Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 39

Θέμα: Νέα έκδοση 1.1.0 του Capacitance Meter

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη SV1HAG
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Jun 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    201

    Προεπιλογή Νέα έκδοση 1.1.0 του Capacitance Meter

    Στην προσπάθεια μουνα φτιάξω όργανα ακριβείας με κόστος μηδαμινό κάνοντας χρήση το PC έκανα αυτήν την αναβάθμιση στο πρόγραμμα C_Meter δίνοντας του δυνατότητα βαθμονόμησης ώστε οι μετρήσεις του να έχουν μεγάλη ακρίβεια . Στα σκαριά έχω υπ όψιν μου να φτιάξω ένα αντίστοιχο με την φιλοσοφία όργανο που θα μετράει αυτεπαγωγή των πηνίων L_meter. Έτσι με πολύ λιγότερα χρήματα της τάξεως των 3 ευρώ€άντε 5 ευρώ€ και χωρίς πολλές γνώσεις στις κατασκευές χρησιμοποιώντας και μια διάτρητη πλακέτα θα μπορεί κάποιος να έχει στην κατοχή του όργανα ακριβείαςχρησιμοποιώντας βέβαια το PC.

    Η URL για να κατεβάσετε την νέα έκδοση είναι εδώ : http://sv1hag.blogspot.gr/2012/05/ca...nce-meter.html

    CapacitanceMeter.png

    Capacitance meter by SV1HAG.jpg

    Αντιγραφή από την βοήθεια της νέας έκδοσης


    1) Κατασκευή καλωδίου σύνδεσης με την σειριακή πόρτα (Com) του υπολογιστή. Αγοράστε 1 θηλυκό και 1 αρσενικό φις DB9 καθώς και ένα καλώδιο μήκους μέχρι 1,5 μέτρο το οποίο θα είναι 3 Χ 1 δηλαδή θα έχει άλλα τρία μικρότερα καλώδια μέσα του . Συνδέστε το πρώτο καλώδιο την μια άκρη του με το pin 5 (GND) της μίας φίσας DB9 και το άλλο άκρο με το pin 5 της άλλης φίσας DB9 , την άκρη του δεύτερου καλωδίου συνδέστε την με το pin 4 (DTR) της μια φίσας DB9 και την άλλη άκρη του με το pin 4 της άλλης φίσας DB9 και τέλος την μια άκρη του τρίτου καλωδίου συνδέστε την με το pin 8 (CTS) της μιας φίσας DB9 και την άλλη άκρη στο pin 8 της άλλης φίσας DB9. Εάν έχετε καλώδιο DB9 1:1 και όχι Null τύπου μπορείτε να το χρησιμοποιήσετε .
    2) Αρχή Λειτουργίας του οργάνου είναι απλή ο LM555 με τις δύο αντιστάσεις R1 & R2 μαζί με τον πυκνωτή αναφοράς C2 3,3nF του σχηματικού παράγει μια συχνότητα f1 κοντά στα 3,5KHz όταν προστεθεί ο άγνωστος πυκνωτής Cx παράλληλα με τον Cref έχουμε αύξηση της συνολικής χωρητικότητας Cολ= Cref + Cx η οποία δημιουργεί μια δεύτερη χαμηλότερη συχνότητα f2 την οποία την μετράει η εφαρμογή και χρησιμοποιώντας έναν αλγόριθμο ο οποίος χρησιμοποιεί τις συχνότητες f1 και f2 καθώς και την τιμή του πυκνωτή αναφοράς C2=Cref =3.3nF βγάζει το αποτέλεσμα στο πλαίσιο Capacitance της εφαρμογής. Τώρα όσο αφορά για την ακρίβεια του οργάνου προσθέτοντας στην νέα έκδοση την δυνατότητα της βαθμονόμησης η εφαρμογή θα βγάλει αποτελέσματα ακρίβειας όσο ακρίβεια έχει ο πυκνωτής που θα χρησιμοποιήσουμε για την βαθμονόμηση δηλαδή αν ο πυκνωτής είναι 0,5% ή ακρίβεια του οργάνου θα είναι και στα όρια του 0,5%. Και πως γίνεται αυτό όπως ανέφερα και παραπάνω ότι ο αλγόριθμος του προγράμματος χρησιμοποιεί τρία στοιχεία για την εύρεση της χωρητικότητας του αγνώστου Cx πυκνωτή , τις συχνότητες f1 & f2 και την χωρητικότητα του πυκνωτή αναφοράς C2=Cref =3300pF. Άρα αν οι τρεις τιμές είναι σωστές τότε μιλάμε για την απόλυτη ακρίβεια των μετρήσεων . Ας ασχοληθούμε πρώτα με τις συχνότητες το ζητούμενο είναι η εφαρμογή να εμφανίζει τις σωστές συχνότητες αυτό οφείλεται μόνο στον σωστό κώδικα που υπάρχει στο πρόγραμμα και όχι στα υλικά κατασκευής της πλακέτας του interface για να το ελέγξουμε τοποθετούμε έναν παλμογράφο και μετρούμε την έξοδο 3 του LM555 κάνοντας το παραπάνω οι συχνότητες στον παλμογράφο και στο πρόγραμμα είναι ίδιες όπως θα δείτε στην παρακάτω φωτογραφία .
    Capacitance meter oscil.png


    Αλλά και αυτό δεν είναι τόσο κρίσιμο γιατί αν έχανε και κάποια Ηz είτε προς τα επάνω είτε προς τα κάτω η εφαρμογή από τον παλμογράφο στην ουσία το κλάσμα f1/f2 που μας ενδιαφέρει θα ήταν το ίδιο αλλά στην συγκεκριμένη περίπτωση αυτό δεν συμβαίνει απλά το αναφέρω πληροφοριακά .Τώρα το άλλο κομμάτι του αλγόριθμου που μας απέμεινε προς μελέτη είναι ο πυκνωτής αναφοράς ο C2=Cref =3.3nF=3300pF. Η προηγούμενη έκδοση που δεν είχε δυνατότητα βαθμονόμησης τοποθετούσε την τιμή 3300 στον αλγόριθμο που είναι η τιμή σε pF του Cref αλλά αν αυτός ο πυκνωτής δεν είναι 3300pF αλλά π.χ. 3460 ή 3250 pF τότε στο αποτέλεσμα υπεισέρχεται κάποιο λάθος το οποίο θα εμφανισθεί στο τελικό αποτέλεσμα , άρα για να διορθωθεί αυτό το λάθος το οποίο οφείλεται στο υλικό και όχι στον κώδικα του προγράμματος με την βαθμονόμηση προσπαθεί το πρόγραμμα να εξαλείψει την αστοχία του υλικού. Πως γίνεται η βαθμονόμηση: 1) κάνουμε κλικ στο κουμπί ZERO ώστε η f1 & f2 συχνότητες να γίνουν ίσες .2) Τοποθετούμε στην πλακέτα ένα Cx πυκνωτή γνωστής χωρητικότητας και ακρίβειας 0,5% κατόπιν από το πλαίσιο Calibrate κάνουμε κλικ στα βελάκια εκεί που δείχνει το βέλος 2 της πρώτης φωτογραφίας (με τα βελάκια που δείχνει το βέλος 1 αλλάζουμε τον βηματισμό ανά 1 έως 50 ) ώστε να εμφανισθεί στο πλαίσιο του capacitance η χωρητικότητα του Cx που γνωρίζουμε αφού το έχουμε πετύχει αυτό κάνουμε κλικ στο κουμπί Calibrate ώστε αυτή η νέα τιμή να αποθηκευτεί στην εφαρμογή και να ισχύει και για τις μελλοντικές μετρήσεις , την βαθμονόμηση δεν χρειάζεται να την κάνουμε κάθε φορά που κάνουμε μετρήσεις δεν αλλάζουν οι τιμές των υλικών μέσα σε λίγους μήνες , μπορούμε να την κάνουμε π.χ. δύο ή τρεις φορές τον χρόνο που έχουμε διαφορά θερμοκρασίας στο περιβάλλον από χειμώνα σε καλοκαίρι η θερμοκρασία επιφέρει αλλαγές στις τιμές των υλικών . Αυτό με την θερμοκρασία θα το δείτε και στις μετρήσεις που θα κάνετε π.χ. ξεκινάτε με f1=3480 Hz και μετά από 10 λεπτά η συχνότητα f1=3510 Hz αυτό οφείλεται στην θερμοκρασία δεν δημιουργεί κανένα θέμα στην ακρίβεια της μέτρησης αρκεί να μην ξεχνάτε προτού τοποθετήσετε τον Cx να ελέγξετε να είναι η f1 & f2 ίσιες αν δεν είναι κάντε κλικ στο κουπί ZERO ώστε να γίνουν ίσες και μετά τοποθετείστε τον Cx .
    Σχηματικό του interface Capacitance Meter
    Capacitance meter.jpg

    19 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη SV1HAG : 19-06-14 στις 17:12

  2. 12 μέλη ευχαρίστησαν τον SV1HAG για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    αλπινιστης (20-06-14), angel_grig (19-06-14), ezizu (19-06-14), GiwrgosTH (20-06-14), leosedf (19-06-14), manolena (19-06-14), matthew (19-06-14), moutoulos (21-06-14), SeAfasia (20-06-14), spirakos (20-06-14), TSAKALI (20-06-14), xrhstos1978 (28-06-14)

  3. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη MAIKLKF
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Αχαρναί
    Μηνύματα
    478

    Προεπιλογή

    Γιάννη ευχαριστούμε για την έξυπνη εφαρμογή και την ωραία ιδέα εμένα προσωπικά μου αρέσει πολλή, Μπράβο σου

    0 Not allowed! Not allowed!
    SV1 LKF

  4. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη nikosp
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Μηνύματα
    963

    Προεπιλογή

    Και εμένα αρέσει
    Θα ξεκινήσω να το φτιάξω
    Θα ήθελα να ξέρω εάν υπάρχουν διαθέσιμοι πυκνωταί με γνωστή και ακριβή χωρητικότητα (με το αζημίωτο φυσικά)

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη eleCtroAsxetos
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    829

    Προεπιλογή

    εχω 3 λαπτοπ ενα 10 ετιας ενα του 2008 και ενα νετμπουκ περσινο και ενα ντεσκτοπ 5ετιας δυστυχως κανενα δεν εχει rs232 σειριακη

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Αχαία
    Μηνύματα
    2.010

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eleCtroAsxetos Εμφάνιση μηνυμάτων
    εχω 3 λαπτοπ ενα 10 ετιας ενα του 2008 και ενα νετμπουκ περσινο και ενα ντεσκτοπ 5ετιας δυστυχως κανενα δεν εχει rs232 σειριακη
    στο σταθερο λυνεται ευκολα το προβλημα με μια καρτα. το ιδιο μπορει να γινει και στα λαπτοπ αν εχει pcmcia θυρα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Αχαία
    Μηνύματα
    2.010

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikosp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και εμένα αρέσει
    Θα ξεκινήσω να το φτιάξω
    Θα ήθελα να ξέρω εάν υπάρχουν διαθέσιμοι πυκνωταί με γνωστή και ακριβή χωρητικότητα (με το αζημίωτο φυσικά)
    αγαπητε νικο, δεν χτρειαζεται οι πυκνωτες να ειναι ακριβειας. με ενα αλλο καπασιτομετρο βρισκεις την ακριβη τιμη τους και προσαρμοζεις το εν λογω οργανο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη SV1HAG
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Jun 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    201

    Προεπιλογή

    Επειδή δέχτηκα κάποια email ότι υπάρχει πρόβλημα στα link που έδωσα στο blog μου για το κατέβασμα του προγράμματος .Στην οποία παρατήρηση όσοι μου έστειλαν email είχαν απόλυτο δίκαιο αλλά δεν ήταν δικιά μου ευθύνη . Δυστυχώς σήμερα το ανακάλυψα ότι η Google δεν θεωρεί ασφαλή ισότοπο τον MediaFire όπου δωρεάν φορτώνω τα προγράμματα μου για download και έτσι ο browser π.χ. Chrome δεν επιτρέπει να κατεβάσετε το πρόγραμμα στον υπολογιστή σας για να το κατεβάσετε πρέπει να πάτε στις ρυθμίσεις του chrome και να απενεργοποιήσετε την προστασία για ηλεκτρονικό ψάρεμα και κακόβουλα προγράμματα κάτι παρόμοιο πρέπει να κάνετε και για άλλους browser. Όσοι δεν θέλετε να κάνετε τις παραπάνω ρυθμίσεις το ίδιο πρόγραμμα το έχω φορτώσει και στον ισότοπο της Microsoft που τον θεωρούν ασφαλή και να το κατεβάσετε από εκεί. Πάντως σας δηλώνω ότι ΤΙΠΟΤΑ κακόβουλο δεν υπάρχει στον κώδικα του προγράμματος, αλλά με τρομάζει αυτή η εμπειρία που συνάντησα σήμερα ότι κάποια μεγάλη εταιρεία όπως η google βέβαια είναι η μεγαλύτερη στον χώρο της αποφασίζει ποιος θα ζήσει και ποιος θα πεθάνει… όπως συνέβη με τον ισότοπο MediaFire.

    *
    Ευχαριστώ συνάδελφε Μιχάλη SV1LKF για τα καλά σου λόγια !!!
    Για τον Νίκο που μένει Κυψέλη κοντά σου είναι ο Φανός έχει ότι του ζητήσεις.

    1 Not allowed! Not allowed!

  9. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη draco1
    Όνομα
    ..
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    ..
    Μηνύματα
    339

    Προεπιλογή

    Μήπως κάποια στιγμή το κάνεις να τρέξει σε Linux;

    1 Not allowed! Not allowed!

  10. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη nikosp
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Μηνύματα
    963

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xsterg Εμφάνιση μηνυμάτων
    αγαπητε νικο, δεν χτρειαζεται οι πυκνωτες να ειναι ακριβειας. με ενα αλλο καπασιτομετρο βρισκεις την ακριβη τιμη τους και προσαρμοζεις το εν λογω οργανο.
    Εχω καπατσιτόπετρο αλλά λόγω του ότι είναι Κινέζικο δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να είναι ακριβείας
    Για αυτό το λόγο ζήτησα κάποιους πυκνωτές που να έχουν μετρηθεί με ακρίβεια

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη nikosp
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Μηνύματα
    963

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SV1HAG Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για τον Νίκο που μένει Κυψέλη κοντά σου είναι ο Φανός έχει ότι του ζητήσεις.
    Ευχαριστώ
    Τον Ξέρω το Φανό
    Απλά ζήτησα κάποιους πυκνωτές ήδη μετρημένους με κάποιο όργανο καλύτερης ακριβείας από το δικό μου εάν κάποιος έχει

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-03-15, 14:22
  2. Capacitance Meter using PIC16F628A
    By SV1HAG in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-02-13, 00:16
  3. Capacitance meter from RS232
    By SV1HAG in forum Κυκλώματα για Η/Υ
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-08-12, 12:29
  4. Καπασιτόμετρο... (Capacitance Meter Kit)
    By Fido in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-08-12, 10:43
  5. TINA-TI - Δωρεάν έκδοση του TINA
    By plouf in forum Λογισμικά Σχεδίασης
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-01-09, 07:03

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας