Σελίδα 4 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4 5 6 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 40 από 66

Θέμα: Λογαριασμοί ΔΕΗ και "μαγγανείες" που γίνονται

  1. #31
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη chrishham
    Όνομα
    Χριστόφορος
    Εγγραφή
    Mar 2017
    Περιοχή
    Γέρακας
    Μηνύματα
    7

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οποτε ενδεχεται να αλλαζεις κατηγορια χρεωσης και ανα διμηνο.
    Ακριβώς.
    Και εκεί μας δίνεται η ευκαιρία να ανταποδώσουμε μια από τις 100 σφαλιάρες που μας ρίχνει η ΔΕΗ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #32
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chrishham Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακριβώς.
    Και εκεί μας δίνεται η ευκαιρία να ανταποδώσουμε μια από τις 100 σφαλιάρες που μας ρίχνει η ΔΕΗ.
    Μπορεις στο διμηνο οπως λες στο παραδειγμα αντι για 1050 να δηλωσεις 990.οποτε πας στην προηγουμενη κατηγορια.Ομως στο επομενο διμηνο στην δικη τους καταμετρηση θα γινει 1100 πχ οποτε θα μπουν στην 2η κατηγορια.Στην ουσια γλυτωσες δηλ.μια κατηγορια/διμηνο.τι θα ανταποδωσεις?σιγα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  3. #33
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη chrishham
    Όνομα
    Χριστόφορος
    Εγγραφή
    Mar 2017
    Περιοχή
    Γέρακας
    Μηνύματα
    7

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορεις στο διμηνο οπως λες στο παραδειγμα αντι για 1050 να δηλωσεις 990.οποτε πας στην προηγουμενη κατηγορια.Ομως στο επομενο διμηνο στην δικη τους καταμετρηση θα γινει 1100 πχ οποτε θα μπουν στην 2η κατηγορια.Στην ουσια γλυτωσες δηλ.μια κατηγορια/διμηνο.τι θα ανταποδωσεις?σιγα.
    Η συγκεκριμένη κατηγορία Βασίλη είναι 36ευρώ διαφορά. Αν σου περισσεύουν καλώς.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #34
    Μέλος Το avatar του χρήστη klik
    Όνομα
    just a click away
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλλλονίκη
    Μηνύματα
    2.555

    Προεπιλογή

    Προσπαθείς να πείσεις για κάτι που δεν διάβασες ή δεν κατάλαβες ή απλά θέλεις να ανεβάσεις την επισκεψημότητα στο site σου; Ή μήπως προσπαθείς να φτάσεις έναν ελάχιστο αριθμό μηνυμάτων για να βάλεις αγγελίες;

    https://www.dei.gr/documents2/custom...20ρεύματος.pdf

    1. Το Οικιακό Τιμολόγιο (Γ1) έχει κλιμακούμενη χρέωση και εφαρμόζεται στο σύνολο της καταναλωθείσας ενέργειας του εκάστοτε τετραμήνου. Αυτόσημαίνει ότι τόσο η χρέωση ανά κιλοβατώρα (kWh) όσο και η χρέωση του παγίου διαφοροποιούνται, ανάλογα με το ύψος της συνολικής τετραμηνιαίαςκατανάλωσης ρεύματος που πραγματοποιήθηκε.
    Μια ματιά στο λογαριασμό ρεύματος σου είναι αρκετή για να καταλάβεις (εκτός αν δεν θέλεις να καταλάβεις ή δεν μπορείς να καταλάβεις) και δεν χρειάζεται να φτάσει στις 100 σελίδες το νήμα.

    Εδώ και χρόνια καταργήθηκε ο υπολογισμός κλίμακας ανα δίμηνο. Μέχρι τότε πράγματι είχε έννοια να υπολογίζεις το ενδιάμεσο και να το συμπληρώνεις ανάλογα. Τώρα ΔΕΝ έχει σημασία.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον klik για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    matthew (12-03-17), mikemtb (12-03-17)

  6. #35
    Μέλος Το avatar του χρήστη alpha uk
    Όνομα
    yiannis
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    nottingham
    Μηνύματα
    1.013


    1 Not allowed! Not allowed!

  7. #36
    Μέλος Το avatar του χρήστη chris73
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    370

    Προεπιλογή

    Και παλαιότερα είχε γίνει κάποια σχετική κουβέντα. Εγώ την είχα πατήσει από την ανάποδη. Έδωσα κατανάλωση στο δίμηνο, αλλά τότε η πρώτη βαθμίδα ήταν ως 800 το τετράμηνο.
    Δίνοντας χωρίς σκέψη την πραγματική ένδειξη στο δίμηνο πέρασα τις 400 και έτσι χρεώθηκα για το δίμηνο με την επόμενη κλίμακα.

    Φυσικά στο εκκαθαριστικό που ήταν στο σύνολο κάτω από 800 έκαναν την πάπια και έβγαλα τα μάτια μου μόνος.
    Και τότε δεν πίστευε κανείς μέσα σε αυτό το φόρουμ και έπρεπε να ανεβάσω φώτο
    http://www.hlektronika.gr/forum/show...l=1#post620893

    Όποιος είναι τόσο σίγουρος πως όλα πάνε με το τετράμηνο ας καταχωρήσει μόνος στο δίμηνο πλασματική ένδειξη μεγαλύτερη που θα τον ανεβάζει κατηγορία.
    τότε θα πάρει πίσω την διαφορά στο τετράμηνο, ...η μήπως όχι???

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #37
    Μέλος Το avatar του χρήστη klik
    Όνομα
    just a click away
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλλλονίκη
    Μηνύματα
    2.555

    Προεπιλογή

    Αλλαξε εδω και μερικα χρόνια λεμε,μπορείς να το καταλάβεις; γιατι δεν το συγκρινεις με τον τωρινο σου εναντι.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #38
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    Εσενα ειχα στο μυαλο μου και συμφωνησα με τον φιλο πιο πανω.Βεβαια και αλλου εχω δει δημοσιευσεις χωρις βεβεια να αναρτησει κανεις λογαριασμο.Τι ισχυει τελικα?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  10. #39
    Μέλος Το avatar του χρήστη klik
    Όνομα
    just a click away
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλλλονίκη
    Μηνύματα
    2.555

    Προεπιλογή

    Μέχρι το 14 (αν θυμάμαι καλα) είχε σημασία και μαλιστα την περίοδο του χειμώνα που έχω μεγάλη κατανάλωση εβαζα στο έναντι (που ηταν μαλακος ο καιρος) υψηλοτερη μετρηση ωστε να γλιτώσω απο το ανεβασμα κατηγορίας στον εκκαθαριστικο. Μετα την πατησαμε γιατι το κατηργησαν τον ενδιαμεσο μηδενισμο κλιμακας και υπολογιζαν στο 4μηνο. Τωρα εχει απ οτι βλέπω μονο δυο κλιμακες για το ρεύμα και 4 για καποιες αλλες παραπλευρες χρεώσεις. Και 10000 kwh να βαλεις θα εχεις πιστωτικο σωστα υπολογισμενο μετα εκτος αν ο προγραμματιστης ητν ιδιος με της Vodafone ππου υο περισευμα χάνεται. ...

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #40
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
    Όνομα
    Νεκταριος
    Εγγραφή
    Jan 2013
    Περιοχή
    ΑΙΓΙΝΑ
    Μηνύματα
    859

    Προεπιλογή

    ξερουν τι κανουν οι κλευτες τωρα ,να πω και εγω την παπαγια μου για διαβαστε αυτο που μου σφυρηξε ενας γειτονας.http://www.tovima.gr/relatedarticles...le/?aid=107050

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 4 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4 5 6 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-05-20, 15:51
  2. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-10-14, 18:35
  3. Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-09-14, 18:32
  4. HELP καηκε ενα SMD που πανω εγραφε μονο "2 Χ"
    By dalai in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-08-11, 23:00
  5. Απαντήσεις: 39
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-04-09, 14:43

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας