Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 22

Θέμα: δύο φορτιστές...

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    132

    Προεπιλογή δύο φορτιστές...

    Ο φορτιστής ενός laptop, από την αγορά του, έχει τα εξής χαρακτηριστικά:
    19V
    4.74A

    Έχω έναν δεύτερο με:
    19V
    3.95A

    Μετράω τον κανονικό, της αγοράς, και δίνει 14.9V με 15V. Πρέπει να έχει κάποιο πρόβλημα. Αυτό που θέλω να κάνω είναι να πάρω τον δικό μου και να τον συνδέσω στο laptop. Όχι για να δουλέψω. Για πολύ λίγο. 1 με 2 λεπτά μόνο.

    Οι ερωτήσεις:

    α. Εάν συνδέσω τον δικό μου, για αυτά τα 1-2 λεπτά, θα κάνω κάποια ζημιά στο δικό μου φορτιστή;
    β. Αντίστοιχα, εάν συνδέσω τον δικό μου φορτιστή, για αυτά τα 1-2 λεπτά, θα κάνω κάποια ζημιά στο laptop;

    Ευχαριστώ για το χρόνο σας!

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη katmadas
    Όνομα
    Φανης
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.927

    Προεπιλογή

    καμια,συνεχησε..
    αρκει βεβαια να ειναι καλος ο αλλος.
    το βυσμα ταιριαζει?
    δες και την πολικοτητα για σιγουρια στο βυσμα αν ειναι η ιδια

    0 Not allowed! Not allowed!
    Καλοκαιρι ειναι αν ετσι νιωθεις....
    www.oramasolutions.com

    Linkedin

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη agis68
    Όνομα
    Αγις
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑθΗΝΑ Πατήσσια
    Μηνύματα
    2.580

    Προεπιλογή

    λιγότερη τάση δεν πειράζει....απλά να μην αρκει οπότε θα το αντιληφθεις απο τα λαμπακια που ανάβουν (φορτισεως) Τα Αμπερ παιζουν ρόλο στον χρόνο φόρτισης λιγότερα περισσότερος χρόνος....Αν ειναι περισσοτερο θα σου κανουν ζημιά

    -1 Not allowed! Not allowed!
    "Την Άνοιξη αν δεν τη βρεις τη φτιάχνεις!"
    Οδ.Ελύτης

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    132

    Προεπιλογή

    Ο άλλος είναι καλός. Σίγουρα.

    Βίσμα που ταιριάζει, και πολικότητα ίδια. Μετρώντας τον καλό, βάζω τους ακροδέκτες από το πολύμετρο στο βίσμα του, όπως ακριβώς στο βίσμα του ελαττωματικού, και η τάση δεν αντιστρέφεται (στην ένδειξη του ψηφιακού πολύμετρου δεν βγαίνει πλην). Άρα, ίδια πολικότητα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    132

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από agis68 Εμφάνιση μηνυμάτων
    λιγότερη τάση δεν πειράζει....απλά να μην αρκει οπότε θα το αντιληφθεις απο τα λαμπακια που ανάβουν (φορτισεως) Τα Αμπερ παιζουν ρόλο στον χρόνο φόρτισης λιγότερα περισσότερος χρόνος....Αν ειναι περισσοτερο θα σου κανουν ζημιά
    Χωρίς να ξέρω καθόλου από ηλεκτρονικά, λυπάμαι, αλλά δεν κατάλαβα καθόλου την απάντησή σου. Νομίζω πως 4V λιγότερα είναι πολλά για τον αρχικό φορτιστή. Αυτό που συμβαίνει είναι ότι, πατώντας το power του laptop, το laptop ξεκινάει (ακούγεται το ανεμιστηράκι από μέσα), κάποια λαμπάκια στο panel του laptop ανάβουν, αλλά δεν έχω εικόνα στο laptop.
    Δεν είναι θέμα οθόνης. Σύνδεσα το laptop σε εξωτερική οθόνη, από μεγάλο υπολογιστή (desktop), αλλά τίποτα. Γι' αυτό θέλω να δοκιμάσω με άλλο φορτιστή. Να δω αν είναι πρόβλημα φορτιστή ή κάτι άλλο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη makocer
    Όνομα
    Μιχαλης
    Εγγραφή
    Aug 2012
    Περιοχή
    Napoli Di Morea
    Μηνύματα
    234

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από agis68 Εμφάνιση μηνυμάτων
    λιγότερη τάση δεν πειράζει....απλά να μην αρκει οπότε θα το αντιληφθεις απο τα λαμπακια που ανάβουν (φορτισεως) Τα Αμπερ παιζουν ρόλο στον χρόνο φόρτισης λιγότερα περισσότερος χρόνος....Αν ειναι περισσοτερο θα σου κανουν ζημιά
    δεν καταλαβα!...εξηγησε το μου αν θες
    εγω οποτε αλλαζω φορτιστη κοιτω να βρω με πιο πολλα αμπερ (πχ απο 3,5 >> 4,5) με ιδια φυσικα βολτ........

    1 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη agis68
    Όνομα
    Αγις
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑθΗΝΑ Πατήσσια
    Μηνύματα
    2.580

    Προεπιλογή

    το επαναδιατυπώνω....ας πουμε πως ενα laptop θελει 19V στα 4,5Α. Με ένα τροφοδοτικό 19V στα 8 Α προκαλεις ζημια. Ενω με ενα τροφοδοτικο στα 19V αλλά με 2.5Α απλά φορτίζει πολύ πιο αργά τη μπαταρία και δεν δημιουργει θέμα. Επίσης ενα τροδοφοτοκό με τάση λιγο μικρότερη των 19 πχ 17,5 οριακά μπορει να φορτίζει ενω με τάση αρκετά μικρότερη πχ 16V απλά δεν θα φορτίζει αλλά ακόμα και αν συνδεθεί δεν θα προκαλέσει βλάβη.

    Επίσης να ξέρεις για πολικότητα οτι όλα τα βύσματα πλέον εχουν το + στον πυρήνα και το - περιμετιρκα...του βύσματος...





    Αν βάλεις περισσοτερα Α υπάρχει κίνδυνος βλαβης σε Inverter οθνης και όχι μόνο!!!

    -1 Not allowed! Not allowed!
    "Την Άνοιξη αν δεν τη βρεις τη φτιάχνεις!"
    Οδ.Ελύτης

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jun 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    534

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από agis68 Εμφάνιση μηνυμάτων
    το επαναδιατυπώνω....ας πουμε πως ενα laptop θελει 19V στα 4,5Α. Με ένα τροφοδοτικό 19V στα 8 Α προκαλεις ζημια. Ενω με ενα τροφοδοτικο στα 19V αλλά με 2.5Α απλά φορτίζει πολύ πιο αργά τη μπαταρία και δεν δημιουργει θέμα. Επίσης ενα τροδοφοτοκό με τάση λιγο μικρότερη των 19 πχ 17,5 οριακά μπορει να φορτίζει ενω με τάση αρκετά μικρότερη πχ 16V απλά δεν θα φορτίζει αλλά ακόμα και αν συνδεθεί δεν θα προκαλέσει βλάβη.

    Επίσης να ξέρεις για πολικότητα οτι όλα τα βύσματα πλέον εχουν το + στον πυρήνα και το - περιμετιρκα...του βύσματος...





    Αν βάλεις περισσοτερα Α υπάρχει κίνδυνος βλαβης σε Inverter οθνης και όχι μόνο!!!
    Μα τα παραπάνω Α δεν πειράζουν. Το laptop θα τραβήξει όσα πρέπει...τα παραπάνω V πειράζουν.

    1 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη draco1
    Όνομα
    ..
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    ..
    Μηνύματα
    339

    Προεπιλογή

    Αν έχει ζημιά και ο φορητός υπάρχει φόβος να σου κάψει και τον καλό φορτιστή

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από agis68 Εμφάνιση μηνυμάτων
    το επαναδιατυπώνω....ας πουμε πως ενα laptop θελει 19V στα 4,5Α. Με ένα τροφοδοτικό 19V στα 8 Α προκαλεις ζημια. Ενω με ενα τροφοδοτικο στα 19V αλλά με 2.5Α απλά φορτίζει πολύ πιο αργά τη μπαταρία και δεν δημιουργει θέμα. Επίσης ενα τροδοφοτοκό με τάση λιγο μικρότερη των 19 πχ 17,5 οριακά μπορει να φορτίζει ενω με τάση αρκετά μικρότερη πχ 16V απλά δεν θα φορτίζει αλλά ακόμα και αν συνδεθεί δεν θα προκαλέσει βλάβη.

    Επίσης να ξέρεις για πολικότητα οτι όλα τα βύσματα πλέον εχουν το + στον πυρήνα και το - περιμετιρκα...του βύσματος...





    Αν βάλεις περισσοτερα Α υπάρχει κίνδυνος βλαβης σε Inverter οθνης και όχι μόνο!!!
    Γιατι προκαλει προβλημα??? απλα το συγκεκριμενο αντεχει 8Α ενω το φορτιο τραβαει μαξιμουμ 4,5Α.πως θα δημιουργηθει προβλημα?
    Η ταση δεν πρεπει να ειναι συγκεκριμενη?

    5 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Φορτιστές κινητών, μέγεθος
    By Donnie_Darko in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-07-15, 15:04
  2. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-10-14, 23:26
  3. φορτιστές κινητών: είναι ένα ...θέμα
    By apollonic in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-12-12, 22:55
  4. Φόρτιση & φορτιστές Ni-Cd
    By innova in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-07-11, 19:00
  5. φορτιστές usb
    By goosey in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-03-11, 01:22

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας