Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 39

Θέμα: Νέα έκδοση 1.1.0 του Capacitance Meter

  1. #21
    Μέλος Το avatar του χρήστη SV1HAG
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Jun 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    201

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MAIKLKF Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αγαπητέ sv1HAG Γιάννη πολλή θα ήθελα να μετρά και πηνία με ακρίβεια αυτό είναι κάτι πολλή χρήσιμο Τυλίγουμε ένα πηνίο και άντε να ξέρεις τη αυτεπαγωγή έχει αν βρεις χρόνο ρίξε μια ματιά μπας και βρεις κάτι

    Όχι Τίποτε άλλο θα μπουν Μπροστά και τα κολλητήρια που δεν θυμάμαι απο πότε έχω να κολλήσω χα χα χα
    Γιάννη κάνε καμιά κατάσταση, θα περιμένω ψάξε το λίγο ευχαριστώ πολλά 73-51 να είσαι καλά
    Μιχάλη με έβαλες και έπαιξα τώρα το απογευματάκι όλο ιδέες είσαι με το hi hi .Έκατσα και έφτιαξα ένα ταλαντωτή LC με τον LM311 σε breadboard γιατί με τον 555 δεν γίνεται θέλουμε LC κύκλωμα ώστε όταν θα μπαίνει εν σειρά το άγνωστο πηνίο και θα αλλάζει η συχνότητα σύμφωνα με τον αλγόριθμο Lx=1/C(2*π)^2 (1/(f2)^2 – 1/ (f1)^2 ) θα εμφανίζεται η αυτεπαγωγή βέβαια από την σειριακή δεν μπορούμε να μετρήσουμε μεγάλες συχνότητες και έτσι θα έχουμε κάποιο περιορισμό του εύρους των μετρήσεων του οργάνου σε σύγκριση με τα LC meter με pic αυτά δουλεύουν στα 650KHz γιατί για κάθε π.χ. 1nH θα υπάρχει κάποια Hz μείωση της συχνότητας άρα για πολλά nH μπορεί να την μειώσουν εκτός ορίων . Παίζοντας με το LC ευτυχώς είχα πηνία και πυκνωτές στο συρτάρι το έφερα στα 50 KHz γιατί κάπου εκεί είναι το όριο είδα ότι έχω διαφορές συχνότητα του προγράμματος με τον παλμογράφο βλέπε φωτογραφία άρα πρέπει να κατεβάσω την συχνότητα και άλλο . Από εκεί και ύστερα με λίγο παίξιμο θα δω αν μετράμε από 1nH – 1000mH όπως τα περισσότερα LC meter με την χαμηλότερη συχνότητα ή θα χρειασθεί κάποιος εξωτερικός prescaler θα δω μετά από τα μπάνια του ΛΑΟΥ καλό Σεπτέμβριο Μιχάλη 73
    DSCN3286.jpgoscillator.png

    2 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη SV1HAG : 27-06-14 στις 23:15

  2. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον SV1HAG για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    sv1ayb (28-06-14)

  3. #22
    Μέλος Το avatar του χρήστη MAIKLKF
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Αχαρναί
    Μηνύματα
    472

    Προεπιλογή

    καλά ότι και να πω είναι λίγο πολλή σωστά επέλεξες το LM311 η οικογένεια LM είναι σταθερή στης αξίες των τελεστικών έχει αφήσει ιστορία καλή επιλογή

    Με την κατασκευή prescsler θα έχουμε τέλειες μετρήσεις και επιτέλους θα έχω ένα τέλειο πηνιόμετρο εσένα

    0 Not allowed! Not allowed!
    SV1 LKF

  4. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον MAIKLKF για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    sv1ayb (28-06-14)

  5. #23
    Μέλος Το avatar του χρήστη SV1HAG
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Jun 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    201

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MAIKLKF Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλά ότι και να πω είναι λίγο πολλή σωστά επέλεξες το LM311 η οικογένεια LM είναι σταθερή στης αξίες των τελεστικών έχει αφήσει ιστορία καλή επιλογή

    Με την κατασκευή prescsler θα έχουμε τέλειες μετρήσεις και επιτέλους θα έχω ένα τέλειο πηνιόμετρο εσένα

    Δεν τον επέλεξα εγώ τον LM311 τον έχουν επιλέξει πολύ πιο μπροστά άλλοι που έχουν κατασκευάσει LC meter με pic . Ο σκοπός μου και η φιλοσοφία μου είναι να κατασκευάσουμε εύκολα όργανα με καλή και ελεγχόμενη ακρίβεια και να χρησιμοποιούμε το pc αντί για pic γιατί άμα μπλέξουμε με pic αυτός που θα θέλει να το φτιάξει να χρειάζεται και programmer για να φορτώσει το hex ιστορίες για αγρίους , εμένα δεν με χαλνάει να γράψω πρόγραμμα για LC Meter σε pic γιατί έτσι και αλλιώς δεν χρησιμοποιώ άλλων hex αν είναι η κατασκευή να γίνει με pic αλλά το θεωρώ κατασκευαστικά πιο δύσκολο και οικονομικά πιο δαπανηρό αν η κατασκευή γίνει με pic ενώ με το pc μέσου rs232 το κόστος των υλικών που είδες στην φωτογραφία πάνω στην breadboard δεν ξεπερνά τα 3-4 ευρώ 0,5 ευρώ έχει ο LM311 και 4 πυκνοτάκια και άλλες τόσες αντιστάσεις και ένα rs232 πλακέτας . Ο prescaler δεν δημιουργεί τέλειες μετρήσεις απλά διαιρεί .Τα περισσότερα LC meter όπως έγραψα παραπάνω μετράνε από 1nH – 1000mH δεν πήρα χαρτί και μολύβι για να δω αν χρειάζεται prescaler πηγαίνοντας σε υπολογιστή LC στο ίντερνετ είδα ότι κατά πάσα πιθανότητα δεν θα χρειασθεί . Και με το αρχικό κόστος των 4 ευρώ θα έχουμε L meter . Για τον εξής λόγο αν κατεβάσω την συχνότητα του ταλαντωτή στα 41 KHz χρησιμοποιώντας για LC L=150uH & C = 100nF και εκεί λογικά πρέπει να έχουμε ταύτιση συχνότητας παλμογράφου και προγράμματος εάν π.χ. προσθέσουμε ένα πηνίο ενός 1nF βάζοντας στον υπολογιστή της ιστοσελίδας L= 150,001 uH & C=100nF θα έχουμε μια f2= 41.093492626019525 ΚHz με f1= 41.0936296040 ψηλοδιαφορά το όργανο θα δείξει μέχρι την συχνότητα 41093 Hz αν αλλάξω το κώδικα και δείξει όπως η ιστοσελίδα θα βαρύνει πολύ και θα κολλάει ο υπολογιστής αλλά από 9 nH θα μετράει γιατί η f2 = 41.0923968506 το πρόγραμμα θα δείξει 41092 Hz άρα έχουμε διαφορά 1 Ηz για το οποίο ο αλγόριθμος θα βγάλει κάποιο αποτέλεσμα . Στην συνέχεια παίζοντας με τον υπολογιστή της ιστοσελίδας βρήκα το ανώτερο όριο για τα 41 KHz τα 200mH . Άρα αν στα 41 KHz έχουμε ταύτιση συχνότητας με τον παλμογράφο το όργανο θα μετράει από 10nH – 200mH μέσα στα ραδιοερασιτεχνικά όρια αυτεπαγωγής δεν μας χρειάζεται να μετράει παραπάνω όλα αυτά βέβαια θεωρητικά όταν θα ασχοληθώ σοβαρά με το θέμα θα τα πούμε.

    3 Not allowed! Not allowed!

  6. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον SV1HAG για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    SeAfasia (27-06-14), sv1ayb (28-06-14)

  7. #24
    Μέλος Το avatar του χρήστη MAIKLKF
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Αχαρναί
    Μηνύματα
    472

    Προεπιλογή

    πολλή καλή η θεωρία σου και αφού έχουμε επεξεργαστή απο το PC θα έχουμε και απόλυτη ακρίβεια θα το δούμε στην πράξη
    Είμαι και εγώ της Άποψης για οικονομικές ιδέες Αλλά μερική έχουν άλλοι άποψη και προσπαθούν να την επιβάλουν
    Αυτό που θέλω να τονίσω είναι ότι με αυτόν τρόπο θα έχουμε κατασκευές δικές μας και όλα καλά
    Για παλμογράφο δεν το συζητάμε έκανα μια αγορά περίφημη
    Πήρα έναν Fluke τετρακάναλο μέχρι τους 100 Μhz φοβερό Μηχάνημα καλή αγορά

    0 Not allowed! Not allowed!
    SV1 LKF

  8. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον MAIKLKF για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    sv1ayb (28-06-14)

  9. #25
    Μέλος Το avatar του χρήστη SV1HAG
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Jun 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    201

    Προεπιλογή

    Μιχάλη ωραίο εργαλείο πήρες θα το βλέπει ο συντονιστής Κων/ντίνος και θα ζηλεύει χιχιχιχι αυτή είναι η φιλοσοφία που λες έχοντας αγοράσει ένα αξιόπιστο βολτόμετρο ως αναφορά φτιάχνεις τα υπόλοιπα όργανα σου , είπαμε το μόνο που μπορούμε να μετρήσουμε είναι η τάση τώρα αφού εσύ αγόρασες fluke παλμογράφο θα μετράς την τάση από τον παλμογράφο δεν θα χρειασθεί να αγοράσεις fluke πολύμετρο ως όργανο αναφοράς χιχι. Μιχάλη κατέβασα και άλλο την συχνότητα κάτω από τα 40KHz όπως το περίμενα αρχίζει η ταύτιση του προγράμματος και παλμογράφου ίσως να θέλει και λίγο ακόμα κατέβασμα πάντως βαδίζουμε σε σωστό δρόμο βέβαια το αποτέλεσμα θα μας κρίνει oscillator1.png

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη SV1HAG : 27-06-14 στις 23:10

  10. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον SV1HAG για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    sv1ayb (28-06-14)

  11. #26
    Μέλος Το avatar του χρήστη MAIKLKF
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Αχαρναί
    Μηνύματα
    472

    Προεπιλογή

    Μην λες τέτοια χα χα χα θα των φάει η ζήλια χα χα χα και ξέρες γιατί; οχι γιατί δεν μπορεί να το αγοράσει αλλά γιατί το αγόρασα εγώ καλός είναι Απλά λίγο περίεργος δεν παρεξηγώ χα χα χα
    κατέβασες και άλλο την συχνότητα καλό αυτό άστο τώρα και το πιάνεις αύριο πάλι με καθαρό μυαλό
    και με σταθερή διαίρεση το πας όπου θές (Σχήμα λόγου )και όχι αλόγου που λέει και χαρι κλήν χα χα χα
    Να ψηφίσει η κατσίκα του γείτονα λέει τώρα ο Κωνσταντίνος χα χα χα δεν πιστεύω να κάνει και βουντού χα χα χα
    να είστε καλά έχω πεθάνει στα γέλια δεν μπορώ να γράψω Αντε καλά τώρα
    Για να Σοβαρευτούμε με το λάπτοπ θα έχω πρόσβαση και εκτός εργαστηρίου πώς το βλέπεις καλό
    Πάντως είναι πολλή καλό να έχουμε σαν επεξεργαστή των υπολογιστή γιατί Μπορεί να έχει ενα μειονέκτημα αλλά έχει πολλά
    καλά και το κυριότερο απλές κατασκευές με μυαλό σαν ιδέα και μετά οτιδήποτε άλλο

    Μετά απο αυτό που είδες στον παλμογράφο έχω και το service manual του πολύμετρου και πρέπει κάπια μέρα να το σετάρο
    είναι ένα Mastech ms 8222h

    Εδώ να δεις Ζήλιες χα χα χα


    0 Not allowed! Not allowed!
    SV1 LKF

  12. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον MAIKLKF για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    sv1ayb (28-06-14)

  13. #27
    Μέλος Το avatar του χρήστη SV1HAG
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Jun 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    201

    Προεπιλογή

    Μιχάλη εντέλει από τα πολλά πειράματα τα οποία είχαν επιτυχία το όργανο LC meter θα φτιαχτεί θα μετράει και χωρητικότητα από 100nF -10000uF ένα μεγάλο κομμάτι του κώδικα του προγράμματος το έχω τελειώσει αλλά η τελειοποίηση του οργάνου θα γίνει μετά τα μπάνια του ΛΑΟΥ και ή ανάρτηση στο blog μου και εδώ θα αργήσει λίγο γιατί θα το στείλω πρώτα στο περιοδικό SVNEA το οποίο αν έχεις μάθει προκήρυξε διαγωνισμό συγγραφής τεχνικών άρθρων βλέπε εδώ Και επειδή το project αξίζει να διαγωνισθεί γιατί είναι πρωτότυπο δεν υπάρχει LC meter χωρίς μικροελγκτή και μόνο με την RS232 του PC όλες οι κατασκευές είναι με μικροελγκτή θα κάνουμε υπομονή γιατί ο όρος ανέκδοτο άρθρο είναι δεσμευτικός .
    Πάρε και μια ιδέα δοκιμής πηνίου ονομαστικής τιμής 100uH
    LC_Meter.png LC_Meter1.png

    4 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη SV1HAG : 28-06-14 στις 13:03

  14. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον SV1HAG για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    sv1ayb (28-06-14)

  15. #28
    Μέλος Το avatar του χρήστη MAIKLKF
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Αχαρναί
    Μηνύματα
    472

    Προεπιλογή

    Γιάννη τι να πω , Ότι και να πω είναι λίγο καλή επιτυχία και στο διαγωνισμό σε θέλω μέσα στους καλύτερους να ξέρεις οτι
    είσαι μέσα σε αυτούς

    Τώρα όσο για το όργανο μην βιαστής να βγει κάτι καλό Αυτά είναι τα καλά θα περιμένω με αγωνία και θα τα πούμε

    0 Not allowed! Not allowed!
    SV1 LKF

  16. #29
    Μέλος Το avatar του χρήστη SV1HAG
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Jun 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    201

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MAIKLKF Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιάννη τι να πω , Ότι και να πω είναι λίγο καλή επιτυχία και στο διαγωνισμό σε θέλω μέσα στους καλύτερους να ξέρεις οτι
    είσαι μέσα σε αυτούς

    Τώρα όσο για το όργανο μην βιαστής να βγει κάτι καλό Αυτά είναι τα καλά θα περιμένω με αγωνία και θα τα πούμε
    Θα σε αφήσω με την αγωνία δεν χρειάστηκε να μην βιαστώ γιατί βγήκε καλό σήμερα το τεστάρισα και σε ένα πείραμα που μας ενδιαφέρει εμάς τους ραδιοερασιτέχνες πήρα έναν φερρίτη FT82 - 43 τυλίγω με σύρμα 6 στροφές ανοίγω το πρόγραμμα mini ring core calculator και μου βγάζει για 6 στροφές και για φερρίτη FT82-43 inductance = 16 uH . Ρίχνω το πηνίο πάνω στην breadboard και το πρόγραμμα το μέτρησε 16 uH φίλε δεν παίζεται εγώ που το κατασκευάζω ακόμα δεν το πιστεύω με ένα πλακετάκι που θα κοστίσει 5 ευρώ να έχεις ένα όργανο καλό!!!
    ft82_43.jpg LC_Meter2.png

    1 Not allowed! Not allowed!

  17. #30
    Μέλος Το avatar του χρήστη MAIKLKF
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Αχαρναί
    Μηνύματα
    472

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SV1HAG Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα σε αφήσω με την αγωνία δεν χρειάστηκε να μην βιαστώ γιατί βγήκε καλό σήμερα το τεστάρισα και σε ένα πείραμα που μας ενδιαφέρει εμάς τους ραδιοερασιτέχνες πήρα έναν φερρίτη FT82 - 43 τυλίγω με σύρμα 6 στροφές ανοίγω το πρόγραμμα mini ring core calculator και μου βγάζει για 6 στροφές και για φερρίτη FT82-43 inductance = 16 uH . Ρίχνω το πηνίο πάνω στην breadboard και το πρόγραμμα το μέτρησε 16 uH φίλε δεν παίζεται εγώ που το κατασκευάζω ακόμα δεν το πιστεύω με ένα πλακετάκι που θα κοστίσει 5 ευρώ να έχεις ένα όργανο καλό!!!
    ft82_43.jpg LC_Meter2.png
    Ε Να τέτοια κάνεις τώρα και μου φτιάχνεις το κέφι, Και μετά λένε στην Ελλάδα δεν δεν έχουνε καλούς Μηχανικούς - Ηλεκτρολόγους Ηλεκτρονικούς Πάρε να έχετε. χα χα χα πες μου τώρα τι να πω Συγχαρητήρια λοιπών για μιά φορά ακόμα
    καλό Σαββατοκύριακο

    Αυτός είναι Παιδιά Ο περιβόητος Sv1 HAG Και ακούει στο Όνομα Γιαννης Απο μικρό παιδί και αλήθεια λέω

    0 Not allowed! Not allowed!
    SV1 LKF

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-03-15, 13:22
  2. Capacitance Meter using PIC16F628A
    By SV1HAG in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-02-13, 23:16
  3. Capacitance meter from RS232
    By SV1HAG in forum Κυκλώματα για Η/Υ
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-08-12, 11:29
  4. Καπασιτόμετρο... (Capacitance Meter Kit)
    By Fido in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-08-12, 09:43
  5. TINA-TI - Δωρεάν έκδοση του TINA
    By plouf in forum Λογισμικά Σχεδίασης
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-01-09, 06:03

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας