Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 9 από 9

Θέμα: Αγορά κεραίας wi-fi μεγάλης εμβέλειας .

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Λευθέρης
    Εγγραφή
    Jun 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή Αγορά κεραίας wi-fi μεγάλης εμβέλειας .

    Καλησπέρα σας.
    Είμαι αρχάριος τόσο στα τεχνολογικά όσο και στο forum σας, γι'αυτό και ζητώ τα φώτα σας.
    Τα καλοκαίρια μένω σε παράκτια ερημική περιοχή χωρίς πρόσβαση σε κοντινά free wi-fi.Aπέναντί μου σε ευθεία απόσταση 27-35 χλμ. έχω νησί με παράκτια ξενοδοχεία με free wi-fi.
    Ήθελα να μου πείτε αν είναι τεχνικά δυνατή η σύνδεσή μου σ'αυτά, έστω και με χαμηλές ταχύτητες, με μια κεραία μεγ. εμβέλειας 24db (π.χ. την TL-ANT2424B που έχει βεληνεκές λήψης 56 χλμ.).
    Και κάτι ακόμα.Βρίσκομαι σε υψόμετρο 300 μ. και μπροστά μου εκτείνεται η θάλασσα όπως προείπα. Μήπως η θάλασσα επιδρά αρνητικά στη διάδοση του σήματος;
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων και αναμένω απάντησή σας.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη nikosp
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Μηνύματα
    963

    Προεπιλογή

    Η θάλασσα δεν επιδρά αρνητικά στην διάδωση του σήματος wi-fi
    Θα πρέπει να δεις εάν η εκπομπή του σήματος από τα ξενοδοχεία μπορεί να φτάσει σε τόσο μεγάλες αποστάσεις
    Εγώ πιστεύω πώς όχι

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη aris k
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    397

    Προεπιλογή

    οτι και να βαλεις εσυ δεν υπαρχει καμια περιπτωση να παρεις σημα απο τετοια αποσταση με τα απλα Access Point που εχουν τα ξενοδοχεια , χωρις κεραιες που να στελνουν τα σηματα προς εσενα , το θεμα δεν ειναι η αποσταση αλλα τη μηχανηματα εχουν τα ξενοδοχεια

    2 Not allowed! Not allowed!
    FM 664

  4. #4
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.089

    Προεπιλογή

    Ακριβώς αυτό, τι να το κάνεις και το arecibo να φέρεις στο χωριό σου. Βρες από κάπου αλλού.

    Τι έχετε πάθει όλοι με τις ΣΑΒΟΥΡΕΣ τα TP-LINK! Μείνετε μακρυά από τέτοιου είδους πατάτες.

    5 Not allowed! Not allowed!

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον leosedf για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb (24-08-17)

  6. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη betacord85
    Όνομα
    μπαμπης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    2.057

    Προεπιλογή

    ντε και καλα πρεπει να ειναι free?εδω προσπαθουν να κλεψουν απο κανα thomson του γειτονα στα 20 μετρα και δεν μπορουν και εσυ λεσ για χιλιομετρα...στην τελικη περνεις τα στικακια της cosmote h ths wind wε προπληρομενο χρονο και κανεις την δουλεια σου...

    1 Not allowed! Not allowed!

  7. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη SV1JRT
    Όνομα
    Σωτήριος
    Εγγραφή
    Nov 2010
    Περιοχή
    Βύρωνας, Αργυρούπολη
    Μηνύματα
    3.493

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikosp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η θάλασσα δεν επιδρά αρνητικά στην διάδωση του σήματος wi-fi
    Θα πρέπει να δεις εάν η εκπομπή του σήματος από τα ξενοδοχεία μπορεί να φτάσει σε τόσο μεγάλες αποστάσεις
    Εγώ πιστεύω πώς όχι
    ΝΟΜΙΖΕΙΣ..... Η θάλασσα είναι ότι χειρότερο μπορεί να σου κάτσει σε link. Τι να πρωτοπιάσω ?? Χαμηλή ομίχλη ? υδρατμούς ? Σταγονίδια ? κύματα ? αντανακλάσεις ? καράβια ? Διάλεξε και πάρε....

    .

    1 Not allowed! Not allowed!
    Facebook: https://www.facebook.com/profile.php?id=100008496130421
    LinkedIn: http://gr.linkedin.com/in/tzanlissotirios

    Σωτήριος Τζανλής. - SV1JRT


  8. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον SV1JRT για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb (24-08-17)

  9. #7
    Μέλος
    Όνομα
    τεο
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    47

    Προεπιλογή

    Φίλε αυτό που έχεις να κανείς είναι να βρεις κάποιον να σου δανείσει ένα access point panel σαν αυτό που αναφέρεις για να μπορέσεις να κανείς ένα scan να δεις αν μπορείς να δεις κάτι . Τα παιδί έχουν δίκιο εάν τα ξενοδοχεία δεν έχουν κάποια τουλάχιστον εξωτερική κεραία η πυθανοτιτες είναι πολύ λίγες .

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη Dr_Giwrgos
    Εγγραφή
    Nov 2005
    Μηνύματα
    123

    Προεπιλογή

    Αν ακόμη διαβάζεις το θέμα σου τότε έχω να σου αναφέρω τα εξής

    Εχω προσπαθήσει και εγώ να συνδεθώ με απομακρυσμένα router οπου
    υπάρχει χαμηλή βλάστηση λόγω ορεινής περιοχής.....αλλά και θάλλασα.....

    Οι τρόποι ήταν οι εξής τρεις...

    1) Με Grid Antenna
    2) Με bullet + Panel
    3)Με bullet + biquand antenna + δορυφορικό πιάτο----->Δες εδώ


    Τα συμπεράσματά μου είναι τα εξής......

    Οταν η απόσταση σε ευθεία γραμμή είναι 0-5km και με καλή οπτική επαφή τα πράγματα είναι σχετικά καλά
    Οταν η απόσταση είναι 5-20km και με καλή οπτική επαφή παίζουν σημαντικό ρόλο οι περιβαλλοντολογικές συνθήκες(αγωγιμότητα , υγρασία , γενικά τα καιρικά φαινόμενα) λόγω απορρόφησης ενέργειας...


    Σημαντικότερο όμως είναι το tx- rx recieve (Βλέπε απλό παράδειγμα στο 57sec video)
    Εννοώ την ποιότητα εκπομπης και λήψης.
    Δηλαδή αν εσύ έχεις high power εκπομπή (πχ 1watt και πάνω απο 20dbi κεραία) και στοχευμένη
    προς το σημείο που θέλεις να κάνεις λήψη .....όμως αυτός που θέλεις να κάνεις λήψη έχει συνήθως απλό router
    100mw και με κεραία της πλάκας που είναι omni directional τότε
    εσύ μόνο μπορείς να τον βλέπεις και να συνδεθείς μαζί ...αλλά αυτός δεν έχει την δυνατότητα να σου απαντήσει


    Ακόμη παρατήρησα πώς όταν επικέντρωσα την κεραία μου προς αστικό κέντρο το μικρό φάσμα των 2.4ghz είχε φουλάρει απο δίκτυα και το ένα καβαλούσε το άλλο σε ισχύ οπότε πάλι δεν μπορούσα να συνδεθώ με κανένα
    ενώ έβλεπα καμιά 40αριά κ βάλε......

    1 Not allowed! Not allowed!
    Πληροφορήθηκε ο Αριστοτέλης από κάποιον ότι μερικοί τον έβριζαν. Ο φιλόσοφος απάντησε: «Καθόλου δεν με νοιάζει. Όταν είμαι απών, δέχομαι ακόμα και να με μαστιγώνουν».

  11. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    αθήνα
    Μηνύματα
    78

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα, εχω το ίδιο όνειρο και δεν ξέρω πως να το πραγματοποιήσω. Σε χωρίο στην φθοιώτιδα (Πελασγία) δηλαδή να μπορέσω να πιάσω wifi από το free της κοινότητας-δημαρχείο, που είναι για να εξυπηρετεί τους κατοίκους και δουλεύει μια χαρά, απλά το σπίτι το δικό μου είναι περίπου 0,5-1 km από το σημείο εκπομπής και δεν μπορώ να δώ.
    Εχω πρόσβαση στην ταράτσα εννοείται και είναι στο ίδιο υψόμετρο από το δημαρχείο.
    Υπάρχει κανένας τρόπος και με τι εξοπλισμό?

    εχω σκεφτεί και να εβαζα κανενα στικάκι με internet αλλα στην ευρύτερη περιοχή δεν πιάνει καθόλου 3g ουτε lte εννοειται καμίας εταιριας (μονο Ε) και φαντάζομαι δεν θα πιάνει ούτε το στικάκι.

    Ευχαριστώ πολύ

    με λιγο ψαξιμο βρήκα αυτο TP-LINK CPE210 2.4GHZ 300MBPS 9DBI OUTDOOR CPE

    https://www.skroutz.gr/s/10773623/TP-LINK-CPE210-v1.html?keyphrase=TP-LINK+CPE210+2.4GHZ+300MBPS+9DBI+OUTDOOR+CPE

    το οποίο είνα σαφές πως συνδέεται και, αλλα και σε ιστό κεραίας να το βάλω στην ταράτσα δεν θα έχει απευθείας οπτικη επαφή με την κεραία του hotspot (παρεμβάλονται σκεπες σπιτιων). θα δουλέψει λέτε? τελικά η αποσταση ειναι 400μετρα

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη eveles : 24-05-17 στις 13:44

Παρόμοια Θέματα

  1. Αγορά από amazon προϊόντος μεγάλης αξίας.
    By Sthol in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-07-17, 00:32
  2. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-03-13, 06:36
  3. επέκταση εμβέλειας κεραίας κινητού
    By lunatic in forum Συσκευές GSM / GPS / Tablet
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-09, 12:35
  4. Τηλεχειρισμός Μεγάλης Εμβέλειας
    By intellectual in forum Αυτοματισμοί
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-01-07, 14:01

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας