Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 30

Θέμα: Πρόβλημα σε μετατροπή γεννήτριας

  1. #11
    Μέλος
    Όνομα
    Σοφοκλής
    Εγγραφή
    Jan 2013
    Περιοχή
    ΝΙΚΑΙΑ
    Μηνύματα
    70

    Προεπιλογή

    1)F=n*P/60 F=συχνώτητα(Hz) P= ζεύγη πόλων n=στροφές (rpm)
    F=1500*2/60=50Hz Οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα με την συχνότητα (τα 2Hz διαφορά είναι ανεκτά)

    2)Είναι λογικό η γεννήτρια χωρίς φορτίο επάνω της να έχει πιο υψηλή τάση.
    Το πρόβλημα είναι στο οτι η γεννήτρια πρέπει να κρατάει σταθερές στροφές που σημαίνει μεγαλύτερη παροχή καυσήμου (ντίζελ).
    Λύσε πρώτα το πρόβλημα των στροφών και μετά δοκίμασε να βάλεις κάποιο φορτίο επάνω,λογικά θα δείς 380v-400v που είναι το σωστό. (Αν δεν υπάρχει αλλο πρόβλημα με την ντιζελομηχανή)
    Τι λέτε και οι υπόλοιποι;;;

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος
    Όνομα
    Τιμολέων
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    Βόλος
    Μηνύματα
    91

    Προεπιλογή

    Κι εγώ με αυτήν τη σειρα σκέφτομαι να αντιμετωπίσω το πρόβλημα.
    Απλά σκεφτόμουνα να βάλω και ένα avr για να έχω μια καλύτερη σταθεροποίηση ρεύματος.Κι εδώ είναι ουσιαστικά που χρειάζομαι την βοήθεια σας.Να μου προτείνεται ενα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη nikolaras
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Jun 2009
    Περιοχή
    Τρίκαλα
    Μηνύματα
    358

    Προεπιλογή

    Λογικά σύμφωνα με την φωτο, η γεννήτρια πρέπει να είναι αυτή : http://www.hellaselectric.gr/images/...es/stc/535.pdf
    Το γράφω γιατί υπάρχουν κάποια χαρακτηριστικά που μπορεί να βοηθήσουν.
    Πάντως κάποια φορά που άνοιξα ένα κουτί από μια τέτοια γεννήτρια ήταν πολύ απλό το κύκλωμα της διέγερσης.....

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος
    Όνομα
    Τιμολέων
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    Βόλος
    Μηνύματα
    91

    Προεπιλογή

    Ναι είναι ακριβώς αυτή η γεννήτρια με την μόνη διαφορά οτι αυτή έχει ένα ροοστάτη που ρυθμίζει την τάση εξόδου.Εμένα αυτό δεν το έχει.Στο link που έχω δώσει στο πρώτο μου ποστ περιγράφεται το κύκλωμα της διέγερσης.Είναι πολύ απλό.Εκεί λέει οτι μπορείς να βάλεις κατα σειρά με το πηνίο διέγερσης έναν ροοστάτη 500w 25 ohm για να ρυθμίζεις την τάση.Αυτό όμως θα είναι και πάρα πολύ ακριβός.
    Στη σελίδα που μου δείχνεις υπάρχουν δύο ειδών γεννήτριες.Η STC σειρά που έχει αυτόν το ροοστάτη και κάνουν για όλες τις χρήσεις και η ST σειρά που δεν έχει το ροοστάτη και κάνουν μόνο για φωτισμό.Η δικιά μου γεννήρια είναι τέτοιου τύπου.Δεν θυμάμαι αν στο ταμπελάκι γράφει ST ή STC, πάντως είμαι σίγουρος οτι γράφει 30 KW.Στη σελίδα τους, στον πίνακα που δίνουν η ST σειρά φτάνει μόνο μέχρι τα 24 KW.Τί έγινε;Αλλαγή στα ταμπελάκια;
    Τι λέτε;Μπορεί η δικιά μου γεννήτρια να μετατραπεί σε μία γεννήτρια για όλες τις χρήσεις και κυρίως για την εκκίνηση ηλεκτροκινητήρων;
    Βρήκα αυτόν εδώ τον ρυθμιστή τάσης
    http://www.ebay.co.uk/itm/New-Single...item43bdf3a98c
    Λέει οτι είναι για γεννήτριες με καρβουνάκια και αντέχει μέχρι 50 AMper.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tigiakou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εντάξει,οι μετρήσεις ειναι χοντρικές.Για τα hz έχω αναλογικό όργανο.Μικρη διαφορά εχει το 50 με το 52.Να φανταστεις οτι την περισσοτερη ωρα την έχω ρυθμίσει καπου στις 1400 και κατι στροφές και βγάζει 47-48 Hz και 420-430 volt περίπου.
    Έχω καταλήξει να βάλω το ηλεκτρογκαζο, αλλά έχετε να προτείνεται κάτι για avr;
    φωτογραφίες δεν μπορώ να ανεβάσω αυτή τη στιγμή.Θα προσπαθήσω αργότερα
    47 me 420v ειναι οντως προβλημα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sofos7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    1)F=n*P/60 F=συχνώτητα(Hz) P= ζεύγη πόλων n=στροφές (rpm)
    F=1500*2/60=50Hz Οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα με την συχνότητα (τα 2Hz διαφορά είναι ανεκτά)

    2)Είναι λογικό η γεννήτρια χωρίς φορτίο επάνω της να έχει πιο υψηλή τάση.
    Το πρόβλημα είναι στο οτι η γεννήτρια πρέπει να κρατάει σταθερές στροφές που σημαίνει μεγαλύτερη παροχή καυσήμου (ντίζελ).
    Λύσε πρώτα το πρόβλημα των στροφών και μετά δοκίμασε να βάλεις κάποιο φορτίο επάνω,λογικά θα δείς 380v-400v που είναι το σωστό. (Αν δεν υπάρχει αλλο πρόβλημα με την ντιζελομηχανή)
    Τι λέτε και οι υπόλοιποι;;;
    δεν ειναι και λογικο να εχει 470 v.Αμα την εχει φορτωμενη και ξαφνικα την ξεφορτωσει και αφησει ενα μικρο φορτιο ποσο θα παει η ταση?

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tigiakou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κι εγώ με αυτήν τη σειρα σκέφτομαι να αντιμετωπίσω το πρόβλημα.
    Απλά σκεφτόμουνα να βάλω και ένα avr για να έχω μια καλύτερη σταθεροποίηση ρεύματος.Κι εδώ είναι ουσιαστικά που χρειάζομαι την βοήθεια σας.Να μου προτείνεται ενα.
    πως να προτεινουμε χωρις να μας εχεις δωσει καποιο στοιχειο?
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikolaras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λογικά σύμφωνα με την φωτο, η γεννήτρια πρέπει να είναι αυτή : http://www.hellaselectric.gr/images/...es/stc/535.pdf
    Το γράφω γιατί υπάρχουν κάποια χαρακτηριστικά που μπορεί να βοηθήσουν.
    Πάντως κάποια φορά που άνοιξα ένα κουτί από μια τέτοια γεννήτρια ήταν πολύ απλό το κύκλωμα της διέγερσης.....
    αυτη φαινεται να εχει ροοστατη...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  6. #16
    Μέλος
    Όνομα
    Τιμολέων
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    Βόλος
    Μηνύματα
    91

    Προεπιλογή

    Επιπλέον να προσθέσω σε αυτά που γράφω παραπάνω οτι παρατηρώ οτι η ST σειρά την αναφέρει ως μονοφασική, ενώ την STC σειρά ως τριφασική.Σύμφωνα με αυτά τα δεδομένα η δικιά μου πρέπει να είναι STC αλλά χωρίς το ροοστάτη.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Μέλος
    Όνομα
    ΓΙΩΡΓΟΣ
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    735

    Προεπιλογή

    Για AVR παρε τηλ. τον Τζανηhttp://www.powerelectronics.gr/#!contact/c17jp

    1 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Μέλος
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Jul 2010
    Περιοχή
    Άρτα
    Μηνύματα
    663

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tigiakou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εντάξει,οι μετρήσεις ειναι χοντρικές.Για τα hz έχω αναλογικό όργανο.Μικρη διαφορά εχει το 50 με το 52.Να φανταστεις οτι την περισσοτερη ωρα την έχω ρυθμίσει καπου στις 1400 και κατι στροφές και βγάζει 47-48 Hz και 420-430 volt περίπου.
    Έχω καταλήξει να βάλω το ηλεκτρογκαζο, αλλά έχετε να προτείνεται κάτι για avr;
    φωτογραφίες δεν μπορώ να ανεβάσω αυτή τη στιγμή.Θα προσπαθήσω αργότερα
    Φιλε Τιμολεων εχεις προσπαθησει να δωσης γκαζι με το χερι οταν γονατιζει η μηχανη και πως αντιδρα?

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη nikolaras
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Jun 2009
    Περιοχή
    Τρίκαλα
    Μηνύματα
    358

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tigiakou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι είναι ακριβώς αυτή η γεννήτρια με την μόνη διαφορά οτι αυτή έχει ένα ροοστάτη που ρυθμίζει την τάση εξόδου.Εμένα αυτό δεν το έχει.Στο link που έχω δώσει στο πρώτο μου ποστ περιγράφεται το κύκλωμα της διέγερσης.Είναι πολύ απλό.Εκεί λέει οτι μπορείς να βάλεις κατα σειρά με το πηνίο διέγερσης έναν ροοστάτη 500w 25 ohm για να ρυθμίζεις την τάση.Αυτό όμως θα είναι και πάρα πολύ ακριβός.
    Στη σελίδα που μου δείχνεις υπάρχουν δύο ειδών γεννήτριες.Η STC σειρά που έχει αυτόν το ροοστάτη και κάνουν για όλες τις χρήσεις και η ST σειρά που δεν έχει το ροοστάτη και κάνουν μόνο για φωτισμό.Η δικιά μου γεννήρια είναι τέτοιου τύπου.Δεν θυμάμαι αν στο ταμπελάκι γράφει ST ή STC, πάντως είμαι σίγουρος οτι γράφει 30 KW.Στη σελίδα τους, στον πίνακα που δίνουν η ST σειρά φτάνει μόνο μέχρι τα 24 KW.Τί έγινε;Αλλαγή στα ταμπελάκια;
    Τι λέτε;Μπορεί η δικιά μου γεννήτρια να μετατραπεί σε μία γεννήτρια για όλες τις χρήσεις και κυρίως για την εκκίνηση ηλεκτροκινητήρων;
    Βρήκα αυτόν εδώ τον ρυθμιστή τάσης
    http://www.ebay.co.uk/itm/New-Single...item43bdf3a98c
    Λέει οτι είναι για γεννήτριες με καρβουνάκια και αντέχει μέχρι 50 AMper.
    Αυτή η γεννήτρια έχει πολύ φθηνά ανταλλακτικά , πάρε τηλ. και θα δεις, αλλά δεν έχουν AVR , η εταιρία κάνει τις εισαγωγές από Κίνα.
    http://www.hellaselectric.gr/index.p...s/1f/genitrion
    Η ST αναφέρεται σε μονοφασική και η STC σε τριφασική....

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #20
    Μέλος Το avatar του χρήστη nikolaras
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Jun 2009
    Περιοχή
    Τρίκαλα
    Μηνύματα
    358

    Προεπιλογή

    Επίσης θα πρέπει να ξέρεις ότι στις συγκεκριμένες γεννήτριες τρώγονται πολύ εύκολα τα slip rings, αλλά η εταιρία στην Ελλάδα δεν τα προμηθεύεται βέβαια τους έχω πει να τα παραγγείλουν και δεν ξέρω αν τα έφεραν αλλά μπορείς να τα πάρεις από εδώ (προσοχή στη διάμετρο του άξονα) : http://www.ebay.com/itm/ST-STC-Gener...item233518f74e ,επειδή έψαχνα για avr για τη συγκεκριμένη γεννήτρια κάτι είχα βρει, αν το βρω θα ξαναγράψω.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Πρόβλημα σε μετατροπή ηλεκτρονικής
    By tigiakou in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-02-15, 21:41
  2. Εγκατάσταση γεννήτριας
    By DrBrain in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-07-12, 20:40
  3. Μετατροπή γεννήτριας βενζίνης σε υγραερίου
    By taxideytis in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-06-12, 03:45
  4. πρόβλημα με μετατροπή τροφοδοτικού
    By jean in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-04-12, 17:23
  5. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-09-06, 21:04

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας