Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 33

Θέμα: Ελεγκτής / Καθαριστής μπουζί

  1. #21
    Μέλος Το avatar του χρήστη Xarry
    Όνομα
    Χάρης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.524

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από agis68 Εμφάνιση μηνυμάτων
    λοιπόν θελατε δεν θέλατε μου το γαμήσατε το θέμα. Είναι μια τακτική που ακολουθείται τα τελευταία 2 χρόνια να λέμε διάφορες παπαριές και με ενοχλεί ιδιαίτερα όταν έχω ζητήσει εκ πρωιμίου (για να σας προλάβω) ότι θέλω απόψεις επι της κατασκευής. Τώρα για το ποιος κάθεται να καθαρίζει μπουζί και ότι υπάρχει έτοιμο απο τη δεκαετία του 70 εγώ τα καταχωρώ αυτά στους όρχεις μου. Και αυτό γιατί αντίστοιχα θα σας έλεγα οτι υπάρχουν ενισχυτές έτοιμοι γιατί να φτιάξετε έναν και να παιδευτείτε....και αμέσως αναιρουμε όλη τη φιλότιμη προσπάθεια του φόρουμ.
    εδώ αυτό το φόρουμ φτιάχτηκε απο ανθρώπους που είχαν μια καύλα.....τη καύλα της ιδιοκατασκευής....λοιπόν μη ξανακούσω για ετοιματζίδικο
    Ωραιος..!!

    Για την ιστορια περι μπουζι (και τελος απο μενα στο θεμα) οταν ενα αυτοκινητο οδηγειται συντηρητικα απο πλευρας στροφων τα μπουζι λαδωνουν-λερωνουν οπως θες πες το. Οταν οδηγειται σ ολο το φασμα των ωφελιμων στροφων οπως προτεινουν οι κατασκευαστες ειδικα σε πολυστροφους κινητηρες τα μπουζι ειναι πολυ πιο καθαρα και για πολυ μεγαλυτερο χρονικο διαστημα. Ακομα και αν λερωθουν "ανοιγωντας" το αμαξι μετα απο λιγο καθαριζουν, προσοχη ομως δεν σημαινει οδηγω με λιγες στροφες για οικονομια και μια στο τοσο παω στον κοφτη μια δευτερα για δευτερολεπτα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #22
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonis_p
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Nov 2005
    Περιοχή
    KM18VB
    Μηνύματα
    3.742

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Xarry Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οταν οδηγειται σ ολο το φασμα των ωφελιμων στροφων οπως προτεινουν οι κατασκευαστες
    Αυτό ποιος κατασκευαστής το προτείνει;

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #23
    Μέλος Το avatar του χρήστη Xarry
    Όνομα
    Χάρης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.524

    Προεπιλογή

    Ολοι. Εξου και ο κοφτης ειναι στις 5-6-7-...15 χιλιαδες στροφες

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #24
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonis_p
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Nov 2005
    Περιοχή
    KM18VB
    Μηνύματα
    3.742

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Xarry Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ολοι. Εξου και ο κοφτης ειναι στις 5-6-7-...15 χιλιαδες στροφες
    Ο κόφτης δεν είναι ..... σύσταση εκ μέρους του κατασκευαστή!!! Ο κόστης είναι ένας τρόπος προστασίας από την καταστροφή!
    Σύσταση σημαίνει να προτείνεις κάτι και αν θέλει ο χειριστής να το υιοθετεί, τον κόφτη δεν έχεις επιλογή να τον παρακάμψεις.
    Οι συστάσεις συνήθως αναφέρονται στο βιβλίο του κατασκευαστή που συνοδεύει το αυτοκίνητο.

    σύσταση





    η σύσταση του γιατρού ήταν να πίνει πολλά υγρά

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #25
    Μέλος Το avatar του χρήστη chrisrer
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Jun 2011
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    184

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από agis68 Εμφάνιση μηνυμάτων
    λοιπόν θελατε δεν θέλατε μου το γαμήσατε το θέμα. Είναι μια τακτική που ακολουθείται τα τελευταία 2 χρόνια να λέμε διάφορες παπαριές και με ενοχλεί ιδιαίτερα όταν έχω ζητήσει εκ πρωιμίου (για να σας προλάβω) ότι θέλω απόψεις επι της κατασκευής. Τώρα για το ποιος κάθεται να καθαρίζει μπουζί και ότι υπάρχει έτοιμο απο τη δεκαετία του 70 εγώ τα καταχωρώ αυτά στους όρχεις μου. Και αυτό γιατί αντίστοιχα θα σας έλεγα οτι υπάρχουν ενισχυτές έτοιμοι γιατί να φτιάξετε έναν και να παιδευτείτε....και αμέσως αναιρουμε όλη τη φιλότιμη προσπάθεια του φόρουμ.
    εδώ αυτό το φόρουμ φτιάχτηκε απο ανθρώπους που είχαν μια καύλα.....τη καύλα της ιδιοκατασκευής....λοιπόν μη ξανακούσω για ετοιματζίδικο
    πες τα χρισοστομε πες τα εχουμε γεμισει εδω με υδημονες και εξυπνακηδες......

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #26
    Μέλος Το avatar του χρήστη nikosp
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Μηνύματα
    963

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από agis68 Εμφάνιση μηνυμάτων
    λοιπόν θελατε δεν θέλατε μου το γαμήσατε το θέμα. Είναι μια τακτική που ακολουθείται τα τελευταία 2 χρόνια να λέμε διάφορες παπαριές και με ενοχλεί ιδιαίτερα όταν έχω ζητήσει εκ πρωιμίου (για να σας προλάβω) ότι θέλω απόψεις επι της κατασκευής. Τώρα για το ποιος κάθεται να καθαρίζει μπουζί και ότι υπάρχει έτοιμο απο τη δεκαετία του 70 εγώ τα καταχωρώ αυτά στους όρχεις μου. Και αυτό γιατί αντίστοιχα θα σας έλεγα οτι υπάρχουν ενισχυτές έτοιμοι γιατί να φτιάξετε έναν και να παιδευτείτε....και αμέσως αναιρουμε όλη τη φιλότιμη προσπάθεια του φόρουμ.
    εδώ αυτό το φόρουμ φτιάχτηκε απο ανθρώπους που είχαν μια καύλα.....τη καύλα της ιδιοκατασκευής....λοιπόν μη ξανακούσω για ετοιματζίδικο
    Δεν φταίς εσύ αλλά φταίμε εμείς που αντί να γράψουμε στους όρχεις μας την κατασκευή που πάς να κάνεις προσπαθούμε να σου υποδείξουμε μια λογική λύση
    Αυτό μετράει και για τα επόμενα θέματα που θα ποστάρεις
    Τουλάχιστον από μέρους μου

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #27
    Μέλος Το avatar του χρήστη agis68
    Όνομα
    Αγις
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑθΗΝΑ Πατήσσια
    Μηνύματα
    2.579

    Προεπιλογή

    Εγω προτεινω και ριχνω ιδεα για μα κατασκευουλα που θελω να παιδευτω να τη κάνω. ετσι για τη χαρά της δημιουργίας...εσύ μπορεις να ξυνεις οτι σε καρουμπαλο διαθέτης



    edit για να μη γραφω νεο ποστ......μήπως να προχωράγαμε λίγο ως προς την υλοποιήση....σαν ιδέα....ειτε σας φαινεται χρήσιμη είτε όχι.....απλά και μόνο επειδή ενδιαφέρει ίσως και μόνο εμένα.....κάποια βοήθεια δηλαδή....Αλλιώς πιστεψτε με εδω μεσα είμαστε μονο για χαβαλέ και κανα πιτογυρο

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη agis68 : 19-06-14 στις 11:15
    "Την Άνοιξη αν δεν τη βρεις τη φτιάχνεις!"
    Οδ.Ελύτης

  8. #28
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonis_p
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Nov 2005
    Περιοχή
    KM18VB
    Μηνύματα
    3.742

    Προεπιλογή

    Μία λύση θα ήταν να γίνεται συνδιαχειριστής όποιος ανοίγει κάποια συζήτηση και να μπορεί να διαγράφει όποια μηνύματα δεν είναι του γούστου του και του χαλάνε το feng shui.

    Είναι αλήθεια πως και εμένα με εκνευρίζουν κάποια μηνύματα που θεωρώ άκυρα σε κάποια θέματα που ξεκινώ. Πώς σας φαίνεται;

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #29
    Μέλος Το avatar του χρήστη betacord85
    Όνομα
    μπαμπης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    2.057

    Προεπιλογή

    καλημερα σε ολους...απτις λιγες φορες που θα συμφωνησω με τον αγη...τι σασ νοιαζει αν υπαρχει ετοιμο στην ινδια η αν ειναι φτηνο η αν ο κινητηρας πρεπει να δουλευει σε ολο το φασμα των στροφων...τεσπα...αγη αν εχεις την καλοσυνη πεσμας ποιον κοντρολλερ θα χρησημοποησεις και αν υπαρχει κανα λνκ για diy κατασκευη για καθαρισμο των μπεκ στα injection...

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #30
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
    Όνομα
    Νεκταριος
    Εγγραφή
    Jan 2013
    Περιοχή
    ΑΙΓΙΝΑ
    Μηνύματα
    859

    Προεπιλογή

    καλημερα στα παλια αυτοκινητα ειχε και εχει νοημα να ξησεις καθαρησεις ενα μπουζι και να το ξανατοποθετισης με την προηποθεση οτι δεν ειναι βραχηκυκλομενω. πχ εγω που εχω 2 παλια αυτοκινιτα ενα τογιοτα του 78 και ενα νισαν του 77 ( ειμαι σε νισι ) του καθαριζω τα μπουζι και τα πλενω με λιγο βενζινι μετα, στα καινουργια αμαξια λογο ηλεκτρονικης και εγκεφαλου εγω προσοπικα θα τα αλλα ζα με και νου ργια αλωστε 2 ευρω το ενα εχει και οι καινουργιες μηχανες ειναι πιο δυσκολες στην προσβαση δεν ειναι οπος οι παλιες .

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ελεγκτής σκίαστρου
    By atsimas in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-11-15, 18:23
  2. Ελεγκτής καλωδίου RJ11
    By manolena in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-10-11, 10:35
  3. Μπουζί
    By liferange in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-08-11, 23:23
  4. PID ελεγκτής
    By Mousakias in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-02-09, 00:48

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας