Σελίδα 1 από 7 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 66

Θέμα: Λογαριασμοί ΔΕΗ και "μαγγανείες" που γίνονται

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη KOKAR
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    Dec 2005
    Περιοχή
    Αργυρουπολη
    Μηνύματα
    6.905

    Προεπιλογή Λογαριασμοί ΔΕΗ και "μαγγανείες" που γίνονται

    ενώ ήμουν μέσα στην καλή χαρά λόγο του 3ημερου που ερχεται αντικρίζω στην πόρτα τον λογαριασμό της ΔΕΗ....τι σκατά λέω, τωρα δεν θα εχει το "χαράτσι" άρα θα είναι μικρότερος, αμ δε ο λογαριασμός ήταν πολύ μεγαλύτερος απο τις άλλες φορές, έβγαλα και συγκρινα τους παλιούς λογαριασμούς και ενω δεν εχει αλλάξει τιποτα στις καταναλώσεις του σπιτιού οι οποίοι ήταν απο 800 έως 1060 KWh, ο τωρινός ήρθε 1818KWh ! Αυτο συνάρτηση με την αύξηση της KWh από 0,07850 σε 0,09460 ήρθε και έδεσε
    οι KWh που έκαψα ειναι σωστές, η πουστια στο ολο θέμα ειναι οτι στο πρώτο τετραμηνο έβαλαν μια τιμη στην τύχη οπότε οταν εγινε η καταμέτρηση φάνηκε η διάφορα με αποτέλεσμα
    α) να χρεωθούν όλες οι KWh με το νεο τιμολόγιο
    β) να αυξηθούν όλες οι "παρελκόμενες" μαλακισμενες χρεωσεις
    γ) να είναι αυξημένος ο ΦΠΑ ....
    και μερικα αλλα που δεν συγκράτησα αλλα ειμαι σίγουρο οτι ο Γιάννης ( lepouras ) θα συμπληρώσει οτι εχω ξεχάσει εγω !

    σήμερα πήγα στην ΔΕΗ και μου ειπαν οτι απο την στιγμή που εχει γινει καταγραφή και δεν μπορώ να αποδείξω το αντίθετο δεν μπορώ να κάνω τιποτα
    ακόμα και οταν τους έδειξα τους παλιούς λογαριασμούς τις ιδιας περιόδου που αποδείκνυε το "λάθος" μου είπαν δεν γίνετε τιποτα

    το πρόβλημα λύνεται μόνο κάνοντας απο εδω και περα την καταγραφή και εισαγωγή του καταμετρητή μόνος μου μέσω του site του ΔΕΔΔΗΕ
    ετσι δεν θα εχω πλεον τουε "έναντι" αλλα μονο εκκαθαριστικους λογαριασμούς

    http://www.deddie.gr/el/kataxwrisi-e...n-metriti_5634

    είναι απλό , βάζεις μονο τον αριθμό της Κωδικός Ηλεκτρονικής Πληρωμής και την ένδειξη του ρολογιου

    https://ivr.deddie.gr/(S(hhtun2qdx0u...5))/Login.aspx

    2 Not allowed! Not allowed!
    Όλα είναι δρόμος.....

  2. 3 μέλη ευχαρίστησαν τον KOKAR για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    αλπινιστης (20-07-15), agis68 (10-06-14), usa (11-06-14)

  3. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη KOKAR
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    Dec 2005
    Περιοχή
    Αργυρουπολη
    Μηνύματα
    6.905

    Προεπιλογή

    αν το πάμε και λιγο παραπέρα μπορούμε να γραφτούμε να περνούμε τους λογαριασμούς σε ηλεκτρονική μορφή κάνοντας απλά ενα account στο παρακάτω site

    https://www.dei.com.gr/Ebill/Login.a...2fMyBills.aspx

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όλα είναι δρόμος.....

  4. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον KOKAR για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    agis68 (10-06-14)

  5. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη KOKAR
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    Dec 2005
    Περιοχή
    Αργυρουπολη
    Μηνύματα
    6.905

    Προεπιλογή

    αλλο ενα που έμαθα λογο του συγκεκριμενου προβλήματος ειναι οτι το σύστημα για την καταγραφή των μετρητών απο εμάς τους ίδιους
    ειναι εδω και πολύ στον "αέρα" αλλα το εχουν σε τόσο χαμηλό προφίλ που ειναι σχεδον σαν να μην υπάρχει
    τυχαίο ? δεν νομιζω

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όλα είναι δρόμος.....

  6. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη chris73
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    370

    Προεπιλογή

    Κώστα κάααααποτε είχα δώσει καταγραφή αλλά πάλι είχα βγει χαμένος (είχα ανεβάσει και εδώ τα στοιχεία μια και είχε και άπιστους Θωμάδες, αλλά δεν βρίσκω το θέμα).

    Εγώ έκανα τότε τι βλάκεια στο δίμηνο να δώσω καταγραφή που ήταν 405kWh, έτσι ανέβηκα κατηγορία και τα πλήρωσα παραπάνω.
    Στο επόμενο δίμηνο είχα πολύ λιγότερα από 400. Έτσι αν το άφηνα με έναντι θα είχα μείνει στην πρώτη κλίμακα στο σύνολο της κατανάλωσης...
    Μόνος ΄μου έχασα! χαχαχα

    Δεν είναι πάντως νομίζω χαμηλού προφίλ η κατάσταση. Το γράφουν και επάνω στους λογαριασμούς αν θυμάμαι καλά. Ας ανοίγουμε τα μάτια μας σε απλά πράγματα.

    *Α! το βρήκα,
    http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=72348

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη chris73 : 10-06-14 στις 21:39

  7. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη KOKAR
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    Dec 2005
    Περιοχή
    Αργυρουπολη
    Μηνύματα
    6.905

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chris73 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κώστα κάααααποτε είχα δώσει καταγραφή αλλά πάλι είχα βγει χαμένος (είχα ανεβάσει και εδώ τα στοιχεία μια και είχε και άπιστους Θωμάδες, αλλά δεν βρίσκω το θέμα).

    Εγώ έκανα τότε τι βλάκεια στο δίμηνο να δώσω καταγραφή που ήταν 405kWh, έτσι ανέβηκα κατηγορία και τα πλήρωσα παραπάνω.
    Στο επόμενο δίμηνο είχα πολύ λιγότερα από 400. Έτσι αν το άφηνα με έναντι θα είχα μείνει στην πρώτη κλίμακα στο σύνολο της κατανάλωσης...
    Μόνος ΄μου έχασα! χαχαχα

    Δεν είναι πάντως νομίζω χαμηλού προφίλ η κατάσταση. Το γράφουν και επάνω στους λογαριασμούς αν θυμάμαι καλά. Ας ανοίγουμε τα μάτια μας σε απλά πράγματα.
    μα ακριβώς αυτο ειναι το πρόβλημα, βάζοντας λιγότερα KW στο έναντι στην τελικό που γίνετε η καταμέτρηση βρίσκουν την διάφορα και σε όλα πάνε κατά διαόλου
    κάτσε να μπει και να γράψει ο Γιάννης ( lepouras ) την άποψη του για το θεμα, τα γνωρίζει πολυ καλύτερα απο εμένα.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Όλα είναι δρόμος.....

  8. #6
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    να πω και εγώ μιας και με φώναξε ο Κώστας να δούμε τη συνέβη(μήπως έχει διαρροές κλπ.)
    τον τελευταίο μήνα από γνωστούς και πελάτες έχω ακούσει πάρα πολλές περιπτώσεις που πάθανε το ίδιο.

    στην ουσία από τον Κώστα και ελάχιστους που κρατούν όλους τους λογαριασμούς τους αυτό που διαπιστώσαμε είναι ότι στο προηγούμενο τετράμηνο(κάποιες φορές και περισσότερα τετράμηνα) μπήκε μια μέτρηση που δεν ανταποκρίνεται με βάση τις γενικές του καταναλώσεις ανά τετράμηνο και κυρίως της αντίστοιχης περιόδου με πέρυσι.
    πχ πέρυσι (9-12 )1080KWh, φέτος (9-12)540KWh ενώ η μέση του κατανάλωση ανά 4μηνο είναι στις 900.

    το συμπέρασμα που έβγαλα μέχρι στιγμής είναι ότι επειδή προσλαμβάνει συμβασιούχους με 5 μηνά η ΔΕΗ για καταμέτρηση αυτό που συμβαίνει είναι να μην κάνουν καλά την δουλειά τους (πες απειρία μέχρι να μάθουν πες ωχ αδερφέ σε 5 μήνες θα είμαι άνεργος τη με νοιάζει) με αποτέλεσμα να γίνετε τις τρελής.
    επίσης ένας άλλος παράγοντας είναι ότι όσες μετρήσεις τις αναλαμβάνουν εργολάβοι , παίρνουν υπαλλήλους που τους πληρώνουν με το κομμάτι(μετρητή) και με τιμή ανά κομμάτι ελάχιστα(λιγότερο από μισώ ευρώ νομίζω). αποτέλεσμα ο (ας πούμε) υπάλληλος για να μαζέψει μετρήσεις να βαράνε νούμερα σε πολλές μετρήσεις στο περίπου με βάση παλαιότερων που βλέπουν και φαίνονται στο μηχάνημα(αντί να τρέχουν από σπίτι σε σπίτι) και σου λέει βάλε κάτι λιγότερο μην μας κάτσει καμιά στραβή και έκανε οικονομία ο άλλος και δεν ταιριάζουν οι μετρήσεις και άσε στην επόμενη να του μετρήσω να βγει η διαφορά.

    το άλλο πρόβλημα είναι ότι ο έναντι βγαίνει υποτίθεται με έναν μέσο όρο των μετρήσεων από τα προηγούμενα και των αντίστοιχων περιόδων αλλά επειδή του Κώστα ο προηγούμενος βγήκε μικρός βγήκε μικρός και ο έναντι με αποτέλεσμα να του έρθουν μαζεμένα και όλα μαζί.
    του έκατσε και η αύξηση τις KWh μαζί με την αύξηση τον εκπομπών διοξειδίου κλπ και με το μάζεμα τώρα σε αυτό το 4μηνό των KWH να του ζητάν να τα πληρώσει με τις τωρινές τιμές.

    λύση στο πρόβλημα δεν ξέρω ποια θα είναι διότι σε άλλες ΔΕΗ που συνέβη το ίδιο δέχτηκαν να μοιράσουν τις KWh με βάσει τους μήνες και τον προηγούμενον καταναλώσεων χωρίς να παραδεχτούν άμεσα ότι δεν έγινε καταμέτρηση(στην Κόρινθο μου έτυχε να έχουν να μετρήσουν σχεδόν 2 χρόνια σε γιαγιά συνταξιούχο το ΟΓΑ και να τις έρθουν 4000-5000 KWh μαζεμένες) και να μειωθεί σημαντικά ο λογαριασμός λόγο αλλαγής κλίμακας κλπ.

    τώρα εκεί που πήγε ο Κώστα επιβεβαίωσε αυτό που λέω χρόνια. το κάθε κατάστημα της ΔΕΗ είναι και αυτόνομο κράτος. ότι θέλουν λένε ότι θέλουν ζητάνε και ότι θέλουν κάνουν.

    Κώστα καλό κουράγιο.

    τώρα ότι άλλη απορία έχετε και μπορώ να την λύσω(ίσως γιατί δεν μπορεί να το εξηγήσει ο Κώστας) ευχαρίστως.
    αν κάποιος έχει βρει λύση με κάνα ινστιτούτο καταναλωτών κλπ να μας το πει να το λέω και εγώ σε όσους παθαίνουν το ίδιο.

    3 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  9. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Πίσω απ' τον ήλιο
    Μηνύματα
    760

    Προεπιλογή

    Αυτο με την καταγραφη και δηλωση μεσω ιντερνετ το κανω απ την πρωτη στιγμη και πληρωνω οτι καιω και οχι οτι γραφουν οι εργαζομενοι των εργολαβων του ΔΕΔΔΗΕ...

    Προσοχη ομως σε κατι μπορουν να σου αλλαξουν κατηγορια χρεωσης KWh βαση απλης αναλογικης που εφαρμοζουν...

    Σε εμενα αλλαξε η τιμη ως εξης: Δηλωσανε την ενδειξη του μετρητη και ειχα καψει 427 KWh σε ενα διμηνο για την ακριβεια 64 μερες (σημαντικος ο αριθμος ημερων) και πηγα σε αλλη καηγορια χρεωσης αυτη που ειναι απο 800-1600 KWh...

    Το γιατι μου αλλαξανε χρεωση υπολογιζεται ως εξης (120 ημερες*427 KWh) / 64 ημερες = 800.625 για 0.625 KWh πηγα σε αλλη τιμη...

    0 Not allowed! Not allowed!
    See me...
    And if my face becomes sincere...
    Beware!!!

  10. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη chris73
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    370

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Fixxxer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτο με την καταγραφη και δηλωση μεσω ιντερνετ το κανω απ την πρωτη στιγμη και πληρωνω οτι καιω και οχι οτι γραφουν οι εργαζομενοι των εργολαβων του ΔΕΔΔΗΕ...

    Προσοχη ομως σε κατι μπορουν να σου αλλαξουν κατηγορια χρεωσης KWh βαση απλης αναλογικης που εφαρμοζουν...

    Σε εμενα αλλαξε η τιμη ως εξης: Δηλωσανε την ενδειξη του μετρητη και ειχα καψει 427 KWh σε ενα διμηνο για την ακριβεια 64 μερες (σημαντικος ο αριθμος ημερων) και πηγα σε αλλη καηγορια χρεωσης αυτη που ειναι απο 800-1600 KWh...

    Το γιατι μου αλλαξανε χρεωση υπολογιζεται ως εξης (120 ημερες*427 KWh) / 64 ημερες = 800.625 για 0.625 KWh πηγα σε αλλη τιμη...
    Aυτό ακριβώς λεω παραπάνω για την μοναδική φορά που έδωσα μέτρηση.

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη rama
    Όνομα
    Αγγελος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.070

    Προεπιλογή

    Σε μένα οι μετρήσεις όλες είναι ρεαλιστικές, μιάς και παρακολουθώ συνέχεια τις ενδείξεις του μετρητή και δεν βλέπω κάτι που να μην ανταποκρίνεται στις πραγματικές συνθήκες.
    Σε κάθε περίπτωση, όσο κουκουρούκου και να είναι ο έναντι, στην εκκαθάριση όλα πάνε εκεί που πρέπει. Η συνολική κατανάλωση της εκκαθάρισης καθορίζει το συνολικό ποσό έναντι+εκκαθάριση. Μπορεί ενδεχομένως σε οριακές καταναλώσεις να ανεβείς κλίμακα στον έναντι, αλλά στην εκκαθάριση αυτό θα ληφθεί υπόψη και ο συνολικός λογαριασμός είναι πάντα ο σωστός.
    Αν έχετε θέμα με τον έναντι, τότε δοκιμάστε την ηλεκτρονική καταχώριση των καταναλώσεων.
    Γενικά να παρακολουθείτε την κατανάλωση και τις ενδείξεις στα ρολόγια.

    0 Not allowed! Not allowed!
    The Ramans do everything in threes...
    Arthur C. Clarke

  12. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Πίσω απ' τον ήλιο
    Μηνύματα
    760

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chris73 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Aυτό ακριβώς λεω παραπάνω για την μοναδική φορά που έδωσα μέτρηση.
    Δεν ηταν η μετρηση λαθος ουτε απο εμενα ουτε απο τον εργαζομενο απλα ετυχε...
    Εγω το κανω για να πληρωνω οτι καιω και οχι τη μια φορα 80 και την αλλη 200 ευρω...
    Κανονικα με τους εξυπνους μετρητες που θα βαλουν πρεπει να σου παιρνουν την ενδειξη συγκεκριμενη ωρα...

    Παλιοτερα αξιζε η καταχωρηση ενδειξης γιατι τα υπολοιπα τελη πχ δικτυο διανομης κλπ ειχαν διαφορετικες κατηγοριες χρεωσης KWh απο οτι η κατηγοριες καταναλωσης...

    0 Not allowed! Not allowed!
    See me...
    And if my face becomes sincere...
    Beware!!!

Σελίδα 1 από 7 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-05-20, 14:51
  2. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-10-14, 17:35
  3. Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-09-14, 17:32
  4. HELP καηκε ενα SMD που πανω εγραφε μονο "2 Χ"
    By dalai in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-08-11, 22:00
  5. Απαντήσεις: 39
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-04-09, 13:43

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας