέονται με μεγάλα ρεύματα και μάλλον είναι της τροφοδοσίας (και του ενισχυτή) έχουν αυξημένες πιθανότητες να μην είναι σε πολύ καλή κατάσταση, αλλά κάποιος από τους μικρότερους είναι πιθανότερο να επιρεάζει περισσότερο τη λειτοργεία του κυκλώματος. Δηλάδή...μπορεί ένας μεγάλος στην τροφοδοσία να μην δουλεύει καλά αλλά να μην εμφανίζετα στη λειτουργία του συνθεσάιζερ κάτι παραπάνω από κάποιος βομβος όταν παίζει σε υψηλή ένταση, ενώ κάποιος μικρός θα μπορούσε να δημουργεί κάποια αυτοταλάντωση σε κάποιο φιλτρο ή να σταματούσε το σήμα ήχου.....

    μέτρα αν είναι σωστές οι τάσεις σε διάφορα σημεία του κυκλώματος (μετά την ανόρθωση, μετά την σταθεροποίηση και την τάση που φτάνει στα ολοκληρωμένα (και σε αυτά που έχουν αφαιρεθεί!!!))

    όταν έστειλες το συνθεσάιζερ για service τι πρόβλημα είχε?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη chip : 04-02-18 στις 19:00

  10. #20
    Μέλος Το avatar του χρήστη MAIK721
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    372

    Προεπιλογή

    Συγνώμμη αλλά δεν είχα τον χρόνο να απαντήσω άμεσα. Πάρα πολλές χρήσιμες πληροφορίες !
    Αν κατάλαβα καλά οι όλοι οι μπλέ μεγάλοι είναι της τροφοδοσίας. Δυστυχώς δεν έχω την κατάλληλη εμπειρία και εξοπλισμό να κάνω το οποιοδήποτε τεστ στις πλακέτες ή τους πυκνωτές. Η εμπειρία μου πάνω στους πυκνωτές περιορίζεται στην επισκευή πυκνωντών μιας οθόνης ή μιας κάρτας γραφικών.

    Αν δεν με απατά η μνήμη μου τα προβλήματα αρχίσαν με την ένταση του ήχου ή οποία όταν αυξομειωνόταν ακουγόταν ένας στατικός ήχος σαν παράσιτα . Μετά, κάποιο από τα 8 όργανα σταμάτησε να παίζει όταν το επελέγαμε.Δεν θυμάμαι άλλες λεπτομέρειες. Νομίζω μετά σιγά-σιγά το πρόβλημα επεκτάθηκε και στα άλλα όργανα ώσπου στο τέλος ότι και να πάταγες δεν έκανε τίποτα. Εχώ την εντύπωση ότι πάνω στα σχηματικά με κόκκινο στυλό κάποιος έχει σημειώσει τα αρχικά προβλήματα.
    Στις πλακέτες μετά από 30 χρόνια δεν μπορώ να διακρίνω κάνενα γυαλιστερό σημείο στις κολλήσεις και ειλικρινά δεν φαίνεται ότι έχει επέμβει κάποιο χέρι.

    Αν και η άλλαγη Ολων των πυκνωτών με βγάζει πέρα από τον προγραμματισμό που είχα κάνει για την επισκευή αν κρίνετε κατά την γνώμη σας ότι είναι απαραίτητη εννοέιται ότι θα την κάνω.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ANALOG DEVICES... και?
    By SRF in forum Ειδήσεις
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-07-16, 22:20
  2. Vu Analog Meter
    By Nicholson in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-10-14, 00:24
  3. ANALOG SIMULATOR
    By ΒΟΥΛΓΑΡΑΚΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-03-09, 22:37
  4. spdif σε analog
    By amiga in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-09-08, 21:08

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας