Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 31

Θέμα: Νεο κολλητηρι υψηλης ισχυος

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη orck
    Εγγραφή
    Aug 2004
    Μηνύματα
    107

    Προεπιλογή Νεο κολλητηρι υψηλης ισχυος

    Εχω ηδη το Antex 25W, το αγορασα πριν πολλα χρονια κυριως για την καταπληκτικη μυτη του, δεν ειναι σαν καρφι, εχει μια κεκλιμενη επιφαλεια ιδανικη για κολλημα μικροεξαρτηματων. Τωρα ομως θελω να κολλησω μεταξυ τους πολυκλωνα καλωδια σιλικονης AWG10 και AWG12. Δυστηχως η ισχυς ειναι πολυ μικρη για να μπορεσει να κανει την δουλεια. Τι μου προτεινετε; Εχω μια ταση προς Antex ξανα αλλα μονο με παρομοια μυτη, αλλιως δεν εχει νοημα.
    Δοκιμασα και με πιστολι 100W αλλα παλι δεν βολεψε λογω μυτης.
    Επειδη η δουλεια ειναι περιστασιακη δεν υπαρχει περιπτωση να μπορεσω να παρω σταθμο κολλησης.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη katmadas
    Όνομα
    Φανης
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.927

    Προεπιλογή

    flux βαζεις στα καλωδια?
    Πρωτα πρεπει να τα γανωσεις πριν τα ενωσεις.
    οποτε φλουξ-->γανωμα και στα 2 σημεια-->ενωση

    1 Not allowed! Not allowed!
    Καλοκαιρι ειναι αν ετσι νιωθεις....
    www.oramasolutions.com

    Linkedin

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη orck
    Εγγραφή
    Aug 2004
    Μηνύματα
    107

    Προεπιλογή

    Σολντερινη εχει μεσα η κολληση που χρησιμοποιω, μεχρι τωρα δεν ειχα προβλημα προσφυσης της κολλησης με τον καλωδιο, απλα δυσκολευεται πολυ στο AWG12 να φτασει σε μια καλη θερμοκρασια ωστε να αποροφηθει στο εσωτερικο του η κολληση, δεν θελω να σκεφτω τι θα κανει εαν δοκιμασω στο μεγαλο AWG10.
    Το γανωμα ειναι δεδομενο, παντα το κανω.
    Αυτο που προτεινεις ειναι να βουτηξω την ακρη του καλωδιου στο βαζακι με την σολντερινη και οτι θα πιασει καλυτερα; Εαν εχει καταφερει καποιος αλλος AWG10 με αυτον τον τροπο τοτε θα το δοκιμασω. Η συγκεκριμενη κολληση θελω να ειναι καλη γιατι υποτιθεται οτι θα περασουν περιπου 100Α.


    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Σάκης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    ΚΑΒΑΛΑ
    Μηνύματα
    1.592

    Προεπιλογή

    Ενδεχομενως να χρειαζεσαι ενα σταθμο κολλησης που ανεβαζει αρκετη θερμοκρασια.Τα 25 watt του Antex ειναι λιγα.Πιστολι κολλησης εχω κι εγω αλλα ειναι αχρηστο δεν ανεβαζει θερμοκρασια με τιποτα!

    1 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Nίκος
    Εγγραφή
    Apr 2012
    Περιοχή
    Αγ.Δημήτριος
    Μηνύματα
    786

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από orck Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σολντερινη εχει μεσα η κολληση που χρησιμοποιω, μεχρι τωρα δεν ειχα προβλημα προσφυσης της κολλησης με τον καλωδιο, απλα δυσκολευεται πολυ στο AWG12 να φτασει σε μια καλη θερμοκρασια ωστε να αποροφηθει στο εσωτερικο του η κολληση, δεν θελω να σκεφτω τι θα κανει εαν δοκιμασω στο μεγαλο AWG10.
    Το γανωμα ειναι δεδομενο, παντα το κανω.
    Αυτο που προτεινεις ειναι να βουτηξω την ακρη του καλωδιου στο βαζακι με την σολντερινη και οτι θα πιασει καλυτερα; Εαν εχει καταφερει καποιος αλλος AWG10 με αυτον τον τροπο τοτε θα το δοκιμασω. Η συγκεκριμενη κολληση θελω να ειναι καλη γιατι υποτιθεται οτι θα περασουν περιπου 100Α.

    βούτα το καλώδιο στην σολντερίνη
    το έχω κάνει και εγώ (όχι με το καλώδιο που λες), αλλά η σολντερίνη βοηθάει στο να μεταδίδεται πιο εύκολα και πιο γρήγορα η θερμοκρασία από το κολλητήρι στο καλώδιο αλλά μην τσιγκουνεφτής βάλε κάργα σολντερίνη πάνω στο καλώδιο
    δοκίμασε το και δες

    1 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Σάκης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    ΚΑΒΑΛΑ
    Μηνύματα
    1.592

    Προεπιλογή

    βάλε κάργα σολντερίνη πάνω στο καλώδιο δοκίμασε το και δες
    Νικο, η σολντερινη δεν ειναι και οτι καλυτερο για τα καλωδια.Σε βαθος χρονου δημιουργει προβληματα γιατι απλωνεται γυρω απο τις κολλησεις και δημιουργει μια οξειδωση που μπορει να εχει αρνητικα προβληματα.Το καλυτερο γανωμα γινεται πλησιαζοντας το καλωδιο κοντα στη κολληση και ζεσταινοντας κολληση και καλωδι μαζι.Ισως ξοδευεις λιγο παραπανω κολληση αλλα να εισαι σιγουρος οτι στο καλωδιο απλωνεται οση ακριβως κολληση χρειαζεται.

    1 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    12.004

    Προεπιλογή

    Δεν χρειάζεται σολντερίνη. Η μέθοδος που λέει ο Σάκης στο #6 είναι η καλύτερη. Αλλά το κολλητήρι πρέπει να είναι τέτοιο ώστε να μπορεί να ζεστάνει το καλώδιο αντί να παγώνει το καλώδιο το κολλητήρι... Τους τελευταίους μήνες έχω μπλέξει πρώτη φορά στη ζωή μου με ANTEX και πραγματικά είναι για κλάματα... Ξεκίνησα με το παλιό των 18W, έκανε και δεν έκανε δουλειά, μετά κάηκε η αντίσταση και δεν υπάρχει πια η ίδια, βγαίνει στα 15W. Του την έβαλα και φυσικά είναι χειρότερα... Η πρώτη μύτη κράτησε μερικούς μήνες, η δεύτερη που πήρα, σε δυο βδομάδες χάλασε (ήταν άλλο μοντέλο μύτης). Ύστερα μου δώσανε ένα καμένο XS25. Του άλλαξα αντίσταση. Άλλο ψοφίμι από κει. Πήγα να ξεκολλήσω ηλεκτρολυτικούς από τροφοδοτικό τηλεόρασης και δεν μπορούσε να λιώσει την κόλληση... Τελικά τους ξεκόλλησα με άνεση με το C25 της ERSA (είναι κι αυτό 25W) το οποίο είχα αφήσει στην άκρη λόγω χαλασμένης μύτης, με τη χαλασμένη αυτή μύτη, και με μειωμένη τροφοδοσία. Μιλάμε ότι με αυτό το κολλητήρι και με καλή μύτη κολλάς μπάρα χαλκού χωρίς υπερβολές... ERSA και πάλι ERSA... Το μόνο κακό που έχει είναι ότι έχει μόνο δυο τύπους μύτες... Τώρα κοιτάω μήπως βρω μύτη άλλου κολλητηριού που να του ταιριάζει...

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Nίκος
    Εγγραφή
    Apr 2012
    Περιοχή
    Αγ.Δημήτριος
    Μηνύματα
    786

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FILMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν χρειάζεται σολντερίνη. Η μέθοδος που λέει ο Σάκης στο #6 είναι η καλύτερη. Αλλά το κολλητήρι πρέπει να είναι τέτοιο ώστε να μπορεί να ζεστάνει το καλώδιο αντί να παγώνει το καλώδιο το κολλητήρι... Τους τελευταίους μήνες έχω μπλέξει πρώτη φορά στη ζωή μου με ANTEX και πραγματικά είναι για κλάματα... Ξεκίνησα με το παλιό των 18W, έκανε και δεν έκανε δουλειά, μετά κάηκε η αντίσταση και δεν υπάρχει πια η ίδια, βγαίνει στα 15W. Του την έβαλα και φυσικά είναι χειρότερα... Η πρώτη μύτη κράτησε μερικούς μήνες, η δεύτερη που πήρα, σε δυο βδομάδες χάλασε (ήταν άλλο μοντέλο μύτης). Ύστερα μου δώσανε ένα καμένο XS25. Του άλλαξα αντίσταση. Άλλο ψοφίμι από κει. Πήγα να ξεκολλήσω ηλεκτρολυτικούς από τροφοδοτικό τηλεόρασης και δεν μπορούσε να λιώσει την κόλληση... Τελικά τους ξεκόλλησα με άνεση με το C25 της ERSA (είναι κι αυτό 25W) το οποίο είχα αφήσει στην άκρη λόγω χαλασμένης μύτης, με τη χαλασμένη αυτή μύτη, και με μειωμένη τροφοδοσία. Μιλάμε ότι με αυτό το κολλητήρι και με καλή μύτη κολλάς μπάρα χαλκού χωρίς υπερβολές... ERSA και πάλι ERSA... Το μόνο κακό που έχει είναι ότι έχει μόνο δυο τύπους μύτες... Τώρα κοιτάω μήπως βρω μύτη άλλου κολλητηριού που να του ταιριάζει...
    τα ersa μπορεί να είναι ακριβά αλλά δεν σπάνε δεν χαλάνε
    το έχει ένας γνωστός μου 20 χρόνια με μέτρια χρήση ούτε μύτη δεν έχει αλλάξει
    και είναι 25 watt και δουλεύει μια χαρά

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Nίκος
    Εγγραφή
    Apr 2012
    Περιοχή
    Αγ.Δημήτριος
    Μηνύματα
    786

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sakisr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νικο, η σολντερινη δεν ειναι και οτι καλυτερο για τα καλωδια.Σε βαθος χρονου δημιουργει προβληματα γιατι απλωνεται γυρω απο τις κολλησεις και δημιουργει μια οξειδωση που μπορει να εχει αρνητικα προβληματα.Το καλυτερο γανωμα γινεται πλησιαζοντας το καλωδιο κοντα στη κολληση και ζεσταινοντας κολληση και καλωδι μαζι.Ισως ξοδευεις λιγο παραπανω κολληση αλλα να εισαι σιγουρος οτι στο καλωδιο απλωνεται οση ακριβως κολληση χρειαζεται.
    δεν το ήξερα ότι δημιουργεί προβλήματα η σολντερίνη
    απλά σίγουρα βοηθάει να μεταφέρεται πιο γρήγορα η θερμοκρασία το έχω δει στην πράξη !!
    από εκεί και πέρα ότι νομίζει το παιδί ας κάνει !!

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    12.004

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ninolas Εμφάνιση μηνυμάτων
    το έχει ένας γνωστός μου 20 χρόνια με μέτρια χρήση ούτε μύτη δεν έχει αλλάξει
    Δεν ξέρω, πάντως εγώ στη δουλειά έχω χαλάσει 4 μύτες σε 5 χρόνια, καθόλου κακό βέβαια σε σχέση με τα ANTEX που οι μύτες τους είναι και πιο ακριβές από του ERSA!

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ΚΟΛΛΗΤΗΡΙ
    By Apostolh in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 34
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-12-16, 03:28
  2. Αγορα υψηλης ισχυος LED 3 watt διαφορων χρωματων
    By majord in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-01-16, 16:06
  3. Κολλητηρι
    By SY8INL in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-06-15, 22:49
  4. μετασχηματιστης υψηλησ
    By Panοs in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-05-14, 23:15
  5. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-05-11, 09:07

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας